PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94360}

Juliusz Cezar

Julius Caesar
6,5 1 320
ocen
6,5 10 1 1320
Juliusz Cezar
powrót do forum filmu Juliusz Cezar

Widziałem tylko część dzisiaj, ale rzucił mi się w oczy drażniący błąd. Jeden z aktorów używa przerywnika "Jesus Christ". Przecież w tamtych czasach pewnie nawet o Jezusie nie słyszeli, a co dopiero mieliby posiadać w swoim słownictwie ten przerywnik. Ten kto tworzył dialogi, chyba musiał to robić po pijaku, innego wytłumaczenia nie znam.

TyPeczek

nie zwróciłem na to uwagi ale faktycznie byłoby to kompromitujące, z uwagi na to że akcja dzieje się parę lat przed Chrystusem

ocenił(a) film na 7
TyPeczek

I tak nic nie przebije tego jak w jednym filmie o Bożym Narodzeniu ("Czwarty król" bodajże) król Herod odprawia trzech mędrców słowami "Krzyżyk na drogę". :P

Rodion_Raskolnikow

To żeś dołożył kolego ;-)
I jak ten Herod powiedział to po angielsku? (to film produkcji USA) "Cross for the road" ? ;-)
Możesz winić tłumacza idiotę.

eltoro10000

Z tym, ze ukrzyżowanie - najgorsza/najbardziej hańbiąca śmierć - było znane na długo przed Jezusem. W tym kontekście trzeba by to było rozpatrzeć. Dopiero potem zostało symbolem zbawienia.

michu1945

Oczywiście, że krzyżowano na długo przed Jezusem i długo po nim (zakładając, że w ogóle żył ktoś taki), ale z pewnością to powiedzenie dotyczy właśnie wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie. Nikt wcześniej raczej z krzyżem w drogę się nie wybierał. Nikt znany w każdym razie. Z tym, że to nie ma żadnego znaczenia, bo nie o to chodzi.
Po prostu w języku angielskim w powiedzeniu, które może być odpowiednikiem polskiego "krzyż na drogę" nie ma mowy o żadnym krzyżu. Prawdopodobnie było to "good riddance", albo "good riddance to bad rubbish". Tłumacz natomiast bezmyślnie przetłumaczył, nie zastanawiając się nad implikacjami.

eltoro10000

Tak. Przypominam tylko innym. Poznań pozdrawia! *bez sarkazmu*

Rodion_Raskolnikow

Dobre :D Oba teksty to faktycznie niezłe gafy...

Rodion_Raskolnikow

Z tym, ze ukrzyżowanie - najgorsza/najbardziej hańbiąca śmierć - było znane na długo przed Jezusem. W tym kontekście trzeba by to było rozpatrzeć. Dopiero potem zostało symbolem zbawienia.

ocenił(a) film na 7
TyPeczek

a do garbatych też sie przywalicie bo mają dzieci proste ?

:D pozdrawiam co złego to nie ja :-)

TyPeczek

To proroczy film ;) widać jakiś wieszcz wywieszczył 82 lata przed Chrystusem jego przybycie ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones