PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=758909}

Jurassic World: Upadłe królestwo

Jurassic World: Fallen Kingdom
6,0 73 943
oceny
6,0 10 1 73943
4,4 16
ocen krytyków
Jurassic World: Upadłe królestwo
powrót do forum filmu Jurassic World: Upadłe królestwo
ocenił(a) film na 7
Axel_Foley17

Ja 16 :D
Ale w wieku 12 widziałem The Lost World :D

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Ja miałem 6, może 7 lat, jak ojciec przyniósł mi mocno zużytego The Lost World: Jurassic Park na VHS wykupionego z pozbywającej się towaru wypożyczalni kaset. To było gdzieś między 1999-2000 rokiem. Kaseta była zryta, pudełko zresztą też, i brakowało pierwszej minuty filmu. Zaczynał się dosłownie od ujęcia ojca Cathy dostającego wino od obsługi. Reszta była już oglądalna aż po napisy końcowe. Włączyłem, i się zaczęło...

A potem, to żaden VHS nie był przeze mnie oglądany tak często, jak ten. Praktycznie codziennie. Suspens i wylewająca się z ekranu epickość tego filmu trzyma mnie po dziś dzień. No i kasetę trzymam do dziś w stanie takim, jakim była kupiona.

Raptosaur

Ja akurat Dżurasik Parki oglądałem chronologicznie, też na starych VHSach, w wieku mniej więcej 5-8 lat. Na trójce byłem już w kinie w 2001 roku, no a JW to już wiadomo, premiera i jeszcze potem dwa seanse kinowe. Ciekawe jak to będzie za rok. Jeśli JWFK wypadnie co najmniej OK, to też wybiorę się min. ze 3 razy, jeśli jakimś cudem będzie ssał, to tylko 2 ;)

ocenił(a) film na 9
nevler

Ja niestety nie miałem okazji, by się wybrać akurat do kina w tamtych czasach na premierę JP///. Jakoś nie udało mi się naciągnąć na to rodziców :/ . Jednak pamiętam okres około premiery tego filmu i towarzyszące mu tv-spoty. Film obejrzałem jednak dosyć późno, bo mniej więcej w 2002 lub 2003 na VHSie. Uparłem się wtedy, że wcześniej kupię obydwa Jurassic Park i nowiutki Zaginiony Świat na VHS, jako że nie znałem jeszcze części pierwszej zbyt dobrze (wcześniej był tylko jeden seans w TV pamiętany jak przez mgłę i nawet nie wiem kiedy).

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Ja mam paradoks, bo o ile pierwsze JP zainteresowało mnie dinozaurami już tak w 1993 roku, to samego filmu w całości nie widziałem do 2000 roku. Pierwszym filmem z serii, który obejrzałem - i to w kinie - był The Lost World. Później właśnie JP w telewizji, a później JP3 w kinie. No i JW też w kinie (2 razy).

Może przez to późniejsze oglądanie, lub też fakt, że o filmie wiedziałem wszystko z...albumu z naklejkami zawierającemu scenariusz filmu (Panini) nie posiadam silnego sentymentu do pierwszej części i jakimś cudem traktuję ją na równi z TLW.

Z JP3 jest inaczej - mimo, że widziałem ów film sporo razy, dalej razi mnie jego długość. Czy raczej "krótkość".

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Hm ciekawe katastrofa naturalna ? Stąd jakies przeblyski o lawie(wulkan).

ocenił(a) film na 10
Dawid0126

Pierwszy raz oglądałem Jurassic Park w wieku jakieś 6 -7 lat na kasecie VHS oczywiście z wypożyczalni, tak mi sie film spodobał że kaseta ta została u mnie schowalem ją i udawalem że nie wiem gdzie jest, mam ją do tej pory, byla jest i będzie u mnie

ocenił(a) film na 10
marek36_filmweb

To sa filmy..ktore jednocza kanapy w domach...krzesla w kinach....Nowy tytuł brzmi tajemniczo i smutnie...koniec Nublar??? Jak umre to chce urodzic sie znowu fanem tego widowiska!

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Bez ironii dziękuję Filmwebowi za dobry tytuł i treść newsa:
http://www.filmweb.pl/news/Kontynuacja+%22Jurassic+World%22+z+tytu%C5%82em+i+pla katem-123735
Oraz, że poczyniono update obsady.

Tytuł, tagline i plakat przyćmiły wczoraj wszystko i w sumie nie ma zbyt wiele do podania w sekcji "wiadomości".
Podobno wczoraj kręcono coś z dużą ilością dymu i ryków.

Jak podaje admin Jurassic Outpost - wszystkie ujawnione do tej pory zdjęcia modeli dinozaurów to NIE animatroniki tylko "distance puppets" / "foam models" - czyli obiekty sluzace jako makiety na tło lub dla lepszego efektu pracy aktora. Ale bym się śmiał, jakby w prawdziwej fabule filmu okazało się, że to tylko modele dla zmyłki, a prawdziwe dinozaury są gdzieś indziej :D

Admin dodaje, że obecnie co najmniej jeden animatronik jest na planie.

Cohonez

Po tych wszystkich postach mam nadzieję, że ten film nie będzie takim, delikatnie mówiąc, gniotem jak jego poprzednik. W sumie to nawet trochę się shajpowałem

ocenił(a) film na 7
ChainQ

Ja jestem umiarkowanym optymistą. Pomimo wad, poprzednika uważam za całkiem w porządku film, natomiast po cichu liczę, że owe wady następca wymaże i nie wprowadzi kolejnych.

ChainQ

Jurassic World to zaskakująco dobry film. Spodziewałem się gniotu, a dostałem film na którym nie nudziłem się ani chwili. No i z idealnym zakończeniem dla każdego fana pierwszej części.

ocenił(a) film na 10
Dawid0126

Mam kolejny news, może już bylo ale napisze. Znane nam z pierwszej części Jurassic Park auta marki ford explorer, pojawi sie ponownie (przynajmniej jedno z nich) bedzie na ekranie JW2 jest to egzemplarz o numerze 04, więc jest to ten ktorego zniszczyła Rexy, lecz ten wyglada jak nowy ;) http://www.jurassicworld2movie.com/news/jurassic-park-ford-explorer-spotted-way- jurassic-world-2-set

marek36_filmweb

Czy to zapowiada scenę retrospekcji toczącą się jeszcze przed przybyciem doktorów Granta i Malcolma w 1993 na Isla Nublar? A może zaraz ten samochód też zniszczą na planie i będą jakieś sentymentalne sceny z Malcolmem, który go ponownie spotka po wielu latach? Cieszę się, że wraca ten Ford, bo mocno mi się kojarzy z tą serią :)

ocenił(a) film na 7
marek36_filmweb

Uprzedziłeś mnie :D

I mam dokładnie te same przemyślenia co @raptor59 - albo pierwsza w serii retrospekcja (nawet miałoby to sens w kontekście postaci Benjamina Lockwooda), albo dopiero będą go niszczyć, żeby bohaterowie mogli natknąć się na jego wrak na Isla Nublar.

Swoją drogą ten Ford i efekt drgającej wody to były chyba jedyne elementy z JP, których Jurassic World nie przywołał.

Dawid0126

Pytanie: widziałem, że jeden z Was jako fakt o produkcji podał informację, że Indominus nie pojawi się na ekranie - ale czy przypadkiem w maju nie pojawił się news, wg. którego ma być dokładnie na odwrót? To był fake czy ktoś tu się machnął? Zobaczymy białe bydlę w Fallen Kingdom? MUSZĘ WIEDZIEĆ

ocenił(a) film na 7
Resvain

Podczas targów Licensing Expo (jakoś tak w maju) Universal chciał promować Jurassic World 2 i zabawki z nim zwiazane. Na jednym z plakatów promujących ów film widniała stopklatka z Jurassic World pokazująca zbliżenie na oko Indominusa. Masa serwisów "popkulturowych" za granicą uznała to za zapowiedź tego, że Indominus pojawi się w kolejnym filmie. Moim zdaniem jest wysoce nieprawdopodobne, żeby tak było.

Prędzej spodziewałbym się czegoś w rodzaju "nowego indominusa, tylko mniejszego" - wspomina o tym Hoskins pod koniec filmu.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Ponadto była kiedyś mowa o Protoindominusie.

ocenił(a) film na 10
Axel_Foley17

Na twiterze Bayona udostepnil jakis potop na wyspie...trochę przypomina mi to film "niemozliwe"ale ktoś z konta Raptorchaser...napisal ze ta woda to ma być lawa czy coś takiego....

ocenił(a) film na 7
FanJurajska

Bo to jest z filmu "Niemożliwe" i fani prosili, żeby ktoś w Photoshopie zamienił wodę na lawę :)

ocenił(a) film na 7
Axel_Foley17

Pogrzebałem trochę na forach i spotkałem się z ciekawą interpretacją słowa Proto-Indominus.
Kolega @Raptosaur powinien być zadowolony.

Ktoś zwrócił uwagę na centralnie umiejscowioną czaszkę ceratopsa z oficjalnego zdjęcia. Jak już pisano - nie ma takiego dinozaura, co niektórzy uważają, za easter egg i pozostałość po usuniętej ze scenariusza drugiej hybrydzie - Stegoceratopsie. W nawiązaniu do tego komentarza ktoś napisał, że dla niego logiczne jest istnienie innych hybryd w tym uniwersum - powołał się nawet na słowa twórcy Archiwum X - Chrisa Cartera. W dokumencie "Making of Jurassic Park" wspomina on, że prawdziwy Jurassic Park działałby 10 lat, a później jego włodarze zaczęliby tworzyć monstra.

Do czego zmierzam - "proto" to po łacinie "oryginalny" lub "prymitywny", tudzież "pierwotny". Na przykład dinozaur protoceratops to jedna z prymitywnych form ceratopsów - przodek triceratopsa. Oznaczałoby to, że Proto-Indominus to jakaś poprzednia hybryda. Pójdźmy dalej - wg strony wiralowej Dr Wu stworzył hybrydowy gatunek rośliny w 1997 roku, rok później był już w Masrani Corp. Zas na stronie http://jurassicpark.wikia.com/wiki/Masrani_backdoor jest wpis o nazwie "Ruffled feathers" z 2003 roku. Wu wspomina, ze nie moze sprawic zeby dinozaury miały pióra, ale liczy na naprawę stanu rzeczy za pomocą metody hybrydyzacji, która pokazała już szerokie możliwości "przy okazji tego wypadku pozostawionego na Isla Sorna".

Czyżby zatem proto-indominus to znany z JP3 Spinozaur? Lub jakiś inny pokazany tam gad?

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Masz rację, dla mnie tego typu backstory to niemal oczywistość. Spinozaur oraz "mohawk-raptory" to pół-świadomie stworzone hybrydy. Między pierwszymi 3 filmami są po 4 lata odstępu, więc niewykluczone, że InGen robił coś innego na zapleczu oprócz uciszania opinii publicznej i uczestników Incydentu na Nublar, oraz ratowania budżetu korporacji inną formą aktywności na stałym lądzie.

ocenił(a) film na 8
Cohonez

Spinozaur w tym przypadku miałby sens! Nie było go przecież na liście inGen, to znaczy że miał pozostać w ukryciu, to raz. Dwa, że nie wygląda jak prawdziwy spinozaur (oczywiście w 2001 roku nie było to zamierzone) a raczej jak zaprojektowana maszyna do zabijania, jak Indominus.
Wcale bym się nie zdziwił gdyby monstrum z Isla Sorna było właśnie "starszym bratem" Indominusa.

ocenił(a) film na 7
KatalogFilmowy

@Raptosaur

Jako smaczek dodam, że w poniższym filmiku Spinozaur często zestawiany jest z Indominusem:
https://www.youtube.com/watch?v=b9zDQQ3uNAE

Ponadto, kiedy Trevorrowowi zasugerowano na Twitterze rewanż ze Spinozaurem odparł tylko "zanotowałem". Byłoby moim zdaniem bardzo fajnie gdyby w następnym filmie chociaż potwierdzono, że to co widzieliśmy w JP3 to hybrydy - kilka niedociagniec tej czesci byloby wtedy naprostowanych.

ocenił(a) film na 7
Cohonez

Dodam jeszcze, że po przejechaniu w dół tego artykułu Masrani Backdoor pojawia się kalendarium. Ciekawe są wpisy skomentowane "RESTRICTED ACCESS" - pokrywają się z datami filmów, ale nie tylko.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

I tak nadal najważniejsze moim zdaniem jest to, by w JW:FK w końcu coś na temat Isla Sorna było powiedziane.

Co tam teraz jest? Co tam się dzieje i/lub działo? Jak wyglądała przed nadejściem huraganu Clarissa? Inne rasy raptorów i pteranodonów trzymanych w awiarium oraz prawdziwa natura Spinozaura. Te, i jeszcze wiele innych pytań ciągle chodzi mi po głowie i póki co mogę sobie najwyżej snuć teorie fanowskie.

Cóż, może to sprawka sentymentu do TLW:JP oraz do gier takich jak Trespasser czy Warpath: Jurassic Park, ale moim zdaniem cała Isla Sorna wydaje mi się ciekawszym materiałem na filmy z tego uniwersum. Byłem nieco zawiedziony, że w JW praktycznie nic oprócz strony viralowej Masrani nie wspomniało na temat tej wyspy, tylko nagle się okazuje, że wracamy na Nublar, gdzie się okazuje, że niektóre dinozaury sprzed ponad 20 lat nadal tam żyją, a "operacja Ground Zero" nie doszła jednak do skutku. Mimo to JW i tak stało się moim drugim ulubionym sequelem zaraz po TLW:JP. W kolejnych filmach jednak nadal będę oczekiwał choćby szczątków informacji co z słynną Isla Sorna aka Site B.

Też pytanie, co będzie po tej całej "Nowej Trylogii Jurassic World"? Czy Universal oraz Trevorrow mają może w planach jakieś spin-offy serii rozgrywające się np. między filmami z obu trylogii? Te filmy śmiało mogłyby wyjaśnić pewne zawiłości i stanowić dobre źródło dochodu dla Universalu (zwłaszcza, jeśli dalej będą produkowane przez Trevorrowa - facet czuje to uniwersum). Osobiście widzę tutaj aktualnie miejsce dla aż 4 filmów-prequeli dla wszystkich poszczególnych filmów głównej serii.

Jeden film o tworzeniu Jurassic Parku na Nublar i Site B na Sorna.
Drugi o incydencie na Isla Sorna i huragan Clarissa.
Trzeci o wydarzeniach po incydencie w San Diego. Za materiał źródłowy pomocne byłyby skrypty z gry Trespasser i fragmenty stron viralowych.
Czwarty to już kulisy powstawania Jurassic World i ewentualnie pierwsze lata funkcjonowania nowego parku.

Te filmy mogłyby spiąć do kupy wydarzenia z głównych filmów, choć zapewne nie wszystko jest na ten moment wykonalne. W sumie zadowoliłbym się, gdyby powstała chociaż jakaś mini seria animowana na podstawie tych wydarzeń, prowadzona z perspektywy np. jakichś nigdy nie pokazywanych pracowników InGen.

Cohonez

Załączam jeszcze skromne słowa uznania dla autora tego filmiku co podlinkowałeś, nie trafiłem na niego wcześniej. Bardzo fajne zestawienie, a z tą muzyką - ciary. Świetna robota.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Ale czyżby czaszka ceratopsa należałaby do roślinożernej (i eksperymentalnej?) hybrydy nazwanej Proto-Indominus?

ocenił(a) film na 7
Axel_Foley17

Chodziło o to, że Protoindominusem można nazwać każdą hybrydę powstałą przed I-Rexem. Nawet Spinozaura, raptory z JP3, czy stegoceratopsa. Albo ta nienazwana hybryde z 2009.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Aha

ocenił(a) film na 10
Dawid0126

Dziś w internecie trafiłem na taki krótki klip - jak dla mnie rewelacja
https://www.instagram.com/p/BVv9gUMlxQk/

ocenił(a) film na 9
marek36_filmweb

Ten filmik to Fan-Made, który powstał około rok przed premierą filmu.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Podobno coś znów było kręcone w miejscu znanym z poprzedniego filmu.

Po mojemu fabuła będzie wyglądała mniej więcej tak:

1. Możliwa retrospekcja z okresu oryginalnego JP
2. Akcja toczy sie obecnie. Park troche zdziczal, ale nadal ktos nad nim czuwa
3. Mt Sibo - wulkan na Isla Nublar - z jakiegos powodu się aktywuje i grozi erupcją, przez co inwentarz jest zagrożony.
4. Rodzi to międzynarodową debatę na temat tego, co zrobić ze zwierzętami, przy czym wobec wypadków z poprzednich części pojawia się sporo głosów na zasadzie "niech ginie". Również Malcolm jest tego zdania.
5. Pojawia się jednak pomysł, żeby przynajmniej część zwierząt relokować do Zoo lub przynajmniej na Isla Sorna - tutaj wkraczają aktywiści spod tagu #saveoursaurs i może ten cały Lockwood
6. Z jakiegoś powodu na Isla Nublar pojawiają się jacyś najemnicy - zakładam, że tu wchodzą do akcji ludzie grani przez Toby Jonesa, Teda Levine i Rafe Spalla. Zapewne wpisze się to we wspomniany na wiralowej stronie wątek ludzi próbujących wywieźć dinozaury z wysp na swoje potrzeby. Wydaje mi się, że akcja w nocy w strugach deszczu może mieć tu miejsce.
7. Erupcja - to pewnie ta "wielka epicka sekwencja akcji" w środku filmu. Isla Nublar i część dinozaurów przestaje istnieć.
8. I tu nie wiem co się będzie dziać, ale zakładam, że część zwierząt - czy to przez najemników, czy to przez bohaterów wyląduje u Lockwooda.
9. Coś się tradycyjnie zepsuje i dinozaury zaczną siać chaos.
10. Nie opieram tego na niczym, ale chcialbym przy finale widzieć coś z końcówki pierwszej lub drugiej książki.
11. Jakaś końcówka, która nie jest do końca pozytywna.

Nie wiem jak do powyższego dołączyć watki:
- dziewczynki ze zdjęcia
- doktora Wu
- scena z łodzią podwodną
- sceny w praktycznie wszystkich miejscach w Parku

Mam generalnie wrażenie, że część filmu będzie starała się nadrobić to, czego nie pokazał Jurassic World (explorer itp), a napięcie roznąć będzie w drugiej połowie.

Tak z ciekawostek dodam, że w Jurassic World według poprzedniego scenariusza Gray miał być dzieckiem autystycznym, ale zrezygnowano z tego motywu. Pozostawiono mu tylko zamiłowanie do liczb.

ocenił(a) film na 7
Cohonez

I nie wiem gdzie Blue / Echo wcisnąć.

użytkownik usunięty
Cohonez

Reżyser wspominał że będzie wiele zwrotów akcji, których nie sposób przewidzieć. Ja byłbym zadowolony, gdyby jednym z takich elementów zaskoczenia, byłoby efektowne wejście Karnotaura obudzonego przez wybuch wulkanu.

ocenił(a) film na 9

Obudzonego przez wybuch wulkanu? Chyba przez pojazdy ;)

użytkownik usunięty
Axel_Foley17

Karnotaur z tymi rogami po bokach głowy wygląda jak diabeł, a to mi się od razu skojarzyło z wulkanem i lawą.
Idealne miejsce na przedstawienie tego dinozaura. Już nieważne kto go obudzi :P

ocenił(a) film na 8

Karnotaur, ogolem ciekawy motyw, diaboliczny dinozaur. Grałem niegdyś na Playstation w grę TLWJP. I tam w czesci przewidzianej dla T-rexa. Spotykamy Karnotaura ? w trakcie rozgrywki w jakiejs jaskini.Do T-rexa byl maly,ale na potrzeby filmu mozna go lekko "zmutować".

użytkownik usunięty
BarryGDZ

Jurassic World 2 będzie bardziej dynamiczny i mroczny, więc taki podrośnięty Karnotaur byłby jak znalazł :D

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Pojawiła się plotka, że pierwszy teaser może zadebiutować już na Comic Con pod koniec lipca:
http://www.jurassicworld2movie.com/news/rumor-first-jurassic-world-fallen-kingdo m-trailer-premiere-at-comic-con

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Widziałem ten post i czekam z niecierpliwością.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

dvdv

ocenił(a) film na 9
Axel_Foley17

Kurczę! Przypadkiem wysłałem spam D:

ocenił(a) film na 10
Cohonez

Pamięta ktoś dokładnie datę pierwszego trailera z JW?? Ten na koniec lipca co rzekomo ma wyjsc raczej za wcześnie chyba by wyszedł...

ocenił(a) film na 7
FanJurajska

Universal dzis zdementował wydanie jakiegokolwiek trailera na Comic Con - nawet nie planują żadnej aktywności na tej imprezie. Natomiast myślę, że po cichu można liczyć na oficjalne zdjęcia za niedługo - na rok przed premierą JW wypuszczono dwa zdjęcia. Trailer był dopiero w listopadzie i na to się też nastawiam w tym roku.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

No to taka bieda za przeproszeniem. Wszyscy i wszystkie uniwersa są na Comic Conie, tylko nie uniwersum Jurassic Park.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

I to nie pierwszy raz. Ekipa Jurassic Outpost też nad tym utyskuje.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Szkoda, bo liczyłem chociaż na Teaser Trailer.

ocenił(a) film na 7
Dawid0126

Taka ciekawostka: Jurassic World kręcono od 10 kwietnia do 5 sierpnia 2014 roku. 78 dni.
Jurassic World: Fallen Kingdom kręcony jest od 23 lutego, zaś ostatni klaps ma paść 15 lipca. Nie wiem jak liczyć weekendy, ale chyba wyjdzie tu więcej dni zdjęciowych.

ocenił(a) film na 10
Cohonez

Druga część może być dluzsza...od pierwszej...w przypadku JP a TLW druga część była też dłuższa heh o 2 minuty....Ale zawsze to 2 minuty więcej patrzenia na ten piękny film;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones