PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=556929}
6,5 158 534
oceny
6,5 10 1 158534
5,4 25
ocen krytyków
Jurassic World
powrót do forum filmu Jurassic World

Tak sobie pomyślałem, po kiego grzyba jakaś niedorobiona hybryda jako alternatywny zabójca w filmie skoro jest około 100 gatunków drapieżników, które mogły by w pojedynkę czy w stadzie zrobić taki Sajgon w parku, że odechciało by się ludziom dinozaurów. Ja rozumiem, że XXI wiek genetyka na wyższym poziomie, krok na przód ale to trochę odbiera klimat. I ta bezsensowna umiejętność kamuflażu. Rozumiem małego drapieżnika z taką umiejętnością ale nie Velociranosaursa, że tak go sobie nazwę -_- To może dla wyrównania szans T-Rex będzie miał na plecach 2 sprzężone działka Vulcan z A-10?
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? :)

ocenił(a) film na 8
PrehistoricDuck

Myślę, że ta część ma mieć podobne przesłanie jak jedynka - nie należy ingerować w przyrodę.

ocenił(a) film na 9
PrehistoricDuck

Hybryda w tym uniwersum to zupełnie nie nowość. Oryginalne dinozaury z jedynki też były hybrydami z żabami, o czym może świadczyć choćby brak opierzenia u raptorów i ich rozmiary, plujące dilofozaury i ślepota na brak ruchu tyranozaurów. W książkowym oryginale drugiej części, czyli "Zaginiony świat" Michaela Crichtona karnotaury zmieniały kolor skóry, jak kameleony.

Problem jedynie w tym, że za pierwszym razem uzupełnianie DNA dinozaurów płazim DNA wymknęło się poniekąd spod kontroli. Pierwotnym celem tego było wypełnienie ubytków w strukturze DNA na poziomie samego budulca zwierzęcia, nie jego cech gatunkowych. To się jednak za pierwszym razem nie udało i Jurassic World ma pociągnąć tę ideę na wyższy poziom.

ocenił(a) film na 10
Raptosaur

To dzięki temu część samic potrafiła zmienić swą płeć i zacząć kopulować, nie? GMV (genetycznie modyfikowane velociraptory) były mniejsze od tych rzeczywistych? Opierzenie chyba pojawiło się w późniejszym okresie, kiedy gady powoli przeobrażały się w ptaki.

ocenił(a) film na 9
hitman4334

Zmiana płci u niektórych gatunków również została wytłumaczona płazim DNA, tak w książce, jak i w filmie. Natomiast oryginalne velociraptory znane paleontologii były znacznie mniejsze i najprawdopodobniej prawie całościowo opierzone:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Vraptor-scale.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Velociraptor_dinoguy2.jpg

ocenił(a) film na 10
Raptosaur

:O Jak to?! Co ze szkieletami velociraptorów? Żadnego nigdy nie odnaleziono czy jak?? Skąd nagle taka zmiana wizerunku tego drapieżnika...? :/ Zrobili z bestii bulion do rosołu. :((

Kurdę, oglądam po raz kolejny trailer i ostatnia scena po prostu ocieka zaje*istością, inaczej się tego ująć nie da. :D Pomimo swej naiwności, jest naprawdę cool, odjazdowa i w ogóle, aż ciary po plecach idą. :D I łezka radości się w oku kręci.

ocenił(a) film na 9
hitman4334

Szkielet znaleziono, i to nie jeden. Sztuczka z uniwersum Jurassic Park polegała właściwie na tym, że początkowo zarówno Michael Crichton w swojej powieści, jak i Spielberg w pierwszym filmie chcieli mieć drapieżnika zbliżonego rozmiarami do samego człowieka, by było po prostu straszniej i by pokazać publiczności, że dinozaury to nie tylko wielkie i ciężkie stworzenia, niemogące zrobić krzywdy wewnątrz budynków. Wybrali nazwę "velociraptor", gdyż ta nazwa po prostu budzi większy respekt oraz jego ogólne proporcje i właściwości (zakrzywiony szpon u nóg, zwinność). Ponadto w tamtych czasach nie wiedziano jeszcze w 100%, żeby jakikolwiek dinozaur był opierzony. Co ciekawe dopiero chwilę po premierze pierwszego filmu odkryto gatunek raptora, który pokrywał się rozmiarami z tym z uniwersum Jurassic Park - czyli utahraptor.

Ogółem najśmieszniejsze jest to, że dopiero po latach te nieopierzone, wielkie velociraptory z filmów i książek Jurassic Park nabrały sensownego wytłumaczenia, dlaczego są takie a nie inne - dzięki DNA płazów ;) .

Raptosaur

Czyli chcąc nie chcąc wszystko znalazło swoje uzasadnienie i odwzorowanie w świece realnym :) A to heca!
A co do tematu to bardziej miałem na myśli krzyżowanie 2 gatunków dinozaurów niż uzupełnianie genomu w DNA żaby.
Z drugiej strony "tęczowy" karnotaur też pięknie by się prezentował w filmie. Wszystko wyjdzie w praniu...

ocenił(a) film na 8
PrehistoricDuck

Moim zdaniem ok pomysł, o ile będzie wyglądał powalająco. To, że się bawią genomem i mogą spróbować połączyć 2 gatunki dla efektu wow dla publiki jest jak najbardziej ok. Tylko...która mądra ekipa łączy Tyranozaura z Velociraptorem? Nie mogli zacząć od czegoś pokroju stego+torozaur czy coś... :)

Dobry wygląd D-rexa, dobre CGI, dobra muzyka (w trailerze jest, ale w Prometeuszu też była a potem...lipa), ładne widoczki i będzie dobrze :)

islindur

Mam takie same wrażenia związane z Prometeuszem co Ty :) Trailer powalał klimatem i muzyką a film.... fabularnie szkoda pisać :D

ocenił(a) film na 8
Mazurian

Hah, miałem hype na Promka, bo jestem fanem Obcego, świetny trailer a potem.... just no.

JurassicWorld myślę, że będzie ok, jeszcze pół roku na dopracowanie efektów, muzyka jak na razie najbardziej mi się podoba :)

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Zabiłeś użytkownikowi hitman4334 dzieciństwo tym wizerunkiem velociraptora :D

ocenił(a) film na 10
Anthrax91

Ta, prawie jak ze Świętym Mikołajem... :C Człowiek jest oszukiwany na każdym kroku.

ocenił(a) film na 7
hitman4334

Jeszcze parę lat i zepsują Ci wygląd tyranozaura, już jednego tyranozauroida z piórami mamy :P
https://fossilsandshit.files.wordpress.com/2012/04/yutyrannus_individual_new_bri an-choo.jpg

Opierzony Utharaptor dalej coś ma z filmowych Velociraptorów
https://nhmu.utah.edu/sites/default/files/styles/large/public/g1835_Utahraptor_1 .png?itok=kbdYfYuk

ocenił(a) film na 10
Anthrax91

Nie, tylko nie król dinozaurów! :( Hm, a co z brachiozaurem? W końcu ma szyję pionowo, jak w JP1, czy poziomo, jak w Wędrówkach z dinozaurami?

ocenił(a) film na 6
hitman4334

W jakimś dokumencie (niestety nie pamiętam którym) wspominano, że pióra miały najprawdopodobniej młode tyranozaury, ale wraz ze wzrostem traciły swoje upierzenie. I coby było ciekawiej - polowały w grupie.

W odcinku zzakulisowym "Wędrówek z dinozaurami" twórcy wyjaśniali, że chcieli zrobić diplodoki z pionowymi szyjami, ale gdy graficy zanimowali szkielet diplodoka okazało się, że w takim ustawieniu szyja wychodziłaby mu z barków. Tym niemniej pod koniec odcinka o zauropodach pojawił się gatunek z bardziej wyprostowaną szyją.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Na anglojęzycznej Wiki "Jurassic Park" przeczytałem, że D-rex (tam występuje pod nazwą Genetic Dinosaur) ma być krzyżówką Tyranozaura, Welociraptora (to już doskonale wiemy), ale też węża i mątwy... Oby to była tylko jakaś idiotyczna plotka, lub wygłup edycyjny, bo inaczej cała franczyza pójdzie się kochać.

ocenił(a) film na 7
ash_williams85

Będzie miał wygląd tyranozaura.
Będzie otwierał klamki jak welociraptor.
Będzie zmieniał kolor jak mątwa.
Będzie jadowity niczym wąż.

Ogólnie wszystko pasuje, może znajdzie miejsce w Bestiariusz kina klasy Z który jest prowadzony przez Valdoraptor23 :P

Anthrax91

Błagam, obym nie musiał go dopisać :D

ocenił(a) film na 9
Valdoraptor23

Jeśli chodzi o wygląd - nie, nie będziesz musiał go dopisywać :P. Wygląda jak nieistniejący teropod.

Jeśli chodzi o jego zachowanie i specjalne właściwości - czekamy do premiery.

ocenił(a) film na 7
Anthrax91

Stwór wygląda tak:

http://www.facebook.com/jurassicparkpolska/photos/pb.486150488113314.-2207520000 .1417538233./802651529796540/?type=3&src=https%3A%2F%2Fscontent-a-fra.xx.fbcdn.n et%2Fhphotos-xfa1%2Fv%2Ft1.0-9%2F10690106_802651529796540_9092711665193267067_n. jpg%3Foh%3D969b98aee25fec109d54325e4637dd87%26oe%3D550CB382&size=293%2C298&fbid= 802651529796540

a w wersji Lego:

http://www.dreadcentral.com/wp-content/uploads/2014/11/LEGO-Jurassic-World-2015- 1.jpg

ocenił(a) film na 9
ash_williams85

Odnośnie tych gatunków, to nic nie zostało jeszcze potwierdzone. Z drugiej strony, jeśli się potwierdzą, to i tak nie wpłynie to na wygląd zwierzęcia w znaczący sposób (który jest już i tak znany na podstawie kilku wycieków zabawek LEGO). Cechy mątwy mają być takie, że D-Rex ma poniekąd mieć możliwość zmiany koloru skóry, jak kameleon albo właśnie mątwa (co było u karnotaurów w oryginalnej powieści Michaela Crichtona, na której bazują filmy). Odnośnie cech węża, prawdopodobnie ten zwierzak będzie miał jadowite zęby, bądź bardziej elastyczną żuchwę. Dopóki jednak nie zobaczymy jego w filmie, nic nie ma 100% pewności.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Dzięki za odpowiedź. Przyznam, że z całego serca wolałbym, by te informacje się nie potwierdziły. Cóż, trzeba być dobrej myśli.

P.S. Czy w powieści Michaela Crichtona była wzmianka o przywróconych do życia mezozoicznych ptakach lub ssakach?

ocenił(a) film na 9
ash_williams85

O tym nic nie było.

PrehistoricDuck

Coś mi się zdaje że będzie walka pomiędzy T-rexem a D-rexem - To byłaby juz przesada. Ale Co byście powiedzieli na to gdyby to Mozozaur uśmiercił D-rexa?

Mazurian

Też o tym myślałem. Miałem dać ten pomysł pod jakimś postem ale nie było czasu. Wręcz bardzo prawdopodobne, że Mozazaur toć Liopleurodon na końcu filmu zabije D-rexa. Moim zdaniem to zbyt przewidywalna fabuła, ale mam nadzieję, że się mylimy. Mimo to chciałbym zobaczyć morskie gady w innych scenach na filmie :D

PrehistoricDuck

Hmm w sumie duże drapieżniki pełniące rolę głównego prześladowcy w danej części JP nie ginęły na koniec, więc nie jest takie pewne, że coś zabije D-rexa :)

ocenił(a) film na 6
PrehistoricDuck

Też o tym pomyślałem. Przewidywalne, nieprzewidywalne... Na pewno zgrywałoby się z tym jak pokonano welociraptory w pierwszym filmie i byłoby całkiem efektowne.

I również zaczynam się obawiać, że to może być jedyna sena z mozazaurem w filmie. Chociaż mam nadzieję, że ktoś w tym kolistym przeszklonym pojeździe wjedzie przypadkiem do jego basenu.

ocenił(a) film na 7
Khaosth

Ja też mam nadzieję, że mozazaur dostanie więcej czasu antenowego. Swoją drogą ciekawe ile będzie trwał ten film, skoro planują tyle atrakcji w nim upchać. Ponad 2h? W sumie nie będę płakał :D

Cohonez

Ciekawi mnie jedna kwestia- dlaczego jeszcze nikt nie pokazał na stronach internetowych niedokończonego D-rexa. Oczywiście oprócz tego gościa, który urywkami nagrywał wcześniejszy trailer który wyciekł. Az takie wrażenie sprawił ten trailer że ludziom zrobił wodę z mózgów? :D :D Ni widu, ni słychu starego trailera....

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Jeśli masz konto na Facebooku, to polub profil Jurassic Connected - tam jest ten trailer i to poszerzony o parę scen.

Cohonez

Mało, i słabe nagrania. Gady latające atakujące helikopter? :)

ocenił(a) film na 7
Mazurian

No jakość czterech liter nie urywa, ale moim zdaniem trailer jest ciekawy pod względem podpatrywania rozwoju efektów specjalnych.

I tak - dobrze widzisz - pteranodony atakują helikopter. Jak się zresztą niedawno dowiedziałem, jest to scena z niewykorzystanego scenariusza do The Lost World.

Cohonez

Na to wygląda że D-rex zaczął - inne dinozaury skończą :)

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Chris Pratt opisał parę miesięcy temu fabułę filmu w taki sposób - mniej więcej:

"You will see the fully operational park. And then you will see how it is torn down"

Muszę generalnie przyznać, że w oficjalnie zaprezentowanym trailerze tak naprawdę widzimy BARDZO mało. Nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że specjalnie wybrano sceny ogólnikowo nakreślające fabułę. A po trailerze wyciekniętym wnioskuję, że ujęcia poszczególnych trailerów są już wybrane, tylko teraz pod ich kątem szlifowane są efekty - a film dopieszczany jest osobno. Tak było np. z Godzillą.

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Oczywiście, że bardzo mało tego pokazali. Wliczając wszelkie wycieki śmiem twierdzić, że wiemy bardzo niewiele, co się tam szykuje, zwłaszcza o backgroundzie z InGenem i Masrani na czele, oraz o relacjach między bohaterami. Polecam porównać ten trailer z pełnymi trailerami poprzednich części. Przy JP3 niemal od razu pokazano Spinozaura w całości. A trailer TLW:JP od razu zasugerował zabranie dinozaurów z wyspy.

Raptosaur

Ja i tak wolę mało wiedzieć - ale ciągnie mnie do spoilerów :)

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Pozwolisz, że dokonam bezbolesnego zabiegu:

1. Główni bohaterowie przybywają na wyspę
2. Super zabawa, żyrosfera itp :>
3. D-Rex sie rodzi
4. Super zabawa w parku 2
5. D-Rex się oswobadza
6. CHAOS
7. CHAOS
8. CHAOS
9. Chris Pratt na ratunek
10. Zakończenie otwierajace możliwość kolejnych części :P

ocenił(a) film na 7
Cohonez

Dobre :) Ale właśnie, D-rex się rodzi i tak szybko dorasta aby rozpierdzielić całą wyspę? :D

ocenił(a) film na 7
PeteDeleu

Coś mi mówi że ten tekst Bryce z trailera: "We have our first genetically modified hybride" to będzie dużo wcześniejszy niż wydarzenia z parku kiedy uwolni się ta hybryda, może akcja będzie rozłożona na wiele miesięcy które szybko zlecą na początku filmu a potem już dzień w którym pojawią się te dzieciaki w feralny dzień rozwałki :)

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Zapomniałeś jeszcze o przypuszczalnym prologu łączącym JW z wcześniejszymi wydarzeniami... :)

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

Ano tak. Aczkolwiek podejrzewam, że ten wątek pozostanie poruszony jedynie na stronach wiralowych. Chciałbym się mylić. Generalnie to trochę trudno będzie w filmie przedstawić park działający od 10 lat.

BTW - zaraz napiszę podsumowanie w temacie o fabule :)

Cohonez

Czekaj, czekaj - na filmwebiee coś było wspominane ze Główny bohater bedzie miał jakiegoś kumpla, i że twórcy JW chcieliby aby to się rozwinęło w kolejnych częściach....:D Jak znajdę news to wrzucę

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Tak - postać grana przez Omara Sy to filmowy kumpel postaci granej przez Chrisa Pratta. Obaj są generalnie jakimiś wojskowymi / byłymi wojskowymi.

Co intrygujące - poprzednio role proponowano Joshowi Brolinowi i Idrisowi Elbie :D

A co do kontynuacji - w ostatnim wywiadzie dla Empire Trevorrov wspomina, że Universal już na na uwadze dwa sequele.

Cohonez

Więc dobrą mam pamięć. Myslę że zakończenie nie będzie zakończeniem że wydostaną się z parku - chciałbym aby było to "otwarte" zakończenie trzymające w napięciu aż do premiery Jurassic World 2(?) :D

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Ja typuję:
- wydostanie się dinozaurów z wyspy przez prom
- wykradnięcie dinozaurów przez firmę BIOSYN
- chaos w parku ogarnięty, ale przez bramę przedostaja się dzikie dinozaury z "Restricted Area" i sieją spostoszenie :>

Cohonez

Masz rację - coś na rzeczy jest z tymi dzikimi dinozaurami - bo inaczej twórcy by o nich nie wspominali... :)

ocenił(a) film na 7
Mazurian

Przez "dzikie" mam tu na myśli raptory. Ale to tylko moja spekulacja.

PrehistoricDuck

Wymyślili tą hybrydę z prostego powodu. Musieli mieć coś, co przebije ogranego T-rexa i podrasowanego spinozaura z 3 części. Nie znam się na dinozaurach, więc jaki inny mógłby zastąpić te 2 wspomniane pod względem możliwości destrukcji, jak i charyzmy, że się tak wyrażę? Mi bardziej wadzi miejsce, w którym odbywa się cała akcja. Wcześniej bohaterowie mieli survival. Znajdowali się z dala od cywilizacji. Znikąd pomocy. Można było poczuć bezradność wobec natury. Tutaj mamy pełnoprawny, funkcjonujący park. Trudno mi uwierzyć, że nagle groźne dinozaury zaczną sobie hasać beztrosko. Oczywiście mus, to zero reakcji służb porządkowych, żeby główny bohater mógł się wykazać. Nie licząc jakichś podrzędnych ochroniarzy, którzy będą padać, jak muchy. JurassicParkowe hasło, jak to nie wolno igrać z naturą, musi być przecież na wierzchu.

ocenił(a) film na 7
A.MacGyver

Tyranozaur zrobił się już tak ikoniczny że niczym go nie idzie przebić.

ocenił(a) film na 8
A.MacGyver

Ten pomysł z hybrydą wydaje się być mega słaby. Mogliby dać chociażby takiego Gigantozaura, nadać mu fajny, potężny wygląd i już mamy świetnego drapieżnika, który z tego co kiedyś tam czytałem, był nawet większy od t-rexa ;) To nie.. wymyślili sobie jakąś hybrydę bezsensowną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones