PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=760093}

Kłamstwo

Denial
6,7 9 226
ocen
6,7 10 1 9226
4,8 6
ocen krytyków
Kłamstwo
powrót do forum filmu Kłamstwo

Sama historia jest ciekawa, ale sposób jej przedstawienia jest nudny, jednowymiarowy i totalnie przewidywalny. Postacie są wykreowane bez żadnej głębi, albo skrajnie dobre, albo skrajnie złe. Postać Irvinga to karykatura. Momenty ze wstawkami z Oświęcimia niestety miejscami śmieszne, a miały wzruszać. Dodatkowy minus za mylenie obozu w Oświęcimiu z Brzezinką...

ocenił(a) film na 7
LoveRockNRoll

Która scena z Auschwitz była śmieszna?

ocenił(a) film na 5
titi

Głębokie zamyślenie głównej bohaterki, a w tle sceny z obozu i jeszcze jedna scena bodajże. Może niekoniecznie śmieszne, ale po prostu wg mnie wyszły nie tak pompatycznie jak reżyser miał to w zamyśle i dlatego nie oddały tego co powinny :) przynajmniej ja tak to odczułam :)

ocenił(a) film na 7
LoveRockNRoll

A co jest nie tak z popadnięciem w zadumę w miejscu kaźni? Ja tak mam czasem na cmentarzu, więc co dopiero główna bohaterka, Żydówka zwłaszcza, w takim miejscu jak Auschwitz?

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 5
klikk12

Nie ma nic złego, jest to całkowicie normalne i zrozumiałe, chodzi mi o sposób w jaki to pokazali :)

ocenił(a) film na 7
LoveRockNRoll

Jak dla mnie, normalnie.

Pozdrawiam.

LoveRockNRoll

Oświęcim-Brzezinka?

ocenił(a) film na 5
zweistein

Mówiąc o Auschwitz w większości ujęć był pokazany obóz w Brzezince, jedynie słynna brama się zgadzała. Dopiero bodajże dalej była mowa o Brzezince

LoveRockNRoll

Birkenau to Auschwitz II - więc chyba nie jest to jakiś wielki problem?

ocenił(a) film na 5
zweistein

Albo KL Birkenau, nie jest to problem, ale większość turystów zagranicznych myśli, że był tylko jeden obóz - w Auschwitz i są bardzo zdziwieni, że nie wygląda tak, jak na zdjęciach czy filmach i dopiero po przejeździe do Brzezinki orientują się, który obóz był tak naprawdę pokazywany :)

LoveRockNRoll

Birkenau był częścią składową Auschwitz, więc to jednak chyba nie przeinaczenie. No a film fabularny raczej nie będzie grzązł w wyjaśnianiu, ile faktycznie było tych obozów.

ocenił(a) film na 5
zweistein

A mógłby, bo w końcu tego tematu dotyczy, a edukacji w tym kierunku nigdy za wiele

LoveRockNRoll

W filmach fabularnych zazwyczaj jednak nie ma zbytniej troski o bezwzględną wierność faktom, więc to chyba nic ani nowego, ani dziwnego. Rozumiem takie uproszczenia, bo to jednak nie dokument.

ocenił(a) film na 5
zweistein

I tu się zgadzam :)

LoveRockNRoll

No to trochę mnie zaskoczyłaś, ale ok :)

ocenił(a) film na 5
zweistein

Haha zgadzam się, że to zdecydowanie nie jest dokument, więc nie musi być wierny faktom ALE nie zmieniam zdania, że obozy mogły by być rozróżnione. Po prostu po tym co widziałam ze strony turystów i ich ignorancji wolę edukować wszędzie gdzie jest to możliwe, a w końcu ten film porusza temat obozów :)

LoveRockNRoll

Przecież mogli zrobić to, co Forman zrobił z Mozartem w Amadeuszu, a skoro nie zrobili, to trzeba im jeszcze ładnie podziękować, a nie czepiać się szczegółów.

ocenił(a) film na 5
zweistein

Jasne, tylko tak jak napisałam jestem szczególnie wyczulona na tym punkcie po tym co widziałam :)

LoveRockNRoll

Jeśli weźmiesz pierwszy z brzegu film historyczny z pewnością znajdziesz w nim przeinaczenia, błędy, niedopowiedzenia, przemilczenia, uproszczenia - nie wiem, czy może być inaczej.

użytkownik usunięty
LoveRockNRoll

Problem z nazewnictwem mz przedstawiasz na wyrost.

Konzentrationslager Auschwitz, w tym KL Auschwitz I (Stammlager), KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych[1], w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu[2]. Określany też mianem „fabryki śmierci”. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)[3][4]. W 1947 część kompleksu zamieniono w muzeum, będące swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce, od 1979 roku wpisanym na listę UNESCO.

ocenił(a) film na 5

Tak jak napisałam wyżej, jest to tylko moja opinia na temat, na który jestem szczególnie wyczulona. Film nie oceniłam na 5 tylko przez ten szczegół

zweistein

A na tym polega cały problem - tematyka traktuje o przedstawianiu faktów, o wiarygodności historycznej, o wierności prawdzie, ale jeśli "...W filmach fabularnych zazwyczaj jednak nie ma zbytniej troski o bezwzględną wierność faktom...", to ja to nazywam HIPOKRYZJĄ. Albo dajemy 100%, albo się za to nie zabieramy.

Dexterb

100 procent moim zdaniem nie istnieje.

ocenił(a) film na 5
LoveRockNRoll

To jest film fabularny. Pokazano obóz koncentracyjny. Grał go inny obóz. Tak jak Deborę Lipstadt grała Rachel Weisz. To jest normalne i jak najbardziej prawidłowe. Tak się robi w filmach. Filmy na tym polegają.

ocenił(a) film na 7
LoveRockNRoll

Miałam podobne spostrzeżenia.
Cały film zbudowany jest na kontraście między emocjonalną, żywiołową Amerykanką i jej podejściu do systemu sprawiedliwości, a zimnokrwistymi, wydawałoby się obojętnymi wobec absurdu treści tego procesu Brytyjczykami.
Trochę to prostackie niestety, bardzo płaskie, właściwie jak z kreskówki... Deszczowy Londyn, blade twarze Anglików, ich pokerowa mina w każdej sytuacji VS słoneczna Atlanta, żywiołowa bohaterka biegająca ze swoim psem, kolorowe środowisko amerykańskiego kampusu uniwersyteckiego. Momentami to było niestety śmieszne. I tak, sceny w Auschwitz właśnie ten kontrast wykorzystały do granic absurdu. Deborah przeżywa wstrząs, śpiewa pieśń żałobną w jidisz, a obok zupełnie wyzuci z nawet cienia emocji Anglicy dokonują pomiarów. No i ten nieszczęsny system sprawiedliwości w UK, który od początku jest określany jako absurdalny, nielogiczny i w kontrze do oświeconych USA i reszty świata.
Serio? Czy widz tego filmu ma 10 lat że musi mieć łopatologicznie walone do głowy takie prostackie rozgrywki fabularne?

Sama treść filmu jest wstrząsająca i za to film ma u mnie 7/10.
Nie do wiary, że w XXI w. mógł mieć miejsce taki proces. Dla mnie osobiście jest to o tyle absurdalne, że pochodzę z południowego wschodu Polski, gdzie obozy koncentracyjne i zagłady są niemalże "co krok". Kwestionowanie Holocaustu nie mieści mi się w głowie, tak jak przeczenie grawitacji czy temu że ziemia jest okrągła.

ocenił(a) film na 5
pris

Idealnie opisałaś moje odczucia co do filmu, dokładnie o to mi chodzi!

pris

Irving jest bodajże jedynym historykiem, który zaprzecza istnieniu Holocaustu i obozów zagłady - dlatego też jest tak cenny dla "negocjacjonistów".

ocenił(a) film na 7
zweistein

Z filmu wynika że nie jest on w ogóle historykiem - to prawda? Chodzi mi o wykształcenie i stopień naukowy

pris

Fakt, wykształcenia historycznego - formalnie - nie ma.

ocenił(a) film na 5
pris

To zależy jak rozumiesz termin "historyk". Jeżeli to ktoś kto uprwia historię, czyli pisze książki historyczne, siedzi w archiwach, rozmawia ze świadkami historii, to Irving jest historykiem. Natomiast jeżeli historyk to ten co skończył studia historyczne i na przykład pracuje w Anglii na zmywaku, to faktycznie Irving nim nie jest.

ocenił(a) film na 7
golly_1704

Wg mnie historyk - osoba z wykształceniem historycznym, która zna metodologie badań historycznych i w swoich pracach zachowuje obiektywizm i wierność źródłom historycznym

ocenił(a) film na 5
pris

Czyli trzeba skończyć szkołę. Według tego kryterium Elvis Presley nie był muzykiem, a Quentine Tarantino nie jest reżyserem.

golly_1704

Rozumem, że zarzuty wobec Grossa, ze nie jest historykiem z wyksztalcenia - więc używa niewłaściwej metodologii - również są niewłaściwe, bo Grossa należy traktować jak Presleya...? ;)

ocenił(a) film na 5
zweistein

Nie wiem. Nie przeczytałem żadnej książki Grossa, więc się na jego temat nie wypowiadam.

ocenił(a) film na 7
golly_1704

Porównywanie kompetencji artysty do kompetencji naukowca jako zależnych od wykształcenia jest pozbawione wszelakiej logiki :) Co ma piernik do wiatraka?
Taki Nikifor-malarz (w dodatku długo uważany za upośledzonego umysłowo) czy inni artyści którzy nie mieli wykształcenia mogli być genialnymi twórcami w swojej dziedzinie SZTUKI.
NAUKA to nie to samo - jak komuś strzeli coś do głowy i nazwie to nauką nagle nie znaczy że będzie to prawdą. Nauka opiera się na faktach, na obiektywnej metodologii, która ma dowieść pewnej tezy.
Sztuka - film, muzyka, malarstwo, co chcesz - to wytwór totalnie subiektywny, emocjonalny; może być wartościowa i mieć w zupełnym poważaniu fakty, metodę, czasem nie wymaga nawet kompetencji tylko weny, talentu, "iskry bożej".

ocenił(a) film na 5
pris

No to zostajemy przy własnych zdaniach.

ocenił(a) film na 6
pris

dokladnie podobne mam odczucia. Jedyna rzecz, faktycznie to wyglada karykaturalnie, pogada i zachowanie brytyjczykow, ale faktem jest ze byla to zima. W sumie caly film bazuje na stereotypach. Dobrze zauwazasz, wysportowana amerykanka, troche prozna i bez respektu, zimni wyrachowani Angole z sandwichami i whiskaczem. Smieszyla mnie scena gdy pili wodke w polskiej knajpie, co jak co, ale walnac kilonka bez chucha.... widac ze Weisz nie ma doswiadczenia filmowego z tym trunkiem....hehe

ocenił(a) film na 9
LoveRockNRoll

e jedyne co smieszne bylo to jak chciala bajgla na sniadanie
hahaha
miala taki maly smirk pod nosem w tej scenie hahahaha

ocenił(a) film na 9
LoveRockNRoll

a, dorzucajac sie do postaci, ten film nie mial byc polemika, czy Holocaust mial miejsce czy nie, podejrzewam, ze rezyser i scriptwriter nie mieli zamiaru zasiania jakiejs niepewnosci, stad wyostrzenie postaci - skrajnie dobre, skrajnie zle

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
robokopo

Propaganda holokaustu? Weź ty się, chłopie, sam przeczytaj.

titi

To nic nie da, bo on jest dumny ze swoich poglądów. Serio.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
robokopo

Dla mnie w rankingu cech decydujących o cenności człowieka narodowość jest ostatnia. A dla ciebie, misiu?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
robokopo

tylko jeden: o Żydach może coś czytałeś na frondzi, ale z pewnością ani jednego nie poznałeś. „Żydostwo” to dla ciebie jakiś mityczny potwór. Straszny, bo nieznany. Stawiam stówę, że podobne „przemyślenia” masz na temat Islamu.
Byłabym wdzięczna za zakończenie tej dyskusji, bo do mojego życia nic nowego nie wnosi prócz smutku i współczucia wobec twojej osoby. Miłego dnia.

ocenił(a) film na 1
titi

No to się pomyliłaś! Moja niechęć do żydostwa bierze się z bardzo intensywnych kontaktów z nimi. Przez wiele lat i z wieloma. Wszystko to, co o nich "się mówi", się w ich przypadku potwierdza: buta, pycha, arogancja, przekonanie, że zostali stworzeni do panowania. Do tego bezwzględność, perfidia, świętoszkowatość, mafijność, konspiracyjność, ultra-szowinizm. Wyłazi to każdemu z nich i wszystkim razem każdym porem ciała, choćby nie wiem jak się mitygowali. Dopóki ich nie poznałem, wierzyłem w te bajeczki, że Żydzi to "taki sam naród jak inne", no może mają swój folklor, ale nic ponadto. Otóż tak nie jest. Oni SĄ bardzo "specyficzni" i i ta "specyfika" wywołuje napięcia między nimi a miejscową publiką, które cyklicznie przyjmują bardzo wybuchowe formy. Żadnych wniosków nie wyciągnęli.

A co do muzułmanów, to też się, złotko, mylisz. Oczywiście są dla nas obcy kulturowo i religijnie, ale to nie to co żydostwo. Tam nie ma MORALNOŚCI SYTUACYJNEJ. Dlatego z muzułmanami da się gadać. Paru znam i nie mam do nich takich zastrzeżeń, jakie mam w stosunku do żydostwa. Ciekawe, że to wszystko jest odbierane TAK SAMO przez multum ludzi, którzy z nimi też mają do czynienia.

A twoje współczucie nie jest mi do niczego potrzebne. Ktoś cię o nie prosił?

robokopo

To może konkretnie: nazwiska i adresiki twoich Żydów, okoliczności, które zmusiły cię do przykrym przebywaniu w ich towarzystwie.

Mam nadzieję, że nie jesteś zdumiony, że twoje rewelacje nie budzą zaufania? ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones