PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6713}
6,7 2 687
ocen
6,7 10 1 2687
Kawalerskie życie na obczyźnie
powrót do forum filmu Kawalerskie życie na obczyźnie

wczoraj 7.01.13.r. oglądałem go po raz któryś i film jest świetny,abslolutnie oglada sie go bez
chwili nudy od poczatku do konca,dobre polskie kino warte zobaczenia.

ocenił(a) film na 9
eliot84

Według mnie to bardzo dobry film. Porusza temat losów Polaków wyjeżdżających do pracy do cesarskich jeszcze Niemiec. Nie natrafiłam na literaturę dotyczącą tego fragmentu naszej historii, na inne filmy, a przecież do samej Westfalii wyjechało kilkadziesiąt tysięcy Polaków, do pracy w kopalni. Film jest ciekawy, są momenty humorystyczne i porusza chyba wszystkie problemy młodych Polaków przebywających z dala od domu, nawet te bardzo intymne. Słowo "obczyzna" jest tutaj użyte chyba po to, aby podkreślić odrębność kulturową i wyznaniową bohaterów filmu. Akcja toczy się jeszcze w czasie zaborów i Polacy z Wielkopolski prawnie byli obywatelami tego samego państwa, co rodowici Niemcy z Westfalii, nie potrzebowali paszportu, żeby tam wyjechać, język również musieli znać, choćby ze szkoły, która na terenie zaboru pruskiego była obowiązkowa dla obywateli tego kraju. Może dlatego łatwiej mogli się tam asymilować? znaleźć pracę? niż Polacy, ktorzy wyjechali "za chlebem" z terenów innych zaborów.

ocenił(a) film na 7
Ksawera

Świetny film! :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones