PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30950}

Konformista

Il conformista
7,4 4 284
oceny
7,4 10 1 4284
7,4 11
ocen krytyków
Konformista
powrót do forum filmu Konformista

Znajdziemy w niej wnikliwy opis psychiki głównego bohatera i lepiej zrozumiemy dlaczego zachowuje się w ten sposób.
Sama opowieść jest według mnie o poczuciu winy, przeznaczeniu i braku odpowiedzialności za własne czyny. Marcello ciągle ogląda się na innych, chcąc, by potwierdzili oni słuszność jego działań. Jest to człowiek bez własnego światopoglądu, który tak naprawdę nie wie, czego chce - to logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że nie wie on nawet, jakimi wartościami się kierować. Cały czas żyje w wyimaginowanym poczuciu winy i staje się przez to ofiarą samospełniającej się przepowiedni. Ci, którzy czytali książkę będą wiedzieli o co mi chodzi - bohater zaczyna od zabijania jaszczurek, wmawiając sobie, że ten czyn doprowadzi do kolejnych zbrodni. I ma rację, jednak sam podświadomie wybiera tę drogę poprzez niszczące poczucie winy, które, zamiast uczynić z niego lepszego człowieka, robi z niego osobę zgorzkniała i sfrustrowaną.
Opowieść ta pokazuje również rodzenie się zła, które, według bohatera, przestaje być złem, gdy większość je czyni. Pamiętam, jak w liceum uczyłam się, czym jest norma społeczna - jest to wzorzec zachowań praktykowany przez większość społeczeństwa, co każe myśleć, że to, co większość uważa za dobro, jest dobre. Ten pogląd podzielał Marcello, bojąc się tak naprawdę swojego indywidualizmu i chowając się wśród tłumu ludzi, mając nadzieję, że nikt go nie zauważy. Uciekając od indywidualizmu, wyrzekł się poznawania swojego wnętrza, przez co stał się sam dla siebie obcy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones