Król Olch (1996)

Der Unhold

plakat - Król Olch (1996)

opisy filmu

(2)
  • Niezwykła, wstrząsająca wizja hitleryzmu i klęski III Rzeszy. Daleka od utartych szablonów opowieść o nazistowskim szaleństwie. Bohaterem jest Francuz, Abel Tiffauges, przekonany o swym baśniowym pochodzeniu. Mając 11 lat odkrywa w sobie moce nadprzyrodzone. Jak większość chłopców w jego wieku, marzy, by szkoła, do której uczęszcza, spłonęła. I szkołę rzeczywiście trawi pożar.
    Wojenna tułaczka Abla Tiffaugesa obfituje w kolejne dziwne wypadki i zrządzenia losu. Abel znajduje się w tym czasie w Prusach Wschodnich. Z hitlerowskiego obozu jenieckiego trafia na służbę do Hermanna Goeringa. Obserwuje krwawe polowania Wielkiego Łowczego Rzeszy, którym kres kładzie podobna rzeź armii niemieckiej pod Stalingradem. Wreszcie staje u wrót warownej twierdzy. Tutaj SS szkoli dwunasto-czternastolatków - rzekomą elitę przyszłego państwa niemieckiego. W rzeczywistości są oni mięsem armatnim dla chylącej się ku upadkowi "tysiącletniej Rzeszy". Z rozkazu nazistów Abel przemierza okolice, prowadząc przymusową rekrutację młodych chłopców. W oczach miejscowej ludności uchodzi za potwora, który porywa dzieci, niczym Król Olch w balladzie Goethego. Czy Tiffauges - człowiek ani dobry, ani zły, z pewnością bardzo wrażliwy, ale poniekąd zauroczony faszystowską ideologią - zdoła wyzwolić się spod jej przemożnego wpływu?

  • Bohaterem filmu jest Abel Tiffauges. W dzieciństwie odkrywa, że posiada nadprzyrodzone moce. Jako dorosły mężczyzna decyduje się oddać swój talent w służbę III Rzeszy. Wysłany na Prusy Wschodnie ma rekrutować młodych chłopców do SS. Wśród miejscowej ludności uchodzi za potwora, który podobnie jak bohater ballady Goethego, Król Olch, porywa ich dzieci.

multimedia
  • zwiastuny
  • zdjęcia
  • plakaty (3)
  • tapety
  • ścieżki dźwiękowe
pozostałe