PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=190315}

Kronika opętania

The Possession
6,0 48 279
ocen
6,0 10 1 48279
4,7 3
oceny krytyków
Kronika opętania
powrót do forum filmu Kronika opętania

Napis na skrzynce: תראה אתה הרשע של העונש "I ujrzysz karę za zło".

Słyszałem, że to prawdziwa historia. Film przeciętny, ale niektóre sceny były naprawdę straszne. Co
mnie uderzyło, to poza Polakami nikt tego nie usłyszał. Kiedy dziewczynka rozmawiała z demonem
przy stacji benzynowej, to demon mówił czystą, współczesną polszczyzną, ale nic nie zrozumiałem.

ocenił(a) film na 8

wystarczyło rozgłosić :)

użytkownik usunięty
sabwufer

Co rozgłosić?

ocenił(a) film na 8

wystarczyło rozgłosić głośniki i dało radę bez problemu ogarnąć co gada, bo ja też miałem problem ze zrozumieniem na początku :)

użytkownik usunięty
sabwufer

Słyszałem tylko słowa o mieszaniu. Za to polszczyzna było "native", czyściutka.

ocenił(a) film na 4

Na HBO OD masz ten film, albo ściągnij sobie lepszą wersję... Polski nie powalał, a wręcz śmieszył...
"Zjem twoje serceeeeee...."
Rozgłosić głośniki hahahah :D Weź po prostu głośniej TV albo ustaw połączenie z kinem domowym, jeśli posiadasz. Ale nie warto. Serio ;)

użytkownik usunięty
Jekyllia

Chodzi mi o dźwiękową stronę filmu. Język polski zabrzmiał tam "bardzo głęboko" i egzotycznie. Pewnie niejednemu naiwnemu Amerykaninowi, który obejrzał ten film, polski będzie się kojarzył z żydowską demonologią, hehehe.

ocenił(a) film na 4

Nawet dla mnie brzmiał egzotycznie, bo to dziwne odpalić jakiś horror byle jaki i nagle jakieś polskie dźwięki, jakby dubbing. Hahaha, nie powiem, że się nie zdziwiłam, bo skłamię. Tym niemniej większość Amerykanów nie ma pojęcia gdzie leży Polska i czy aby na pewno nie jest to jakieś jezioro, a kraj. Stąd pewnie pomysł na powiązanie z żydowską demonologią.

użytkownik usunięty
Jekyllia

Nie dlatego. Polskę zamieszkiwali przez tysiąc lat Żydzi aszkenazyjscy wielu orientacji religijnych. Wiele dzieł należących do żydowskiej demonologii powstało w Polsce.

ocenił(a) film na 4

Tyle to i ja wiem, ale czemu Polska? Zdecydowanie lepiej brzmiałaby demonologia w Niemczech za czasów II wojny światowej i tępienia między innymi Żydów. Mniejsza o to... Tak czy inaczej horror nie powalił mnie na kolana. Właśnie zaczęłam oglądać "Tragedię na przełęczy Diatłowa". Zobaczymy co tam ciekawego wymyślili. Lubię filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach, nawiązujące do nich, a że moje studia skłaniają się ku historii, historii religii, starożytności, kultów i tak dalej, to żeby tego było mało, "dofaszeruję" się kolejną masą ciekawostek.

użytkownik usunięty
Jekyllia

To czekam na wrażenia. Też lubię takie filmy. Potem jednak muszę oczyszczać się w mykwie z win, a mykw w Polsce zbyt wielu nie ma.

ocenił(a) film na 4

Ok, obejrzałam. Przyznam, że fajnie, że ktoś poruszył temat niemalże w ogóle nieznany. Próba wyjaśnienia teorii zaginięcia uczestników wyprawy jest nieco... No, jak to horror ;)
Chociaż czasem i sama zaczynam wątpić, że te horrory powstają od tak, skoro mnóstwo jest opartych na faktach. Ech, chyba mnie już nic nie zdziwi, no chyba że faktyczna apokalipsa zombie. Po takich historiach, jak ta o tej przełęczy, uświadamiam sobie, jak wiele świat skrywa tajemnic, a jak ludzie są jeszcze głupi.
Do obejrzenia tutaj:
http://iptak.pl/film-online/tragedia-na-przeleczy-diatlowa-the-dyatlov-pass-inci dent-2013/

użytkownik usunięty
Jekyllia

Zainteresuję się tym. Ciekawa zapowiedź.

ocenił(a) film na 4

A później pochwal się wrażeniami. :) mnie już cholera bierze, jak czytam durne komentarze pod tamtym filmem. Zamiast poczytać coś więcej, to ludzie odebrali to jako kolejny gniot, horror o nastolatkach, którzy wybrali się w durną podróż. Litości. Mniejsza, czas spać. Po obejrzeniu zapraszam do dyskusji na stronę tamtego filmu ;)

użytkownik usunięty
Jekyllia

Tez czytałem. Strasznie krytykują. Jak coś nie ma rozmachu Gwiezdnych wojen, to ludzie kręcą nosem.

Jekyllia

A mnie jednak powalił na kolana. To znaczy, czułem się po nim fajnie przestraszony. Wcześniej byłem przestraszony po "Egzorcyście", ale to było pewnie 20 lat temu.

ocenił(a) film na 7
vermes

Film był dobry, bo ogólnie dosyć straszny i dramatyczny.
Do końca się zastanawiałem jakie będzie zakończenie, ale w horrorach tego nigdy nie przewidzisz.

pawel_nowakk

Końcówka może do poprawienia, ale reszta naprawdę jest na świetnym poziomie.

ocenił(a) film na 7
vermes

Końcówka była świetna, gdyż naprawdę emocjonująca.
Jak na horror, to dużo akcji.
Mnie zawsze zastanawia w takich filmach jak to się wszystko skończy dla takiej ofiary.
To znaczy czy zostanie ocalona czy zginie.
W tym przypadku nie miało być tak dramatycznie, ale oglądając to pewnym być nie można.
Tak w ogóle to ten zły duch nie był sam w sobie jakiś niesamowicie okrutny.
Zauważ, że te 2 zabite przez niego osoby chciały zniszczyć skrzynkę (lub na siłę otworzyć).
Przy końcu filmu tamta opętana dziewczynka prawie zabiła dentystę, ale to dlatego bo nie miała dużych oporów przed tym (zapewne go nie lubiła).
Dobrze to pokazuje scena z matką kolo lodówki.
Mogła ją zabić, ale się powstrzymała.

pawel_nowakk

Ta skrzynka, o której pisałem w pierwszym wpisie, to żydowska legenda. Skrzynka istnieje naprawdę, legenda to.. legenda, a napis na niej też jest prawdziwy. W skrzynce jest jakiś demon związany z religią żydowską, ma aszkenazyjskie ciągoty i mówi po polsku. Ten język polski, to przyznam, mistrzowskie posuniecie. Jak ktoś nie rozpozna tego języka, to pomyśli, że obok angielskiego i hebrajskiego demon mówi w jakimś dziwnym dialekcie.

ocenił(a) film na 7
vermes

Język polski mnie zaskoczył, ale Polacy zbytnio się tym podniecają.
Ile na filmweb założono tematów i ekscytowano się tym do granic?
Najbardziej mnie zszokowało, że pierwsze słowa w tym filmie były po polsku, więc zastanawiałem się dlaczego mam wersję z dubbingiem. :)

pawel_nowakk

No bo potem film jest już po angielsku. To amerykański film.

ocenił(a) film na 7
vermes

No i właśnie dlatego początek mnie zaskoczył, bo wiedziałem że to nie jest polski film.
Wiesz może jakie miał zyski ten film?

pawel_nowakk

W USA był chyba filmem B-klasowym. Był bardzo tani i nie kosztował więcej niż 100 tys. dolarów. Jestem przekonany, że jednak trochę zarobił i na pewno się zwrócił.

ocenił(a) film na 7
vermes

A co to są za informacje na filmweb? Myślałem, że zauważysz. :)
Jego budżet to 14 milionów dolarów, a przychody z biletów to
$49 130 154 w USA
$36 315 921 poza USA.
To był drogi film jak na horror.
Ty naprawdę nie widziałeś tych efektów specjalnych?
Były najwyższej klasy. Bardzo realistyczne.
Chcesz zobaczyć horror klasy B?
Zobacz Wake Wood (również z małą dziewczynką) to przekonasz się jak taki film wygląda.

użytkownik usunięty
sabwufer

Chyba "rozgłośnić". Zresztą to nieważne.

film jest oparty na fakcie
http://web.archive.org/web/20051105000557/www.andrew.cmu.edu...
to jest link do amazona gdzie koleś opisuje historie ze skrzynka i próbuje jej sie pozbyć
na internecie jest tez film dokumentalny o Skrzynce Dybbuka
Skrzynka pochodzi z polski dlatego demon mówi po polsku, przywieziona do USA przed żydowskich emigrantów. Skrzynka w tym momencie została zamknięta przez Rabinów i została ukryta.

Ringo

nie wiem czemu wczesniejszy link nie działa.
web.archive.org/web/20051105000557/www.andrew.cmu.edu/user/rubyc/eBay_dibbuk.htm

użytkownik usunięty
Ringo

Oba linki nie działają. Ale to nie problem.

http://web.archive.org/web/20051105000557/www.andrew.cmu.edu/user/rubyc/eBay_dib buk.htm
a ten wam działa?
może to klątwa że linki nie działają:P
(filmweb jakos ścina śmiesznie te linki)

użytkownik usunięty
Ringo

Tak, ten link siała. Prawdziwa skrzynia wygląda inaczej. Mnie chodziło o odczytanie inskrypcji z filmu, ale dzięki.

ocenił(a) film na 6
Ringo

Pogrzebałem trochę w sieci i znalazłem coś dość interesującego, ale sam nie wiem co o tym myśleć. Znalazłem jakieś amerykańskie forum, na którym w 2004 roku została poruszona kwestia aukcji. Po 3 latach temat został odświeżony i do dyskusji włączył się użytkownik o nicku "agetron"- rzekomy nabywca i ówczesny posiadacz licytowanej skrzynki.

http://www.pojo.biz/board/showthread.php?t=6796&page=3 Link do tematu (od razu na stronie, na której udzielił się Agetron)

Co o tym sądzicie?

użytkownik usunięty
TheLarry15

Nie chce mi się wierzyć, że to ta sama skrzynka. Gość pisze całkiem serio, ale w takich sprawach, jak sam się wiele razy przekonałem, nigdy nie brakuje chorych psychicznie.

ocenił(a) film na 6

Kilka dodatkowych informacji, łącznie z profilem na fejsie gościa zawarłem w temacie http://www.filmweb.pl/film/Kronika+op%C4%99tania-2012-190315/discussion/Ile+w+ty m+prawdy,2393183

Ja zapamiętałam jak mówi: "jesteś piękna... chcę zamieszkać... w tobie zamieszkać" . Uczucie po prostu niesamowite gdy tego słuchałam :)

użytkownik usunięty
3ilona

Ten głos nawet Palakom może wydać się przerażający.

ja musiała przez słuchawki bo normalnie nic nie słychac;p

BloodyMaja

Niektórzy twierdzą, że głos mówi z błędami. Ja nic nie słyszałem.

ocenił(a) film na 8
vermes

po on, a w sumie ona (bo to był żeński demon) "mogę zamieszkać w ciebie?". Nie wiem co się tak czepiali akcentu tego demona. Przecież siedział w pudełku od lat 20tych. Włączcie sobie jakiś film z przed wojny, też ciężko zrozumieć co oni tam w ogóle mówią. Może to jakiś regionalizm?

FearTheRipper

A może forma "w ciebie" jest celowa? Zresztą założyłem ten wątek, ponieważ zafascynowało mnie połączenie polskiego z hebrajskim w tym filmie.

vermes

bo mówił z błędami, powiedział "ktury" przez u zwykłe

h4r

Przez u otwarte? Skąd wiesz? Oglądałem ten film kilka lat temu, więc nie pamiętam.

ocenił(a) film na 7

Nie zrozumiałeś boś głupi. Mówił wszystko logicznie, jak na demona przystało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones