PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=613261}

Kronika

Chronicle
6,4 43 369
ocen
6,4 10 1 43369
7,0 9
ocen krytyków
Kronika
powrót do forum filmu Kronika

Film arcydziełem nie jest, ale fabularnie jest bardzo ciekawy. Główny bohater, mimo, że dostał super moce, nie może uporać się ze swoimi emocjonalnymi problemami. Ciekawe jest też dla mnie podobieństwo, Andrew do swojego ojca. Oboje zachowuję się w ten sam sposób, kiedy zawalą nie biorą odpowiedzialności na siebie, tylko zwalają na innych, bądź na okoliczności. Wkurza tylko sposób kręcenia, film zyskałby gdyby został nakręcony w normalny sposób.

użytkownik usunięty
albertos25

To prawda. Dla mnie najciekawszy jest ten wątek, co się dzieje z człowiekiem, który ma problemy emocjonalne, gdy dostaje moc. Ta negatywność potęguje i znajduje ujście już nie w tym, że tak jak jego ojciec, napije się piwa, pokrzyczę na syna, a w aktach 100000 razy bardziej destrukcyjnych, proporcjonalnie do mocy jakie ten człowiek posiadł.

Faktem jednak jest, że tak postawa jest niemożliwa, dlatego, że posiadanie takiej ogromnej energii i jednocześnie bycie - nazwijmy to łagodnie - "złym człowiekiem", jest niemożliwe, gdyż posidanie mocy zawsze wymaga wewnętrznego oczyszczenia, i im większa energia, tym większe są wymogi co do wewnętrznego oczyszczenia człowieka. Gdyby to nie szło w parze, tak zwani "czarni magowie" już dawno by zniszczyli wszytko, a tak nie jest, bo kto dziala destrukcyjnie dla innych, prędzej czy później i tak niszczy tym sam siebie, czyli traci energię.

Nie do końca rozumiem drugą część Twojej wypowiedzi.

użytkownik usunięty
albertos25

mówiąc w uproszczeniu: człowiek który ma desktrucyjne ciągoty czy jakieś emocjonalne problemy, zawsze będzie daleki od osiągnięcia jakichkolwiek "nadprzyrodzonych mocy".
W filmie to oczywiście jest pokazane fantastycznie, że oni niby w jakiejs dziurze "odnaleźli moc".

użytkownik usunięty

W sumie, to całą tą początkową scenę z jaskinią można potraktować jako metaforę: ciemna jaskinia/dziura = podświadomy umysł.

"człowiek który ma desktrucyjne ciągoty czy jakieś emocjonalne problemy, zawsze będzie daleki od osiągnięcia jakichkolwiek "nadprzyrodzonych mocy"." Przypuszczalnie wiem skąd wziąłeś taki pogląd. W bardzo wielu filmach sf typu "star trek" czy "gwiezdne wrota" te najbardziej rozwinięte rasy, które często posiadają nadprzyrodzone zdolności, są najczęściej pacyfistami. Nie kojarzę abym znał kogokolwiek z takim mocami, więc nie wiem jakie takie osoby posiadają cechy charakteru (ogólnie to poddaję w wątpliwość, że takie osoby w ogóle istnieją). Natomiast jak patrzę na historię ludzkości, to muszę stwierdzić, że rozwój nie koniecznie oznacza wyzbycie się agresji. Dlatego uważam, że problemy emocjonalne, nie muszą być przeszkodą do osiągnięcia nadprzyrodzonych mocy.

użytkownik usunięty
albertos25

Nie, nie opieram się tutaj na tych filmach, a bardziej na własnych doświadczeniach i informacjach na ten temat. Coś tam ktoś może osiągnąć, ale w jakiejś bardzo ograniczonej mierze, dlatego, że pierwsze co się pojawi, jak ktoś zacznie rozwijać w sobie takie siły, to wyjdą te problemy emocjonalne na wierzch i będzie musiał najpierw uporać się z nimi, żeby się dalej rozwinąć. A nie na zasadzie, że z dnia na dzień mu rośnie moc, a on coraz bardziej brnie ku destrukcji.

także filmu nie brałbym dosłownie

Chyba nie dojdziemy z tym jak to jest z tymi nadprzyrodzonymi mocami. Wydaje mi się, że motyw telekinezy, jest tutaj wciśnięty aby film się lepiej sprzedał, a jego przesłanie jest tak na prawdę głębsze. Bo wiadomo, filmy o superbohaterach są teraz popularne, a ten mimo iż, jest tu motyw zdolności nadprzyrodzonych, nie jest takim typowym filmem o herosach. Mam kilka swoich interpretacji na to o czym tak na prawdę film opowiada.
1. Film w ukryty sposób nawiązuje do masakr z bronią palną. Jeśli przyjrzymy się głównemu bohaterowi, to w sumie jego profil psychologiczny pasuje do osób które dopuszczają się takich zbrodni. Jest outsiderem, ma problemy z rówieśnikami, kłopoty w domu, streszczając ma dużo powodów by nienawidzić świata. Zamiast broni, twórcy filmu wyposażyli Andrew w moc.
2. Film opowiada o tym, że nawet jeśli odniesiemy sukces to i tak zakorzenione w nas złe emocje mogą nas zniszczyć. Pod moc możemy tu wstawić, nagłe zdobycie pieniędzy, bądź sławy. Na pęczki jest chyba przykładów osób, różnego rodzaju artystów, bogaczy, którym forsa i sława nie przyniosły szczęścia.
Oczywiście nie wiem, czy moje interpretacje są prawdziwe. Może reżyserowi takie przesłanie wyszło przypadkiem, chciał zrobić po prostu dobry film,a wyszło mu coś co ma głębsze przesłanie.

użytkownik usunięty
albertos25

No wiesz, każdy spojrzy na ten film pod innym kątem i znajdzie coś innego. O pkt. 1 w ogóle bym nie pomyślał, o pkt. 2 tak.

Nóż może kroić chleb, ale może też kogoś zabić. Tak samo z siłą, mocą, możesz czynić wiele dobra, a możesz też zniszczyć wszystko. Możesz jedną zapałką rozpalić ogień i ogrzać domy tysięcy ludzi, i rezultatem będzie ich szczęście i twoje, a możesz spalić ich domy, i rezultatem będzie twoje i ich cierpienie, etc. I jeden pod wpływem sławy, pieniedzy, szczególnej siły - rośnie, a drugi przeciwnie, upada na sam dół. Dlaczego? Dlatego, że intencje miał by zniszczyć, więc ta sama siła, którą uruchomił swą intencją, niszczy jego samego. A ten, który ma dobre intencje, uruchamia pozytywny aspekt i ta sama siła jest przyczyną szczęścia. Sama sila - neutralna, a rezultat, jakże odmienny.

Dla mnie ten film jest bardzo głęboki.

użytkownik usunięty
albertos25

obejrzyj sobie "Jumper" jak jeszcze nie oglądałeś, podobny film, może nie tak drastyczny, ale tam bohater posiada moc teleportacji.

ocenił(a) film na 8

Pewna chińska mądrość powiada:
zło jest niszczące nie tylko dla dobra ale i dla siebie. Stąd pewnie ta krótkotrwałość i kruchość "mocy" magów, o których wspomniałeś.

Pamiętam pewien artykuł. "Astrologia i totolotek" Z grubsza mowa w nim o dwóch sposobach pomocy sobie w trafieniu głównej puli w lotku. Pierwszy to szczegółowy i osobisty horoskop, wyznaczenie najbardziej sprzyjających dniu i zintensyfikowanie właśnie w nich poszukiwania szczęścia w losowaniach.
To również wiele może tłumaczyć o co tak na prawdę w zdobywaniu wiedzy oraz mocy chodzi.

Drugi to nauka wizualizacji, przewidywania jakie liczby zostaną wylosowane. Sposób ten wiąże się z medytacjami, wglądami we własną naturę, w naturę płynącej energii itp. To wiele lat nauki i ćwiczeń. Ale morał był najciekawszy. Po przebyciu jakiegoś znacznego odcinka tej drogi, adeptowi przestaje zależeć na wielkich pieniądzach - ponad swoje potrzeby.
I na koniec.
Każdy pewnie chciałby móc swobodnie latać, niczym ptak. Tylko że.... Gdyby ludzie na obecnym etapie świadomości posiedli ten dar, to pierwszą konsekwencją byłaby konieczność rozbudowy ogrodzeń posesji do postaci klatek, podobnie jak mają orły w zoo.
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
Odyseja2012

Coś się poprzestawiało.

"To również wiele może tłumaczyć o co tak na prawdę w zdobywaniu wiedzy oraz mocy chodzi. "
Miało być po "ponad swoje potrzeby".

użytkownik usunięty
Odyseja2012

Ok, nie zrozumiałem na początku tej kwestii. Coś w tym jest. Chodzi o to, co napisałem niżej, że człowiek nie uruchomi tym odpowiedniego potencjału, bo będzie ograniczony tym do czego dąży. Ale to, że wyraża coś ponad, np. chcę dużo pieniedzy, chcę wielkich mocy, jest dobre, bo to go popycha do rozwoju, jemu jest mało tego co jest. I choć te rzeczy go nie kierują bezpośrednio do tego potencjału, to moga mu pozwolić dojść do takiej granicy, gdzie wyczerpie to wszystko i będzie szukać w sobie tego potencjału.

ocenił(a) film na 8

Myślę, że im prościej, ty, lepiej. Hunowie powiadają: "Jesteś innym ja". W innych mądrych, bądź świętych księgach spotykamy to samo.
Do praktykowania właściwej drogi potrzebna jest decyzja o wyborze właściwego kierunku. "Jesteś innym ja" każe zwrócić uwagę na dostrzeżenie harmonii we właściwym współżyciu. Mówi o tym, że to jest DOBRY wybór, DOBRY kierunek. Praktykowanie - tu w rozumieniu nauka - współodczuwania likwiduje pozorne bariery. Jest również zaprzeczeniem prymitywnego Darwinizmu, bądź ewolucjonizmu jako takiego w całości.
Uważam, że to konieczny początek w drodze uzyskiwania jakichkolwiek darów, czy mocy. Wtedy możemy się spodziewać, że kiedy już je otrzymamy/ nauczymy się ich, to kierunek ich wykorzystywania będzie prawidłowy. Nawet jeśli w swej naturze mamy tendencję do błądzenia, to nabyta świadomość pozwoli nam do powrotu na właściwą drogę.

Wracając do poprzednich słów.
Zło jest niszczycielskie dla siebie, gdyż zasklepia się w sobie tak w działaniu, jak i również opinii o sobie samym i skutkach działania. . Podczas praktyki współodczuwania to układem odniesienia dla JA jest MY. Nie ma mowy o zasklepieniu, jest mowa o poprawkach i rozwoju, bądź jak kto woli dostosowanie się jedynej, istniejącej rzeczywistości.

Przykład z artykułem to oświecenie mimo woli, mimo pierwotnych celów, doświadczone poprzez właściwy wgląd - m. in. w znaczenie MY dla JA.

Innymi słowy.
Moim zdaniem :)
Cytat z ostatnich chwil filmu :) http://www.filmweb.pl/Wszystko.Za.Zycie: " Miłość tylko wtedy jest szczęśliwa, kiedy możesz się nią podzielić z kimś innym". Dary i moce to przede wszystkim możliwości i tak należy je pojmować. Szczęśliwy ten, który wie jak mądrze z nich korzystać.
Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Odyseja2012

każdy ma inną drogę :)
pozdrawiam

ocenił(a) film na 8

To prawda - dróg jest bez liku :)

użytkownik usunięty
Odyseja2012

Tylko zło jest niszczące nie w tym sensie, że jego ktoś tam niszczy, jak na filmie, że przyjaciel, czy tam policja, to już jest zewnętrzna manifestacja, a przede wszystkim samo wyrażenie wewnątrz, powoduje zniszczenie, odcięcie od wyższych energii. A człowiek jest nieświadomy po prostu.
Te metody, które opisałeś są ograniczone w tym, że ktoś ma sprecyzowany, skończony cel. To limituje czyjąś energię. Druga metoda o tyle lepsza, że kieruje w jakiś sposób do wewnątrz, ale to gdzie człowiek skupia całą swą uwagę jest czymś skończonym i mijającym, wobec tego nie uruchomi w nim odpowiedniego potencjału.

nam to w pewnym sensie. Kiedyś miałem problemy z rówieśnikami spowodowane przez nieśmiałość ,a wiadomo jak szkolni kozacy traktują w ich rozumieniu gorszych od siebie. Trochę mnie dręczyli , nic nie mówiłem,nie reagowałem tylko złościłem się w sobie. Z czasem nauczyłem się bić po to by się postawić...a ostatecznie doszło do tego że wtrącałem się w bójki,sam je wywoływałem tylko po to by się odstresować. Moim takim odchyłem był fakt iż olewałem towarzystwo jak się dało - przychodziłem do szkoły by mieć oceny i obecność,zawsze siadałem sam itd a po szkole do domu i biegać czy coś. Ale teraz jestem trochę naprawiony i bardziej ogarnięty aczkolwiek jakiś tam efekt ofiary został. Samemu nie da się z tym poradzić,mi pomogła nowa klasa a raczej parę osób z klasy i dziewczyna. Oczywiście było na początku coś w stylu ' nie potrzebuje was' ' dam sobie rade' itd .Andrew popełnił jeden duży błąd - odrzucił pomoc każdego kto mu ją oferował i nie widział albo nue chciał widziećże to moc panuje nad nim a nie na odwrót

Ludzie nie mają takich mocy i mieć nie będą.
Zresztą na szczęście.

ocenił(a) film na 7
JaroTomik

Faktycznie na szczęście. Jestem przekonany, że gdyby choć jeden dowolny człowiek posiadłby takie moce, mielibyśmy przesrane. Naprawdę niewiele ludziom trzeba, żeby poczuli się lepszymi od innych, a przecież mielibyśmy do czynienia z rzeczywistą i niewyobrażalną przewagą. Przewiduję, że najpierw zostalibyśmy zupełnie podporządkowani, sprowadzeni do roli much (nawiązuję do słów bohatera filmu), a potem, być może niezamierzenie, zniszczeni. Bo nie wierzę, że jakikolwiek człowiek byłby w stanie udźwignąć taką odpowiedzialność i potęgę, to zniszczyłoby i jego, i nas.

pl_reoz89

W punkt.