PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=613261}

Kronika

Chronicle
6,4 43 368
ocen
6,4 10 1 43368
7,0 9
ocen krytyków
Kronika
powrót do forum filmu Kronika

jak wykorzystać moc

ocenił(a) film na 3

Gdybym miał taką moc, to pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, to gra w ruletkę w kasynie. A ten pacan ludzi pobił dla paru dolarów. Ech, ci superbohaterowie nie mają za grosz fantazji.....

ocenił(a) film na 8
melychor

Bo tu chyba o to chodzi, że grupka kretynów zdobywa moce ale przez swoje zacofanie nie mają pojęcia jak to wykorzystać. To już po zwiastunie było widać co się kroi.

reese

Ja pomyślałem dokładnie to samo co melvchor. Po co okradać ludzi za kilka dolców jak z takim mocami można zarobić dużo więcej chociażby w kasynie. Ruletka byłaby idealna. Koleś faktycznie był totalnie zagubiony no ale właśnie o to w tym filmie chodziło. Jak mawiał wujek Ben ze Spider - Mena "wielka moc wiąże się z wielką odpowiedzialnością." ;-)

hornet

bo my tu mielismy Spidermana (Matt) i Zielonego Goblina (Andrew) :D

hornet

Ja bym się bawił mocami dla zabawy ,kasy i uprzykrzenia życia ludzi którzy mnie wkurzali. A to o odpowiedzialności to tylko pusty frazes wujka Bena.Wujek Albert z superhero mówił że wielka moc to dużo lasek i tego się trzymajmy

ocenił(a) film na 3
dawid10809

Mam nadzieję, że nigdy nie będzie ci dane posiadać jakąkolwiek władzę..... twój sposób myślenia jest przerażający....

melychor

Myśl sobie co chcesz , ale wiele osób postąpiłoby jak ja - masz problemy z pracą ,pieniedzmi etc i nagle otrzymujesz moc która w jednej chwili może wszystko zmienić .. i powiedz szczerze ,nie korzystasz z tego ? Dla wielu osób to byłoby wyjście z najgorszych sytuacji ,być może jedyne .
Chociaż ostatnio mój światopogląd się zmienił ,to wiem że cały czas mnie korciło by się pobawič nową zdolnośxią .

dawid10809

Na pewno wiele osób tak zrobiłoby, bo nie ma co ale większość stawia na własne bezpieczeństwo np. Finansowe, wygodę czy bliskich. Tylko wystarczy się zastanowić na co nam moc, skoro zależy nam jedynie na spełnieniu ludzkich pragnień, które tak naprawdę są możliwe i bez niej. Okej, jesteś bogaty, żyjesz w luksusie i wygodzie, zniknęło wiele twoich problemów - twoja moc, twoja decyzja ( nie trzeba co prawda klepać biedy, jeśli jest inna możliwość ). Ale moc nie znika i co żyjesz dalej jakby się nic nie stało? Tutaj należy zadać sobie pytanie jak ją należycie wykorzystać, bo można o wiele więcej niż spełnienie własnych potrzeb, które i tak wobec świata i życia, są gówno warte.

dawid10809

I dlatego całe szczęście nikt z nas takiej mocy nie dostanie, bo ludzie byliby w głębokiej d... :D

ocenił(a) film na 8
reese

To tak jak z ludźmi, którzy nie posiadają zwykłych mocy a wygrywają wielkie pieniądze w grach typu lotto. Palma odbija do łba i też potrafią wszystko przehulać.

ocenił(a) film na 8
reese

dokładnie, przecież taki jest sens filmu i cala jego wyjątkowość - oni kurna dosłownie żadnej sensownej rzeczy nie zrobili z tymi mocami. ani jednej przez cały film. Małpy z brzytwami.
Wspaniale to było.

ocenił(a) film na 9
melychor

Ja bym tą moc wykorzystała żeby zrobić ten świat lepszym, całkowicie wyeliminować niebezpiecznych polityków i przestępców i udzielić pomocy tym którzy jej potrzebują, a nie żeby grać w durne ruletki i kasyna...

ocenił(a) film na 3
Hagraven

Ja mówiłem tylko o rozwiązaniu tego JEDNEGO palącego problemu (natychmiastowa potrzeba pieniędzy). Dalsze ewentualne działania takiego superbohatera to już osobna sprawa.
Poza tym, pomimo szczerych chęci teraz, nie możesz zagwarantować jak taka władza nad materią wpłynęłaby na Twoją psychikę na dłuższą metę. Może byś ulepszała świat, a może w pewnym momencie zaczęła bawić się swoją mocą spełniając swoje "mroczne zachcianki". Tego nie wiesz, tego nikt nie wie.
I jeszcze jedna sprawa, już samo takie "eliminowanie niebezpiecznych polityków" brzmi niepokojąco. Nie wiesz, czy nie poczyniłabyś większych szkód.

ocenił(a) film na 9
melychor

no zgadzam się z tobą, ze w tym wszytskim jest wiele hipokryzji, z jednej strony gdybym miała tą moc to potrzebując pieniędzy dla matki po prostu zmusiłabym sprzedawce do ich oddania groźbą mając taką moc, nie bawiłabym się w zbieranie kasy i tak dalej, gdyby mi tych leków nie dał mimo groźby to nic bym mu nie zrobiła tylko pewnie uciekła, nie będe krzywdzić niewinnych i nie wyobrażam sobie aby to kiedykolwiek miało się zmienić

ale nigdy w życiu nie odwalałabym takiej wiochy jak andrew, z zabijaniem ludzi, biciem ich i tak dalej bo zbyt wierzę w godność człowieka jako chyba jedyny ostatni człowiek na tym świecie, np wczoraj na pewnej stronie z obrazkami był komiks odnośnie studni życzeń, i chłopak miał możliwość by studnia sprawiła, że dziewczyna którą kocha pokochała jego z wzjamenością, ale od odrzucił tą możliwość, bo byłoby to pogwałceniem praw i godności człowieka, decydowaniem za kogoś innego, totalnym zniewoleniem umysłu, to tak samo jakby zamiast telekinezy mieć moc kontroli umysłu, nigdy bym tak nie zrobiła bo narusza to wszelkie dobra jakie człowiek posiada, zwłaszcza do samostanowienia, a niestety wszyscy w komentarzach nazwali autora p!zda i tęczowym....

więc gdyby istaniała możliwość wyboru mocy np kontroli umysły i czytania w myślach to bym takiej nie chciała, jest zbyt inwazyjna i naruszająca ludzie prawa, o wiele bardziej lepsza byłaby moc leczenia, teleportacji czy właśnie ta telekineza

Hagraven

U mnie wiele by zależało od mocy - osobiście to nie pisałbym się na jakąś regenerację czy telepatię bo to byłoby dla mnie za dużo ..ale podejrzewam że gdybym miał moc która by polegała na tym że łatwiej przyswajam wszelkie dane niezależnie od dziedziny , jestem w staniek stać się mistrzem szermierki nie mając wcześniej szpady w ręce to pewnie nie byłoby możliwe powstrzymanie się od korzystania z tej mocy. Ale wiem że korzystając z tej ny mocy moja psychika by nieco się nadniszczyła - bo niby czułbym się fajnie potrafiąc wszystko ,bez czasu poświęconego na treningi etc ale z drugiej strnoy bałbym się co jeśli pewnego dnia zupełnie niespodziewanie stracę tę moc

Wiesz , z tymi mocami i Andrew jest jak z Anakinem w Zemście sithów - chciał pomóc i cały czas wydaje mu się że pomagał ale w ostatecznym rozrachunku wyszło że jego działania nie dały nic dobrego - to co chciał naprawić to zepsuł jeszze bardziej

ocenił(a) film na 9
dawid10809

ja zupełnie tego andrew inaczej odbieram, moim zdaniem był nastolatkiem skrzywdzonym przez życie, ojca, rówieśników i był pełen nienawiści do świata, on nigdy nie chciał nikomu pomóc, chciał iśc dalej i dalej z mocą aby być jeszcze silniejszym i lepszym od innych, aby nie być już nigdy ofiarą jaką był za życia tylko człowiekiem alfa, niekoniecznie aby rządzić innymi ale aby inni dali mu wreszcie spokój, a że z wielu powodów w końcu mu odbiło to już inna historia

ocenił(a) film na 9
dawid10809

andrew po prostu został zaszczuty, większośc zwierząt podczas ataku ucieka i on tez starał się wytrzymac znecanie sie i presje ale gdy oprawca zapuci się za daleko i zwierze znajdzie się w potrzasku to będzie atakaować jak szalone i tak on też zrobił

Hagraven

Ja akurat mu się nie dziwie - po tym jak go traktowali nie powinni się dziwić że mu odbiło . Ale wiesz co jest zabawne ? Że o wszystko obwiniła go osoba która się przyczyniła do tego że był jaki był (ojciec który obwinił go o śmierć żony) - najpierw stworzyli potwora a potem zrobili z siebie ofiary sytuacji

ocenił(a) film na 9
dawid10809

no ja też się nie dziwię, że np zaatakował ojca bo też bym to zrobiła i każdego innego kto mnie skrzywdził tak bardzo ale nigdy nie atakowałabym bezbronnych i niewinnych ludzi, całych miast i bloków z cywilami w środku

moim zdaniem troche brak w tym filmie rozszerzenia watku z ojcem i sytuacja domowa andrew, zeby nakreslono samego ojca szerzej, dlaczego taki sie stał, co spowodowało, że stał się taki agresywny, no tak aby lepiej to zrobiono jakoś

Hagraven

Wiesz,miałem podobny epizod bo też byłem kiedyś gnebiony w szkole ( powód ? byłem małym ,grubym i strachliwym dzieckiem ) i trwało to parę lat - i przez ten czas w głowie miałem myśli samobójcze ,chęć spalenia wszystkiego wokół etc a wszystko podsycane było przez to że bylem za słaby by samemu cos zdziałać i zbyt strachliwy by komuś powiedzieć - to i tao by nic Nie dało a 'przyjaciele' odwrócili się od tego. W domu nie było wiele lepiej bo mój stary był daleki od ideału - i jak to się skończyło ? Że gdy sie postawiłem w szkole to gdy raz go uderzyłem to nie dbalem o to czy ten cios go złamie czy zabije - 5 osób ledwo mnie odviagnelo od niego .
Tutaj się to nie skończyło - pominąwszy to że zamknalem sie na wszystko na ponad 10 lat ( olewałem innych ,nie chciałem z nikim gadać a dodatkowo byłem wiecznie wkurzony ) i odpychałem wszystkich i nie obchodziło mnie czy ktoś postronny overwie . Andrew myślał podobnie - skoro gdy on obruwal i nikt nie reagował to czemu on ma być lepszy ?

ocenił(a) film na 9
dawid10809

no niestety tutaj andrew i ja się różnimy, ja bym zaplanowała zemstę i rozwaliła moich oprawców sam na sam, tak aby nie zagrażać innym ludziom

andrew po prosty z ofiary sam stał się oprawcą, nie mial wyorbionego w sobie kregoslupa moralnego jak matt czy steve, ale z drugiej strony jak miał go mieć skoro całe życie nikt nie wskazał mu dobrej drogi lub skutecznie z niej spychał

Hagraven

Może go miał - w scenie gdy mówił o tym że ludzie gdy zabiją insekta nie odczuwają jakiegoś żalu i to cos znaczy - mógł to odebrać jako przekaz brzmiący ' Silniejszy atakuje słabszego , takie są prawa natury '

ocenił(a) film na 9
dawid10809

moim zdaniem to była manifestacja jego prawdziwej natury, że jest zły... stwierdza wtedy, że jest lepszy, a my normalni jestesmy instektami/gorsi, dlatego czemu miałby się przejmować czy smucić naszą smiercią

Hagraven

Albo chciał pokazać że prawa typu silniejszy atakuje słabszego działają niezależnie od gatunku -ojciec mu na początku filmu mówiąc kolokwialnie 'przy****ł' i Andrew się ugoal więc był tym słabszym , potem mając te moc rozłożył ojca i paru cwaniaczkow z sąsiedztwa . W pewnym sensie udowodnił że ludzie w pewnych sytuacjach są pełni godności jak karaluchy które sami rozdeptują bez żalu - tzn że gdy sami mogą oberwac to nagle uznają pewne działania za złe

ocenił(a) film na 3
dawid10809

Zło nie usprawiedliwia zła w odwecie. Gdyby każdy tak myślał, to już dawno byśmy się samounicestwili. Jeśli odpłacasz złem za zło, kiedy masz taką okazję, jesteś tak samo żałosny i słaby jak oprawcy. Udowadniasz, że niczym się nie różnicie i w zasadzie usprawiedliwiasz to co Cię spotkało z ich strony - czy nie pokazujesz tym, że na ich miejscu zrobiłbyś to samo? Może ich też ktoś kiedyś skrzywdził? Kierowanie się zasadą odwetu tworzy niekończącą się spiralę nienawiści i zniszczenia.
Prawdziwa siła i odwaga to wybaczyć, mimo że ma się moc odpłacić za zło. To jest prawdziwe zwycięstwo - udowadniasz, że jesteś lepszy od Twoich oprawców, miażdżysz ich moralnie. To dużo lepsze niż regresja do zwierzęcej natury - motywu Apex Predatora, do którego nawiązywano w filmie.
Zemścisz się, zabijesz swoich oprawców i co to zmienia? Czy świat staje się przez to lepszym miejscem? Co zyskujesz? Pustą, płytką satysfakcję z zemsty? Ważniejsze co tracisz - człowieczeństwo.

Hagraven

Po pierwszej próbie pomocy innym skończyło by się na jakiejś agencji rządowej próbującej Cię kontrolować, jak się nie da to czołgiem haha. Świat może i potrzebuje superbohaterów, ale na pewno nie dorósł do tego by korzystać z ich pomocy. Najpierw nazwali by Cię kosmitą, a potem sprawdzili czy jesteś nie bezpieczna.

RadoslawKamil

Tak, a na końcu za wszelką cenę mieliby na celu Cię zmusić do posłuszeństwa wobec ich, aby wykorzystać Cię jako broń. Tak, to wyglądałoby, dlatego superbohaterowie noszą maski, już nie chodzi nawet o własne bezpieczeństwo, bo obronić sie potrafią, ale nawet o bliskich.. Żadna moc nie pozowoli ci zapewnić bezpieczeństwa wszystkim.

ocenił(a) film na 8
melychor

Pewnie mógł ale wybrał ludzi co są z tych co gnębią słabszych i niejako chciał się dowartościować, być panem sytuacji, pokazać, że teraz to już mu nikt nie podskoczy.
Co do filmu to 3/10 zdecydowanie za niska ocena (ja 5 daję za same efekty które wycisnęli z tego budżetu), chyba jeszcze nie widziałeś filmu 3/10, polecam nowość "Kontrola umysłu" obejrzyj i porównaj z "Kroniką".

alex_gawlas

Akurat ja oceniłem go tak samo okej dostają moc i co wydurniają się balagują i nic z tego tak naprawdę nie wynika, nie wiem wiec nad czym tutaj się zachwycac.

ocenił(a) film na 6
melychor

ile trzeba mieć lat by móc grać w kasynie w u.s.a ?

ocenił(a) film na 7
melychor

ale przecież były pranki na początku :p