PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10868}

Kroniki portowe

The Shipping News
7,3 24 985
ocen
7,3 10 1 24985
6,4 5
ocen krytyków
Kroniki portowe
powrót do forum filmu Kroniki portowe

Po raz kolejny Lasse Hallström udowodnił, że jest bardzo dobrym reżyserem. Mimo iż Kroniki portowe są trzecim filmem tegoż twórcy jakim widzialem już mogę powiedzieć coś na temat stylu rezysera. Otóż potrafi on w niezwykle subtelny sposób opowiedzieć historię. To co najważniejsze w jego filmach to bardzo dobre aktorstwo: wystarczy wspomnieć "Co gryzie Gilberta Grape'a" - fenomenalny Leonardo Di Caprio czy J. Depp, w "Czekoladzie" mamy już do czynienia z plejadą gwiazd i każda jest wyraziście zobrazowana - Julliette Binoche, Judi Dench, ponownie Depp czy Alfred Molina... wreszcie "Kroniki portowe" - gdzie tym razem spotkałem moich ulubionych aktorów - Kevin Spacey, Julianne Moore, Judi Dench oraz Cate Blanchett. Te wszystkie filmy to prawdziwe majstersztyki aktorskie (mimika, gestykulacja, krwistość postaci), które możemy obserwować przez cały film, bo wogóle żadne z bohaterów nie traci na sile co daje prawdziwy powód do wyśmienitej uczty.

"Kroniki portowe" poza aktorstwem dodaktowo wyrużniają się specyficznym klimacikiem, który panuje w każdym filmie Hallströma. Reżyser zabiera nas w podróż do miejsc niezwykłych zarówno w sensie geograficznym jak i psychologicznym. Bohaterowie są "zamknięci" - tylko po to, ażeby móc przedstawić niekiedy skomplikowane problemy społeczne, rodzinne i osobiste. Jak zwykle piękne zdjęcia, odpowiednie tempo narracji, umiejętne powiązanie wątków sprawiają, że film nie nuży lecz spokojnie dąży do rozwinięcia jak największej ilości wątków. W tym filmie dodatkowo "ilość" idzie w parze z "jakością" więc cóz wiecej można oczekiwać :))). Film zawiera elementy dramatyczne, szokujące ( i wcale nie chodziło tu o skrywaną tajemnice Judi Dench), zabawne, magiczne.... można by rzec takie jak w życiu, jednak jest to jeden z tych filmów, który nie ma zamiaru naśladować życia, lecz ma za zadanie oddziaływać na nas pozytywnie, kojąco i sprawić, że świat i wypełniający go ludzie - stanie się lepszy...chociaż na te niespełne dwie godziny :))

użytkownik usunięty
Morolg

hmmm...
Może to tylko moje zdanie ale ten film wcale nie miał na mnie jakiegos pozytywnego wpływu ... jak wychodziłam z kina (wieczorem) było mi tak jakoś jakbym wdarła się w życie tych ludzi a ono było mroczne - i to nie tylko przez tajemincę Judi Dench ale również przez np. bohaterkę graną przez Cate Blanchett ... było mi tak jakoś ciezko ... niektóre rzeczy przeraziły i przede wszystkim poraziły mnie barziej niż niektóre sceny w takich naprawdę mocnych filmach - a nie jestem taka delikatna jak Królewna od groszku :p moze rzeczywiscie moj swiat stał się przez ten film lepszy albo przynajmniej wydał się taki, ale w sumie wolałabym jakby to było zrobione w taki sposób jak po Billym Elliocie ... ale film całkiem całkiem ... myślałąm tylko że będę w innych sposób ruszona ...

ocenił(a) film na 9

Od nadmiaru Czekolady...
...też się można rozchorować, ale ty powinnaś wiedzieć o tym najlepiej Annouk :) Nadal uważam film za bardzo optymistyczny. To, że każdy z bohaterów miał swojego 'kangura ze złamaną nogą' (Pantoufle), a zwłaszcza Quoyle, któremy życie szczególnie nie oszczędziło trudów i upokorzeń, miało swoje zadanie. Tylko dzięki cierpieniu może istnieć prawdziwe szczęście. Osoby, które zaznały zła we wszelkiej jego postaci potrafią docenić smak dobroci. Film mówi, że takim osobom należy pomóc znaleźć właściwą drogę, wysłuchać, poradzić w potrzebie, a nie pozostawać obojętnym. A pozornie zimny świat może stać się czymś niewyobrażalnie pięknym. I na zakończenie: szczęście jest wokół nas - wystarczy tylko wyciągnąć rękę.

ocenił(a) film na 10
Morolg

Piękny opis.. to uczucie ciężkości równie poczułam, ale minęło i pozostała nostalgia i pozytywne odczucia.
Uwielbiam takie klimaty.
Znacie podobne filmy?

użytkownik usunięty
Mery_Kate

Inne realia , klimatem podobny film : http://www.filmweb.pl/film/Los+cz%C5%82owieka-1959-103929

ocenił(a) film na 9
Morolg

Stary wpis, ale muszę zostawić komentarz. Piękny film i piękny opis.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones