PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=375719}

Księżniczka i Żaba

The Princess and the Frog
7,1 60 758
ocen
7,1 10 1 60758
6,7 10
ocen krytyków
Księżniczka i Żaba
powrót do forum filmu Księżniczka i Żaba

Jeżeli jest to bajka dla dzieci to można ręce załamać. Sam mam małą córkę i przed puszczeniem jakiejkolwiek bajki najpierw oglądam ją sam lub razem z dzieckiem aby móc od razu zareagować (wiadomo, że niektóre bajki w tych czasach są przesiąknięte przemocą, propagują przemoc, przekazują złe wartości itp.). Wiem, że Disney robi bajki gdzie występują wątki magii, lecz nie jest to temat przewodni całej bajki i nie kładzie tak dużego nacisku na ten temat... np. zaczarowane lustro, zaczarowane przedmioty, zaczarowane włosy itp. W tym przypadku wg. mnie przesadzili i to bardzo!!! Bajka jest przesiąknięta okultyzmem, laleczki voodoo, demony (czarne postacie), wróżbiarstwem...itd. Jak dla mnie, jest to propagowanie czegoś z czym dzieci nie powinny mieć styczności, a tu mamy to wszystko ładnie "zapakowane" i "podane" w postaci bajki dla dzieci!!! Rodzice przed puszczeniem tej bajki dziecku (wiek 5 lat i wyżej) powinni się mocno zastanowić czy chcą aby ich pociecha miała styczność z magią, czarami i demonami. Po puszczeniu takiej bajki maluchowi... ma się gwarantowane, że dziecko nie prześpi nocy: koszmary, lęki i nie wiem co jeszcze, a potem się dziwią, że ich pociechy nie mają spokojnego snu. Niesamowite jest to, że niektórzy rodzice nawet nie zwracają na to uwagi co oglądają ich dzieci. Nie wiem co na ten temat sądzą inni, lecz ja na pewno tej bajki nie puszczę swojemu dziecku i odradzam to każdemu rodzicowi, któremu zależy na swoim dziecku.

ocenił(a) film na 6
maarco

Wychowałam się na różnych bajkach Disneya, np. na "Królewnie Śnieżce", gdzie mamy zaczarowane lustro, zaczarowane trujące jabłka itp. i jakoś nie miałam z tym nigdy problemu. Dziecko patrzy w kategorii dobro - zło - i to jest najważniejszym przekazem tego filmu (ja je rozróżnić)i nie sądzę, by tak ładnie "zapakowany okultyzm", o którym piszesz mógł coś złego u dzieci wywołać. Ponadto mamy wiele innych pozytywnych spraw, które dziecko może zaobserwować jak miłość, lojalność, przyjaźń...

tygrysulka

maarco wyraźnie napisał o różnicy między "zaczarowanymi lustrami" a okultyzmem w tej bajce.

Naiwnie jest sądzić, że dziecko patrzy w tak banalnych kategoriach...

ocenił(a) film na 6
__Fragile__

Mam z dziećmi styczność codziennie i swoje wnioski wysnuwam między innymi opierając się na tym doświadczeniu. Nie doszukiwałabym się w bajce "okultyzmu".

tygrysulka

Ja również :)
Szuka się rzeczy ukrytych, tu okultyzm podany jest na tacy :)

ocenił(a) film na 9
maarco

Tak, zgadzam się!!! to wszystko spisek twórców filmowych, mający na celu przyzwyczaić nasze dzieci do okultyzmu, szatana i braku Bojaźni Bożej! Pamiętaj! Jeżeli Twoje dziecko ogląda filmy Disneya, to WIEDZ że coś się dzieje!

kjujik666


hahahhaha.
zgadzam się z @kjujik666, uważam, że chyba trochę przesadzasz. jeśli chcesz trzymać pięcioletnie dziecko w kryształowej klatce to wiedz, że kiedyś z niej i tak wyfrunie a skutki mogą być znacznie gorsze.

ocenił(a) film na 10
swoboda_dnia

Chyba nie załapałeś ironii ;d. To aluzja do słów bardzo popularnego obecnie księdza w Polsce. Jeśli obejrzysz sobie choć raz w życiu kazanie ks. Natanka i po tym rozejrzysz się dookoła to WIEDZ ŻE COŚ SIĘ DZIEJE...

Amen. A tak na serio. Pozdrawiam Disneya.

użytkownik usunięty
kjujik666

Za dużo niekrytego oglądasz :)

kjujik666

Ta jest ! Kieszonkowe potwory, chińskie znaki, amulety ! Pamiętajcie, żeby nie myśleć pozytywnie, bo czeluście piekielne was dosięgną ! xD

maarco

Stuknij się w łeb :D

ocenił(a) film na 5
sakurazukamori

Nie dajmy się zwariować. To, że w filmie występują wątki magiczne, to tylko czysta fantazja. Poprawnie rozwijające się dziecko wie, że to jest fikcja. A nawet jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy, to wystarczy z nim porozmawiać w odpowiedni sposób, na pewno nie pytając, czy rozumie ten film i czy wie, że to jest fikcja, bo zawsze przytaknie, trzeba mu zadawać pytania otwarte, a gdy nie będzie znało odpowiedzi, to naprowadzić go, uświadomić mu, że jest tak i tak. Szczególnie że w realnym życiu pojawia się trochę magii, a to, czy dziecko będzie wierzyło w to, że to istnieje, to zależy od opiekunów i ich poglądów. Dzieci opierają się bezwzględnie na opinii dorosłych, szczególnie te poniżej szóstego roku życia. Wierzą, że każdy ma to samo zdanie. Trzeba je uświadamiać i pokazywać obie strony medalu, bo inaczej w późniejszym czasie spotka się z nieprzyjemnościami i rzeczywistością, z którą sobie nie poradzi.
Tato, naucz się rozmawiać z dzieckiem oraz przekazywać mu wszechstronną wiedzę, nawet tę, w którą sam nie wierzysz, aby dziecko później nie przeżyło szoku.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 5
maarco

Nie dajmy się zwariować. To, że w filmie występują wątki magiczne, to tylko czysta fantazja. Poprawnie rozwijające się dziecko wie, że to jest fikcja. A nawet jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy, to wystarczy z nim porozmawiać w odpowiedni sposób, na pewno nie pytając, czy rozumie ten film i czy wie, że to jest fikcja, bo zawsze przytaknie, trzeba mu zadawać pytania otwarte, a gdy nie będzie znało odpowiedzi, to naprowadzić go, uświadomić mu, że jest tak i tak. Szczególnie że w realnym życiu pojawia się trochę magii, a to, czy dziecko będzie wierzyło w to, że to istnieje, to zależy od opiekunów i ich poglądów. Dzieci opierają się bezwzględnie na opinii dorosłych, szczególnie te poniżej szóstego roku życia. Wierzą, że każdy ma to samo zdanie. Trzeba je uświadamiać i pokazywać obie strony medalu, bo inaczej w późniejszym czasie spotka się z nieprzyjemnościami i rzeczywistością, z którą sobie nie poradzi.
Tato, naucz się rozmawiać z dzieckiem oraz przekazywać mu wszechstronną wiedzę, nawet tę, w którą sam nie wierzysz, aby dziecko później nie przeżyło szoku.
Pozdrawiam.

maarco

Ty tak na serio? Ja się na takich bajkach wychowałam, a nawet gorszych i jestem NORMALNA. Mam 16 lat i nie ciągnie mnie do zabijanie czy kultu szatana. Powiem więcej, ja w wieku 5 lat i wyżej już z tatą horrory oglądałam, a ty się przejmujesz, że pokazali trochę magii. Przecież o to w tych bajkach chodzi, to je uatrakcyjnia. Radziłabym raczej skupić się na Królu Lwie, bo jak ja go oglądałam w wieku ok. 5 lat to po scenie śmierci ojca Simby pod kopytami antylop rodzice musieli mnie wieź do lekarza, bo myśleli że dostanę zawału - tak mi serce biło :-) A tak z innej bajki jak tak będziesz córkę kontrolować, to będzie ją tym bardziej ciągnąć do tego, co zakazane, bo zakazany owoc najlepiej smakuje. Co jest lepsze, żeby sobie pooglądała, czy żeby uganiała się za praktyką? Coś co się zna już tak nie kusi.

ocenił(a) film na 7
DagnaMara

Magia, okultyzm, vodoo itp. niestety istnieją i są w stanie - jak zostało w "Księżniczce i żabie" pokazane - bardzo zaszkodzić człowiekowi. Nie sądzę, by celem twórców filmu było zachęcenie dzieci do uprawiania czarnej magii, przeciwnie, bajka pokazuje raczej, że mieszanie się w takie sprawy jest złe i należy tego unikać. Jak wiadomo wielu ludzi - również młodych - eksperymentuje z magią, co raczej nie wychodzi im na dobre, tak więc przestroga przed tym z pewnością im się przyda - nawet w młodym wieku. Oczywiście "Księżniczka i żaba" wymaga inteligentnego komentarza rodziców, który ewentualnie wytłumaczy dziecku wątki, których nie zrozumiało, a także podkreśli najważniejsze przesłania filmu.

ocenił(a) film na 8
maarco

Na pewno jest to indywidualna decyzja rodzica, czy pokazać ten film dość małemu dziecku. Ja nie mam dzieci więc trudno mi osądzać, być może demony cienie są trochę za straszne.
Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że rzecz dzieje się w Luizjanie (również miejsce akcji True Blood :) , a religia Voodoo to istotny składnik kulturowego tygla jakim jest ten stan. Była praktykowana przez ludność Afroamerykańską z francuskich i hiszpańskich kolonii, czyli grupy społecznej, z której Tiana i ten czarnoksiężnik należeli. Nie wiem jak w wersji z dubbingiem, ale w oryginale czarnoksiężnik miał właśnie sporo francuskich wtrętów. Dzisiaj Voodoo napędza turyzm w Nowym Orleanie właśnie. Kocham "Księżniczkę i żabę" właśnie za tę szczyptę realizmu.

użytkownik usunięty
milkaway

Uwielbiam tak jak ty baśnie disneya

maarco

jesteś idiotką a twoje dziecko wyrośnie na jakiś patologiczny społecznie przypadek

ocenił(a) film na 8
krolrys

Otóż to. Biedne są dzisiaj te dzieci,oj biedne.

ocenił(a) film na 6
krolrys

Zwłaszcza, że nie ma dziecka :>

ocenił(a) film na 5
maarco

byłam na tym filmie z moimi siostrzenicami w kinie. ja też wychowałam się na disney'u, ale teraz to było trochę przegięte. a płacz dzieci na sali i fakt, że musiałam mojej siostrzenicy zasłaniać oczy raczej nie wskazuje na to, że przesadzam. zgadzam się z autorem/autorką tematu - ta magia i demony były ZBYT dosadne. a tak cieszyłam się na klasyczną animację a nie jakiś komputerowy chłam...

osobo nad mną - masz dzieci? musisz wstawać do nich jak przyśni im się coś złego albo nie mogą zasnąć? nie mów w ten sposób, bo kiedyś sam/sama będziesz musiał/a filtrować treści.

uważam, że dziecko w wieku lat 5 lub 6 nie powinno tego oglądać bo co innego zatrute jabłko albo cruella de mon albo skaza a co innego straszne maski, duchy, węże i voodoo.

Panie_Domesko

zgadzam się: nie można porównywać zaczarowanego lustra, zatrutego jabłka i śmierci mufasy z voodoo, tarotem i czarną magią. W "Księżniczce i żabie" pewnie chcieli dobrze, ale przegięli.

użytkownik usunięty
midi0210

Z czym przegięli? Przecież te rzeczy, o których piszesz praktykuje czarny charakter a nie pozytywna postać.

użytkownik usunięty
Panie_Domesko

A oglądałaś Dzwonnika z Notre Dame Disneya? To jest dopiero mocny film dla dzieci - są tam m.in czystki etniczne, morderstwo, publiczne egzekucje, rasizm i religijny fanatyzm a nawet żądza. Ale przy tym jest to bardzo optymistyczny film, dający nadzieję na lepsze jutro, mówiący, że ludzie potrafią być dobrzy, jeśli nie patrzą tylko oczami.

Zło jest konieczne w filmach dla dzieci, jeśli mają one uczyć. Oczywiście nie może być ono zbyt makabryczne, ani zbyt wstrząsające, bo jednak dzieci to dzieci i ich dzieciństwo nie powinno być szargane przez zbyt dorosłe rzeczy. Dlatego trzeba znaleźć ten złoty środek i myślę, że Księżniczka i Żaba go znajduje - te "demony" czy duchy nie są szczególnie krwawe czy makabryczne, po prostu symbolizują zło i zauważ, że tym, co je pokonuje jest światło.

ocenił(a) film na 6
Panie_Domesko

Problem wg mnie nie polega na zastosowaniu w animacjach Disneya (czy innych wytwórni) wątków okultyzmu, szatana czy innych takich. Ważne jest, aby dziecko po seansie było w stanie właściwie odebrać przekaz bajki. I tu istotni są właśnie rodzice. To oni powinni wytłumaczyć dziecku, że to "coś" jest złe, przynosi niemiłe konsekwencje. Trzeba wykorzystać bajkę by dziecko nauczyło się czegoś. Uważam, że to bardzo dobrze, że w animacjach dla dzieci poruszane są takie wątki, podobało mi się również, że główna bohaterką nie jest bladolica, blond królewna tylko ciężko pracująca ciemnoskóra dziewczyna. Dzieci uczą się w ten sposób, że ktoś może różnić się od nich wyglądem czy systemem wartości, jednak zawsze należy się mu szacunek. Podkreślam więc - rodzice muszą wytłumaczyć dziecku wiele spraw, pokazać co jest dobre, a co może być złe. I o wiele prościej jest na przykładzie takiej bajki pokazać, że z okultyzmu nic dobrego nie wyniknie, niż zaprezentować mu autentyczny okultystyczni film przykładowo z jakimś rytuałem i mówić "to złe, straszne, okropne, nie powinieneś tego robić". Wtedy dopiero dziecko się przestraszy! Oczywiście można z dzieckiem w ogóle tego tematu nie poruszać i oczekiwać, że dziecko nie będzie w przyszłości chciało poznać tego nieznanego, czasem 'fascynującego' zakazanego owocu jakim może być okultyzm.
A z doświadczenia i własnych przeżyć wiem, że im wcześniej młodej osobie wpoi się pewne wartości, tym głębiej one zakorzenione w niej pozostaną.
Pozdrawiam. :)

Panie_Domesko

Otóż to, dla mnie Disney zawsze był czymś podejrzanym. Jedyne normalne bajki to Bambi, Król lew i inne teog typu o zwierzątkach. Historie o ludziach zawsze są seksistowskie, ocierające się o okultyzm lub po prostu .. tępe. Bagatelizowanie tego nie wynika z aprobaty ale ze zwyczajnego lenistwa . Ludziom nie chce się "wierzyć", że komuś może nie zależeć na dobru jego dziecka. A już zwłaszcza nie bajkotwórcy, o nie przecież to na pewno dobrzy ludzie :)

ocenił(a) film na 8
maarco

Przecież tutaj wudu jest praktykowane przez czarny charakter. A mroczny klimat miało wiele innych animacji Disneya - poczynając od czarno-białej krótkometrażówki o Myszce Miki z lat 30. pt. "The Mad Doctor" ("Szalony doktor"), a kończąc na "Fantazji" (diabeł i noc na Łysej Górze), "Królewnie Śnieżce" (zła królowa i ucieczka Śnieżki przez ciemny las - to przerażało mnie na śmierć, gdy byłem mały), "Śpiącej Królewnie" (czarownica w czerni i ciemnym fiolecie, z rogami na głowie) i "Wielkim mysim detektywie" (demoniczny profesor Ratigan - odpowiednik profesora Moriarty'ego z "Sherlocka Holmesa").

ocenił(a) film na 4
maarco

A w Pięknej i Bestii są ludzie zaklęcie w przedmioty. To też magia. Skaczące świeczniki, szafy, imbryki... straszne... A Dżin z Aladdyna? Bajki Disneya to zło...

maarco

Jeden moment rzeczywiście był straszny, a mianowicie: śmierć czarnoksiężnika jakiegoś-tam. To było przerażające.

ocenił(a) film na 9
maarco

bez przesady z tym okultyzmem moim zdaniem rodzice są teraz zbyt "nadwrażliwi"
w taranie i magicznym kotle(1985) było pełno czarnej magii demonów itp a nikt nie miał po tym spaczonej psychiki
Legenda o Sennej Dolinie (1949) jakoś spałam spokojnie mimo strasznej opowieści o jeźdźcu bez głowy
Gęsia skórka(1995),Czy boisz się ciemności? (1991-1996) i Opowieści z krypty(1989-1996) też większość dzieci uwielbiała i żaden z rodziców nie zarzucał im oskarżeń pod adresem szatana, czarnej magi i tak dalej

"Rodzice przed puszczeniem tej bajki dziecku (wiek 5 lat i wyżej) powinni się mocno zastanowić czy chcą aby ich pociecha miała styczność z magią, czarami i demonami. Po puszczeniu takiej bajki maluchowi... ma się gwarantowane, że dziecko nie prześpi nocy: koszmary, lęki i nie wiem co jeszcze, a potem się dziwią, że ich pociechy nie mają spokojnego snu."

gdy chodziłam do przedszkola/zerówki wszyscy w godzinach popołudniowych albo wieczornych lecieli do domów żeby oglądać serial o demonach ,czarownicach ,wilkołakach i innych dziwnych stworach (gęsia skórka i inne napisane) a jakoś wszyscy dobrze spali i wyrośli na ludzi zdrowych psychicznie

werdortiger

Drogi tato, na początku chciałabym pogratulować. To bardzo dobra postawa, gdy rodzic uważa na to co ogląda jego dziecko. Jest to wzorowa postawa wykazująca miłość do dziecka. Niektóre bajki rzeczywiście w ogóle nie powinny być oglądanie przez dzieci. Zgodzę się też że "Księżniczka i żaba" to film niekoniecznie przeznaczony dla widzów poniżej 6-7 lat. Jednakże nie zgadzam się z Pańską opinią na temat promowania okultyzmu w tej bajce. By to wyjaśnić przytoczę wypowiedź użytkownika homek_2, z którą całkowicie się zgadam:

"Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, film pokazuje jak niebezpieczne są takie praktyki. Mama Odin, postać pozytywna w zasadzie nie używa magii, a jej moc polega na wielkiej wiedzy i życiowej mądrości. Dr Facilier z kolei wchodzi w układy z ciemnymi siłami i płaci za to swoją duszą - "posłuszne" mu demony zwracają się przeciw niemu jak tylko okazuje się, że nie może im zapłacić i zabierają go ze sobą. To pokazuje, że tak naprawdę nie można usidlić takich mocy, bo prędzej czy później to one usidlą ciebie. Oczywiście, jeśli wierzy się w takie rzeczy."


maarco

Każda RYSOWANA bajka Disneya nadaje się dla dzieci w różnym wieku. 3, 7, 90...

ocenił(a) film na 6
maarco

Sądzę że powinieneś się leczyć.

ocenił(a) film na 9
maarco

Patrzenie na to w ten sposób jest bardzo krótkowzroczne. "Voodoo = zło/piekło/szatan"
W większości bajek Disneya są złe moce (czyli właściwie to samo tylko w innej formie), a że akurat tu czasy mamy jakie mamy, to dziwne by było wcisnąć złą wróżkę, bo to by było takie "od czapy".
Zła strona dostała nauczkę, więc w sumie tak naprawdę nie ma się o co przyczepić...

maarco

Ej no, ty sb żart robisz? Chcesz mi powiedzieć, że bajka, w której są czary, jest zła? Kurde, to ja się boje jakie ty masz zdanie o Harrym Potterze?
Widziałam ten film z siostrą, gdy ona miała... 6? 7? Nie pamiętam, tak z 5-7 lat. Ona się z tego śmiała. Przecież dzieci śmieszy magia i czary.
Ja np. jestem wielką fanką Harrego Pottera. Jestem demonem? Tam też jest dużo magii.
Dobra, wyszłam poza temat.
Chodzi mi o to, że dzieci to lubią. Chyba, że są (bez obrazy) rozpuszczone bachory, które wszystko chcą i się im daje, boją się ciemności i całującej żabę księżniczki. Powiesz mi, że np. Król Lew, to też jest "szatanistyczne", bo przecież TAM zwierzęta gadają! O nie! To jest takie wbrew religii!
Hahaha, gościu, przez ciebie leże i nie wstaje! Hahaha! XDD

maarco

Przy okazji- pozdrów odemnie Boga w niebie, przykro mi, ale ja ide do piekła! Lubię ten film! ;PP

ocenił(a) film na 8
maarco

HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHA ja pie*ole nie zły ubaw. Moja siostra ma 9 lat i objerzała film spokojnie. Jeśli według ciebie dziecko stanie się po tym filmie jakimś zwyrodnialcem to polecam psychiatrę. Dla ciebie. No i tak jeśli są wątki jakiekolwiek niż jedyne słuszne chrześcijańskie to muszą być złe. Matko jakim trzeba być kretynem, żeby nie puszczać takiej zaje*istej bajki, bo wprowadzili genialny wątek voodoo. Takie dziecko trzymane pod kloszem potem wyjdzie na ulicę i nie da sobie rady w życiu, bo jak to. W JEDYNYCH, SŁUSZNYCH bajkach pokazali, że wystarczy ożenić się z księżniczką/wyjść za księcia. Dziecku przyda się lekcja życia ale na pewno nie z tej bajki, gdyż jest ona po prostu zbyt milusia i fajna. Zupełnie jakbym słyszał: ,,w tych grach tylko zabijanie, wyrośnie na psychopatę". Gram od kilkunastu lat i jeszcze nikogo nie zabiłem. W dzieciństwie oglądałem o wiele gorsze filmy, np. Obcy. Rozumiesz? W wieku 7 lat oglądałem Obcego i nic. Jeśli twoje dziecko po obejrzeniu bajki ze STRASZNYMI cieniami i sztuczkami będzie miało koszmary i ślady na psychice to lepiej wyślij je już do jakiegoś specjalistycznego ośrodka.

Gorn221

Pewnie po seansie bajki zasiadła na komputer, żeby dokończyć level w "Slendermanie" ? ;)

Gorn221

Jak to nic - zobacz co z Ciebie wyrosło? "Wukrainie"!!!

ocenił(a) film na 8
maarco

A po Muminkach to niby dzieci nie mają koszmarów? Po obejrzeniu odcinków z Buką, hatifnatami, muminkożernymi roślinami, wampirem? Ja się bałem tych strasznych rzeczy w "Muminkach" jak byłem mały, ale mimo to uwielbiałem tę bajkę i z utęsknieniem czekałem na kolejny odcinek. Ten mroczny klimat mnie fascynował i nie tylko mnie - to było coś, co przyciągało.

ocenił(a) film na 6
Trojden

Boże, jak ja jako pięciolatka bałam się Bobka i Buki...
Wszystko potrafiłam zrobić, aby ich nie przywoływano.
A rodzice i dziadkowie perfidnie to wykorzystywali. Niestety.

ocenił(a) film na 8
briony_filmweb

No tak, Muminki to był taki horror dla dzieci.
Koszmary niektóre dzieci mogą jeszcze mieć po chociażby tych scenach Disneya:
https://www.youtube.com/watch?v=y2zrs7Irzuw
https://www.youtube.com/watch?v=gbwenToMwcE
https://www.youtube.com/watch?v=e0AKCkxdO00
https://www.youtube.com/watch?v=K-JlevnccDk
https://www.youtube.com/watch?v=AvK6vOyAmSQ
https://www.youtube.com/watch?v=h03QBNVwX8Q
https://www.youtube.com/watch?v=Yo9S6fDQGQM
https://www.youtube.com/watch?v=AIT3HM0f0-s
No i sceny z czarownicą Maleficent (Diaboliną) ze "Śpiącej królewny".
Jak widać, sporo powstało animowanych horrorów dla dzieci. A Disney wręcz był w tym mistrzem.

Trojden

Otóż to ;)

ocenił(a) film na 8
maarco

"Harry Potter" to książka dla dzieci, ale nie oznacza od razu, że można i trzeba ją czytać 4, 5latkom. I nie powinno się jej oceniać jako beznadziejnej tylko dlatego, że 5latek płakał, gdy słuchał o Voldemorcie. Podobnie jest z filmami - zwykle są przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Jeśli rodzic puszcza swojemu 5letniemu dziecku bajkę DLA DZIECI STARSZYCH to robi to na własną odpowiedzialność. A jeśli potem ocenia ją na 1 (abstrahując od tematu - nieporozumieniem to jest ta ocena...) to jest to zwyczajna niesprawiedliwość. Można dzieciom puszczać filmy przeznaczone dla starszych - i czytając komentarze u góry wiele jest osób, którym obejrzenie "Obcego" w wieku 6 lat nie zaszkodziło, a nawet pomogło ;) - ale nie należy potem wylewać żalów na filmwebie, że film do bani, bo mi córka się popłakała. Bądźmy rozsądni, to od nas zależy, co dzieci będą oglądać! A co do propagowania voodoo przez tak piękny film jakim jest Księżniczka i Żaba... Błagam... Nie będę powtarzać tego, co pisano przede mną, ale dodam tylko, że wszyscy główni bohaterowie zgodnie i to przez cały film zmywają głowę księciu Naveenowi, że bawił się w czary.

maarco

Cytując znanego "księdza" : "Oj dana dana, posłuchałem szatana (...) chińskie znaki, amulety, pozytywne myślenie, pokemony, kieszonkowe potwory". Człowiek, idź się puknij głową w ścianę, na pewno Ci nie zaszkodzi ;)

maarco

Księżom nie wolno mieć dzieci, wiesz o tym?

ocenił(a) film na 8
Sasayaki

Wiesz, to że im nie wolno, nie znaczy, że przestrzegają tego zakazu. ;) Przy czym akurat zakaz "mania" dzieci przez księży jest tylko pośredni, bo w przeciwieństwie do zakonników, księża nie składają ślubów czystości, a tylko śluby bezżeństwa. A że katolicyzm potępia seks przedmałżeński, w praktyce oznacza to, że księża nie mogą utrzymywać stosunków z kobietami - ale pośrednio. Inna rzecz, że kilkanaście procent księży prowadzi podwójne życie i ma dzieci z kochankami.

Trojden

Ksiądz żyje w celibacie. to się rozumie samo przez się.

Sasayaki

POWINIEN żyć. Ale każdy wie, że nie zawsze jak jest..

Unimportant

Nie. Ale wg tego co przyrzekał to żyje. A jak nie to powinien skonczyc marnie

Sasayaki

I znowu POWINIEN, ale niestety często uchodzi im to na sucho. :/