PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=450356}

Księga ocalenia

The Book of Eli
7,0 147 696
ocen
7,0 10 1 147696
4,4 10
ocen krytyków
Księga ocalenia
powrót do forum filmu Księga ocalenia

Pytanie jakim pewnie wielu nasunęło się po oglądnięciu tego filmu.
Czy Eli był niewidomy?
Analizując film są argumenty przemawiające za jednym i za drugim, ale jakoś nie daje mi to spokoju, może ktoś podyskutowałby ze mną na ten temat. Raczej średnio przemawia za mną opcja, że stał się niewidomym po apokalipsie.
pozdrawiam
orthieri

ocenił(a) film na 9
mayke

Widać, że z lektorem oglądałeś... To nie on powiedział, że trzęsły im się ręce tylko Solara, a on na to, że to od kanibalizmu.

Iknos

Po strzelaninie w mieście jeden z gości do niego nie strzelił (opuścił broń), odszedł myśląc/wiedząc, że nikogo nie ma - jakby go widział to raczej by strzelił albo się schował (popatrzyłby czy ktoś jest). Na początku filmu ustawił się do strzału i nie celował za "kociakiem" tylko ustawił strzałę na kierunek zaraz przy zwłokach jakby wiedział, ze coś podejdzie pod zwłoki. Sprawdza różne rzeczy ręką i zapachu. Po słońcu patrzy kierunek, itd.
Rzeczywiście niektóre sytuacje mogą wydawać się jakby był w nich widomy ale to była zamierzona sztuka i przyglądnąć się scenom to charakteryzowany były na niewidomego dlatego tym bardziej film jest ciekawy.

ocenił(a) film na 8
Erafaelmi

Moim zdaniem to był on niewidomy i koniec filmu wystarczająco nam to przekazuje. A ja myślę, że przeżył to wędrówkę tylko dlatego, że wierzył i ma nam to pokazywać, że z wiarą zajdziemy daleko..że Bóg nas ochroni..
Normalny niewidomy bez 'stróża' nie przeżył by tam długo, nie okłamujmy się.
Ja oceniam film na dziesiątkę. Od niedawna to jeden z moich ulubionych. Polecam ;d.

ocenił(a) film na 8
orthieri

Zabawny temat i jeszcze zabawniejsze odpowiedzi. Proponuję zacząć uważniej oglądać filmy nim ktoś raczy się wypowiadać i zadawać dość głupie pytania. Będzie mniej niejasności.

Najważniejszy dialog:

S: Mówiłeś że podróżujesz już od 30 lat, zgadza się?
E: Zgadza
S: Nie przyszło Ci na myśl, że zbłądziłeś?
E: Nie
S: Skąd możesz w ogóle wiedzieć, że zmierzasz we właściwym kierunku?
E: KIERUJĄ SIĘ WIARĄ NIE WZROKIEM
S: Co to znaczy?
E: To znaczy, że wiesz o czymś, mimo że nie zdajesz sobie z tego sprawy.
S: To bez sensu
E: To nie musi mieć sensu. To wiara. Coś jak kwiat światła na mrocznym polu,
który daje mi siłę, by sobie radzić. Zrozumiałaś?

Ona nie zrozumiała i większość jak widać też nie. To główne puszczenie oczka do widza ze strony reżysera/scenariopisarza.
Eli nie kieruj się wzrokiem, a wiarą. Bóg daje mu moc w odnajdywaniu drogi i w ekstremalnych sytuacjach pozwalając mu wychodzić z tego żywym. Ale bez wątpienia jest ślepy. W prostych czynnościach często zachowuje się jak niewidomy.

Jak kupujecie bilet za przykładowe 20zł, to wyczerpcie w pełni jego wartość oglądając uważnie, bo zadając głupie pytania po filmie można odnieść wrażenie, że niektórzy wykorzystali potencjał 10zł połowę przegapiając.

ocenił(a) film na 8
Uziel

Przykłady jego ślepej natury

- Sposób w jaki łapie kran na początku w chatce
- Potyka się o krzesło którego nie zauważył
- Jak otwiera drzwi i trup wisi to patrzy w dół, nie na trupa
- Dłonią maca jego ciało aż do butów
- Gwałcicieli i morderców wcale nie musiał widzieć. Słyszał strzał i krzyki ofiary.
- Zapalając zapalniczkę, trzyma rękę nad ogniem by sprawdzić czy działa
- Gdy siedzi z SOlarą przy ognisku, opierając się o ścianę czyta z dłonią na stronach. Czyta brajla.
- Ma wyostrzony słuch i węch
- Cofa się do tunelu walcząc z bandytami, bo: on nie potrzebuje światła, a oni w okularach przeciwsłonecznych w cieniu gówno będą widzieć. Nie robi tego by wyostrzyć sobie słuch echem jak ktoś napisał wyżej. Dźwięk jest wtedy bardzo rozproszony i trudniejszy do 'ogarnięcia' przestrzennego, to wręcz przeszkadza.
- Plecak z naszywką jaką mają przeważnie niewidomi
- Tabliczka przed domem dziadków ostrzegająca przed zbliżaniem się. Solara nie potrafi czytać, a Eli wiadomo - choćby wiedział, że tam stoi tabliczka to i tak nie przeczyta, chyba, że ktoś brajlem ją napisze ;).
- Eli wszedł na chodnik przed domkiem i czując inny grunt spojrzał odruchowo w dół (kiedyś miał wzrok, dlatego często patrzy na tych którzy mówią, bądź tam gdzie coś słyszy. odruch bezwarunkowy, który wykształcił się we wczesnych latach rozwoju gdy jeszcze widział)
- Zbliżając się do domku spodziewał się schodów, aż w jeden kopnął celowo.
- Babcia trzęsła naczyniami, dlatego wiedział że jej się trzęsą ręce. Nic nie widział
- Eli nie widział grobów i nic nie mówił. To Solara
- Zbliżenie na jego oczy podczas dyktowania biblii jest nie bez powodu
- Biblia w brajlu

Przykładów jest masa. Oczywiście na to, że 'widział' również. Bo w końcu szedł przez 30 lat i zabijał innych, nawet strzelając... Ale jak już pisałem wyżej - Pan dał mu moc i strzegł go. Jeśli ktoś ma nadal wątpliwości, to niech skończy z oglądaniem filmów i przerzuci się na książki. Przy nich nie trzeba tyle podzielnej uwagi i skupienia na detalach

ocenił(a) film na 9
Uziel

Mnie najbardziej zastanawia, już końcówka jak byli na moście: on wysiadł z auta rozglądnął się i powiedział "Jesteśmy, to tutaj" po czy podszedł do bajerki i patrzył prosto w stronę tego miejsc gdzie była biblioteka. No ale jeśli brać pod uwagę, że kierował nim bóg to ok. ;)

ocenił(a) film na 5
Uziel

- Nie mógł pisać sam, tylko dyktował.

ocenił(a) film na 9
Uziel

-jak otworzył szafę gdzie wisiał trup to się wystraszył. jak niby miał by się wystraszyć gdyby nie widział trupa?
-jak szedł to widział tych wędrowców i się zatrzymał a potem ci na motorach ich zabili.
-jak szedł z solara to widział ten domek z daleka w którym później byli i sie zastanawiali czy ktos tam jest.
-kopnięciem w schodek sprawdzał prawdopodobnie czy to nie pułapka lub czy schodek nie jest spróchniały.
-gdyby byl taki niewidomy to watpie ze wszedl by prosto w ta wyznaczona sciezke do domku.
itd itp.

ja to interpretuje w ten sposob ze kiedys tam byl niewidomy i odzyskal wzrok (moze przez te cale objawienie), ewentualnie miał bardzo slaby wzrok.

ocenił(a) film na 8
wojtalpl3

ad 1 przestraszył się drzwi, które odpadły, nie trupa, a do drzwi podszedł bo poczuł właśnie smród,
ad 2 nie widział wędrowców, słyszał ich rozmowę
ad 3 to solara się zastanawiała czy ktoś tam jest, nie on
ad 4 kopnięciem upewnił się, że sa tu schody (spodziewał się ich)
ad 5 na sciezeke naprowadziła go solara, szedł po prostu obok niej, a ona szła prosto do domu

itd, itp...

ocenił(a) film na 8
wojtalpl3

trupa wyczuł po zapachu rozkładających się zwłok, czego przez zamknięte drzwi nie było czuć, a tych wędrowców po prostu słyszał bo darli mordy...

ocenił(a) film na 7
Uziel

A wcześniej przecież karmił mysz
Mówił no nie bądz taka nieprzystępna

Uziel

"Jeśli ktoś ma nadal wątpliwości, to niech skończy z oglądaniem filmów i przerzuci się na książki. Przy nich nie trzeba tyle podzielnej uwagi i skupienia na detalach"

Kiedy ostatnio czytałeś/łaś jakąś książkę? Taką poważną, nie jakąś bajeczkę.
Przecież dopiero książki wymagają od człowieka uwagi. Udało ci się przeczytać (ze zrozumieniem) jakąś normalną, wielowątkową książkę bez skupienia się na szczegółach? Jeśli tak, to jaką?

Poza tym piszesz tak, jakby czytanie książek i oglądanie filmów wykluczały się wzajemnie. Co najmniej oryginalne podejście...

ocenił(a) film na 8
Irma100

Książka to litery, treść. Film to gra aktorska, słowa, dźwięki efektowe, muzyka, zdjęcia... Na wielu rzeczach trzeba się skupić jednocześnie. To miałem na myśli.

Uziel

Wg mnie, powiedzieć, że książka to litery, to jak stwierdzić, że mowa to pojedyncze dźwięki, miłość to tylko hormony a arcydzieło malarstwa jest tylko odrobiną farby na desce.

Oczywiście, każdy ma prawo do własnej oceny.

ocenił(a) film na 8
Irma100

Mówię o składowych. Reszta się prawie zgadza... Malarstwo to farba niekoniecznie na desce.

Uziel

Oczywiście, deska była tylko przykładem.

Ale nie do końca rozumiem. Zgadzasz się ze stwierdzeniami, które podałam jako przykłady (definicje miłości, mowy i malarstwa), czy zgadzasz się, że są to stwierdzenia analogiczne do sformułowania "Książka to litery"?

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
Irma100

Chyba chodzi o to, że jak czytasz to o twoją uwagę nie konkuruje tyle bodźców, co podczas oglądania filmu. Słowa następują jedno po drugim. Wystarczy skupiać się "po kolei". W filmie masz dźwięk, obraz, który nie skupia się na jednym jedynym punkcie ale obejmuje większą przestrzeń, plus akcję równocześnie. Ale to trochę naciągane, bo rzeczywiście analiza książek nie jest wcale łatwiejsza od oglądania filmów. To co się dzieje w twojej głowie podczas czytania sprawnie zaburza cały odbiór tekstu.

Grobsol

Myślę, że jest to całkiem sensowne wytłumaczenie:)

ocenił(a) film na 5
Uziel

Hm, a jakim cudem zauważył, że Claudia jest niewidoma?

ocenił(a) film na 7
GolecWTF

Gdy weszła do pokoju to prze chwilę była cisza, a potem Claudia powiedziała coś w stylu: "Odezwij się, żebym mogła się dowiedzieć gdzie jesteś". Po tym spytał od kiedy jest niewidoma.

ocenił(a) film na 8
Uziel

Piękna analiza i argumentacja, jak dla mnie 100% był niewidomym. Po obejrzeniu filmu sam taki wniosek od razu wysunąłem, a nasunął mi go moment w końcówce filmu gdy pokazują oczy Eli'ego. Ma on "ślepe oczy" jasne źrenice "puste". Po tej scenie każda poprzednia zaczęła nabierać sensu. Bardziej oczywiste to już być nie może.

ocenił(a) film na 7
Uziel

Dodał bym jeszcze sposób w jaki zabił ptaka w locie.. nasłuchując. Eli był niewidomy i świetne przykłady są tego powyżej/niżej. reszta osób sama była ślepa oglądając ten film. Aha i nie rozpisujcie się poloniści jak stare baby.. fora internetowe to nie miejsce na poprawną polszczyznę, a poezję czytam wieczorami.

ocenił(a) film na 8
Uziel

własnie. facet wędruje 30 lat w postapokaliptycznym świecie na zachód z Biblią, bo usłyszał wewnatrz siebie głos. przecież to logiczne, że wszystkie niebezpieczne sytuacje pokonał z pomoca Boga, wiary w swoja misję. nie ma co analizować czy macał stopami schodek czy nie, czy widział kota czy nie, czy rozpoznał kolesia po głosie czy nie - cały film opiera się na niemożliwym, które staje się możliwym dla Eli dzięki wsparciu kogoś z góry. nie mozna patrzeć REALISTYCZNIE na ten film, tak jak ktoś tu pisał, bo Eli, jak sam mówił, opiera się na wierze, a ta nie ma za dużo wspólnego z realizmem.

ocenił(a) film na 8
orthieri

nie rozumiem jak w ogóle można zadawać takie pytanie. cały film sprowadza się do tego, że bohater jest niewidomy i prowadzi go wiara.

ocenił(a) film na 5
krupy

Patrząc realistycznie jednak można mieć duże wątpliwości. Chociażby niewidomemu ciężko byłoby strzelać i trafiać bezbłędnie z kilkudziesięciu metrów. Ale ten film, oczywiście, realistyczny nie jest.

krupy

Dokładnie, w tym cały sens filmu. Jak można się nad tym zastanawiać?

ocenił(a) film na 8
sophie_k

no właśnie

ocenił(a) film na 8
krupy

Dokładnie, tutaj tyle w temacie nic więcej nie trzeba dodawac, ponieważ tak właśnie było.

ocenił(a) film na 5
orthieri

Właśnie sobie odpaliłem ten film i po 5 min. oglądania mogę stwierdzić że Eli widział. Na skutek rozbłysku mógł niedowidzieć, ale nie był całkiem niewidomy, coś jak Jaruzelski, który po zesłaniu na Syberię cierpiał na ślepotę śnieżną, i dlatego nosił duże, ciemne okulary.

- w pierwszej scenie, gdy kot zbliża się do zwłok, Eli naciąga łuk zanim kot wyda jakikolwiek dźwięk - kot miauczy dopiero w momencie gdy dosięga go strzała
- kilka ujęć później Eli idzie drogą, asfalt się urywa, jest jakby stopień, Eli przystaje przed nim i po chwili stawia nogę w dół
- kawałek dalej zbacza z drogi w kierunku opuszczonego domu, normalnie nie wiedział by że on tam stoi, otwiera go kopem w drzwi, wchodzi do środka, przystaje, rozgląda się do góry i na boki, potem otwiera szafę czy jakiś kredens i nie znajdując tam niczego podchodzi do zlewu, bezbłędnie podstawia menażkę pod kran, bez macania odkręca jeden kurek potem drugi, potem przechodzi do pomieszczenia obok, znowu się rozgląda i kieruje się w stronę drzwi za którymi jest wisielec, bez macania i szukania łapie za klamki, tak jak robią to normalnie widzący ludzie, drzwi wypadają z futryny a on luka na wisielca a to na głowę a to na nogi, po czym ściąga mu buty.
- kiedy rano się budzi, najpierw mruży oczy bo słońce świeci mu prosto w twarz, a potem jak gdyby nigdy nic sięga po mp3-kę która leży na podłodze, wciska guzik a na wyświetlaczu pojawia się komunikat "słaba bateria"... Są momenty, które sugerują że Eli ma, albo miał kiedyś coś ze wzrokiem, ale jest dużo wskazówek mówiących że on widzi, może nie do końca dobrze ale jednak.

ocenił(a) film na 6
tentego

Zgadzam się
Początek filmu scena z polowaniem na kotka- czy osoba niewdząca dala by rade ustrzelic z takiej odleglosci tak male zwierze? Nie sądze.
Później mam domek z wisielcem.Eli wchodzi do środka i tutaj juz tentego opisal, calkiem sprawnie na osobe ktora nic nie widzi.
Laska z wózkiem i śmierdzący rabusie po co sie tak rozgladal i szukal ich wzrokiem hmm?
itd..
Oczywiście teorii na temat tego ze niewidomy znajdziemy tez sporo i trzeba je brac pod uwage.
Mój faworyt to po tym jak budzi się w domku wisielca, wystawia twarz na promienie słoneczne a jego oczy nie reagują na światło, czytaj źrenice się nie zawężają.

ocenił(a) film na 9
tentego

co do wejscia do owego domku na poczatku filmu, moze i trudno uwierzyc ze byl niewidomy ale wlasnie ta scena gdy sie wystraszyl jest istotna. Nie wystraszyl sie wisielca tylko raczej tego ze te drzwi 'odpadly' i nie spojrzal sie od razu do gory tylko w dol. Dotykajac ciala za 1 razem uwazam, ze chcial dotknac glowy a dotknal tulowia po czym zorientowal sie ze to wisielec... takie jest moje zdanie. Do tego to mp3. Faktycznie klika i jest pokazane ze bateria padla czy cos tam. Ale klika dalej by sie upewnic ze nie dziala, normalny czlowiek chyba dalby sobie spokoj?

ocenił(a) film na 7
orthieri

dokładnie. Poza tym gdy nie miał okularów nie zachowywał się jak niewidomy, można porównać z matką Solary która rzeczywiście była niewidoma. Moim zdaniem film traci przez to dużo

ocenił(a) film na 8
orthieri

Wydaje mi się że był słabo widzący na tyle niewidomy że nie mógł czytać książki, według mnie kluczowa pod tym względem jest scena kiedy Eli rozmawiał z Claudią (matką Solary) i pytał się czy oślepła po wielkim wybuchu, ona była niewidoma od urodzenia i nie widziała całkowicie co widać w porównaniu z Elim którego najwyraźniej oślepiło słońce i stracił wzrok do pewnego stopnia.

ocenił(a) film na 7
Harry9010

Wybuch go raczej nie oślepił, bo po nim upadła cywilizacje i już raczej nie uczono nikogo alfabetu Braila. Nawet zwyczajnego czytania i pisania nie uczono przecież. A rozkminka ciekawa.

ocenił(a) film na 6
Awdar

Ja niestety przeczytałem wątek przed obejrzeniem filmu i muszę przyznać że rzeczywiście jest pare momentów które wskazują jednoznacznie że jest ślepy a niektóre temu przeczą... Wiele sprzecznych wersji mozna wyjaśnić tym, że wiara go niosła dalej i pomagała przezwyciężać trudy aż 30 letniej podróży. Ale Braile'a nie nauczył się też bez potrzeby, wiec jakąc wade wzroku posiadał. Z niewidomą Claudią dogadywał się z uśmiechem na ustach, czyli coś ich łączyło - ślepota. Tak czy siak uważam że wade miał, ale czy był 100% ślepy to trudno okreslić

ocenił(a) film na 8
Mauna_Kea

Wydaje mi się właśnie że nie był w 100% ślepy jak rozmawiał z Claudią to jej się przyglądał, ona go kompletnie nie widziała.

ocenił(a) film na 8
Awdar

To nic że już nie uczono Eli przecież przeżył wybuch i pamięta dawną cywilizację Claudia zapewne też znała alfabet ale zapomniała już jak go się czyta lub po prostu nie chciała.

ocenił(a) film na 7
Harry9010

Nie "nic", bo pisałem o tym, że to nie wybuch był przyczyną ślepoty. Claudia ewidentnie rozpoznała i zrozumiała tekst, tylko po prostu miała dość szefa.

ocenił(a) film na 8
Awdar

Owszem był przyczyną w końcu Eli pytał się Claudi czy oślepła po wielkim wybuchu czy już była niewidoma i nie bez przyczyny wszyscy ludzie w tym filmie musieli nosić okulary to były właśnie konsekwencje tej katastrofy.

ocenił(a) film na 7
Harry9010

Czyli z jednej strony zgadzasz się, że po wybuchu już nie uczono Braila, a z drugiej twierdzisz, że Eli nauczył się go po wybuchu, skoro to właśnie on był przyczyną? Niech no zgadnę - nie widzisz problemu?

ocenił(a) film na 8
Awdar

Nie jest dokładnie powiedziane kiedy Eli nauczył się braila ale z pewnością posiadał o nim wiedzę po wybuchu jak już wcześniej pisałem Eli przeżył wybuch.

ocenił(a) film na 7
Harry9010

Tak, skoro Eli jest bohaterem filmu dziejącego się w całości po wybuchu i nie jest duchem, ani też nie urodził się po wybuchu, to znaczy, że Eli przeżył wybuchu.

Kiedy poznał ten alfabet, to nie jest wprost powiedziane, ale jak starałem się wykazać można to łatwo wywnioskować oglądając film.

ocenił(a) film na 8
Awdar

Właściwie to nie możemy załozyć że nie uczono juz tego alfabetu niby cywilizacja upadła ale Alcatraz jest dowodem na to że jakaś wiedza po katastrofach się zachowała wszak nie był też jedyną osobą z pokolenia "przed wielkim wybuchem" możliwe że ktoś go nauczył a nauczyć mógł go praktycznie każdy gdyby udało mu się znaleźć wzory wszystkich znaków lub chociaż część.

ocenił(a) film na 7
Harry9010

Alcatraz to był zalążek nowej cywilizacji.

Skoro nie uczono nawet zwykłego czytania, to tym bardziej takiej sztuki,. jak znajomość Braila. Nie jest to stuprocentowy dowód, tylko zapewne 95-procentowy.

ocenił(a) film na 8
Awdar

Co nie zmienia jednak faktu że nie zapomniano kompletnie o piśmie akcja filmu dzieje się głównie w mieście gdzie większośc ludzi już była z pokolenia niewyedukowanego i chyba jedyną osobą która pamiętała jak się czyta był Carnegie który nie dzielił sie tą wiedzą, to że on nie uczył nie znaczy że nie można było znaleźć takiej osoby która podzieliłaby się znajomością czytania gdzieś w innym rejonie, co byłoby dość trudne ale możliwe. Trzeba również zwrócić uwagę że Eli był już dosyć stary więc w ciągu swojego życia miał wystarczająco czasu aby odnaleźć, nauczyć się alfabetu Breilla i zakuć księgę na pamięć na pewno ktoś gromadził ten alfabet zważywszy fakt że ludzie po wybuchu zaczynali tracić wzrok.

ocenił(a) film na 8
orthieri

Ciekawy temat i normalnie nie pomyślałbym, że Eli był niewidomy gdyby właśnie nie ten temat. I faktycznie jak zaczynam myśleć, że był niewidomy to przemawia za tym wiele faktów, jednak chyba nikt nie zwrócił uwagi na walkę w tunelu, konkretnie sposób poruszania się. Eli nie odwraca się do swoich napastników, tylko stoi w miejscu i wymachuje maczetą, nawet w celu zablokowania ciosów od tyłu. Wygląda to właśnie tak jakby kierował się zmysłem słuchu a nie wzrokiem.
Druga sprawa nad którą się zastanawiałem to - jak można 30 lat iść ze wschodniego wybrzeża Ameryki na zachodnie? To zdecydowanie za długo, jednak niewidomemu na pewno trudniej odnaleźć właściwy kierunek.

ocenił(a) film na 9
orthieri

Ja doszłam do tego, że jest niewidomi dopiero jak zaczął opowiadać kolejne częśli Biblii tym kronikarzom. Było zbliżenie na jego oczy, a one były takie płowe, dokładnie takie jak mają wszyscy niewidomi. Muszę przyznać, że byłam zaskoczona. Od razu skojarzyłam to z jego węchem, o którym była mowa wiele razy w filmie: czuł zapach soli morskiej, bandytów.

orthieri

"Księgę ocalenia" oglądałem kilkakrotnie i ani razu nie stwierdziłem, że Eli był niewidomy. Niedawno znajomi mojego kolegi powiedzieli, że jestem w błędzie i pierwszy raz spotkali osobę, która uważa głównego bohatera za widzącego ( też byłem zaskoczony :) ).
Obejrzałem film jeszcze raz w całości oraz dodatkowo niektóre fragment i nadal uważam, że Eli widzi.
Niektórzy oglądając zaskakującą scenę , w której Biblia okazuje się być napisana w języku Braille'a, stwierdzili: o kurcze Eli jest ślepy. Moim zdaniem popełnili błąd. To że książka była napisana brajlem i Eli znał ten język nie oznacza ,że musiał być niewidomy.

Chciał bym znać odpowiedz kogoś z twórców filmu.

A teraz, jak ja to widzę.
Bóg powierzył Eli'emu zadanie i powiedział ,że będzie go chronił przed kimkolwiek i czymkolwiek co stanie na jego drodze. Czyli że dotrze żywy do miejsca docelowego. Nie dał mu żadnych zdolności ani wiara nie pomagała mu w lokalizowaniu przedmiotów będąc niewidomym, bardzo celnego strzelania tylko ze słuchu i innych bzdur.
Od początku drogi na pewno musiał się starać o przeżycie w tak ciężkim ,postapokaliptycznym i pełnym anarchii świecie. Musiał się nauczyć zdobywać pożywienie i walczyć. Po tylu latach drogi i zdobytego doświadczenia, wyczulił mu się węch i słuch jak u myśliwych. Blizny na ciele mogą świadczyć o tym, że był niejednokrotnie ranny.

Eli rozmawiając z kimś spogląda mu w oczy! Osoba niewidoma tak nie robi. Spójrzcie na Claudie.

Eli przewraca oczami i patrzy jak normalnie widząca osoba.

Piszecie o scenie jak Eli dyktuje Biblię i jest zbliżenie na jego otępiały wzrok. A nie macie czasami tak ,że staracie sobie coś przypomnieć skupiając się i mając taki sam otępiały wzrok. (Jak to było, hymm zaraz sobie przypomnę i do tego tępy wzrok :P bo patrzycie gdzieś tam). Eli dyktując musiał się skupić, stąd takie spojrzenie. No i żadnego bielma na oczach nie widzę.

Eli chcąc wejść do domu pary kanibali chwyta za klamkę, jest to specyficzna klamka, niestandardowa a Eli wie ,że to taka klamka i odpowiednio układa palce. Gdyby był niewidomy nie wiedział by jaki to typ klamki, chyba że w Stanach wszystkie są takie :) albo jest Daredevil'em, bo na pewno nie wiara by mu w tym pomogła.

Zakładając nowe buty Eli zdejmuje okulary, po co? bo go uwierają? bo kiedyś trzeba? :) albo wchodząc do inżyniera/handlarza podładować akumulatorek, też zdejmuje i po co? czy niewidomi tak robią.

Z zapalniczką to po prostu chciał w ten sposób, jakby ją zaprezentować inżynierowi/handlarzowi (patrz proszę, widzisz, działa, pali)

Kopnięcie w schodek po to żeby sprawdzić czy nie spróchniałe, ewentualnie jakaś pułapka, jak ktoś wcześniej pisał.

Widząca osoba też może się czasem o coś potknąć, zwłaszcza w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

Nie ma możliwości żeby Eli się tak swobodnie poruszał będąc niewidomym, a po jego oczach i spojrzeniach też nie widać ślepoty.

ocenił(a) film na 8
b17g

Jeśli oglądałeś już kilkakrotnie to strasznie nieuważnie to robisz.

Druga scena w filmie, porzucony samochód na poboczu.

Eli go nie zauważa, dopóki wiatr nie zaskrzpiał jakąś częścią karoserii. Wtedy Eli się zatrzymuje i spogląda w bok. Podchodzi do auta, workiem z martwym kotem uderza w drzwi, żeby sprawdzić czy tam są (czy moze są otwarte lub urwane). Następnie otwiera drzwi i maca nogi trupa w poszukiwaniu butów (jest dzień, widac gołym okiem ze butów zadnych tam nie ma).

Oprócz tego wielokrotnie Eli się potyka, potrąca różne rzeczy, kieruje się węchem i sluchem, nie wzrokiem.

ocenił(a) film na 7
b17g

Brak wzroku to słabość, a on nie chciał być słaby w oczach swoich wrogów. Po wojnie stracił wzrok, ale wiedział jak udawać widomego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones