PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35912}

Kult

The Wicker Man
7,0 8 079
ocen
7,0 10 1 8079
7,3 15
ocen krytyków
Kult
powrót do forum filmu Kult

Bachantki i druidzi

ocenił(a) film na 8

"Powiedz mi po co jest ten miś ?" "Właśnie, po co ?" "Otóż to ! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś ? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny".

"Kult" to bardzo interesujące połączenie "Widma nad Insmouth" Lovecrafta i teledysku Beatlesów do piosenki "I am the Walrus". Miejsce akcji to neopogańskie miasteczko na najdalszym krańcu chrześcijańskiego świata. Do tego zaklętego miejsca wkracza, prowadzący śledztwo ws. zaginięcia, przedstawiciel Prawa - oficer policji. Reprezentuje on świat chrześcijański, logiczny i nowoczesny (nawet lata samolotem!). W trakcie śledztwa napotyka związanych zmową milczenia mieszkańców krainy zabobonów, zmysłowości i pradawnych guseł.
Film jest, moim zdaniem, niezłą satyrą na hippisowskie komuny w których starano się stworzyć "nowego człowieka". Widać to przede wszystkim w scenach w klasie i w pubie. Gusła połączono ze średniowiecznym karnawałem oddziałującym na najniższe instynkty. Obraz w pewnym momencie staje się wspaniałym festiwalem pogaństwa, rozwiązłości i ludyczej zabawy - zgodnie z lekkim duchem lat sześćdziesiątych.
Ogólnie "Wicker Man" był dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Stosunkowo niewielkimi środkami udało się reżyserowi trzymać mnie w napięciu przez cały seans. No i ta wesoła muzyczka i Christopher Lee w kanarkowożółtym sweterku. Brrrr.

ocenił(a) film na 8
duraq

Ja wiem, mi tu bardziej pasuje satyra na obie religie poprzez komparatystykę: kwestia ofiary i złozenia jej w imię przyszłego zbawienia (życie wieczne vs reinkarnacja): ciało i krew Chrystusa vs ofiara z w Wicker Manie. Ochotnik- Król - Prawiczek - Głupiec[spoiler!] Przynajmniej pierwsze trzy określenia pasują do J.CH i pana policjanta [a tegoprzynaleznosc do swiata logicznego i nowoczesnego jednak nie uratowała.[spolier end!] To "wyspiarze" jednak prowadzili rolnictwo nie-tradycyjne i wykrozystali nietypowe warunki klimatyczne i geologiczne na wyspie. To było calkiem nowoczesne jak się dowiadujemy w XIX w. Niestety pozostali na tym rajskim, szczytowym dla nich etapie i wszystko przerodziło się w religijny fanatyzm i wiarę w wieczną pomyślność zbiorów, a nie rozwój nauki.

A wątki hipisowskie są oczywiste, bo to była moda i styl sporej ilosci osób, a film idealnie wstrzelił się w okres jej panowania i wykorzystał, by dodac smaczku.
Film jest świetny, łącząc kryminał, śledztwo z szaleństwem, obsesją i powolnym popadaniem w obłęd głównego bohatera.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones