PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=115676}

Kupiec wenecki

The Merchant of Venice
7,3 13 706
ocen
7,3 10 1 13706
6,8 4
oceny krytyków
Kupiec wenecki
powrót do forum filmu Kupiec wenecki

Jak dla mnie, pseudo wartościowe idee, które są fałszywe i obłudne.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
krisimovie

A co jesteś żydem, że tak Cię boli? Chcesz dyskutować z Shakespearem?

ocenił(a) film na 6
zbyncom

Wolnym człowiekiem :)

ocenił(a) film na 8
krisimovie

co jest tu fałszywe i obłudne? obłudny i fałszywy jest świat. C'est la vie

ocenił(a) film na 6
zbyncom

Włamuje Ci się ktoś do domu (złodziej-bandyta), zabijasz go broniąc siebie, rodzinę i swój majątek... zostajesz skazany za obronę i w jakimś stopniu zemstę.
Żydek jest tym który został napadnięty.

100 lat temu ludzie by mu klaskali, dzisiaj coraz częściej rzucają w niego błotem.
Wiem że to ekranizacja, tłumacze tylko ludzkie rozumowanie, które obróciło się o 180 stopni w imię... sam nie wiem czego? Chyba przyznania się do tego że człowiek to jednak bydle które musi mieć swojego pasterza.

ocenił(a) film na 8
krisimovie

Według mnie kto nie ma miłosierdzia w sobie ten sam go nie dostąpi. Zobacz, Żyd to tylko obraz zapalczywego człowieka, którego cele prowadzą do piekła jeszcze na ziemi. Co z tego że był prześladowany, nie uprawnia go to do tego aby był zły dla córki, rodziny, bliskich i okrytny dla swoich wrogów.
Zło, którym się pławił wróciło do niego ze zdwojoną siłą. Dla kupca też jego obelgi w stronę Żyda wywołały prawie jego śmierć. Według mnie to klasyczna tragedia, nie ma tu czarnych i białych postaci. Każdy widzi co chce oczywiście.

ocenił(a) film na 6
zbyncom

Mówisz o tym miłosierdziu jakie jest kierowane w str. "europejskich" muzułmanów?
Wole jednak być zapalczywym skurczysynem ;)

Żyd faktycznie został pokazany jako wredny typ, jednak w kwestii niespłaconego długu, miał rację, a do tego uwolnił swój gniew, jednak zapalnikiem była pogarda chrześcijanina.
Jest takie powiedzenie "Z kim się przystaje, takim sie staje". Jestem za nacjonalizacją (nie tą opisywaną przez media), może dlatego patrze na pewne sprawy w ten sposób i ciężko ci to zrozumieć, bo uważasz ze widze 2 kolory, ale prawda jest taka że ja CHCE je widzieć i to pomaga w wielu sprawach, jak np. multikulti, genderowanie itp- sprawy moralno-kulturowe.

krisimovie

Ty kompletnie nie ogarnąłeś tego co się działo w filmie, dostrzegasz tylko żyda i należny mu dług lecz nie dostrzegasz nienawiści którą się karmił i żyd i kupiec, obaj doznali skruchy dopiero w chwili kary.

Nadal nie rozumiem co tu do rzeczy maja jacyś muzułmanie i multikulti?

Dodam jeszcze, ze nikt w tym filmie na żyda nie napadł, myślisz, że dlaczego poprosił on w zamian o funt ciała? Dlaczego wolał odebrać owy funt ciała zamiast 3 krotnej wartości pożyczki? Mimo tego, że sędziowie prosili go o litość i przyjęcie pieniędzy on nadal z nożem w reku domagał się swojego kawałka mięsa i jak wspominał wcześniej zależało mu jedynie na śmierci kupca. Tak więc porównanie z napadem zupełnie chybione.

ocenił(a) film na 6
Sergij

1. Doskonale rozumiem że żyd karmił się zemstą, ale jakie to ma znaczenie w obliczu prawa?
2. Nic nie jest chybione, bo tu chodzi o prowokację, oraz upodlenie drugiego człowieka.

Akurat żyd był większym chu.em, to fakt, ale nauka z tej bajki nie idzie tylko do niego, ale i do chrześcijanina.
Amen.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones