PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 423 712
ocen
7,8 10 1 423712
8,5 47
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

Właśnie tego do końca nie mogę zrozumieć...
Był tylko wymyślonym przyjacielem Dennego? Chłopczyk wymyślił go aby przekazywać nim informacje uzyskane dzięki 'lśnieniu'?
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz - mianowicie co działo się Dennym w po próbie uduszenia przez kobietę z łazienki?
Z góry dzięki za odpowiedź =)

ocenił(a) film na 10
xstopqax

Tony, był "lśnieniem" Danny'ego. W książce jest dokładnie wytłumaczone, że każdy posiadacz lśnienia inaczej je odbiera. Halloran zanim coś zobaczy, czuje zapach pomarańczy, a Danny widzi Tony'ego. Co się stało z Dannym po próbie uduszenia? Wpadł w katatonię.

ocenił(a) film na 8
Dimensh

to własnie kolejny dowód na to ze reżyser nie oddał wszystkiego... polecam książkę!! ;)

ocenił(a) film na 10
roka_2

Też nie czytałam książki, a film wolę oceniać jednak jako oddzielny, samodzielny twór.
Też nie do końca zrozumiałam kim był Tony- czy to wymyślony przyjaciel Danny'ego, czy jakaś nadprzyrodzona istota, która opanowywała go, czy był wrogi czy przyjazny.
Kiedy Tony zawładnął Dannym i zaczął mówić tym specyficznym głosem, to było dla mnie naprawdę przerażające. Albo kiedy przyszedł nocą do pokoju mamy wziął nóż i zaczął pisać na drzwiach- myślałam, że zaraz ją zaatakuje.
I czemu nagle opuścił Danny'ego po tym napisie? Czy jego celem było ostrzec przed nadchodzącymi wydarzeniami? Czy też gdyby danny nie "wrócił" do ciała, to Tony by coś zrobił Wendy? A może Danny też przejawiał skłonność do rozdwojenia jaźni, jak jego ojciec( wprawdzie to mało realne, żeby choroba psychiczna tak wcześnie się ujawniła, ale w końcu to film, nie takie nagięcia się zdarzają).
A może to tylko zabieg stylistyczny w filmie, gra z widzem, który jest przyzwyczajony do postaci demonicznych dzieci, jak w Omenie, i dlatego spodziewamy się, że "opętany' Danny zaraz zrobi coś złego?
Jak Wy go interpretujecie? Tylko mi zależy bardziej na interpretacjach odnośnie treści filmu, bo film a książką to 2 różne sprawy, różnią się, a poza tym książki nie znam. Uważam, że film jest autonomiczny i reżyser przedstawił nam to, co sam chciał, zatem niekoniecznie chcę dodatkowo czytać książkę, by coś wyjaśniać. Wolę się skupić tylko na filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones