PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=719906}

Labirynt kłamstw

Im Labyrinth des Schweigens
7,0 6 423
oceny
7,0 10 1 6423
4,5 4
oceny krytyków
Labirynt kłamstw
powrót do forum filmu Labirynt kłamstw

Pierwszy film produkcji niemieckiej, jaki zdarzyło mi się obejrzeć - bez kłamstw, ukazujący zarazem prawdę, hipokryzję Niemców, czy zamiatanie pod dywan. W przeciwieństwie do poprzednich niemieckich produkcji nie ma tutaj bliżej nieokreślonych nazistów, lecz winni są Niemcy. Film pokazuje różne postawy - od Niemców na siłę zmuszonych do pracy w obozie po prawdziwych nazistowskich katów, którym mordowanie sprawiało przyjemność, a potem zasłaniali się rozkazami. Do tego dochodzi dobra gra aktorska, zdjęcia, montaż, czy kostiumy oddające klimat lat 50s w RFN.

ocenił(a) film na 10
KLAssurbanipal

Zgadza się - film bardzo dobry. Pokazane postawy różnych Niemców 13 lat po 1945 roku. Akcja trzymająca w napięciu, niebanalna, świetna gra aktorów i mądre stwierdzenia. To był świetny niemiecki film "antyniemiecki" -:)) Nie wiem czemu tak o nim cicho chociaż reklamuje się mocno "Syna Szawła"? Zobaczymy.

ocenił(a) film na 8
kkutz

Nie wątpię, że wśród co bardziej patriotycznie wzmożonych "sąsiadów zza Odry" film spowodował mocny skok ciśnienia. I dobrze :) W sumie szkoda, że tak cicho jest, ale jakby go porównać z "Synem Szawła", to porównanie raczej na niekorzyść "Labiryntu" wypada...

ocenił(a) film na 10
Sqrchybyk

Jeśli ich skłonił do myślenia ("za Odrą") to dobrze. "Syna Szawłą" jeszcze nie widziałem - trochę się boję, że to kolejna obozowa martyrologia - boję się, bo takie filmy mocno dołują normalnego człowieka. Tak, że nie porównuję tych 2 filmów, tylko się zastanawiam dlaczego "Labirynt kłamstw" przemknął stosunkowo "cicho i niepostrzeżenie", tym bardziej, że "z tej strony Odry" powinien wywołać zrozumiałą radość/satysfakcję? "Syn Szawła kandyduje chyba do Oskara i bardzo o nim głośno jeszcze przed premierą. Może faktycznie jest taki dobry - kwestia otwarta. Ale dlaczego "Labiryntu kłamstw" nawet w połowie tak nie reklamowano?? ("z tej strony Odry") ??
PS. Żebym został dobrze zrozumiany: "Labirynt" widziałem - oceniam, "Syna Szawła" nie widziałem - nie oceniam, ani ich nie porównuję ze sobą. Chodzi o zjawisko dotyczące "informacji o filmach" przed ich premierami - o jednych brak lub skromnie, o drugich głośno.

ocenił(a) film na 8
kkutz

Przyczyn jest pewnie kilka, a najważniejszą wydaje mi się to, że mamy sezon oscarowy, więc siłą rzeczy najbardziej promowane są filmy dostrzeżone przez Akademię, w tym także "Syn Szawła". Swoją drogą, dystrybutor liczył zapewne, że i "Labirynt kłamstw" dostanie nominację i dlatego wybrał taki termin premiery. W sumie niewiele się przeliczył, bo film znalazł się na shortliście kandydatów.

A bardziej subiektywnie: "Syn Szawła" to film niezwykły pod wieloma względami, nie jest to bynajmniej kolejna "obozowa martyrologia"; filmu pokazującego Zagładę w ten sposób jeszcze po prostu nie było. Co jest tym niezwyklejsze, że przecież temat Holocaustu jest już, jakby nie patrzeć, dość kinowo wyświechtany. Zrobić nowatorski film na taki temat - duża sztuka. "Labirynt..." natomiast to film formalnie standardowy od A do Z... A przy tym, moim zdaniem, daleki od rewelacji. To kolejny powód "ciszy" o nim ;)

ocenił(a) film na 9
kkutz

To, że o filmie było w Polsce cicho może tylko świadczyć o tym, że jesteśmy narodem źle wykształconym, w którym tzw inteligencja nie istnieje w sferze publicznej (a być może nie istnieje w ogóle). Bardzo mnie ten film poruszył i wzburzył, ponieważ dwóch członków mojej rodziny zostało zamordowanych w Auschwitz i nie wiedzieć czemu, w swojej naiwności sądziłam do tej pory, że ci ludzie zostali w większym stopniu rozliczeni, niż kilkanaście osób na wiele tysięcy. A Polacy niech dalej biegną za tym, kto im powie co mają myśleć o Katyniu, Wołyniu itp itd. Niemcy zabili 6 milionów Polaków.

ocenił(a) film na 10
Prftha_Thfethf

Cieszę się, że (głupio powiedziane) - dobrze, że ten film Cię poruszył - znaczy, że dobry. Polecam Ci film "Fritz Bauer przeciwko państwu". Lata trochę

KLAssurbanipal

Tego typu filmów nigdy za wiele. Wybaczenie wybaczeniem ale ku przestrodze młodszym pokoleniom. Oni muszą pamiętać, że woja to nie komputerowa strzelanka, to śmierć, ból i pożoga. Okrucieństwa wojny dla tych co je przeżyli są koszmarem do końca życia. Na to nie ma lekarstwa.

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

Krótko; Absolutnie się zgadzam. WYJĄTKOWO PRAWDZIWY BEZ WYBIELANIA FILM.

ocenił(a) film na 3
KLAssurbanipal

rozczarowalo mnie to dlugo oczekiwane "arcydzielo" :(

ocenił(a) film na 10
_ID_

No. To nie była "strzelanka" i trzeba było kurcze myśleć!

ocenił(a) film na 3
kkutz

do "strzelanek" mi daleko a co do myslenia... za wiele nie bylo o czym ale szanuje Twoje doznania

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
radek_83

"nie pisz do mnie bo nie czytam wiadomości od pie......nych kretynów."

Co? To Ty do mnie pisałeś!

Poza tym chyba nie wiesz jak wygląda niemiecka kinematografia wojenna. Każdy film piętnuje Polaków i w żadnym nie ma odpowiedzialności Niemców... oprócz tego.
Chyba nieuważnie oglądałeś, bo w filmie wyraźnie jest powiedziane, że to Niemcy ponoszą winę za ludobójstwo w II wś. Czegoś takiego w kinie niemieckim nie uświadczysz.

P.S. Hamuj język. Korzystasz z tego że internet jest anonimowy i klniesz na ludzi, których nie znasz. Żebyś kiedyś się nie przejechał wyzywając swojego pracodawcę w necie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones