PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=102205}

Lalki

Dolls
7,6 6 072
oceny
7,6 10 1 6072
7,6 5
ocen krytyków
Lalki
powrót do forum filmu Lalki

piekny ale niezrozumialy

użytkownik usunięty

Obejrzałem ten film i stwierdzam, że po wcześniejszym przejrzeniu komentarzy był taki jaki się spodziewałem.
Faktycznie przepięknie namalowany. Pastele łączone z żywymi czerwieniami, żółciami ? dla tych obrazów poszedłem na ten film i się nie zawiodłem.
Niestety treść filmu jest dla mnie jakaś drętwa, choć im dłużej zastanawiam się nad tym filmem tym więcej dostrzegam w jego treści piękna. Niestety mam spore obawy, że mój brak entuzjazmu wynika z potężnej niewiedzy na temat kultury japońskiej. Wszak kompletnie nie znam poetyki pokazanego teatru lalek, mentalność japończyka jest dla mnie ciężka do strawienia. Z tymi ich wszędzie obecnymi relacjami pan-wasal, połączonymi z ukłonami z jednej i z krzykiem i biciem po głowie z drugiej strony. Z tymi ich skrywanymi uczuciami, które tak naprawdę są ostentacyjną demonstracją. Z ostatecznością gestów i wypowiedzi. To wywołuje we mnie inne, ?europejskie? uczucia, które zaburzają rzeczywistość, tak mi się przynajmniej wydaje. Zresztą nawet oglądając mangowe kreskówki zawsze wydaje mi się, że są jakieś nienormalne.
Miłość z ?Lalek? wydaje mi się nadęta i sztuczna. Jednak może zbyt daleko szukam uniwersalności może właśnie chodzi o japoński obraz jaskrawej, szalonej miłości, ale szalonej zupełnie innym szaleństwem niż to nasze, które rozumiemy. Jest to, zatem nauka i film warto zobaczyć, choć na pewno nie dostarcza łatwej rozrywki.

ocenił(a) film na 9

szalona kultura
Nie do końca rozumiem dlaczego wymagane jest zrozumienie japońskie j mentalności żeby zachwycić sie tym filmem. Na jego piekno składa sie w znacznej mierze to że mamy kontakt z niezwykłym, poetyckim opisem kultury niesamowicie odległej od naszej. Jedna sprawa: nie wydaje mi się żeby miłość z Lalek była "szalona", w tym filmie jest mowa o wiernośći i zoobowiazaniach. W pernym sensie to "szaleństwo" jest jedyną normalnośćią. Z niechhęcią pzrypominam sobie conradowski "tak trzeba". Tak jak tzreba zobaczyć ten film. Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Pillowbookworm

Re: szalona kultura
Dlatego zeby wiedziec co autor mial na mysli. A moim zdaniem nie mozna brac wszystkiego "na czuja". Wschod czy to daleki czy bliski jest bardzo kulturowo odlegly i nie mozna go czytac tak jak sie czyta tworczosc europejska czy amerykanska.
I *ja* czuje se niepewnie na takim gruncie. Uczucia tych osob nie sa do konca dla mnie czytelne.
Przykladowo nie jestem pewnien swiadomosci bohaterow. Czy ich sytuacja jest dla nich pulapka bez wyjscia czy ta wlasciwa droga. Czy niespelniona milosc jest zrodlem goryczy i skrywanej nienawisci?
W przypadku "bohaterow ze sznurkiem" gdzies tez jest sprawa odbudowania honoru wzgledem odrzuconej wczesniej milosci, gdzies honor wzgledem reszty zycia, ktore odrzucil , honor wzgledem rodzicow (?). Intuicyjnie wydaje mi sie to wazne ale ciezko mi jest to wazyc. Czy slowa "Honor, chwała i fortuna są tylko ulotnymi ziarnkami piasku" nazlezy brac doslownie?
No i bynajmniej niezgodze sie, ze czekanie na lawce kilkadziesiat lat, odebranie sobie wzroku czy rezygnacja z powiedzmy normalnego zycia i stolowanie sie w smietniku jest normalnoscia - jest nienormalnoscia czyli szalenstwem. Wiadomo to sa przerysowane symbole ale to co widac - jest szalenstwem, ale wlasnie jakims innym, odleglym i nie do konca zrozumialym wydaniu.

użytkownik usunięty

wiernośc, honor itp
Dla mnie jest tak że owo "wiedzenie co autor miał na myśli" to tylko jedna z możliwych koncepcji odbioru filmu. Równie ważne jest to co powstaje w twojeje wyobraźni w kontakcie z jego wizją. Słowem tworzysz film na równi z jego reżyserem (50%). Dzięki czemu każdy z nas ogląda inny film. Japończycy widzieli inny film niż Polacy, a każdy na sali też odebrał go inaczej. Niepewność którą zrodziły w tobie Lalki to też wartość emocjonalna.
Interesuję się trochę kulturą japońską, może dlatego część zachwań bochaterów zupełnie mnie nie zdiwiło.
Co do szaleństwa to odebranie sobie wzroku, życie w śmietniku, czy czekanie na tej diabelnej ławce jest dla mnie dużo mniej obłąkane niż np życie z córką szefa. Wracając do japońskiej kultury, czy mentalności to takie zachowania wcale nie są tam zupełnie szokujące. Całe to szaleństwo wpisuje się w wartość którą ja widzę jako centralną w tym filmie:Wierność.
Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 8

hmmm...
napisales ze troche sie interesujesz kultura japonska, wiec do ciebie skieruje pewne meczace mnie po obejrzeniu filmu pytanie. co w kulturze japonskiej oznacza kolor różowy, bo odnosze wrazenie, ze jest on bardzo istotny w calej tej historii. rozowy motyl, zabaweczka ktora bawi sie dziewczyna, ciezarowka..itd. wyraznie widze, ze glowna bohaterke ciagnie do tego koloru, ale niestety brak wiedzy nie pozwala mi stwierdzic dlaczego...
z gory dzieki i pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
stas

hm, chyba chodzi o to, że ten różowy kolor symbolizuje inny świat Sawako. ogólnie różowy to radość, dzieciństwo, itd., a podobno jasnoróżowy to w Japonii kolor śmierci, interpretacja się sama nasuwa. ;)

spider_cider

a propos kolorów - czy wie może ktoś co w symbolice japońskiej oznacza kolor czerwony, biały i niebieski? Z gory dziekuje za pomoc ;) Lalki sa dla mnie filmem o fabule prostej, natomiast bardzo ciekawej. Zrealizowana pieknym sposobem opowieśc ktora dla kazdego znaczy co innego. Takeshi Kitano wprowadza nas do metafizycznego świata pelnego symboli. Melancholijna i niebanalna opowieśc.

ocenił(a) film na 8
spider_cider

Mylisz się, różowy (i jego pochodne) oznacza w kulturze japońskiej szczęście. Sawako nie zaznała szczęścia, to dlatego, motyl nie mógł wzbić się w powietrze, różowa zabawka została zniszczona, a tir odjechał. Szczęście po prostu nie było jej pisane.

Pozdrawiam!

A ryba ubrana w kimono też coś oznacza?
Ne wierzę, że to przypadkowa scena.

ocenił(a) film na 9

Zauważ, że to "stołowanie się na śmietniku" nie ma nic wspólnego z naszymi kloszardami. W kulturach Azji tacy wędrujący żebracy budzą zupełnie inne skojarzenia niż u nas. Takie wędrowanie ma wymiar duchowy.

Pomyśl też, czym jest wydłubanie sobie oczu w kulturze w której istnieje tradycja harakiri. Dla nas to jakaś bezsensowna makabra, dla japończyka niekoniecznie. Zgadzam sie z Tobą, że cieżko rozważać takie filmy w oderwaniu od kultury.

Oczywiście tego typu rozważania dotyczą bardziej tradycji, niż japońskiej współczesności, która się niestety zamerykanizowała. Ale podoba mi się, że akcja została mimo tego właśnie we współczesności osadzona. Może przez to te obrazy bardziej przemawiają, jako trochę nie z tego świata, bardziej przenoszą w sferę duchową, niż każą sie odczytywać dosłownie.

Mi osobiście film BARDZO się podobał! Wspaniała opowieść, wspaniała muzyka i wspaniałe ujęcia! Te kwiaty wiśni, wspaniałe czerwone liście... Swoją drogą sądzę, że kolory nie zostały wybrane przypadkowo. Pod tym względem przypominał mi "Hero".

malgorzata_2

Dziękuję Boghas za wyjaśnienie symboliki koloru różowego w filmie – to pozwala zrozumieć więcej.
A propos postu Małgorzaty – dawna tradycja harakiri w Japonii miała swoje uzasadnienie głównie w ratowaniu utraconego honoru, ale również wierności i oddaniu japończyków (znane są historie, kiedy po śmierci swego Pana, samuraj nie stawał się roninem, tylko wybierał śmierć poprzez harakiri -aby ostatecznie okazać bezgraniczne oddanie swemu Panu). Nukui tak samo był oddany piosenkarce, u której tańczył przez 4 lata. Jego czyn był właśnie wyrazem nieprawdopodobnego oddania i jednocześnie jedynym sposobem, aby za cenę swego wzroku móc zbliżyć się do niej choć na chwilę… Tą szczęśliwą chwilą (spełnieniem) postanowił też zakończyć swoje życie.
Film całościowo wybitny. Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
muzyk2xl

Siema i bez znajomości symboliki, można w tym filmie zachwycić się kolorem. Wyczucie użycia czystych barw i łączenia ich z sobą w wielu kadrach filmu powala. Ale to japończycy już tak mają(ich malarstwo). 9/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones