PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7236}
6,8 724
oceny
6,8 10 1 724
Legenda Tatr
powrót do forum filmu Legenda Tatr

Wyjątkowy film.

ocenił(a) film na 9

Zobaczyłam ten film zupełnie przypadkowo. Wróciwszy z imprezy, włączyłam TV Polonia. Początkowo forma wydała mi się trudno strawna. Dałam się jednak wciągnąć temu światu. Moi przedmówcy mają rację. Film zrobiony bardzo starannie, z dbałością o szczegóły, gwara!
Wiele niezwykłych wątków, jak choćby ten z rzeźbą św. Antoniego.
Film o magicznym, baśniowym klimacie. Ta baśniowość brutalnie jednak obnaża zmieniające się realia. Czy współcześni górale podhalańscy mają w sobie cechy opisywane przez K. Przerwę-Tetmajera? Czy spopularyzowanie Tatr nie obróciło się przeciw mentalności mieszkańców Podhala? Czy to możliwe, aby górale traktujący przybyszów jako chodzące worki pieniędzy zachowali w sobie tamte kanony, honor? Czy zachowali zdnolność bycia taką wspólnotą? Nie wiem.
Ktoś tu wspomniał, że takich filmów już się w Polsce nie robi. Ja też mam takie wrażenie, patrząc z perspektywy na lata dziewięćdziesiąte, że coś zmieniło się na gorsze.
Poza tym.. świetny Jasiński, uwielbiam tego gościa, Trela... powalający, Królikowski - interesujący.
No i historia o Bartusiu-skrzypku... aż chce się jechać w Tatry, posłuchać czy gdzieś nie gra..

ocenił(a) film na 9
Goha2013

a ja tak po roku od ciebie też go obejrzałam przypadkiem :) na tv kultura bodajże... odczucia mam podobne i napewno obejrzę go jeszcze raz:) klimat cudowny, polecam

ocenił(a) film na 9
tradycja_filmweb

Ano faktycznie roczek nam zleciał :)
Cieszę się, że Tobie również ten film się podobał.

Goha2013

Nie wiem jak ten film moze sie komus podobac....Opowiesc o zlodziejach, modlacych sie do Boga o powodzenie w okradaniu pozadnych ludzi, o zachwycie przesadami, chamstwem i glupotą. Czym sie tu zachwycac?

ocenił(a) film na 9
w_oparach_absurdu_

Czym?
Przecież dość obszernie to opisałam.

Nie wiesz, jak taki magiczny film może się podobać? Ano może. Lecz nie musi.

ocenił(a) film na 10
w_oparach_absurdu_

Po prostu jesteś, przepraszam za określenie, ale ono najlepiej oddaje Twoją wadę - "niedorobiony". Brakuje Ci czegoś takiego jak wrażliwość. Film jest wspaniały ale trzeba mieć w/w cechę żeby to dostrzec.
Argument, że to film o złodziejach itd. w Twoim przypadku można zbić bardzo łatwo i obrócić przeciw Tobie - ogromnie Ci się podobał "Krótki film o zabijaniu". Czyż nie jest o zwyrodnialcu i mordercy? Więc jak mógł Ci się podobać biorąc pod uwagę, że o "złodziejach" jest taki fuj i beee?

ocenił(a) film na 8
Goha2013

Myślę, że górlaskie obyczaje zostają zachowane w tamtych stronach na zawsze. Jest to więź ich przynależność. Górale to mają we krwi, są swojscy i właśnie dlatego tak pięknie ogląda się ten film. Myśle, że nie są wśród górali zatracone wartości i obbyczaje ich przodków, tego się nie da wyrzec :) Wiem bo sam jestem z okolic tych rejonów :) Co prawda nie z pod samiutkich Toter :D bo od Zakopanego dzieli mnie godzina drogi ale północni mówią, że i my jesteśmy z gór :p
świetnie zrealizowany film naprawde :)

ocenił(a) film na 8
Goha2013

Przypomina poetyka i stylem Jana Jakuba Kolskiego .Dla mnie legenda jest przepieknym filmem zrobionym oszczednymi srodkami. Wcale nie ustepuje "Janosikowi.." A.Holland uwazam. Podobnie jak "Wrota Europy" jest malo znanym i nedoceniana perelką polskiego filmu

Goha2013

Otóż to - Zwyrtała, jego skrzypki i Bińczycki jak Pan Bóg, w góralskim stroju, płaczący przy tej muzyce :)
Jasiński też świetny, lepszego do roli harnasia nie mogli znaleźć.

Jest klimat - jest moc.

Tylko szkoda, że już nie robią takich filmów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones