PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=439584}

Lektor

The Reader
7,8 205 648
ocen
7,8 10 1 205648
6,7 26
ocen krytyków
Lektor
powrót do forum filmu Lektor

Dobre pół filmu.

ocenił(a) film na 6

moim zdaniem dobrali złego aktora do roli podstarzałego Michaela, wprowadził on smętną atmosferę przez to, że nie
pokazywał emocji i miał minę srającego kota ;) Poza tym, denerwowały mnie kolejne motywy, które miały wprowadzić
smutek do tej historii: samobójstwo Hanny, oddanie pieniędzy na rzecz analfabetów. Te rzeczy wydawały mi się
naciągane i na siłę podtrzymujące historię. Przydałby się jakiś dobry, prosty ale sensowny koniec. Co o tym sądzicie?

ocenił(a) film na 9
lukis421

Mi się wydaje że aktor do roli dorosłego Michaela został nawet dobrze dobrany bo właśnie ta smętna atmosfera miała odzwierciedlić jak się zmieniło jego życie po poznaniu Hanny. Wyrzuty sumienia, smutek i żal, niezdolność do utworzenia trwałej relacji z inną kobietą. Myślę że włąsnie taka smętna i przygnębiająca atmosfera pokazać nam miała wewnętrzne uczucia głownego bohatera. Oczywiście to tylko moja opinia, która jest motywowana również tym że bardzo lubię tego aktora ;) Co do zakończenia to oddanie pieniędzy i samobójstwo miały nam pokazać strach przed nowym światem i przyduszające wyrzuty sumienia i smutek który jej towarzyszył, być może zrozumiała że oprócz ludzi z obozu, skrzywdziła również Michaela. Nie wiem sama ja to próbuję sobie tak wytłumaczyć. Natomiast samo oddanie pieniędzy na rzecz analfabetów był naciągany. Przepraszam za ogrom mojej wypowiedzi ale o tym filmie mogę rozmawiać godzinami :)
Pozdrawiam. :)

ocenił(a) film na 7
justyna8980

Moim zdaniem do samobójstwa skłoniły ją nie tylko strach przed tym, co czeka ją za kratkami, ale przede wszystkim to, jak wyglądało jej spotkanie po latach z Michaelem. Spodziewała się, że "Mały" nadal będzie tym samym chłopakiem, który zrobi dla niej wszystko, a że jest to bardzo możliwe świadczył ten czas, który poświęcił on dla niej, nagrywając kolejne książki. Pokazywał w ten sposób, że nadal jest dla niego ważna. Okazało się jednak, że zdołał założyć rodzinę (choć wiemy, że daleko było jej do ideału), ma córkę i nie jest już nastolatkiem. Nie okazuje jej żadnych uczuć, odchodzi w zasadzie bez pożegnania. Dla Hanny to dowód, że tak naprawdę zostanie już na zawsze sama i to głównie z tego powodu decyduje się na samobójstwo.

Inną kwestią jest, co w rzeczywistości czuł Michael... Zapewne to samo, co w wieku 15 lat, z jedną różnicą - nauczył się już z tym żyć :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones