PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34350}

Letni sen

Sommarlek
7,4 1 529
ocen
7,4 10 1 1529
6,8 5
ocen krytyków
Letni sen
powrót do forum filmu Letni sen

Ten film spośród całej masy "Bergmanów" zapamiętałem przede wszystkim ze względu na przepiękne zdjęcia. Gunnar Fischer wyczarował niepowtarzalną atmosfera złudnego lata i szarego teatralnego atelier, które przyćmiły wszystkie inne niedostatki filmu. Bo pomijając mocne i ciekawe kwestie metafizyczne - poruszone pod koniec - film ten, jako melodramat, jest przeciętnych lotów. Nie wiem czemu współpraca Fischera z Bergmanem została przerwana, bo dla mnie ich filmy, to cała kwintesencja kina lat 50tych. Ba cała kwintesencja Bergmana. Nigdy - mimo udanych eksperymentów z kolorem (np. podczas Szeptów i krzyków) - Sven Nykvist nie dorównał swemu genialnemu poprzednikowi.

ocenił(a) film na 10
srick.pl

"Letni sen" nie jest melodramatem (Filmweb błędnie go sklasyfikował), nie należy więc go oceniać przez pryzmat tego gatunku filmowego. Możesz mi napisać, jakie niedostatki widzisz w tym obrazie? Sam Bergman odnosił się do niego pozytywnie, jako pierwszego filmu, w którym udało mu się osiągnąć to, co zamierzał. Film zdobył swego czasu uznanie zarówno krytyki jak i widzów, choć nie takie jak późniejsze dzieła Szweda... Gunnar Fischer rzeczywiście świetny operator, który niewątpliwe mocno przyczynił się do sukcesu szwedzkiego reżysera. Zdjęcia do tego obrazu jak i innych bergmanowskich z lat 50-tych rzeczywiście olśniewające.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones