PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=155528}

Letnia burza

Sommersturm
6,6 3 867
ocen
6,6 10 1 3867
Letnia burza
powrót do forum filmu Letnia burza

struggling...

ocenił(a) film na 8

Letni obóz dla nastolatków, podczas którego zostaną rozegrane zawody regat wioślarskich. Bierze w nich udział kilka drużyn m.in. Klub Wioślarski ze Starnberg, grupa Saxony oraz drużyna z Berlina - R.C. Querschlag. W tej pierwszej znajdują się Achim i Tobi, wielcy przyjaciele, którym trudno spędza się czas bez siebie. Achim ma dziewczynę Sandrę, a Tobim interesuje się Anke. On jednak częściej niż na nią spogląda na Achima, czując do niego coś więcej niż tylko przyjaźń. Po tytułowej letniej burzy, która któregoś wieczora rozpęta się nad jeziorem, między bohaterami już nic nie będzie takie samo jak przedtem...

Zainteresowałem się tym filmem bo jedną z głównych ról zagrała w nim polska aktorka - Alicja Bachleda-Curuś. Chciałem zobaczyć jak poradzi sobie w tej niemieckiej produkcji i muszę przyznać, że zagrała naprawdę dobrze. Co prawda jej głos został zdubbingowany przez Laura Maire, ale podczas seansu wcale to nie przeszkadzało, bo został on bardzo dobrze zsynchronizowany z obrazem - nie tak jak na przykład miało to miejsce w polskim "33 sceny z życia", w którym dubbing był wyjątkowo irytujący. Pierwsze skrzypce w „Sommersturm” grają jednak młodzi niemieccy aktorzy - Kostja Ullmann i świetny Robert Stadlober jako Tobi. Pozostała obsada spisała się również naprawdę nieźle, dzięki czemu obraz ten ogląda się przyjemnie i nie denerwują nas występy pozostałych aktorów.

Film Kreuzpaintnera to obraz rozwijający się bardzo gładko i powoli. Jest spokojny, wyciszony, a momentami nawet i melancholijny. Może to trochę dziwić, ale pomimo iż został zrealizowany w Niemczech jest on przepełniony emocjami, niezwykle delikatny i bardzo subtelny. Reżyser tylko w jednej scenie (upadku drzewa podczas burzy z piorunami) staje się zdecydowanie zbyt dosłowny i zbyt nachalnie pokazuje to, co i tak byłoby wystarczająco widoczne dla każdego widza. Poza tym jednym momentem w czasie całego seansu stara się prowadzić akcję w sposób niezwykle opanowany, wyważony i przemyślany, nie przesadzając z żadną sceną, unikając bezpośrednich i oczywistych zagrań. Jednocześnie, co ciekawe, pomimo smutnej tonacji film ten nie jest dołujący, czy przygnębiający ale ma w sobie naprawdę sporo optymizmu i pozytywnego nastroju.

"Letnia burza" to film o pokonywaniu uprzedzeń, o walce z przesądami jakie niesprawiedliwe panują wśród zwykłych ludzi. To film wyśmiewający stereotypowe myślenie skrajności - dostało się tu i zatwardziałym homofobom jak i skrajnym gejom obnoszącym się ze swoją innością. To film pokazujący jak normalne może być życie przy odrobinie akceptacji, zrozumienia, wsparcia. Film w przejmujący (ale nie dołujący) sposób ukazujący zwątpienie, niepewność z jaką muszą radzić sobie bohaterowie - w szczególności Tobi. Pokazujący jak miotają się między sobą oraz w sobie, bo nie wiedzą co czują, bo mają problem ze zdefiniowaniem, określeniem myśli i uczuć jakie się w nich zebrały. To obraz mówiący również o odwadze bycia sobą i konieczności zaakceptowania samego siebie, by nie zatracić własnej, bezcennej osobowości...

8/10

użytkownik usunięty
milczacy

No i brawo, oby więcej takich wypowiedzi. Nie dało się tego "podpiąć" pod recenzję?

ocenił(a) film na 8

Dzięki bardzo :) A jakoś nie próbowałem tego robić ;)

użytkownik usunięty
milczacy

Trochę szkoda, bo Twój tekst na to zasługuje. Tak sobie przeglądałem forum tego filmu i nie widzę innego, godnego konkurenta do recenzji. A jako, że Letnia burza nigdy takowej nie miała, no to wiadomo. Tylko nie bardzo wiem jak dana wypowiedź może stać się recenzją. Trzeba było ją wcześniej gdzie indziej napisać/zgłosić?

użytkownik usunięty
milczacy

Piękny tekst. Zachęciłeś mnie do obejrzenia filmu. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
milczacy

Ja mam pretensje do finału. Pozostawiając zakończenie otwarte byłem trochę zawiedziony niestety. Niektóre wątki mogły być bardziej rozwinięte. Chociaż podjęty problem dobrze zrealizowany.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones