PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709355}

Lewiatan

Leviafan
7,4 31 367
ocen
7,4 10 1 31367
7,2 25
ocen krytyków
Lewiatan
powrót do forum filmu Lewiatan

Andriej Zwiagincew po raz kolejny udawania, że Tarkowski doczekał się godnego następcy. Film to prawdziwe arcydzieło pod każdym względem - reżyserii, scenariusz, głębi poruszanych tematów, wrażeń estetycznych, przeżyć duchowych, mistyki. Nie ma w tym filmie żadne nie potrzebnego ujęcia, żadnego niepotrzebnego dialogu - po prostu całkowite arcydzieło. Oczywiście film jest wielowymiarowy i można go odbierać na wielu płaszczyznach, ale prawdziwi znawcy tematu, miłośnicy Zwiagincewa czy też Tarkowskiego odnajdą to najgłębsze dno tego filmu, jego uniwersalne przesłanie i ponadczasową wartość.
A najbardziej ubawiły mnie (już po obejrzeniu seansu) komentarze i interpretacje tego dzieła na zachodzie, a szczególnie za oceanem - jako film pokazujący putinowską Rosję - ale cóż jaka głębia życia, taki i poziom percepcji tego filmu...
Panie Andrieju już czekam na kolejne Pana arcydzieło i życzyłbym sobie, aby kolejny jego film nie był nominowany do oscara bo ta nagroda uwłacza poziomowi tego geniusza. Oscary zostawmy dla filmów pokroju Ida, czy Birdman - przynajmniej będzie oczywiste jakich filmów unikać szerokim łukiem.

ocenił(a) film na 8
COSTA_3

"ale prawdziwi znawcy tematu, miłośnicy Zwiagincewa czy też Tarkowskiego odnajdą to najgłębsze dno tego filmu, jego uniwersalne przesłanie i ponadczasową wartość."

Zdradzisz?

ocenił(a) film na 8
aququ

Nie zdradzi, bo albo nie wie, albo nie potrafi wyrazić. Przyjmijmy drugą opcję - już tak jest, że im bardziej ktoś coś lubi, tym mniej ma na ten temat coś konkretnego do powiedzenia. Tako jest i w miłości - wiesz, że kochasz, ale opowiedz o tym coś rzeczowego...

Krzypur

Dobrze powiedziane.

ocenił(a) film na 10
aququ

Nie jestem znawcą tego reżysera (nawet nie umiem z pamięci przywołać nazwiska) i na film trafiłem przypadkiem, niemniej dla mnie film również jest uniwersalny. To nie jest dla mnie film o Rosji, to film o walce z "układem". Wszędzie. W korporacji (podobne smutne historie), w patologicznych rodzinach, grupach, zrzeszeniach itd.
Film przypomina nam że jeśli trafimy tam na takiego Lewiatana to otwarty konflikt z nim na ogół skończy się tragicznie i gorzko.

topjes

Podobną historię mamy w amerykańskim filmie "Uciec ale dokąd?". Tylko że w Rosji nie pojawia się żaden Van Damme - superbohater, który w pojedynkę zwycięża z "układem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones