PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=702950}

Lobster

The Lobster
6,8 101 553
oceny
6,8 10 1 101553
7,6 43
oceny krytyków
Lobster
powrót do forum filmu Lobster

Ciężki film

ocenił(a) film na 3

Chyba spodziewałam się czegoś innego. Za dużo niezrozumiałej symboliki, porównań zachowań ludzkich. Fabuła rozwija się wolno. wręcz ślimaczo. Ktoś doszuka się w tym filmie w artyzmu oceni na - 10, ja osobiście się wynudziłam. Przerost formy nad treścią.

Bonaventhurka

Zawsze miło się dowiedzieć że świat nie jest złożony z samych kopi mnie, podążających tymi samymi ścieżkami i myślących identycznie do mnie :)

ocenił(a) film na 3
kalafiorek_zielony

Zawsze jest dobrze się różnić. Inaczej nie byłoby dyskusji i wiałoby nudą ... jak w relacji między bohaterami filmu, którzy uparcie szukali osobfy z tak absurdalnymi podobieństwami.

ocenił(a) film na 7
Bonaventhurka

W sumie sami w tym filmie ludzie bali się być sobą.

ocenił(a) film na 8
Bonaventhurka

Również nie przepadam za filmami wypchanymi symbolami nie zmierzającymi do niczego konkretnego... ale no to zdecydowanie nie jest jeden z nich... ot co psychiczne kino o pesymistycznej wersji przyszłego świata... fakt- losy bohaterów czy po prostu rozwój fabuły się toczy ślimaczo... ale nie przez żadną formę... większa część filmu to zaznajamianie widza z wizją systemu który panuje w przedstawionym świecie... w bardziej lub mniej subtelny sposób... na początku myślimy co? jak? czemu? z kolejnymi scenami dowiadujemy się coraz więcej i dopiero gdzieś w połowie (lub i dalej) zaczynamy rozumieć na czym to wszystko polega... no i w końcu można bardziej skupić się na fabule...raczej nie doszukiwałbym się żadnych ideologii, nawiązań czy symboli... może reżyser stworzył ten film na podstawie jakichś swoich przykrych doświadczeń, a może po prostu taki pomysł wpadł mu do głowy i uznał że będzie z tego dobry film

IAmDK

Moim zdaniem to nie jest film o przyszłości, motyw sf jest jedynie środkiem przekazu, czymś co ma zachęcić do oglądania i być tłem skupiającym uwagę na wadach głównych bohaterów. Jasne że można się nad tłem skupić, ale w sumie jakby nie patrzeć każda postać jest podobnie ujęta. Przejaskrawiona do bólu. Nad zakończeniem trudno przejść do porządku dziennego. Nawet na sam koniec.. jak w piosence Kultu "którędy do poranka, nad ranem kładę się, wieczorem budzę się i ciągle źle". Zostały jak te dwie sieroty które nie potrafią wyrwać się z narzuconego schematu, podporządkowania i skupić na resztkach szczęscia.

Film jest w mojej ocenie dość podobnie skonstruowany do filmów Von Triera "Tańcząc w Ciemności" i "Przełamując Fale" ale nie aż tak ciężki. U Von Triera główne postacie są tak groteskowe jakby były z komiksu, absurdalnie nieudolne że aż powodują mdłości. Zostały pozbawione konkretnej wybranej cechy lub pewna wada wyeksponowana do maksimum. Pozornie wada odczytywana może być jako zaleta, początkowo człowiek się z nimi utorzsamia, ale zostawione na pastwę realnego świata(tu dla ułatwienia przerysowanej przyszłości), rzeczywistość weryfikuje czy te cechy lub ich brak są dobre a rzeczywistość zła czy może to oni sami są swoimi jedynymi wrogami. Von Trier pastwi się aż do dramatycznego końca. Prawie do samego końca kibicuje się głównej postaci żeby na koniec dostać po łbie. Podobnie odebrałem The Lobster. Tak jakby reżyser chciał powiedzieć: nie próbujcie tego w domu. Jeżeli utożsamiacie się z główną bohaterką/bohaterem to macie problem i zanim zmarnujecie życie zastanówcie się czy to co wydaje się waszą zaletą nie jest przypadkowo wadą która was zniszczy "wszystko źle, to nie tak miało być"

Bonaventhurka

Ostrzeżenie przed uciekaniem ze skrajności w skrajność. Niezbyt łatwy w odbiorze, czasami nudny i przeintelektualizowany. Miałam wrażenie, że o ile Rachel się bawi rolą, to Colin ja gra na odp...l Zakończenie to pójście na łatwiznę, ale i furtka do dalszej części. Nie podejmuje się jednoznacznej oceny.

Bella_88

Furtka do dalszej części!? Ja nie mogę.
To nie jest letni blockbuster kolego, tu żadnej dalszej części nie będzie. Nigdy.

ocenił(a) film na 3
Bonaventhurka

Wydaje mi się, że jest to film wyjątkowo źle zrobiony, nudny, porównywanie go do "Tańcząc w Ciemności" i "Przełamując Fale" to duże nadużycie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones