PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1019}

Lot nad kukułczym gniazdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest
8,5 405 175
ocen
8,5 10 1 405175
8,6 41
ocen krytyków
Lot nad kukułczym gniazdem
powrót do forum filmu Lot nad kukułczym gniazdem

Witam. Dlaczego ten film jest taki ważny? Dlaczego jest taki wybitny? Mi sie ten film nie podoba, nie potrafię sie wczuć, nie rozumiem tego filmu. Nie wiem na czym polega jego fenomen, co jest tak niesamowitego w grze aktorskiej Jacka? Pytam, bo naprawdę chce to zrozumieć, a dodatkowo mam wrażenie, ze ludzie często ślepo podążają za opinia innych...

ocenił(a) film na 9
avalord

Gra Jacka jest uznawana za wybitną, bo zagrał swoją postać bardzo ekspresyjnie, jednocześnie nie przerysowując jej. Natomiast całokształt jest ceniony między innymi za to, że posiada głęboką symbolikę, a bohaterowie nie dzielą się na "tych dobrych" i "tych złych", tylko widz ma możliwość samodzielnej oceny sytuacji.Dodatkowo mamy dobre role reszty obsady i fabułę, która sama w sobie jest wciągająca.

ocenił(a) film na 1
tunker

Mam podobny problem z tym filmem. Po obejrzeniu zastanawiałem się o co właściwie w nim chodzi. Faktycznie dobra jest gra aktorska. Jest sporo filmów z bardzo wysoką oceną a są dla mnie najwyżej średnie. Często lepiej jest nie pisać takich rzeczy bo dużo mądrali napisze że jesteś za głupi i nie rozumiesz. Sami wychodzą z założenia że jak taki film dobrze ocenią to ich inteligencja i poczucie własnej wartości jest dużo większe. Oczywiście nie mówię że dotyczy to każdej osoby która dobrze ocenia film, ale argumenty że to klasyka, że film jest przekazem i sybolizuje najważniejsze życiowe wartości i tym podobne ogólniki nie są dla mnie podstawą do zmiany swojego subiektywnego zdania.
Pozdrawiam

Bananowy_ex

ja też mam podobne przemyślenia i podobny problem z innymi filmami ,lecz rodzimej produkcji.Nie dalej jak dwadzieścia parę lat temu zacząłem oglądać film pt 'Klan" na kanapie z wyciągniętymi nogami do góry.Kreacje spłodzone przez naszych aktorów są po prostu niewiarygodne.Faktycznie gra tych aktorów,zwłaszcza Oli i Pauliny wbiły mnie w kanapę na zawsze.Nie mogłem zasnąć przez szereg nocy po tych koszmarkach produkowanych później przez naszą zacną TV w ilości wręcz hurtowej.Tomasz Stockinger i jego doktorowa są wręcz klasykiem kretynizmu i debilizmu w jednym a dialogi i scenografia dosłownie przytłaczają swoim artyzmem,o których twórcy Lotu Nad Kukułczym gniazdem mogliby tylko pomarzyć w atakach potwornej depresji..Do tej pory- a minęło ponad 20 lat -zastanawiam się nad tym nieśmiertelnym serialem a najlepsze odcinki(których jest bardzo dużo) ja sobie nagrywam na nagrywarce,by pokazać wnukom,jak się kręciło kiedyś filmy,które o mały włos nie doprowadziły mnie do samobójstwa ze śmiechu.Także myślę,iż " Lot... wypada na tym tle dość blado..Dodać muszę ,że niedługo odtworzę sobie pierwsze odcinki "Plebani" gdyż planuję (wraz z sąsiadami w ilości 40) rytualną  śmierć przed telewizorem z chipsami w ręku..

ocenił(a) film na 10
UFOLOG

hahaha dobre!!

ocenił(a) film na 5
Bananowy_ex

dokladnie tak jak napisales

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 3
avalord

Zupełnie Ci się nie dziwię, biorąc pod uwagę, że film został w stosunku do książki okrojony i spłaszczony, wątki lub postacie pozmieniane lub całkowicie pominięte.

ocenił(a) film na 3
avalord

Film jest taki ważny i wybitny, bo ogół ludzi uważa go za ważny i wybitny ;) I masz całkowitą rację, że ludzie podążają ślepo za opiniami innych ludzi (umysł kopiuje zachowania grupy).
Prawdę mówiąc, poza grą aktorską (Nicholsonowi jakoś pasują role świrów ;) ) niewiele mi się w filmie podobało. Dziwna, pogmatwana fabuła (na marginesie dodam, że tego typu filmy, do których można dodać dwie tony własnych interpretacji cieszą się popularnością i tłum się nimi zachwyca), przeciętna muzyka i w dodatku mało realistyczna historia (co to za zakład zamknięty, z którego można uciec praktycznie w dowolnym momencie?). Nie czytałem książki i nie mam porównania, może po jej lekturze zrozumiałbym jakieś wątki z ekranizacji?

ocenił(a) film na 9
avalord

Ten film jest alegorią naszego ludzkiego życia, czyli dziełem "przedstawiającym pojęcie, ideę, myśl lub wydarzenie przy pomocy obrazu o charakterze przenośnym lub symbolicznym". To film o umiłowaniu wolności, o godności, o zmaganiu się człowieka z losem - długo by wymieniać. To film, który mówi o sprawach, które dotyczą każdego człowieka.