PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1019}

Lot nad kukułczym gniazdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest
8,5 405 175
ocen
8,5 10 1 405175
8,6 41
ocen krytyków
Lot nad kukułczym gniazdem
powrót do forum filmu Lot nad kukułczym gniazdem

Wtedy wszystkich niemających zastrzeżeń do postaci Ratched by się prewencyjnie odseparowało od społeczeństwa. Apelację można by wnosić za pomocą rozprawki na temat "Z punktu widzenia nocnego portiera" Krzysia Kieślowskiego.

ocenił(a) film na 8

Wiec niestety musze byc odseparowany od spoleczenstwa. :(( moze najlepiej pojde do wiezienia zeby kogos przypadkiem nie zamordować.

Ciekawi mnie wobec tego kim wg ciebie jestem? Sadystycznym nieludzkim katem?? Czlowiekiem ceniącym wyzej zasady od szczescia? Czlowiekiem zniewolonym?

Ciekawi mnie to bo wg mnie to mc murphy jest ten zły.

ocenił(a) film na 9
Wujek_John

Dlaczego uważasz, że McMurphy jest 'tym złym'?

ocenił(a) film na 8
elric

Wielokrotnie na forach juz bylo to mowione i ja wlasnie z tych samych powodow, ze przyszedl do szpitala i przez niego zaczely sie problemy, nieporzadek w szpitalu i niepotrzebny harmider. Po prostu tak uwazam, coz poradzic, choc pewnie wiekszosc mysli odwrotnie.

ocenił(a) film na 9
Wujek_John

Dzięki za odpowiedź. Nie miałem na celu oczywiście wpływać na niczyje myśli na temat filmu. Po prostu jestem w trakcie czytania książki, akcja się rozwija, a chciałem zawczasu poznać tę tzw. "drugą stronę" rozumienia tego utworu.

ocenił(a) film na 8
elric

Mnie natomiast dziwi atak niektorych osob pro mc murphowych ludzi na pro ratchetowych.

ocenił(a) film na 9
Wujek_John

Dlatego kłótnie na temat książki/filmu są bez sensu. Zamiast ataków jednej strony na drugą wolałbym zobaczyć swobodną dyskusję pozbawioną inwektyw. Tym bardziej dziękuję za szybką odpowiedź :)

Wujek_John

No nie wiem, czy wraz z przyjściem Maca zaczęły się problemy. W swoim założeniu szpital ma leczyć, czyli rozwiązywać problemy, a pacjenci tam byli dobrowolnie czyli ich problemy nie były rozwiązywane. Mnie ujęła jedna scena. Bibbit po nocy z Candy przestał się jąkać, czyli jednak miało to wpływ na jego zdrowie psychiczne. Jednak su*a Ratched szybko go zgasiła i chłopak się zabił. Zachowanie siostry było bezpośrednią przyczyną chorego, bo wg mnie jest ono równoznaczne z denerwowaniem zawałowca czy zabieraniem inhalatora astmatykowi. Gościa panicznie bojącego się matki nie straszy się matką chyba, że się jest sadystą. Mac dał Bibbitowi więcej przez te dni niż cały "szpital". Czekam na odpowiedź, chociaż w sumie nie oczekuje złotych gór, bo bronienie kogoś tak bezdusznego jak Ratched to spora sztuka.

ocenił(a) film na 7
jeykey1543

Ja właśnie zauważyłem, że to nie siostra Ratched była punktem zapalnym a jego matka. Widzimy w kilku scenach jak Bibbit odszczekuje siostrze Ratched jednak za każdym razem gdy milknął była przywoływana przez nią jego matka. Jak w fragmencie gdy mówi o oświadczynach, milknie gdy ta pyta o matkę i jej zdanie tak i w scenie przed samobójstwem gdzie Billy jest wręcz dumny z upojnej nocy i mówi jej to prosto w twarz, zaczyna mu odbijać gdy ta znowu wspomina o matce.

Sergij

Ale siostra Ratched wyśmienicie wykorzystywała to, że Bibbit bał się matki. Tak lekarz nie powinien robić.

ocenił(a) film na 8
jeykey1543

Skąd wiesz, że nie były rozwiązywane problemy? Może były. Byli dobrowolnie, bo chcieli rozwiązać swój problem, uważali, ze im to jest potrzebne. Nikt na siłę im tam nie kazał przebywać. Film przedstawia tylko jakieś zdarzenia i urywki życia. Nie pokazuje, ze tak mogło być cały czas. Jąkanie nie zostało wyleczone totalnie i perfekcyjnie tylko doraźnie i na chwilę. Siostra R. mówiła, że jej matka i ona to przyjaciółki, poza tym nie powiedziała, że na pewno to zrobi. I jak mówiła Billy mógł pomyśleć wcześniej, ze będą złe konsekwencje tego, że pójdzie z Candy do łózka. Widać gdy potem Bibbit się zabił jak się przejęła. Przez Mc Murphiego nastąpił bałagan i chaos a ludzie w miejscu gdzie istnieją zasady nie mają prawa, nie powinni ich łamać. Nie wolno im. Musi być perfekcyjnie. Muszą dążyć do perfekcjonizmu, czystości.

Odpisałem licząc, ze ktoś dzięki dyskusji wybije mi totalnie brutalny styl siostry Ratched z głowy, który mam, bo część mnie zdaje sobie sprawę ze to nieludzkie ale jednak druga część mnie wierzy w styl siostry R. To nie moja wina, że taki jestem tylko raczej mojego starego i wychowania. Bardzo interesuję się psychologią i jak widzę w sobie jakieś niezdrowe spojrzenie na świat to chcę się go pozbyć.

Wujek_John

Sipstra Ratched wykorzystywała, że ci ludzie nie mieli gdzie uciec. To jest tak jak z ludźmi którzy mają raka. Mogą iść do szpitala mimo, że wiedzą, że ich nie wyleczą, ale mają nadzieję. Ludzie w filmie mieli raka duszy. Nie chcieli żyć w świecie, w którym ktoś coś od nich chce, w którym muszą się angażować w życie. Woleli być bierni. Kuracja powinna ich z tej bierności wyprowadzić, a oni jeszcze bardziej zamykali się w sobie. Oni nie wierzyli w lepsze życie na wolności. Podobnie jak z kobietami, które bije mąż i siedzą cicho w domu. Jest chu*owo, ale stabilnie to milczą. McMurphy pokazał im że się mogą cieszyć życiem, ale ich strach przezwyciężył chęć do walki o siebie.Ci ludzie się bali żyć, a kuracja jeszcze bardziej to potęgowała, więc w swojej chorobie zatracali się jeszcze bardziej.

ocenił(a) film na 10
Wujek_John

ale koncowka mi się nie podoba,mial uciec z Indianinem a nie tak skonczyc

ocenił(a) film na 10

nie zgodze sie z toba bo jak gimbus jakis obejrzy to , to bedzie obrazal ten film nie rozumiejac go

ocenił(a) film na 10

Oksymoron? Zwolenników Ratched nie można odseparować od społeczeństwa, ponieważ Ratched symbolizuje społeczeństwo.

Tataaleksandrykatarzyny

Ratched symbolizuje totalitarny system, a nie społeczeństwo. Społeczeństwo to chorzy, którzy chcą być w tym szpitalu, zwolennicy systemu i Mac oraz Wódz, czyli przeciwnicy systemu.

ocenił(a) film na 10
jeykey1543

A czemu uważasz, że totalitarny?

Tataaleksandrykatarzyny

Demokracja czy dyktatura w praktyce często nie różnią się za wiele, a czasem oświecona dyktatura jest lepsza niż ciemna demokracja. Ratched miała władzę absolutną w tym ośrodku. Każdy kto się jej sprzeciwił źle kończył. Ona miała rację.

ocenił(a) film na 9

A co właściwie jest złego w postaci Ratched? Wykonywała swoje obowiązki. Jak widać, pomysły McMurphy`ego wyrządzały tym mężczyznom szkodę.

ocenił(a) film na 8
martamagierecka

Pozornie. Według mnie Ratched jest symbolem "poprawnego" społeczeństwa, które chce naprawić wszystkich odbiegających od "normalności". Oczywiście nic nie można postawić czarno na białym. Ale nie bez powodu film zrobiono w taki sposób, by widz sympatyzował z Mcmurphy'm. On był tym, który prawdziwie bardziej empatycznie poznał tych ludzi, bo żył z nimi na prawdę.
np. w scenie kiedy Ratched wypytuje Billy'ego, po jego nocy z Candy. Na początku Billy nawet przestaje się jąkać. Nie można oczywiście uznać, że forma 'pomagania' Billy'emu była wzorowa. Ale potem Ratched zaczyna wykorzystywać swoją przewagę(świadomość czułych punktów) nad pacjentem tylko po to żeby zaprowadzić 'porządek'. To chyba najbardziej dobitny i dramatyczny punkt w filmie.
Myślę, że żadna strona nie była na prawdę dobra czy zła.

martamagierecka

Wymienię na świeżo co złego robiła Ratched.
Nie realizowała demokratycznych próśb pacjentów.
Grała na emocjach pacjentów, by byli potulni, a nie wracali do formy.
Ograniczała wolności pacjentów.
Stosowała takie środki leczenia, że pacjentom wcale się nie polepszało i nie chciała w żaden sposób zmienić ich w bardziej efektywną terapię.
Forsowała trzymanie zdrowych ludzi w ośrodku, mimo że lekarze mieli odmienne zdanie, ale ona wykorzystywała swoje stanowisko, aby pokazać, że ma władze.

ocenił(a) film na 10
jeykey1543

Wszystkie - ale to dosłownie wszystkie - zarzuty, jakie postawiłeś siostrze Ratched, można śmiało postawić każdemu demokratycznemu społeczeństwu. Nie wierzysz? Włącz dowolne wiadomości...
"Nie realizowała demokratycznych próśb pacjentów" - o, to jak z referendum w sprawie sześciolatków.
"Grała na emocjach pacjentów, by byli potulni" - czym innym zajmują się politycy?
"Ograniczała wolność pacjentów" - idź się napij piwa pod posterunkiem Policji...
"Stosowała takie środki leczenia, że pacjentom się nie poprawiało..." - mówisz o naszej Służbie Zdrowia?
"Forsowała przetrzymywanie ludzi w ośrodku..." - właśnie wczoraj słyszałem o facecie, który 16 lat spędził w szpitalu psychiatrycznym z powodu pomówienia przez sąsiada...