PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=480867}
6,6 8 997
ocen
6,6 10 1 8997
5,3 3
oceny krytyków
Mała matura 1947
powrót do forum filmu Mała matura 1947
Mrok

Sam jesteś ohydny i obrzydliwy. Film bazuje na biografii reżysera - gdzie tu miejsce na przekłamania?

Anoobis

>Sam jesteś ohydny i obrzydliwy.

Bo piszę prawdę? ;) Ten film przedstawia czasy stalinowskie w obżydliwie ugłaskanej formie.

>Film bazuje na biografii reżysera - gdzie tu miejsce na przekłamania?

Ten pan powinien kręcić filmy typu C.K. Dezerterzy. Prawda o czasach stalinowskich w jego wydaniu to farsa.

ocenił(a) film na 7
Mrok

Ale po co zaraz takie mocne słowa? "Ohydny, obrzydliwy" - przecież to tylko film. Po co się tak podniecać? Film opowiada historię młodych chłopców wchodzących w dorosłość, a tło historyczne jest tematem pobocznym, więc nie wiem o co ten szum. Jeżeli komuś się wydaje, że po wojnie wszyscy myśleli tylko o wyzwoleniu kraju spod jarzma komunistów, to jest w błędzie. O czym myśleli 16 - to latkowie? Z pewnością mniej o ojczyźnie, a więcej o dziewczynach i "bzykaniu", bo to prawo nastolatków. Poza tym jeżeli to wspomnienia reżysera, to miał prawo zapamiętać ten czas jako przyjemny i nostalgiczny, bo każdy w taki sposób pamięta młode, beztroskie lata. Bardzo przyjemny film, obejrzałam go z przyjemnością. A cóż to za neologizm "filożdowski"? Ciekawe, czy Ty w życiu widziałeś Żyda i co wiesz o ich filozofii? Może jesteś od Ojca Dyrektora, bo z takimi poglądami tam zrobiłbyś karierę.

anka343

"Może jesteś od ojca Dyrektora" - jasne. ;) Typowy argument kloca. Nasze społeczeństwo zostało przez ostatnich 20 lat tak odmóżdżone, że to jest jedyny argument którego dziś potraficie używać. Nie jestem od ojca Dyrektora.

Odpowiedź na Twoje pytanie "po co?" jest prosta. Po to żeby za kolejnych 20 lat Polska jeszcze istniała. Już dziś dzięki takim produkcjom twierdzi się że obozy koncentracyjne były wymysłem POLAKÓW, że to POLACY palili Żydów w krematoriach, że to POLACY wydawali miłosiernych Żydów hitlerowcom, że to POLACY gromili i mordowali Żydów od wieków. Nie pamięta się tego że przy KAŻDYM kolejnym przemarszu "wyzwolicieli" w tym; wojsk zaborców, wojsk sowieckich i niemieckich Żydzi witali ich (bez względu na to kim byli) z kwiatami w rękach. Nie pamięta się tego że to Żydzi wydawali polaków NKWD, bandom UPA i hitlerowcom. Nie pamięta się tego że praktycznie cała wirchuszka NKWD to był owy naród wybrany. Nie pamięta się tego że od 300 lat praktycznie KAŻDE państwo Europy miało tego narodu PO DZIURKI W NOSIE, czego następstwem były wypędzenia, eksterminacje i prześladowania. Tego się NIE pamięta. W miejsce tego nieustannie wstawia się sążniste mowy o tym jako to POLACY prześladowali Żydów. Jeśli było im tak źle to dlaczego było ich w Polsce aż tak wielu (o niebo więcej niż w jakimkolwiek innym kraju Europy)? Dlaczego mała część (te nieliczne wyjątki) z obywateli TEGO narodu, która żyje w prawdzie i pamięta tamte czasy stwierdza w swoich wspomnieniach że jest im WSTYD za poczynania ich ziomków. To jest prawda historyczna, która jest w tym filmie PRZEKŁAMANA. Żyd z NKWD który troszczy się o Polaka z Kresów. To jest obłuda największego formatu.

Tamci młodzi ludzie nie byli może jakimiś specjalnymi patriotami, też szalały w nich hormony, ale Polska dla nich była ważna. Nie myśleli wyłacznie kategorią d... Maryni. To jest coś czego Twoja łepetynka nie jest w stanie pojąć.

Właśnie PO TO tą recenzję napisałem.

Mrok

Wybacz, ale obrażaniem nikogo do swoich racji nie przekonasz. A ograniczone jest myślenie kategoriami, przydzielanie ludzi do stref gorszych i lepszych. Ci zdradzali, wydawali etc. Robili to- OWSZEM! Ale Polacy odpłacali się tym samym. Z resztą, jeśli tak podchodzi się do sprawy to Polskę faktycznie można postrzegać jako kraj złodziei i pijaków. Jesteś złodziejem, jesteś pijakiem?

Nie rozumiem dlaczego ostatnimi laty część Polaków, równa patriotyzm z antysemityzmem, rasizmem i nietolerancją. Nie na tym polega miłość i walka o ojczyznę.

sylwia_ami_2

Obrażaniem? To było jedynie proste prównanie - kloc drewna nie myśli i poddaje się biernie rzeczywistości.

Ograniczone myślenie? Z tego co piszesz jasno wynika że nie znasz historii kraju w którym mieszkasz i w którym prawdopodobnie się urodziłaś. Używasz lasnowanych obecnie terminów, których znaczenia nie rozumiesz. Jak nie wiesz o czym mówię to zajrzyj np. do Wikipedii i przeczytaj sobie KIM są Semici, bo najwyraźniej nie ma o tym pojęcia.

"Ale Polacy odpłacali się tym samym." O czym Ty piszesz? ;) Odpłacali? W jakiej skali? Nie masz pojęcia o historii Polski. Wychowałaś się na wyjałowionych z prawdy podręcznikach szkolnych i stąd czerpiesz swoją wiedzę.

Patryiotyzm to wielkie słowo. Nie zasługuję na takie miano. Wku... mnie jedynie nieustanne przekłamywanie historii Polski, równanie tego co zrobili Żydzi z tym co zrobili Polacy i szafowanie przy każdej okazji terminem antysemityzm którego znaczenia większość obrońców Żydów albo nie rozumie, albo używa celowo żeby rozmydlić temat.

Na koniec. Swoje nie rozumiem dlaczego z ostatniego zdania skieruj do: Hiszpanów, Anglików, Niemców i innych przedstawicieli narodów Europy z których KAŻDY po jakimś czasie stosował DOKŁADNIE taką SAMĄ politykę wobec narodu wybranego mając go po dziurki w nosie.

Mrok

Żyj w swojej nienawiści do Żydów, wierz wyłącznie w swoje racje. Ale podkreślam: nie wszyscy Żydzi tacy byli, wielu NIEWINNYCH ucierpiało z winy Polaków, tych zawistnych Polaków, którzy wychodzili z założenia, prawdopodobnie takiego jak Ty: zemścić się za to, że nas skrzywdzili. A co z dziećmi, jak one zawiniły? Pewnie trzylatki też wydawały Polaków! A jeśli tego nie robiły to zapewne, zrobiłyby to jak tylko by dorosły!

To, że stosowano taki sam system wobec tych ludzi, nie znaczy, że było to słuszne, nie wszyscy na to zasłużyli. Nie chodzi o to, że chcę zrobić z Polaków potworów, a z Żydów ofiary losu. Chodzi mi jedynie o wyodrębnienie tej części, którą Ty pomijasz, o której nie chcesz nawet wspomnieć, bo przecież WSZYSCY są źli. Prawdopodobnie, znów wytkniesz mi ubytki w znajomości historii mojego państwa, aż jestem ciekawa Twoich argumentów.

sylwia_ami_2

>Ale podkreślam: nie wszyscy Żydzi tacy byli

Niestety w przeważającej większości BYLI WŁAŚNIE TACY. Wykorzystywali nas na każdym kroku. Poczytaj sobie pamiętniki osób pochodzenia żydowskiego (nie polskiego, ale ŻYDOWSKIEGO) z ostanich 300 lat które miały ODWAGĘ napisać prawdę. To jest WIARYGODNE świadectwo tamtych wydarzeń napisane przez Żydów.

> wielu NIEWINNYCH ucierpiało z winy Polaków, tych zawistnych

Bo tak napisano w Gazecie Wyborczej, czy też w paszkwilu Grossa Pogrom w Jedwabnem? ;) Na holokauście obecny Izrael robi biznes. Przekłamuje historię na ile się da i żąda od kogo się da odszkodowań. To te poronione płody rozpowszechniają między innymi pogłoskę że w obozach zagłady Żydów mordowali Polacy. NIKT natomiast nie pisze o tym że żydowski ekstabliszment z USA przez CAŁY okres II WŚ bez problemów prowadził szeroko zakrojoną wymianę handlową z hitlerowacami i wspierał jak mógł od 1917 roku budowę sowieckiego sojuza. Szkoujące? Nie. To jest właśnie niewygodna prawda, która dziś wielu w oczy kole. Przedstawiciele tego samego narodu wybranego robili na prześladowaniu swoich ziomków interesy, a teraz domagają się miliardowych odszkodowań od kogo się da.

>Polaków, którzy wychodzili z założenia, prawdopodobnie takiego jak Ty: zemścić się za to, że nas skrzywdzili.

Twoja opinia mnie nie dziwi. Opierasz swoje rewelacje na "prawomyślnych" źródłach więc nie może być inaczej. W tym co piszę NIE chodzi o nienawiść, czy zemstę, ALE O NAZYWANIE RZECZY PO IMIENIU. Ja swoje infomacje czerpię z tekstów źródłowych ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, w tym również ludzi pochodzenia żydowskiego, Ty powtarzasz hasła zasłyszane z gazetek i TV. Mój czas jest zbyt cenny żeby dalej tłumaczyć Ci rzeczy oczywiste.

Bye-bye.

Mrok

Nie czytuję Gazety Wyborczej i tego czegoś drugiego również nie, nawet nie wiem co to jest (och ja biedna nieuświadomiona)
Niesamowicie cieszy mnie, że znałeś te miliony Żydów by stwierdzić, że WIĘKSZOŚĆ z nich taka była.
Jedyne co mnie w oczy kole, to to, że tylu ludzi zginęło w czasie wojny, czy to Polaków, Żydów, Anglików, Francuzów czy nawet Rosjan i Niemców, można by wymieniać w nieskończoność. Nikt w tamtych czasach nie był święty, daruj sobie zatem wmawianie mi znajomości wyłącznie przekłamanej historii. Każdy naród widzi historię inaczej, Polacy również zdradzali, nie tylko Żydów, ale też swoich "braci rodaków", wgl Polskę, współpracowali z Bolszewikami, byli niemieckimi szpiegami. Nie ważne ilu ich było, ważne, że w ogóle byli. Ale to jak widać Ciebie boli i o tym już nie chcesz wspominać. Wracając do Żydów, bo o nich mowa. Przerażające jest na jaką skalę działał holokaust! W obozach zagłady nie zamykano Żydów za przestępstwa, ale za to, że w ogóle mieli semickie pochodzenie. Ginęły dzieci i ludzie którzy nie mieli nic wspólnego z polityką. Mam gdzieś zdrajców, staję wyłącznie za tymi niewinnymi. Nawet jeżeli miałoby być tylko 3 niewinnych Żydów wydanych przez jednego "złego" Polaka, będę się o nich pluła, bo to tak czy siak trzy niczemu niewinne osoby, które poniosły śmierć. Tak samo zachowałabym się gdyby było odwrotnie. Jeżeli według Ciebie, ONI WSZYSCY (podkreślam wszyscy) zostali słusznie ukarani, gratuluję, ale ja nadal będę bronić tych, którzy nie zasłużyli i możesz mnie mieć, za niedouczoną, ograniczoną i podatną na media, młodą i głupią dziewczynę. Tak najłatwiej tłumaczyć moje rozumowanie, najlepiej powiedzieć, że młodzi czerpią wiedzę wyłącznie z zakłamanych i ocenzurowanych mediów, ale wierz lub nie myślę i mówię równie niezależnie jak Ty. Posiadam tę niezwykle trudną umiejętność filtrowania informacji zasłyszanych w "TV" i przeczytanych w "gazetkach". Ale z jednym się z Tobą zgodzę, szkoda zarówno Twojego jak i mojego czasu na dalszą rozmowę, zderzają się bowiem poglądy "doświadczonego", być może zranionego przez jakiegoś nikczemnego Żyda Mroka i młodej, spoglądającej obiektywnie na historię Sylwii.

Mua :*

sylwia_ami_2

Przepraszam bardzo, ale pozwolę sobie się wtrącić w dyskusję. Szanowna Sylwio, rozumiem, że argumenty czy słownictwo Mroka mogło Ci nie przypaść do gustu i poczułaś się urażona. Niestety obiektywnie tak naprawdę może oceniać ktoś kto się na historii zna a nie powtarza argumenty powielane w pismach lewicowych, a niestety Twoje takowe są. Być może całkiem nieświadomie dałaś się uwieść retoryce takich ludzi jak pseudo-historyk gross (celowo z małej litery). Prawdą jest niestety to, że w kuźniach komunistycznej ideologii czołowe miejsca zajmowali ludzie o żydowskich korzeniach. Oczywiście nie usprawiedliwia to polaków, którzy podnosili ręce na swój lud. Jednakowoż kłamstwem perfidnym jest oskarżanie polaków o kolaboracje z niemcami i wydawanie żydów nazistom. Nawet jeśli (jak to powiedziałaś) Polak skrzywdzony został przez "złego" Żyda to nie wydawał go Niemcom (znienawidzonemu wrogowi) najwyżej nie udzielał mu schronienia. Ku mojemu ubolewaniu zdarzały się sytuacje gdy sprzedawano ukrytych żydów nazistom, ale nie było to w skali choćby porównywalnej do sytuacji jakie zachodziły we Francji czy w innych krajach okupowanych, u nas w zdecydowanej większości Żydów ukrywano choć byliśmy, CO NIESAMOWICIE WAŻNE, a często zapominane, jedynym krajem, w którym za ukrywanie Żyda kule mogłaś zarobić Ty i cała Twoja rodzina.

Ustanowione państwo Izrael po II WŚ nie raz szafowało kartą holocaustu by przekonać do swoich praw i racji. Choć mieli w swej historii przygody z terroryzmem (wysadzanie ambasad brytyjskich) nikt dziś o tym nie mówi, a na to jak traktują oni palestyńczków przymyka się oczy, choć niejednokrotnie można by stwierdzić, że Żydzi ze swych niegdysiejszych oprawców biorą przykład jak dziś traktować ten naród. Wszystko jest względne, a głupcem nie jest ten kto powiela kłamstwa nieświadomie, dlatego chcę tylko pobudzić Twoją chęć wiedzy. Poszukaj sobie w internecie informacji w wolnej chwili. Zobaczysz, że Cię nie okłamuję:) polecam film: Generał Nil. Moim zdaniem lepiej ukazujący realia stalinizmu. Gdybyś miała jakieś pytania to również się polecam. Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Mrok

Poniekąd to co napisałeś jest faktem. To, jak zachowywali się ludzie podczas drugiej wojny światowej nie zależy bynajmniej od narodowości. Niemcy, uznawani za katów tylu narodów miało w swoim kraju wielu przedstawicieli którzy ratowali Żydów na potęgę, ryzykując swoje życie. Wśród Polaków byli ludzie, którzy wydawali swoich sąsiadów, Żydów, byle tylko uchronić własną skórę. Takie są fakty, nawet dziś niektórzy Polacy plują jadem na Żydów. Jednak nie sądzę by to jak zachowywali się przodkowie miało jakiekolwiek znaczenie. Jednak nie można uogólniać, robią to tylko prymitywy. Ja jestem potomkiem dziadków, którzy robili wszystko co mogli, by ratować Żydów, wiem, bo ich poznałem, jednak dziadkowie np. kiboli, którzy wykonują nazistowskie saluty kładli się przed Hitlerem i nie liczyli się z życiem innych. Tak samo jest wśród Niemców. Więc naprawdę narodowość nie ma żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia kim się urodziłeś, ważne kim się stałeś. Ja stałem się dobrym chrześcijaninem, ponieważ nie rozpamiętuje tego co kiedyś robili Niemcy czy Żydzi, tylko oceniam każdego człowieka gdy już go dobrze poznam. Ty, ze swoją zawiścią stałeś się kimś na kształt Rydzyka pod względem nietolerancji, ponieważ oceniasz ludzi po narodowości, więc argument kloca pt. "Jesteś od Ojca Dyrektora" do ciebie może pasować

de_niro_fan_500

Nie pałam do nikogo nienawiścią, natomiast chcę żeby nazywano rzeczy po imieniu.

Nie tyle chodzi mi o tych na dole, ale przede wszystkim o tych na *górze*, dzięki którym od wielu lat głodują i giną w różnych przepychankach miliony ludzi. To zdanie jest ważne.

Jak już je przeczytasz to odpowiedz sobie na pytanie:
- kto dominował przez całe lata np. w wierchuszce ZSRR,
- kto w 1933 roku przejął druk waluty amerykańskiej,
- jakie lobby dziś dominuje w kręgach władzy np. w amerykańskim Kongresie,
- kto ma swoich rękach największe banki, których obecna działalność to nic innego jak lichwa,
- kto rządzi na Wall Street i w majestacie prawa rujnuje przedsiębiorstwa w różnych krajach,
- kto wygenerował kryzys 2008 roku i te z poprzednich lat ? Nie banki? ;),
- kto robi dziś biznes na holokauście sprzed ponad 60 lat?
- kto rozsiewa plotki że to Polacy mordowali dobrych Żydów w obozach zagłady?
- o kim opowiada film Zniesławienie?
http://www.youtube.com/watch?v=uOOmbgCIgYQ

To jest Twoim zdaniem zdrowe? Nie chodzi mi o to żeby tych ludzi osądzać od czci i wiary, ale o tym mówić trzeba. Jeśli będziesz im miłosiernie przytakiwał to za 30 lat okaże się w polskich szkolnych podręcznikach napiszą że to Polacy rozpętali II WŚ i to oni wymordowali ludzie z Warszawskiego Getta.

ocenił(a) film na 8
Mrok

Z konkretnym człowiekiem, niezależnie od tego czy to Niemiec, Rosjanin, Anglik czy Czech zgodzić lubi niezgodzić się mogę, jednak wyzywanie całego narodu przez pryzmat jednego człowieka to jest tak, jakby ja mialam sie nagle podpisać pod tym co powymyślali Lepper, Kaczyński czy Giertych. Gdyby do mojego domu wpadł ranny obcokrajowiec, niezależnie od koloru skóry czy narodowości od razu bym mu pomógł, a czasami mam wrażenie, że w Polsce są osoby, które powiedziałyby: "Wypie*dalaj putynowski, szwabski (itd. itp.) psie!".

de_niro_fan_500

>"całego narodu"

I kto z nas dwóch stosuje tutaj uogólnienia? Przeczytałeś w ogóle to co napisałem? Wygląda na to że nie.

Nie chodzi mi o tych na dole, ale przede wszystkim o tych na *GÓRZE*, dzięki którym od wielu lat głodują i giną w różnych przepychankach miliony ludzi.

O tych ludzi mi chodzi i ich działania oceniam krytycznie. Tak samo krytycznie oceniają ich dokonania inni, *NORMALNI* Żydzi w filmie "Zniesławienie" do którego link podałem powyżej.

Na usta ciśnie się więc pytanie; o kim konkretnie tutaj rozmawiamy i kto z nas dwóch wyraża się mało precyzyjnie?

ocenił(a) film na 8
Mrok

Chyba oboje nie zrozumieliśmy siebie nawzajem.

ocenił(a) film na 8
de_niro_fan_500

Mi chodziło głównie o to, że reżyser najwidoczniej spotykał dobrych ludzi, którzy akurat byli dobrymi ludźmi, więc to przedstawił w swoim filmie i dlatego nazywasz ten film flożydowskim i fałszywym? Co w nim było ohydnego? Nie rozumiem tak mocnych słów.

ocenił(a) film na 7
Mrok

Człowieku, Polacy też mają swoje za uszami... Nikt nie był taki idealny, więc nie dawaj Nam tylko etykietki poszkodowanych. W gimbazie nawet poruszali temat prześladowań Żydków w Europie podczas wojny i jakoś była smutna prawda o Polakach prowadzących takie działania. Każdy robił wszystko, tylko żeby przeżyć. Równie dobrze mogę zapytać, dlaczego nie pamięta się o WSZYSTKICH wydarzeniach historycznych związanych z krajem... Temat rzeka.

JanuszQ

Tak to bywa jak ktoś wychował się jedynie na podręcznikach szkolnych i nie ma bladego pojęcia np. o historii Związku Sowieckiego. O jakim procencie mówisz Ty, a o JAKIM procencie mówię ja. Idź ściemniać w innym miejscu.

anka343

"Może jesteś od ojca Dyrektora" - jasne. ;) Typowy argument kloca. Nasze społeczeństwo zostało przez ostatnich 20 lat tak odmóżdżone, że to jest jedyny argument którego dziś potraficie używać. Nie jestem od ojca Dyrektora.

Odpowiedź na Twoje pytanie "po co?" jest prosta. Po to żeby za kolejnych 20 lat Polska jeszcze istniała. Już dziś dzięki takim produkcjom twierdzi się że obozy koncentracyjne były wymysłem POLAKÓW, że to POLACY palili Żydów w krematoriach, że to POLACY wydawali miłosiernych Żydów hitlerowcom, że to POLACY gromili i mordowali Żydów od wieków. Nie pamięta się tego że przy KAŻDYM kolejnym przemarszu "wyzwolicieli" w tym; wojsk zaborców, wojsk sowieckich i niemieckich Żydzi witali ich (bez względu na to kim byli) z kwiatami w rękach. Nie pamięta się tego że to Żydzi wydawali polaków NKWD, bandom UPA i hitlerowcom. Nie pamięta się tego że praktycznie cała wirchuszka NKWD to był owy naród wybrany. Nie pamięta się tego że od 300 lat praktycznie KAŻDE państwo Europy miało tego narodu PO DZIURKI W NOSIE, czego następstwem były wypędzenia, eksterminacje i prześladowania. Tego się NIE pamięta. W miejsce tego nieustannie wstawia się sążniste mowy o tym jako to POLACY prześladowali Żydów. Jeśli było im tak źle to dlaczego było ich w Polsce aż tak wielu (o niebo więcej niż w jakimkolwiek innym kraju Europy)? Dlaczego mała część (te nieliczne wyjątki) z obywateli TEGO narodu, która żyje w prawdzie i pamięta tamte czasy stwierdza w swoich wspomnieniach że jest im WSTYD za poczynania ich ziomków. To jest prawda historyczna, która jest w tym filmie PRZEKŁAMANA. Żyd z NKWD który troszczy się o Polaka z Kresów. To jest obłuda największego formatu.

Takim samym przekrętem jest mocno stonowana wizja UB z tamtych czasów przedstwaiona W TYM PRZEKŁAMANYM filmie.

Tamci młodzi ludzie nie byli może jakimiś specjalnymi patriotami, też szalały w nich hormony, ale Polska dla nich była ważna. Nie myśleli wyłacznie kategorią d... Maryni. To jest coś czego Twoja łepetynka nie jest w stanie pojąć.

Właśnie PO TO tą recenzję napisałem.

ocenił(a) film na 6
Mrok

"Żyd z NKWD który troszczy się o Polaka z Kresów. To jest obłuda największego formatu."
Nie mam zamiaru się z Tobą kłócić, bo masz znacznie więcej racji niż Twoje oponenckie szczekaczki. Ale jedna sprawa - on się o nich troszczył bo wziął ich za Żydów. I tylko dlatego ;)

Mrok

Do Mroka. Tak już jest,że poglądy rodziców przechodzą na dzieci. Domniemam,ze twoi rodzice pochodzili (jak większość mieszkańców zachodniej Polski ) ze wschodniej Polski i nienawiść do ŻYdów została ci wpojona.Wiem to z własnej autopsji, aczkolwiek zaczelam wiecej czytac o historii Żydów, aby zrozumieć skąd ta nienawiść. ?Nie przedstawiłeś żadnego dokumentu ani źródła z wyjątkiem wikipedii.Nie wiele wiesz o historii polskich ŻYdów. Prawda jest ,że część Żydów była związana z NKWD, być może zwolennicy przedwojennego BUNDu, choć nie należy tej organizacji oceniać wyłącznie krytycznie, bo tak jak większość Polaków sadzili i WIERZYLI,ze tworzą nową , lepszą Polskę, w której chcieli mieszkać.. A o Polakach co grabili Żydów pisała znacznie wcześniej od Grosa, Hanna Krall. Polecam opowiadania ŻAL, każdy Polak powinien przeczytać, aby zrozumieć. To co ty przytaczać w swoich postach to są w większości wypowiedzi starszych ludzi mieszkających we wschodniej Polsce, w tym wiele mitów. Zresztą podobnie jest z losami Polaków i Ukraińców. Żeby zrozumieć relacje polsko-ukrainskie należy sięgnąć do książek Serczyka i zacząć od XVIIwieku:)

jenny1000

Jeśli podstawą do wydawania osądu są dla Ciebie książki osób pokroju Jana Grossa (to nazwisko pisze się przez dwa ss) to nawet nie spróbuję podjąć polemiki.

Co do tzw. prawdy o Żydach, a zwłaszcza pewnym specyficznym nastawieniu, które od lat znajduje poparcie, a aktualnie wręcz dominuje w kręgach żydowskiego parlamentu to proponuję nie tylko Tobie, ale wszystkim innym obejrzeć *W CAŁOŚCI* film "Zniesławienie", który traktuje o tzw. "antysemityzmie". Jest dostępny na youtube:

youtube - Zniesławienie - prawda o Antysemityzmie
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

http://www.youtube.com/watch?v=uOOmbgCIgYQ

Normalnych Żydów (których szanuję) również pokazano w tym filmie, jedyny problem polaga na tym że stanowią oni *niewielki* odsetek całej, słodkiej reszty.

Mrok

Czytaj ze zrozumieniem, napisałam,ze przed GroSSem pisała Krall. Prawdopodobnie nie czytałeś ani Krall(to sa reportaże, ani Grossa, w którym jest wiele odnośników do zeznań sądowych świadków i dokumentów z muzeum YAD VASHEM. Polecam wizytę w muzeum Yad Vashem to ci oświetli się bardziej w twojej głowie. Po drugie wkładasz wszystkich Żydów do 1 worka. Tak jak naród zydowski jest podzielony: religijnie, politycznie, ideologicznie- część Żydów nie uznaje państwa Izreal. Od polskich Żydach właśnie potwierdziłeś- nie wiesz za wiele.

jenny1000

Jenn1000,

Wiem to z autopsji, nie z wlasnej autopsji, to tak samo zle jak cofnac sie do tylu.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Anoobis

Jak rozumiem, należy od nowa napisać historię najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Tylko pamiętaj o wykreśleniu nazwiska Marka Edelmana, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Brunona Schulza.
Film o Żydach nie traktuje, także ta cała wątpliwej wartości dyskusja jest o kant d..py potłuc.

ocenił(a) film na 8
Mrok

Film piękny. Tak, bazuje na tym co pamięta reżyser, a wspomnienia to zawsze tęsknota za dzieciństwem i piękno. I takie emocje ma oddawać ten film. To nie jest super dokładny dokument. Przecież wypowiedzi ideologiczne pana chemika były błogo komiczne (sam jako lewak je za takie uważam choć były inspirujące ^^).
Ale film piękny. Jaram się epoką pełnym sercem. Brakowało tylko starych piosenek tamtych lat. No i jak zwykle rzeczywistość centrów miast, bez gruzów, odbudowy, sytuacji wsi.. No ale teraz taka moda na egzaltację międzywojennej (i tuż powojennej) Polszy.

Lunar190

lewakom to my już dziękujemy... za tyle lat terroru i męki narodu. Jak się tak jarasz to może przypomnij sobie o wolności słowa wtedy panującej. Cokolwiek nie przeżył reżyser, cokolwiek nie chciał ukazać, zderzył się kiedyś z realiami tego okresu i zapewne nie było to przyjemne.

hallelujah

Cieszy fakt i przywraca wiarę w ten naród, że są tacy ludzie jak "Mrok", którzy niczym rycerz walczą o Nasz Honor. Pozdrawiam.

LittleGuy

Niestety jednocześnie przeraża fakt, że są w tym kraju idioci typu Lunar190 którzy w ogóle nie przeżyli tamtych czasów, a się nimi "jarają". Boże przecież nie jestem nawet w stanie ogarnąć takiej głupoty. Po prostu się to w głowie nie mieści...

ocenił(a) film na 7
hallelujah

Racja, jak można "jarać się" średniowieczem, przecież wszyscy byli tam tacy wyuzdani i źli, a o starożytności nie wspomnę, te prymitywne zachowania. W głowie mi się nie mieści jak można.....
P.S Nie chcę sarkazmem urazić nikogo, ale wydaje mi się, że Lunar190 użył słowa lewak w troszkę innym znaczeniu. Natomiast "jaranie się epoką" najprawdopodobniej nie miało oznaczać: "Ale chciałbym żyć w tamtych czasach" tylko raczej: "Tamten okres jest naprawdę interesujący"

ocenił(a) film na 7
Mrok

Ograniczony komentarz ograniczonego człowieka. Film jest o młodzieży, która żyje w tamtych czasach a nie o samym reżimie stalinowskim :/ więc nikt nie będzie się skupiał na tym jak UB radziło sobie z opozycją. Bardzo mi się podobał film. Najbardziej jednak podobały mi się nauczyciele :D Wielki ukłon w stronę tych starej daty. Obraz rodem ze wspomnień dziadków - niby taki surowy, groźny konserwatysta a jednak z poczuciem humoru, traktujący swój zawód jako powołanie niemal, aby wychować porządną, polską młodzież z jakimiś wartościami. Dzisiaj jak się patrzy na tych dzisiejszych to...

Mrok

[SPOILER]
Nie widziałem żeby film był filożydowski, niby dlaczego? Właśnie miło byłem zaskoczony że ukazano udział żydów w kreowaniu nowej, gorszej Polski. Mówią o żydach...źle, przemilczają, też źle. Jakby ktoś chciał to by się można było przyczepić że jest "antysemicki" bo to takie modne i poprawne politycznie, a nie filosemicki. Tymczasem nie ma co zarzucić temu filmowi, mi się podobał. Szkoda że wątek z mecenasową nie był rozwinięty ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones