PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7630}

Mały Wielki Człowiek

Little Big Man
7,9 10 135
ocen
7,9 10 1 10135
7,9 7
ocen krytyków
Mały Wielki Człowiek
powrót do forum filmu Mały Wielki Człowiek

Może to dlatego, że kończyłem historię na studiach. Wiem, że w trakcie oglądania filmu trzeba "zawiesić swoją niewiarę", jak to pisał Umberto Eco, ale stopień manipulacji faktami historycznymi przez Arthura Penna jest naprawdę zatrważający.

Teza wałkowana przez cały film brzmi następująco: Amerykanie są krwiożerczy i źli do szpiku kości, Indianie zaś to aniołki, które nikomu nic złego nie zrobiły. Prawda była niestety bardziej skomplikowana. Plemiona takie jak Siuksowie miały również wiele krwi na rękach, a nieliczna i słabo uzbrojona armia amerykańska rzadko mogła sobie pozwolić na skuteczną odpowiedź.

Najbardziej niesprawiedliwie został moim zdaniem potraktowany w tym wszystkim Custer. W filmie przedstawiono go jako żądnego krwi wariata, tymczasem był on osobą nie tylko kulturalną, ale też darzącą kulturę indiańską autentycznym szacunkiem. Ba, zadarł nawet swojego czasu z administracją prezydenta Granta, publicznie krytykując nadużycia finansowe przy zaopatrywaniu indiańskich rezerwatów.

Fakt, że to jego uczyniono w filmie "Wielki mały człowiek" kozła ofiarnego polityki Waszyngtonu wobec Indian wydaje mi się grubą niesprawiedliwością:(

ocenił(a) film na 9
gigan

Mi grubą niesprawiedliwością wydaje się wyrżnięcie w pień Indian i zamknięcie niedobitków w rezerwatach, ale co na to poradzę?

ocenił(a) film na 5
pan_dziejaszek

Oczywiście masz rację, jednak od momentu gdy powstała pierwsza osada białego człowieka w Ameryce Pn. trudno sobie wyobrazić, żeby cała historia mogła się skończyć inaczej. Zresztą "wyrżnięcie w pień" wydaje się tutaj przesadnym sformułowaniem. W wyniku tzw. "Plain Wars" zginęło ich około 5.500 (z 300.000!!!). Dzisiaj Indianom w USA powodzi się nie najgorzej. Niestety to w Europie czekałaby ich zapewne "eksterminacja":((

ocenił(a) film na 10
gigan

Na skutek różnych działań od XVI do XX wieku na terenie Ameryki Północnej zginęło 70% populacji Indian.
Większość zmarła na skutek chorób sprowadzonych do Ameryki przez europejczyków (represje i ogólne wyczerpanie spowodowane skutkami działań białych jeszcze pogłębiało ten proces) co nie zmienia faktu, że pozostałej części biali pomogli w tym bezpośrednio. Nie chodzi mi tu tylko o mordowanie ich lecz także o ograniczanie trenów na jakich żyli i z jakich mogli czerpać pożywienie, ograniczanie zasobów pożywienia przez masowe wybijanie bizonów. A na koniec próba zamknięcia w rezerwatach, przy jednoczesnym łamaniu większości proponowanych przez siebie traktatów...
Nie trzeba komuś strzelić w łeb żeby go zabić. Chociaż i takich sposobów nie omieszkali biali.
5.500 to wg. Ciebie jest mało? Zabić Indiańskiego wojownika nie było tak łatwo, chyba że najeżdża się pokojowo nastawiony obóz w środku nocy albo nad ranem tak jak zrobił to np Custer nad rzeką Washita. Zresztą wioska indiańska to nie wielomilionowa metropolia po wymordowaniu której statystyka gwałtownie skoczy w górę. We wspomnianej masakrze zginęło ok. 100 Indian tylko a może aż bo dla tamtej społeczności było to spory cios.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty stwierdzenie "wyrżnięcie w pień" jakiego użył "pan_dziejaszek" nie jest wcale tak mocno przesadzone.
Zresztą film wcale nie ma aspiracji do gatunku filmu historycznego reżyser wiele sytuacji i postaci potraktował z przymrużeniem oka co jeszcze dodaje filmowi specyficznego uroku i sprawia że głębiej zapada w pamięć. Nie podoba Ci się jego wizja trudno, masz do tego prawo, zresztą gdyby żył pewnie bardzo by się tym nie przejął:).
Wg mnie w swoich wariacjach na powyższe tematy wcale tak dalece nie odbiega od prawdy, nawet w poruszonej przez Ciebie kwestii Custer'a ale o tym już mi się nie chce pisać.

ocenił(a) film na 9
bialy333

A tych 400 do 700 Paunisów zmasakrowanych przez Siuksów na rzeką Republican w Nebrasce, też zaliczymy do ofiar wojen na Wielkich Równinach ?

https://www.youtube.com/watch?v=DiQ7X9jgXog

ocenił(a) film na 9
gigan

powodzi się nie najgorzej?! Widziałeś kiedyś jakikolwiek rezerwat Indian w USA? Oni żyją często w skrajny ubóstwie, bez wody, prądu itp...Wiesz jak Lokoci (Siuksowie) mówią na białych? Słowo to w dosłownym tłumaczeniu oznacza "ten który szybciej dobiega po mięso...

gigan

ja nie wiem, gdzie ty tę historię kończyłeś (pewnie w USA), ale jakąś strasznie wypaczoną !
niedobrze mi sie robi czytajac to, co piszesz, szczegolnie dlatego, ze w to wierzysz

gigan

przeczytaj moze "Kanade pachnącą żywicą"

ocenił(a) film na 8
pan_dziejaszek

CYTAT: "...niesprawiedliwością wydaje się wyrżnięcie w pień Indian i zamknięcie niedobitków w rezerwatach"

Co innego wycinanie się w pień ludów indiańskich nawzajem (vide "Apocalypto" Mela Gibsona) - to było takie piękne i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne!
Ale żeby przybysze z Wysp Brytyjskich czy z Półwyspu Iberyjskiego mieli czelność wcinać się w te przyjazno-pieszczotliwe relacje pomiędzy różnymi odmianami Native Americans - toż to absolutnie niewybaczalne jest.

-------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------- -------------------

PS Czekam na głosy równego oburzenia z powodu niegdysiejszego parcia Rosjan na Syberię. Niech mi będzie wolno poniewczasie zakrzyknąć: "Syberia dla Buriatów, Chantów i Mansów, Ewenków, Jakutów-Sacha, Koriatów, Nieńców...!"

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

Co ma piernik do wiatraka? Jeśli wyrzynali się między sobą to znaczy, że wyrżnięcie ich w pień przez inną nację było usprawiedliwione?
"Czekam na głosy równego oburzenia z powodu niegdysiejszego parcia Rosjan na Syberię." - oburzam się, usatysfakcjonowany?

ocenił(a) film na 8
pan_dziejaszek

"Co ma piernik do wiatraka? Jeśli wyrzynali się między sobą to znaczy, że wyrżnięcie ich w pień przez inną nację było usprawiedliwione?"

A co ma wiatrak (i.e. słowa o wycięciu w pień) do piernika (i.e. do prawdy historycznej)?
Udowodniłeś już owo "wyrżnięcie" jakimiś liczbami? Udowodniłeś, że Indianie zniknęli z powierzchni ziemi zupełnie?

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

A słyszałeś o takim pojęciu jak hiperbola?

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

"Udowodniłeś już owo "wyrżnięcie" jakimiś liczbami?" - zacytuję tu wikipedię (pierwsze z brzegu źródło, idę na łatwiznę):

Kolonizacja, konkwista, niewolnictwo, wojny, powstania, przymusowa chrystianizacja, europejskie choroby oraz osadnictwo doprowadziły do śmierci milionów Indian (w wielu regionach – np. na wschodzie USA, Karaibach czy Ziemi Ognistej – niemal wszystkich), do rozpadu tradycyjnych systemów gospodarowania i organizacji społecznej, przymusowych migracji całych plemion oraz częściowego (a w przypadku setek mniejszych plemion – całkowitego) upadku ich kultur, języków i religii.

Można oczywiście założyć, że to nieprawda i po prostu popełnili zbiorowe samobójstwo, ale to również trzeba poprzeć źródłami (nawet tak słabymi jak wikipedia).

ocenił(a) film na 8
pan_dziejaszek

1 Jeśli chodzi o działania wojenne (w których niekiedy to "biedni" Indianie byli stroną wszczynającą), to pochłonęły one mniej więcej tyle ofiar, o ilu wspomina gigan. Czyli w przybliżeniu tyle samo, ile ich ginie rokrocznie na polskich drogach. No i nie-Indianie - wojskowi oraz cywile - też w nich czasami padali.
2 Ci bezczelni Biali śmieli nie zawsze być zdrowi. Niekiedy nawet przenosili na sobie coś zakaźnego!
3 Oczywiście najbardziej śmiercionośna okazała się wspomniana chrystianizacja. Przecież każdy może naocznie sprawdzić, że od wody święconej umiera się błyskawicznie.

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

1. Czyli jednym słowem zginęli z własnej winy i dobrze im tak? A tak na marginesie ilu ludzi musi zginąć byś o ich śmierci nie mówił z lekceważeniem?

2. Życzę ci, aby na ciebie nikt nigdy nie przeniósł czegoś zakaźnego, jeszcze byś wtedy zapomniał o swej jakże błyskotliwej ironii.

3. Piszesz o wodzie święconej, a niefrasobliwie zapominasz o "mieczu i żelaznym pręcie", że się odwołam do słów pewnego jezuity. Taki tekst to obraza pamięci wszystkich zamordowanych w imię głoszącej miłosierdzie religii.

ocenił(a) film na 8
pan_dziejaszek

1 Owszem, niekiedy tak. Bywało, że ginęli z własnej winy. Podobnie jak zdarzało się, że Biali, Murzyni i Azjaci ginęli bez najmniejszej winy własnej.
2 A ja ci życzę, abyś nigdy nie był posądzony o celowe i zbrodnicze roznoszenie chorób.
3 Zamiast szerzyć przebrzmiałą czarną legendę jezuitów, lepiej byś sobie przypomniał choćby "Misję".

PS A na amerykańskim Zachodzie to raczej nie jezuici, lecz prędzej protestanccy kaznodzieje podobni do tego, który w 'Little Big Manie' zabawnie podtapia bohatera...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Film_Polski

Według przedmówców Europejczycy powinni kisić się w przeludnionej Europie, aby mieszkańcy Afryki i Ameryki mogli dalej w spokoju zjadać się nawzajem i rozwijać swoją kulturę. Niestety tak się nie da. Wędrówki ludów zawsze miały miejsce. Nasi przodkowie także przegnali z nad Wisły inne ludy. (PS. Sory za odgrzewanie starego wątku).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
obmierzly

Nic mi się nie marzy. Po prostu nazywam rzeczy po imieniu. Człowiek zawsze szuka najlepszego dla siebie miejsca do życia i źródeł surowców. Bywa, że cudzym kosztem. Tak już jest urządzony ten świat.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
obmierzly

Wyższość techniczna Niemców była faktem, ale zadarli oni ze Stanami Zjednoczonymi. Tak, tymi, które tak dręczyły Indian. Dzięki temu front wschodni się nie załamał (lend-lease) i finalnie możemy teraz rozmawiać. Co do zjadania się nawzajem to chyba po imieniu nazwałem zachowania niektórych rdzennych ludów karaibskich, na przykład.

ocenił(a) film na 10
grzechu_84

Pisząc o "zjadaniu się nawzajem", użyłeś tego zwrotu w stosunku do Indian, jako takich. Wybacz, ale to już nie jest kwestia zwykłej niepoprawności politycznej. Nie musisz pisać o przyczynach porażki Hitlera. Powtórzę - chodzi o przyzwolenie moralne, którego udzieliłeś europejskim kolonizatorom. Jeśli chciałbyś zachować konsekwencję, podobnego przyzwolenia musiałbyś udzielić hitlerowcom.

ocenił(a) film na 9
obmierzly

Nie udzielam przyzwolenia. Tak już po prostu jest i każdy naród rugował słabsze/"mniej cywilizowane narody". Przykładem jest chociażby rozbiór Polski z XVIII w. Taka jest natura ludzka> Nie wiem, czy naturę można określać jako dobrą lub złą. Czy to, że lis zjada królika jest złem?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
obmierzly

Sprowadzanie dyskusji do poziomu ad absurdum i osobiste wycieczki w kierunku mojej osoby, zmuszają mnie do jej zakończenia.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
obmierzly

Obawiam sie ze samice nigdy nie byly gwalcone...chyba ze u ludzi.
Po czym poznajesz gwalcona samice?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
grzechu_84

pajacyku, nie dzieki usa hitler przegrał wojne w europie, kiedy alianci ladowali w europie, 3 rzesza juz miala pozamiatane.

ocenił(a) film na 9
the_men_from_okinawa

Być może w szkole do której pójdziesz po gimnazjum nauczą Cię o Lend-Lease Act dla ZSRR i sprzymierzonych i wyłożą o wkładzie USA w wysiłek wojenny, który doprowadził do pokonania III Rzeszy. Pajacyka to sobie wiesz gdzie znajdź.

ocenił(a) film na 8
grzechu_84

Niemcy przepadli nie dlatego, że zadarły z USA ( Stalingrad sie kłania) USA była sprowokowana przez Japonię. Kwestia czasu kiedu ZSRR doprowadziłoby do końca wojny, ale to USA dopadło resztki dogorywającego wroga aby podzielić skórę. ZYSK

ocenił(a) film na 9
ravrav4

W najcięższej chwili ZSRR dostał ogromne ilości materiału wojennego i maszyn dla przemysłu, dzięki której naprodukowali sobie jeszcze więcej sprzętu. Zostali wsparci w krytycznym momencie. To tak jakby Polska w 1939 r. dostała kilkaset czołgów i części do fabryk, dzięki którym mogłaby sobie naprodukować ich jeszcze tysiące. Taka pomoc byłaby dla Polski bezcenna np w 1938 r., natomiast w drugiej połowie września 1939 nie dałaby już nic. Liczy się moment. Lead-Lease było w krytycznym dla ZSRR momencie inicjatywą bezcenną i w dużej mierze ocaliło go od załamania.
Co do wojny z Japonią to zdania są podzielone co do tego kto parł do wojny, Ameryka weszłaby do wojny wcześniej czy później, nawet bez Pearl Harbour. Bynajmniej nie dlatego, aby ratować świat i nieść demokrację, ale dlatego, że miała w tym interes. Takie jest moje zdanie.

ocenił(a) film na 8
grzechu_84

Nie słyszałem od kogo miałby dostać ZSRR wsparcie i jest to dla mnie wątpliwe. Cały świat stał oporem wobec komunizmu. Jeśli nawet przyjmiemy, że to prawda to czy dając miecz przyszłemu zwycięzcy chełpimy się jego zwycięstem ? Skąd Ty wiesz co zrobiłaby Ameryka czyżbyś żył wówczas jako senator, albo ktoś równie dobrze poinformowany ? Fantazjujesz ! Ameryka nawet proszona przez ciemiężonych Żydów nie przegłosowała wojny. Dopiero gdy skóra miała być dzielona a skutek oczywisty i przesądzony wkroczyli by tą skórę podzielić. Takie jest moje zdanie.

ocenił(a) film na 9
ravrav4

Równie dobrze możesz zapytać po co pchali się do Europy w 1917 r. Nie fantazjuje, wielu polityków i politologów o tym pisało. Załamanie Imperium Brytyjskiego i Europy podważyłoby podstawy Amerykańskiej gospodarki, natomiast Niemiecka Europa mogła w perspektywie stanowić śmiertelne zagrożenie. Ciemiężeni żydzi i obrona demokracji nie mieli tu nic do rzeczy. Wtedy jeszcze politycy myśleli w kategoriach dziesięcioleci, nie do najbliższego wydania gazety jak teraz.
Co do celów LL. Po co Anglosasi mieli walczyć z Niemcami swoimi żołnierzami, skoro mogli to robić za pomocą Rosjan. Znany jest bon mot Churchill'a "Będziemy walczyć z Hitlerem do ostatniego Rosjanina". Tam się szanuje krew swoich żołnierzy, im bardziej na wschód tym z tym gorzej niestety.
Co do Lead-Lease, tutaj jeszcze mały wycinek, z podaniem źródeł: http://sturmvogel.orbat.com/SovLendLease.html

Film_Polski

zacytuje brzask_8: "niedobrze mi sie robi czytajac to, co piszesz, szczegolnie dlatego, ze w to wierzysz"

ocenił(a) film na 8
the_men_from_okinawa

A mnie się robi niedobrze, kiedy czytam wpisy osób-zawsze-wiedzących-najlepiej, które nie omieszkają obdzielać dyskutantów inwektywami.

Film_Polski

"Legendę" jezuitów? A wiesz co to są fakty?

pan_dziejaszek

głupi jestes jak but... poczytaj o tematye indiańskiej ale ze źródełopartych na faktach i relacjach obydwu stron a nie z literatury europejskiej o antyamerykanskim nastawieniu ani tez z broszur pisanych przez indianozerców bo tacy w USA byli i sa ale w totalnej mniejszosci.

Film_Polski

to tak jakby Polacy sie wyrzynali miedzy sobą, a tu nagle wpadaja Niemcy i robia rozbiory. Dla naszego dobra.
Indianie zabijali sie przynajmniej z tej samej broni, a nie szli ze strzelbami na łuki (dopoki biali nie przyplyneli na tych swoich pieprzonych okretach).

A ty lubisz jak sie obcy wtracaja w twoje sprawy ? Widac tak. Albo jestes paskudnym hipokrytą. Spoko, w piekle jest krąg specjalnie dla hipokrytów.

ocenił(a) film na 8
brzask_8

1 "to tak jakby Polacy sie wyrzynali miedzy sobą, a tu nagle wpadaja Niemcy i robia rozbiory. Dla naszego dobra."
Insynuujesz, że Native Americans reprezentowali jeden naród (w mniej-więcej współczesnym rozumieniu), mówiący wspólnym językiem, lub choćby językami należącymi do jednej wspólnej rodziny języków? Naród zamieszkujący ściśle delimitowany geograficznie obszar i mający głęboko zakodowane poczucie tego, co wspólne-indiańskie (w odróżnieniu od obcego-europejskiego)? To raczej nieuprawnione mniemanie.
2 Gwoli ścisłości, wbrew hurra-patriotycznym legendom, całkiem duża liczba Polaków była gotowa podlizywać się niemieckim lub sowieckim okupantom i opluwać rządy Mościckich i Becków. "Wielkomajówkowy" (podwójny) numer >>Tygodnika Polityka<< z 2013 roku zawiera wielce ciekawy artykuł z przedrukami autentycznych listów, jakimi Polacy z miejsca zaczęli zasypywać Generalnego Gubernatora Hansa Franka; z reguły dziękowali oni niemieckim żołnierzom za przywrócenie spokoju i porządku oraz o coś tam dla siebie prosili. Listy często charakteryzują się bardzo prostym, typowo wiejskim językiem i nie są wolne od błędów ortograficznych, co chyba świadczy, że pisali je najczęściej ludzie zwyczajni, prości.
3 "Indianie zabijali sie przynajmniej z tej samej broni, a nie szli ze strzelbami na łuki"
Rozumiem, że Wehrmacht AD 1939 też byłby/byłaby całkiem w porządku, gdyby tylko ograniczył(a) użycie technicznych środków prowadzenia wojny wyłącznie do takich, jakimi dysponowała również Armia Polska?
4 "(dopoki biali nie przyplyneli na tych swoich pieprzonych okretach)."
Większość białych przypłynęła raczej na statkach, nie okrętach. Po czym jednak odróżnić okręt pieprzony od niepieprzonego?
5 Skoro otwieramy puszkę Pandory o nazwie "historyczne akty niesprawiedliwości", proponuję natychmiast zaprotestować przeciwko obecności Turków nad Bosforem (ona też trwa mniej-więcej tyle samo, co obecność Europejczyków w Nowym Świecie). Jak ktoś bardzo gorliwy, może dodatkowo zaprotestować przeciwko rzeziom, jakie nieco wcześniej odbyły się w samej Anglii (rzezimieszkami byli najpierw Normanowie duńskojęzyczni, potem Normanowie francuskojęzyczni), oraz przeciwko rzeziom, które odbyły się na Półwyspie Iberyjskim (rękami Rzymian, rękami Arabów/Maurów oraz rękami rekonkwistadorów).

PS Wciąż oczekuję na jakiekolwiek głosy sympatyków zdziesiątkowanych w przeszłości narodów azjatyckiej części Rosji: Buriatów, Chakasów, Chantów i Mansów, Ewenków, Jakutów-Sacha, Koriaków, Nieńców. Ach, rozumiem: że setki westernów długo oddziaływały na ludzką wyobraźnię - no to mamy teraz spóźnionych obrońców indiańskiej sprawy. Że zaś w Rosji nigdy nie nakręcono setek równie poruszających filmów na temat podbojów kozackich - no to pies z kulawą nogą nie uroni łzy nad ludami Syberii. Czy to przypadkiem nie jest to brzydkie słowo na literę "h"?

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

Tutaj pragnę zwrócić uwagę, że postawa przybyszów z Półwyspu Iberyjskiego była bardziej asymilacyjna, bo większość narodu meksykańskiego to metysi, kultywujący chrześcijaństwo, natomiast podejście anglosaksońskie przejawiało się w rasowo - religijno - kulturowo ekonomicznej eksterminacji Indian.

ravrav4

bzdura... to Hiszpanie dokonali własnie najwiekszych zbrodni na Indianach anie Anglosasi. Usiłowali zrobic z nich niewolników na plantacjach i kopalniach a gdy to nie wyszło zwalczali ich jak dzikie zwierzeta urzadzajac polowania z psami i mordując bez pardonu. To oni w najwiekszym stopniu zarazili Indian chorobami które w Ameryce Łacińskiej zebrały jak najwieksze żniwo. Hiszpanie dokonali tego posredio bo tez umierali na te choroby ale za całoksztalt ich to nie usprawiedliwia.

ocenił(a) film na 8
kedarlupus

Hiszpania zakazała niewolnictwa bardzo wcześnie. To Portugalia handlowała żywym towarem z odbiorcami angielskimi na terenie wyskubanym od Nowej Hiszpanii czyli w Ameryce Północnej i to Anglicy w większości kupowali murzynów afrykańskich. Trochę faktów, mniej czarnych dziur Panie Kolego.

ravrav4

Panie Kolego... piszę o hiszpanskiej ekspansji od XVI do XVIII wieku. Wtedy niewolnictwo zaczeło prosperować i kwitło i nikt nie zamierzał zakazywać "niewolnictwa bardzo wcześnie". wspomniałem o niewolnictwie w kontekscie indianskim. Murzyni zaczeli byc przywozeni do Ameryk własnie dlatego że pomysł potraktowania Indian jako siły roboczej na plantacjach i kopalniach zawiódł na całej linii . Umierali na choroby i z wycienczenia. Uciekali i stawiali opór totez Hiszpanie zwalczali ich jak napisałem wczesniej. Nie było i nie jest moim celem rozpisywanie sie na temat historii tzw. czarnego niewolnictwa. A jak sądzisz że to czarne dziury to sobie wybiel tylko nie zostawiaj bialych plam...

Film_Polski

słusznie...

ocenił(a) film na 8
gigan

Widzę, że panowie oczytani w temacie. Moglibyście polecić jakieś książki historyczne związane z tym okresem?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Beizi

"Kanada pachnąca żywicą"

brzask_8

lewacka propaganda... polec jeszcze "Małego Biznona" a dopełnisz reszty...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones