PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125302}
7,1 1 617
ocen
7,1 10 1 1617
Machuca
powrót do forum filmu Machuca

Film z pewnością subiektyywny ale jaki miałby być?:) Kino ma oczywiście prawo być subiektywne. Przed obejrzeniem radzę zapoznać się z historią Chile z czasów Salvadora Allende. Obraz staje się wtedy wyraźniejszy. Prawdą jest że rządy Allende z pewnościa doprowadziły kraj do kryzysu i stagnacji ale to co wniósł ze sobą Pinochet jest naprawdę przerażające. Zbrodnie SB to pikuś przy tym co wyprawiała po przewrocie wojskowym tajna policja DINA(zaczął się od bombardowania pałacu prezydenckiego, w filmie jest scena w której Gonzalo widzi lecące do centrum samoloty. Historia dwóch chłopców z różnych środowisk to temat który w kinie pojawiał się wielokrotnie, tym bardziej należy pochwalic twórców filmu że potrafili dodać do niego coś nowego, świeżego i wzruszającego zarazem.

Moja ocena 10/10! Polecam.

ocenił(a) film na 10
kenkesey

To co napisał poprzednik jest w 100% prawdą. Tzn. ja 10 bym nie dał, ale spokojnie 9 już tak:)
Podobał mi się ten film. Jak ktoś ma okazję do obejrzenia to niech się nie waha - WARTO

PS: chciałbym się z kimś napić mleka tak jak Pedro, Truskaweczka i Silvana :)

Diallo

Film dobry, ale moim zdaniem nie rewelacyjny, 8/10 tyle bym mu dał.

ocenił(a) film na 8
kenkesey

Kobiety były gwałcone przez specjalnie tresowane psy i szczury, które wsadzano im w pochwy. SB na pewno do czegoś takiego się nie posunęło. Nie znalazłem informacji o żadnych gwałtach popełnionych na więźniarkach. NKWD czy inne radzieckie służby do gwałtów się posuwały, ale nie znalazłem informacji na temat używania zwierząt do gwałcenia kobiet. Wygląda na to, że za Pinocheta oprawcy posunęli się dalej niż NKWD. To naprawdę niebywałe osiągnięcie, bo wydawało się, że większego poziomu zbydlęcenia osiągnąć nie można.

kinomanpl

Dzień dobry, można prosić o źródło, mówiące o tych eksperymentach?

ocenił(a) film na 8
Pies_Baskurwieluw

Proszę bardzo. https://www.mercurynews.com/2014/12/04/chilean-women-claim-sexual-torture-after- 1973-coup/

Nawet w prawicowym Fox News można przeczytać zeznania jednej z ofiar. https://www.mercurynews.com/2014/12/04/chilean-women-claim-sexual-torture-after- 1973-coup/

Polsko-języcznych źródeł nie znalazłem. Mogę przytoczyć jakieś hiszpańsko-języczne. Takich jest mnóstwo.

kinomanpl

Dzięki. Artykułowi w jakiejś gazecie o kobiecie, która nagle sobie przypomniała o gwałcie sprzed 40 lat oczywiście nie wierzę, ale dzięki.

ocenił(a) film na 8
Pies_Baskurwieluw

Zeznania ofiar to jedyne, na czym można się opierać. Nie wiem, czy w ogóle istnieje jeszcze jakaś dokumentacja na temat więźniów, a tym bardziej, czy w takiej dokumentacji zawarto pełny wykaz tortur, którym poddawano konkretnych więźniów. Sami oprawcy na pewno nie zamierzają się tym chwalić.

W Chile wciąż dużo się o tym mówi, bo wielu oprawców nigdy nie zostało ukaranych. Jeśli znasz hiszpański, to pewnie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.

A jakbyś kiedyś był/a w Chile, to polecam odwiedzić to miejsce: https://ww3.museodelamemoria.cl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones