PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=185752}

Malowany welon

The Painted Veil
7,6 55 297
ocen
7,6 10 1 55297
5,8 10
ocen krytyków
Malowany welon
powrót do forum filmu Malowany welon

Nie będę pisała, że film bardzo mi się podobał, co mnie urzekło itd., ponieważ już wszystko zostało napisane przez innych użytkowników więc nie potrzeba ponowie o tym pisać.
Mam natomiast pytanie odnośnie rozmowy Kitty z siostrą w klasztorze. To scena pod koniec filmu, po wyjeździe Waltera do wioski, gdzie zgromadzili się zarażeni ludzie a przed jego chorobą i śmiercią. Najpierw siostra mówi, że Walter nie poinformował Kitty o wyjeździe bo mocno spała, później rozmowa wygląda tak:
"- Doktor mówił, że proponował Ci wyjazd ale odmówiłaś. - siostra
- Nie chciałam Was opuścić - Kitty
- Doceniamy Twoje oddanie, ale myślę że chodziło także o niego - siostra
- To mój obowiązek - Kitty
- Obowiązkiem jest mycie brudnych rąk. Zakochałam się jako 17latka. W Bogu. Głupiutkie dziewczątko z romantyczną wizją życia duchownego. To była namiętna miłość. Po latach uczucie zblakło. Rozczarował mnie, zapomniał. Nasz stosunek przybrał postać życzliwej obojętności. Jak mąż i żona, którzy siadają obok siebie na kanapie ale rzadko rozmawiają. On wie, że go nie opuszczę, to mój obowiązek. Ale jeśli miłość i obowiązek są tym samym - łaska boska jest w Tobie. / Strażnik czeka, żeby Cię odprowadzić - siostra
- Wolę zostać - Kitty
- Nie - siostra"
Film oglądałam dwa razy ale nadal nie rozumiem o czym jest ta rozmowa. Czy siostra wiedziała o tym, że Kitty nie kocha Waltera (ale przecież w tamtym momencie już zaczynała go kochać)? Dlaczego odesłała ją do domu, kiedy ta chciała zostać i pomagać?

Po drugie: czy dobrze kombinuję, że Kitty z początku wzięła Waddingotona za kogoś w typie Charliego, tzn. podejrzewała go o trzymanie w domu prostytutki żeby spełniać swoje zachcianki mimo panującej wokół cholery? Dopiero gdy dowiedziała się, że oboje są w sobie zakochani przejrzała na oczy, że nie każdy facet to taka świnia jak się jej wydawało, wręcz odwrotnie - to ona nie potrafiła być wierna mężowi, który ją kochał.

Po trzecie, uważam, że Kitty kochała Waltera a przynajmniej to uczucie się w niej rozwijało. Jaka kobieta nazwała by swoje dziecko imieniem mężczyzny, którego nie kocha. Scena, gdzie spotyka Charliego pokazuje także, że on pragną jej jedynie fizycznie, nie przeszło mu nawet przez myśl, że może to być jego syn (moim zdaniem to właśnie syn Charliego) chociaż zapytał go o wiek. Kitty uważała, że to Walter jest ojcem jej dziecka, chociaż pewnie domyślała się, że biologicznym (tylko! biologicznym) ojcem jest właśnie Charlie.

ocenił(a) film na 10
FretkaVonT

Ooo zapomniała zapytać: jak to właściwie jest z tą cholerą? Można się nią zarazić pijać skażoną wodę, ale czy np. drogą kropelkową lub samym kontaktem (np dotknięcie skóry chorego) także? Czysto teoretycznie: gdyby dla Waltera wystarczyło kroplówki to mógłby przeżyć, chyba samo zarażenie nie jest jeszcze wyrokiem śmierci? Uprzedzam, że próbowałam znaleźć informacje w Internecie, ale głównie piszą o zapobieganiu, leczeniu antybiotykami a mnie ciekawi jak to wyglądało w latach XX czyli wtedy, kiedy dzieje się akcja filmu.

ocenił(a) film na 8
FretkaVonT

Myślę, że zakonnica starała się jej uświadomić, żeby nie traktowała swojego małżeństwa jak obowiązku. Przełożona to spostrzegawcza kobieta i myślę, że domyślała się jaka jest relacja między doktorem a Kitty. To co powiedziała to była rada na pożegnanie.
Co do Waddingdona to masz rację.
I po trzecie uczucie Kitty do Waltera powstało dopiero jak przyjechali do tej wioski. Kilka zdarzeń uświadomiło jej uczucie do męża . Jak właśnie pkt 2 czy przebywanie z zakonie.

ocenił(a) film na 7
FretkaVonT

odpowiedź na pytanie, dlaczego siostra chciała, żeby Kitty wróciła do domu jest prosta - Kitty była w ciąży i nie powinna narażać dziecka, zwłaszcza w sytuacji, w której Chińczycy mordowali Brytyjczyków. no a rozmowa była właśnie o uczuciu Kitty do Waltera, tzn. siostra uświadomiła jej, że "obowiązek" to nie jedyny powód, dla którego chce zostać z mężem.

no a Kitty nazwała syna imieniem męża, bo przecież pod koniec już go kochała. tylko na początku go nie doceniała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones