Ćmy...

... co Hiszpanie/ Kanadyjczycy mają do ciem? Są motywem w dość dużej ilości filmów. Wie ktoś może jakie mają znaczenie? Tak jak w Japonii np czerwony motyl zwiastuje śmierć, to czy ćmy też coś zwiastują? Wie ktoś może? ;)


a tak BTW - Czy tylko ja chciałabym zap**przać jak ta dziewczynka? w sekundę bezszelestnie na lodówkę na czworakach wleźć... niezły bajer ;D

 • No bo ćmy są dziełem szatana :) a ja jestem teraz w miejscu gdzie jest od cholery ciem i co wieczór dostaję zawału po obejrzeniu tego filmu.
  I kto by nie chciał tak szybko wchodzić na lodówkę.

 • Nie wiem, może czy oglądałaś film "Kroniki opętań" (albo może opętania, nie pamiętam już) gdzie tez pojawiają się ćmy, ale tam są po prostu sposobem na przestraszenie jednej z bohaterek, która się ich boi - tak jak niektórzy boją się pająków.

 • Ćmy mają szeroką symbolike w różnych kulturach:
  "Ćmy często kojarzono ze śmiercią. Postrzegano je jako śmiertelny zwiastun - np. kiedy ćma wleci do domu i zgasi płomień świecy lub gdy przyleci do człowieka w śnie, jawiąc się jako ciemna kobieta, która pragnie odebrać mu życie.

  Ćmy symbolizowały zarówno zbłąkane dusze (Słowianie i Grecy), jak i te zbawione, które odwiedzają ziemię przybierając piękną formę ćmy, która daje im swobodę. Także dusze żyjących przybierały tę postać, gdy opuszczały swoje śpiące ciała.

  Ta symbolika śmierci wiąże się oczywiście z nocnym trybem życia większości ciem oraz ich związkiem ze światłem księżyca, ze świecą, czy w ogóle z ogniem, w którym często giną.

  Indianie Ameryki Północnej przyglądali się ćmom pod innym kątem. Widzieli ich chaotyczny lot i gwałtowne zmiany jego kierunku, niepohamowany pęd do ognia. Ćmy kojarzyły się im z szaleńczą zabawą w rytm melodii, której ludzie nie mogą usłyszeć. I w ten sposób symbolika ćmy została poszerzona o aspekt chaosu." tekst: Maja Walczak (

  W wielu krajach (Serbia, Chorwacja, Czechy) wierzono również, że pod postacią ćmy kryją się wiedźmy - ćma jest synonimem mądrości i strażniczką wiedzy tajemnej, symbolizuje łącznika między światem żywych i zmarłych, a więc i znajomość innych światów, w tym zaświatów.

  Dla Słowian natomiast ćmy były błądzącymi duszami, pod ich formą mogły się ukrywać zmory, jednak widziano w nich również symbol mądrości.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: