PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630888}

Mama

5,9 87 665
ocen
5,9 10 1 87665
4,0 10
ocen krytyków
Mama
powrót do forum filmu Mama

Horror?

ocenił(a) film na 6

Ja bym tam raczej powiedział że to dramat. Końcówka strasznie dołująca

ocenił(a) film na 7
wojtek3_2

rzeczywiście końcówka mało horrorowa. zazwyczaj horrory kończą się źle, a tu taki niejednoznaczny koniec- trochę smutny, trochę optymistyczny.

ocenił(a) film na 7
xChouchoux

no raczej bardzo trudno nazwać tę końcówkę happy endem

użytkownik usunięty
wojtek3_2

No właśnie - ten film to mix dramatu z horrorem i raczej ten pierwszy gatunek jest tutaj przewodnim.

Dla mnie ogromny plus za to zakończenie właśnie. Film jest dość przygnębiający, głównie za sprawą tematyki i dziewczynek, odtwarzających w rewelacyjny sposób dwie główne postacie dziecięce (zwłaszcza młodszej - jakby naprawdę żyła w dziczy..Oo). Miałem dać 7, ale po bardzo smutnej końcówce, podniosłem ocenę o oczko wyżej (odwrotnie jak przy Conjuring/Obecność - tam zakończenie nieco popsuło wcześniejszy klimat). I jest to kolejna (ko)produkcja hiszpańska, która pokazuje, że Europejczycy potrafią, że połączenie dramatu z dobrą warstwa psychologiczną okraszone czymś nadprzyrodzonym sprawdza się nawet (a może zwłaszcza?) w horrorach. Bardziej mnie właśnie przeraża coś, co bliższe jest prawdzie i rzeczywistości, niż kolejna twarz wokalisty Kissa, pojawiająca się w szybie lub też wyskakująca za rogu mebla ('jump! jump!..').

ocenił(a) film na 5

Co w tym filmie jest prawdziwe i rzeczywiste ?

użytkownik usunięty
gwenny16

Tak naprawdę - nic. To jest tylko film, fikcja i albo kupisz jego 'założenia' albo nie.
Mi osobiście za to bardzo podobał się motyw z dziewczynkami i ich zdziczałem zachowaniem. Myślę, że ten właśnie aspekt był przerażający i jestem w stanie w niego uwierzyć (tzn. nie w 'wychowanie' przez ducha, ale w to, co samotny pobyt na odludziu mógł uczynić z ich delikatną psychiką). Zwróć uwagę, że skupienie na dwóch małych bohaterkach i na tym, co je spotkało, stanowi centralną oś "Mamy". A ciągnąc dalej, w zgodzie z przebiegiem wypadków, jestem skłonny przychylić się ku tezie, że ta historia raczej nie skończyłaby się dobrze, przynajmniej dla jednej z nich (młodszej, mniej świadomej, dla której duch był jak najbardziej 'namacalną', rzeczywistą postacią a nie czymś nadprzyrodzonym). Ponadto sam jestem rodzicem i chyba bardziej angażuję się emocjonalnie w filmy, w których opowiada się smutne historie o dzieciach.
A swoją droga przeczytałem Twój komentarz do oceny tego obrazu. I nie potrafię się zgodzić z twierdzeniem, że w "Mamie" występuje tak dużo jump-scenek. Właśnie współczesne horrory praktycznie na nich bazują a w tym filmie jest ich niewiele (w każdym bądź razie mnie nie raziły).
Czy moja odpowiedź Cię satysfakcjonuje?

ocenił(a) film na 5

Twoją odpowiedzią na moje pytanie jest tak naprawdę tylko pierwsze zdanie,ale rozumiem że potrzebowałeś się głębiej na temat tego filmu wypowiedzieć ;P
Co do mojej wypowiedzi,to w filmie albo Annabel zostaje wystraszona na śmierć przez którąś z dziewczynek,które niepostrzeżenie pojawiają się w jej pobliżu (czemu towarzyszy całkowity brak wszelkich dźwięków) albo nagle tytułowa ''Mama'' postanawia postraszyć nas swoją twarzą.

użytkownik usunięty
gwenny16

Heh właśnie się zastanawiałem czy w ogóle odpisywać, bo jak w horrorze o zjawiskach paranormalnych mówić o rzeczach prawdziwych i rzeczywistych? A już jak zacząłem to pociągnąłem temat. Gdybym napisał lakonicznie byłoby, że brak argumentacji, etc. Zresztą trochę 'podkręciłaś' w swoim pytaniu moją wypowiedź, bo pisałem o rzeczach BLIŻSZYCH prawdzie i rzeczywistości, a nie o tym, że są to fakty;P
2 momenty - a w innych horrorach po kilka(naście) nawet. Ale rozumiem, że film Cię zanudził (dobrze, że nie na śmierć;P).
Jak znasz jakieś fajne tytuły o zjawiskach nadprzyrodzonych, bazujące przede wszystkim na klimacie, to chętnie 'posłucham'. I nie piszę tego w celach 'taktyczno-zaczepnych' tylko po to, że mam głód dobrych horrorów;)
Ave!:)

ocenił(a) film na 5

Jak dla mnie to było tych momentów dużo,ale każdy ma inny wzrok więc pewnie widzi co innego :D

użytkownik usunięty
gwenny16

Eee tam przesadzasz, ja tu żadnych 'momentów' nie widziałem;P Ale zapewne jeden postrzega świat przez "różową słomkę" (wtf??!) a drugi ma pustą w połowie szklankę (wódki). Ewentualnie dioptrie mogą mieć coś do powiedzenia w temacie;)
A serio - znasz jakieś horrory bazujące na klimacie (nie zależy mi na kręceniu młyńca bebechami i lanym poniedziałku z wiadrem krwi, choć takie rzeczy też lubię :D). Ewentualnie dramaty z elementami horroru w postaci sił nadprzyrodzonych jak w przypadku Mamuśki?

ocenił(a) film na 5

Najlepiej to zaproś mnie do znajomych i przejrzyj kiedy horrory oglądałam ;D

użytkownik usunięty
gwenny16

No właśnie 2-krotnie wysłałem zaproszenie i 2-krotnie w tym momencie wyhaczał mi filmweb;/ Może to znak, żeby nie zapraszać?;P A może Ty spróbuj mnie zaprosić? FW jest jedynym portalem, na którym mam takie problemy...Poza tym wstępnie przejrzałem to, co u Ciebie widać (na profilu - żeby nie było;) i nie gniewaj się, ale za wiele tego nie ma;(

ocenił(a) film na 5

Wiesz,że u każdego widać tyle samo,dopiero jak się z kimś zaprzyjaźnisz to będzie pokazana cała jego filmoteka ? ;) Zaproszenie wysłane :)

użytkownik usunięty
gwenny16

Heh wiem o tym, trochę latek z fw już korzystam, ale 'żek kcioł ponorzekoć';P Ale many thx for invitation (czy jak się to tam nazywo;).

ocenił(a) film na 5

Ciężko mi coś z tego zrozumieć :D

użytkownik usunięty
gwenny16

Taaa jaaasne;P

ocenił(a) film na 5

Serio :D

użytkownik usunięty
gwenny16

Tłumaczenie tekstu:
fw = filmweb
żek kcioł ponorzekoć = chciałem sobie ponarzekać
many thx for invitation = dużo podziękowań (ew. wielkie dzięki) za zaproszenie
Kapiszi?;) Ale i tak mam wrażenie, że coś ściemniasz z tym niezrozumieniem;P

ocenił(a) film na 5

Pewnie,że ściemniam :D Chciałam tylko żebyśmy pisali w taki sam sposób :D

użytkownik usunięty
gwenny16

O że Ty:P
(nie napiszę ORZESZKU bo od razu kawał mi się przypomina:
Pijany mąż wraca do domu i zastaje zamknięte drzwi. - Orzeszku...otwórz proszę Cię... - Nie otworzę, bo będziesz mnie bił! - Orzeszku...otwórz, nie będę Cię bił. - Obiecujesz? - Orzeszku...obiecuję. Zona otwiera drzwi, a mąż wyjmuje pasa ze spodni i krzyczy: - O żesz kurvva, żartowałem!)

ocenił(a) film na 5

Trochę dziwne poczucie humoru masz,ale przeżyję to :D

użytkownik usunięty
gwenny16

Zeżarło mi 'sz' w pierwszym zdaniu;P
Ale generalnie cieszę się, że mi net w domu w ogóle działa, bo remont miałem i kompa przez 1,5h reanimowałem, żeby w ogóle wystartował;/
Faceci mają dziwne poczucie humoru, nie jestem wyjątkiem w tym względzie. Ale to, co śmieszy mnie w kawałach, niekoniecznie może mnie bawić w rzeczywistości - więc pamiętaj o tym;P

ocenił(a) film na 5

Oczywiście :D

ocenił(a) film na 7
wojtek3_2

Faktycznie bardzo smutna jak na zachodnią produkcję. Taki klimat to bardziej znam z horrorów azjatyckich.

ocenił(a) film na 6
wojtek3_2

Dla mnie kompletną bzdurą jest pytanie czy to horror. Jest to 100% horror i ma elementy dramatu, jak to zazwyczaj ma każdy horror, ewentualnie każdy. Jeśli to dla Ciebie nie horror, to musiałeś być świadkiem paranormalnych wydarzeń. A jeśli nie wiesz na czym polega horror to nie będę takich oczywistych rzeczy Ci tłumaczyć i zajrzyj do jakiegoś źródła. Mogę na palcach wymienić elementy dramatu. Chora psychicznie matka, która zabija siebie i swoje dziecko, chory psychicznie ojciec, który zabija swoją żonę i kilka innych osób, wujek zajmujący się potrzebującymi pomocy bratanicami. Nie wiem co mogę jeszcze napisać, reszta to dla mnie fikcja. Ale takie jest życie i każdy może mieć swoje zdanie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
wojtek3_2

Zakończenie filmu to praktycznie wyciskacz lez.

ocenił(a) film na 8
wojtek3_2

Huehue dramat z duchem weź nie Pie rdol smutów to typowy horror

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones