PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=715533}

Marsjanin

The Martian
7,6 285 485
ocen
7,6 10 1 285485
6,6 42
oceny krytyków
Marsjanin
powrót do forum filmu Marsjanin

Tak na świeżo : film bardzo fajny jak dla mnie (tutaj zaznaczę ze interstellar mi się bardzo podobał i miał dużo lepszy klimat) książkę można przeczytać zarówno przed jak i po filmie bo cała się nie zmieściła i film nie zawiera kilku wątków a inne są pokazane w skrócie (ale wszystko pokazały tylko serial) Jedyny minus jak dla mnie to nie potrzebne 3d, bo efektów nie było prawie żadnych a jednak dla mnie gorzej tak się ogląda dopóki obraz jest przyciemniony i szybkie sceny się rozmywają To narazie tyle o filmie bez spojlerów

ocenił(a) film na 6
elcede

Duzo to o tym filmie nie napisales:D Mozna bez spoilerowania nieco szerzej opisac swoje wrazenia:)

ocenił(a) film na 8
Aretus

Sorry pisze to na telefonie leżąc w łóżku, wiec nie bardzo mogę się rozpisywać. Mogę dodać że ujęcia naprawdę piękne muzyki jakoś nie zapamiętałem humoru jest sporo a film stara się jak najwięcej przelać treści książki dlatego radzę po filmie ja przeczytać aby zrozumieć niektóre rzeczy Może jutro napisze trochę więcej

ocenił(a) film na 6
elcede

A aktorzy? Damon jak sie spisal?

ocenił(a) film na 8
Aretus

Pasował mi do tej roli może to przez to ze widziałem wcześniej kawałek trailera ale myślę że dał radę Jest zarówno śmieszny jak i poważny no i faktycznie pasuje na naukowca Chociaż mógł więcej tłumaczyć jako narrator w filmie bo nie wszystkie rzeczy są wyjaśnione

ocenił(a) film na 6
elcede

Oki, dzieki. Ze wszystkiego co czytalem o tym filmie i co widzialem w trailerach, wynika ze raczej klimatu ten film nie ma, i poszedl w strone glupawej amerykanskiej komedyjki. Szkoda, bo z tej historii mogl powstac naprawde swietny klimatyczny dramat SF, traktujacy widza powaznie. Raczej nie wybiore sie do kina, chociaz czekalem na ten film i Ridley bardzo cenie.

ocenił(a) film na 4
Aretus

No niestety właśnie taki jest 'marsjanin' .Mainstreamowy i mało epicki. Skoro zbiera tak dobre recenzje w USA to znaczy że kino współczesne zeszło kompletnie na psy. Dla mnie Marsjanin nie ma klimatu.

użytkownik usunięty
mario998

Niestety? Jest wierny książce. Ma klimat. Jest smieszny, pozytywny i survivalowy. Nie ma tutaj głębi i filozoficznych rozważań. Liczy się duch walki i kooperacja w celu uratowania człowieka. Taka jest książka i taki jest film.

ocenił(a) film na 4

Wiem i zdJe sobie też sprawę że taką konwencje miała książka. Ale , jakoś to mi nie pasuje do takiej sytuacji. Taka konwencja po prostu mi sie nie podoba

ocenił(a) film na 8
mario998

niestety muszę się z Tobą zgodzić ale do końca miałem nadzieję że film ten będzie nakręcony w innej ,bardziej poważnej, konwencji. Moja wysoka ocena wynika głównie z faktu iż fascynuje mnie astrofizyka :-)

ocenił(a) film na 4
Sebafilmweb

A co myślisz o Interstellar?

ocenił(a) film na 8
mario998

Interstellar to film który pokazał wszystko to o czym fizyka teoretyczna pisze i mówi ale jeszcze nikt wcześniej nie miał odwagi zobrazować w filmie fabularnym...Nolan to zrobił najlepiej jak mógł...a że wiele osób przy zderzeniu z wszechświatem traci grunt pod nogami to nie moja wina...Nolan zaczął opowiadać o czarnych dziurach,ekstremalnej dylatacji czasu,rzeczywistości pięciowymiarowej czy falach grawitacyjnych...do wielu osób na prawdę mogło to nie dotrzeć :-)

ocenił(a) film na 4
Sebafilmweb

Dlatego że w Interstellar mamy sporo dziur fabularnych a a zakończenie budzi sporo kontrowersji. Mimo to po przeczytaniu książki kipa Thorna Interstellar i nauka zmieniłem zdanie o tym filmie ;)

ocenił(a) film na 8
mario998

na temat Interstellar mógłbym debatować długo :-) również o tym czy ma dziury w fabule i czy zakończenie jest mniej lub bardziej kontrowersyjne...wiem jedno, jeśli szczerze interesujesz się astrofizyką,wszechświatem i wszystkimi faktami i tajemnicami z tym związanymi to nie możesz obojętnie przejść obok tego filmu :-)

ocenił(a) film na 4
Sebafilmweb

Nie przeszedłem. Ale pod kątem jakości filmu, jak dla mnie najlepszym filmem z trzech wymienionych jest Grawitacja. Najbardziej kompletnym. Choć wiem, że Interstellar jest bardziej emocjonalny i bardziej porusza problemy naukowe. Grawitacja jest najbardziej przyziemna i najbardziej stonowana.

ocenił(a) film na 8
mario998

Interstellar stawiam o jedno oczko wyżej niż Grawitację za rozmach i odwagę ukazanych zagadnień w kinie mainstreamowym...cały hejt skierowany na ten film jeszcze bardziej go umocnił i uwidocznił jak mało świadomości mają ludzie na temat otaczającego nas świata po za Naszą "bladoniebieską kropką" :-)

użytkownik usunięty
Aretus

Nie wiem jakie recenzje czytałeś, ale w prasie angielskojęzycznej filmem się zachwycają. Ksiazka nie jest dramatem SF. To survivalowy hard SF w pozytywnym duchu. Po drugie lepiej nie kierowac sie rezencjami i film zobaczyc samemu. Ludzie maja rozne gusta.

ocenił(a) film na 6

Czytalem mnostwo opinii i kilka recenzji. Praktycznie wszedzie nadmieniano o humorze jakime cechuje sie glowny bohater. Czyli mozna wnioskowac ze jedank tego humoru jest sporo w filmie. Niestety nie moje klimaty, chociaz SF uwielbiam.

użytkownik usunięty
Aretus

Humoru jest wsam raz. Nie ma przesytu. Sa tez wzruszajace momenty. To nie jest komedia. Humor jest dodatkiem ktory doskonale wpasowuje sie w narracje. Jak lubisz hard SF to polecam film. Ksiazke rowniez.

użytkownik usunięty

W którym momencie się wzruszyłeś?

użytkownik usunięty

Generalnie chodzi o relacje na lini Mark-załoga i Mark-Nasa. Niektóre było emocjonalne. Nie przeadam za taka stylistyka, ale tutaj to mialo rece i nogi i nie bylo zbyt cheesy. Sam sie sobie dziwie ze ruszylo mnie to tym bardziej, ze czytalem ksiazke i wiedzialem, co sie mniej wiecej wydarzy. Nie bede tego gleboko analizowal. Filmy odbieram intuicyjnie. Martian momentami mnie wzruszal wiec znaczy, ze dziala.

ocenił(a) film na 6

Dzieki za polecenie. Wiesz, ja lubie gdy kino traktuje widza powaznie , tzn nie atakuje nas glupawymi tekstami bohaterow i podpowiada ze tutaj jest przelamanie jakiegos dramatu, trudnej sytuacji , ze tutaj jest przerwa i nalezy sie smiac z bohaterami lub z bohaterow. Nie, ja tego nie kupuje. Jak ma byc dramat , to niech bedzie dramat, jak ma byc powazna sytuacj niech bedzie powaga - po calosci. Przykladowo gdzie w filmie Blade Runner czy Allien mamy jakis humor? To jest powazne kino SF trektujace widza powaznie.

użytkownik usunięty
Aretus

Martian odbiega od kanonu. Czy wszystkie filmy SF musza byc ponure i mroczne? Mamy Odyseje, mamy Blade Runnera i Aliena. Moze czas na zmiane. Ja kocham mroczne kino i stylistyke noir, ale ile mozna zaglebiac sie otchłań? Kino SF moze byc tez pozytywne. To, ze bohater ma poczucie humoru to nie znaczy, ze rezyser robi sobie z jaja z widza. Poczucie humoru jest maską, która zaklada zeby nie zwariowac. Ma do wyboru: albo myslec optymistycznie i humorem zwalczac stres i strach albo plakac i popasc w depresje? Czysta psychologia. W filmie jest humor ale sa tez sceny nie majace z humorem nic wspolnego. Po calosci? Swiat nie jest czarno-bialy. To nie system zero-jedynkowy. Miedzy tymi biegunami sa rozne odcienie.

ocenił(a) film na 6

Masz sporo racji w tym co napisales, jednak ja pozostane przy swoim. Przekladam mroczne, klimatyczne kino SF nad tym pozytywnym, jak je okresliles.

użytkownik usunięty
Aretus

Kwestia gustu:) W pewnym sensie Marsjanin nie jest do konca filmem SF. Zdecydowanie wiecej tutaj science niz fiction (Star Wars, Alien etc.). Za kilkanascie/kilkadziesiat lat to bedzie terazniejszosc.

użytkownik usunięty
Aretus

Alien to powazne kino? Kocham Alien ale to tak na prawde kino klasy B, z budzetem klasy A i aktorami klasy A+. Tak powiedzial sam Ridley o swoim filmie. I ma racje. Alien to teksanska masakra pila mechaniczna w kosmosie w stylu Hitchcock'a.

ocenił(a) film na 6

Tak, Alien to powazne kino ( co mam na mysli piszac powazne kino, wyjasnilem post wczesniej)

elcede

Mi właśnie Damon wybitnie nie pasował do tej roli. No kurde film niezły, dałem 7, ale aktor był średni. Lubię Damona, miał kilka niezłych ról. Nie wiem, czy z mimiką jego twarzy jest coś nie tak, ale mi się nie podobał.
Książki nie czytałem.
Efekty 3D zupełnie niepotrzebne. Jedyne, które mi się spodobały to ujęcia statków kosmicznych w przestrzeni. Fajnie wyglądały :).
Też byłem na przedpremierze w minioną sobotę. Nawiasem mówiąc sala na jakieś 150-200 osób, a przyszło sztuk około 30...

użytkownik usunięty
Aretus

Wg mnie Damon wypadł ok, gość ma dość pogodne usposobienie i pasował w roli inżyniera, który musi sobie poradzić w sytuacji beznadziejnej. Przypominał mi trochę Damona z Good Will Hunting.

elcede

U mnie 3D było świetne, a obraz czysty i jasny.

ocenił(a) film na 6
obleh

Obraz zawsze jest przyciemniony w okularach. Jak dla mnie 3D nie nadaje się w ogóle do filmów z napisami, strasznie męczące jest ciągłe skakanie wzrokiem z napisów na resztę obrazu. Dynamiczne sceny zawsze są rozmazane (np Hobbit masakra) akurat w tym filmie takich scen prawie nie było. Z drugiej strony jestem też przeciwnikiem lektora w filmach wiec generalnie to jest dobre jedynie w filmach animowanych.

Logan87

Zależy w jakim kinie oglądasz i w jakim miejscu siedzisz. Kwestia wprawy w wyborze miejsc. Miałem czyściutki, jasny obraz.

użytkownik usunięty
Logan87

Trzeba bylo ogladac w 2D. Przeciez widz ma wybór.

ocenił(a) film na 6

Nie zawsze :) Przedpremiera była tylko w 3D. Multipleksy dają też często 3D w lepszych godzinach. Marsjanin u mnie w Multikinie w 2D będzie tylko o 21:45. Everest tak samo raz dziennie albo w czasie pracy albo późno wieczorem, a w 3D nawet 6 razy do wyboru ;]

użytkownik usunięty
Logan87

Dla mnie 2D czy 3D nie robi w sumie roznicy. To tylko narzedzie do projekcji filmu. Jesli film jest dobry to 2/3D nie robia roznicy.

użytkownik usunięty
elcede

Tak dobry jak Exodus?

użytkownik usunięty

Exodus to na podstawie innej bajki ;)

ocenił(a) film na 9
elcede

Mi się film bardzo podobał, śmieszne sceny powodowały uśmiech, a smutne łamały serducho. Według mnie Matt Damon odwalił kawał dobrej roboty. Lekcja na dziś; nigdy nie myśl że dwugodzinny film o gościu, który utknął na marsie może być nudny ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones