PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=629476}

Martwe zło

Evil Dead
5,7 52 402
oceny
5,7 10 1 52402
7,1 12
ocen krytyków
Martwe zło
powrót do forum filmu Martwe zło

moim zdaniem bardzo udany remake, zrobiony w starym stylu (czyli krew, flaki itd.), powiedzmy sobie szczerze, stare martwe zlo, bylo fajne w tamtych czasach, teraz jak na to patrze to odczuwam maly dyskomfort i niedosyt, jestem zwolennikiem remakow, dlatego dla mnie film wyszedł swietnie, mialem w nim wszystko co chcialem i oczekiwalem

użytkownik usunięty
floster79

Właśnie poprzez trailer i negatywne komentarze trzymałem się od filmu z dala. Niepotrzebnie. Efekty gore (WOW!), montaż i muzyka są naprawdę super. Parę 'rzeczy' mnie irytowało (w tym najbardziej postać Davida - szkoda, że nie zagrał go jakiś chłopak z większą charyzmą i bogatszą mimiką) stąd 8 a nie 9/10, ale generalnie nie spodziewałem się tak dobrego horroru. Był klimat, momentami obrzydzenie i ciekawość (what next?), był również niepokój (ludzie, którzy gadają, że film powinien ich przerazić są śmieszni - w kinie widzieliśmy już prawie wszystko i chyba tylko Azjaci jeszcze w tym względzie potrafią mnie zaskoczyć, ale to raczej przez wzgląd na inną, obcą mi, kulturę). Poza tym ja oglądałem film w nocy na słuchawkach - i tak też powinno się robić z obrazami, w których atmosfera potęgowana m.in. przez dźwięki odgrywa bardzo ważną rolę (że o krwi i flakach nie wspomnę). I jeszcze jedno - chyba nie wszyscy maniacy starego Martwego Zła dotrwali do końca seansu narzekając, że nie ma Asha:P Ash jest, choć pojawia się na samiuteńki koniec po napisach końcowych. Zresztą nazwisko Bruce Campbella pojawia się w tychże wspomnianych napisach.

nic dodać, nic ująć, ZGADZAM SIĘ W 100% :), ja dla tego z reguły nie oglądam trailerowi, i od dawien dawna nie sugeruje się czyjąś opinia, bo każdy ma tam swoje "halo" w głowie, i każdy wyciąga coś dla siebie choćby z największego gniota w historii, szkoda ze sie nie zdecydowali zrobić kontynuacji, kiedyś coś tam miało powstać, jakieś tam plany były, ale już to pewnie umarło w pkt, martwym, a szkoda bo film jak na horror i budżecie bardzo dużo zarobił

użytkownik usunięty
floster79

Ja generalnie tez nie słucham innych, ale gdy czytasz 95% niepochlebnych (delikatnie ujmując) komentarzy to jednak cos Ci tam w głowie zostaje, że może rzeczywiście ten film to badziew. A przecież jest tyle innych produkcji, które chciałoby się obejrzeć (choćby dawno nie widzianych klasyków, nie tylko z gatunku horroru), więc odpuszczasz nowszy remake (z reguły tak robię, ale, na szczęście jak w tym przypadku, nie zawsze;).
No tak - książka się ostała, można zrobić 'dokrętkę';) Chyba jednak nie prędko ktoś się jej podejmie (najlepiej, żeby byli to Ci sami ludzi tj. reżyser i scenarzysta). Ale ze swej strony powiem szczerze, że trzeba mieć jaja, żeby chcieć się zmierzyć z nieśmiertelna klasyką. Wiem, że wielu twórców nie obchodzi to jak wypadną - chodzi raczej o żerowanie na nie starzejącym się tytule i potencjalne profity. Ale tu widać, że postarano się naprawdę nielicho. I gdyby tylko casting był nieco 'lepsiejszy' byłbym bardziej usatysfakcjonowany. niemniej z pewnością wrócę jeszcze do tego filmu i to podejrzewam, że nie raz.

no ja już do niego wracałem bardzo dużo razy hehe, swoja drogą do nie ogarniam właśnie tylu niepochlebnych komentarzy, wiem ze dużo ludzi pisało ze to klasyka, nie powinno się tego ruszać itp. ok. w połowie się z tym zgodzę, bo nie w każdym gatunku pasuje remake np. nie wyobrażam sobie nowego ojca chrzestnego hehe, ale horror... jak najbardziej tak, większy wachlarz możliwości, i co w tym jest złego (mam na myśli martwe zło) ze go odnowili, z dzisiejsza technika i możliwościami, maja dużo większy rozmach niż kiedyś, pewnie ktoś powie a co z klimatem ? tamtego już nie powtórzą za nic ?, pewnie i tak jest (choć nie jest to regułą), ale mi to tam nie przeszkadza, remake to zawsze nowe spojrzenie na dany temat i tyle, nie zawsze się udaje, ale tez nie zawsze nie wychodzi, w tym wypadku, nawet brak Asha mi tego nie popsuło :)

użytkownik usunięty
floster79

True true:)
Gore w tym filmie to czysta poezja:) Ktoś się przyczepił np. że główna bohaterka nie byłaby w stanie oderwać sobie ręki zmiażdżonej samochodem. So f*ckin' what??!! Niby stare Martwe Zło obfitowało w tym względzie w ultra realizm:P Tu chodzi o zabawę, o powód, żeby pokazać oderwanego, tryskającego posoka kikuta i żeby widz z tego czerpał radochę. Ja miałem nielichą:) No i końcowa walka też była zajebiaszcza (zwłaszcza scena z piłą hehe:)
Tak się właśnie zastanawiam czy w takim razie powinienem sięgnąć po nowego Cosia. Stary wymiatał (do tej pory, gdy nie ma czasu obejrzeć całego filmu, zapuszczam sobie sceny transformacji na youtubie i nadal robią na mnie niesamowite wrażenie Oo). Oglądałeś może remake?

nowy "cos" to nie remake tylko prequel, ale jak najbardziej warto, dla mnie bomba, oczywiście znowu przeczytałem 1000 nieprzyjaznych komentarzy hehe ale myślę ze ci się spodoba

floster79

zrobiony fajnie w starym stylu :)

użytkownik usunięty
floster79

Ooo widzisz nawet to mi uciekło, że to prequel. Ale skoro zachęcasz to obejrzę;) Odpuszczałem te dwa filmy z niejakich obaw odnośnie tykania klasyki i z racji głodu coraz to nowych/starych (czytaj nieobejrzanych do tej pory) filmów. Ale 'pierwsze koty za płoty' i chyba chętniej zacznę sięgać po nowe odsłony;) Dzięki za info:)

no i prawidłowo, ja uwielbiam horrory, te nowe i te stare dlatego moje spojrzenie jest trochę na wyrost ale trudno.. każdy lubi to co lubi hehe, osobiście uważam ze w latach 80 powstały najlepsze odsłony dziś już kultowych horrorów, co do filmu "coś', który się nie spłacił (nie wiem jak to możliwe), dla mnie na prawdę jest super zrobiony, tak jak ci napisałem w starym stylu, czyli fajny klimat, aktorstwo tez dało rade (jak na horror), wszytko fajnie zmontowane i to czego mi w ostatnim czasie brakowało, obca forma życia, jakieś monstrum itp. bo wiadomo w tych czasach się straszy ludzi duchami, otwieranymi drzwiami, gasnącymi światłami itp. hehe, hym chyba się starzeje bo wciąż mnie kręcą horrory w których sceny "gore' aż kipią hehe, jeśli doceniłeś nowy evil dead, to myślę ze ten cie nie rozczaruje, ale... jak nie zobaczysz to nie ocenisz :)

pozwoliłem sobie podglądnąć twój profil, i teraz trochę z innej beczki, widzę ze nie widziałeś "morderstwa pierwszego stopnia" ? jeśli nie to zobacz koniecznie, film MASAKRA :)

użytkownik usunięty
floster79

A właśnie czytałem Twoja opinie na temat tego filmu. Bacon jest świetnym aktorem, więc choćby tylko ze względu na niego obejrzę. Zresztą już jakiś czas temu zaznaczyłem, że 'umrę jak nie obczaję';)

no Bacon naprawdę świetny aktor, mogę ci jeszcze polecić z nim film (jak nie widziałeś) http://www.filmweb.pl/film/U%C5%9Bpieni-1996-616 , kolejny film który mi utkwił na długo w pamięci hehe

użytkownik usunięty
floster79

Uśpionych widziałem, rzeczywiście świetny film:) Super dobrali obsadę i bardzo dobry klimat. Oglądałem nawet kilkukrotnie.

dobra uciekam do pracy dzieki za rozmowe i pozdrawiam :)

użytkownik usunięty
floster79

Pozdrawiam również i miłego dnia:)

użytkownik usunięty
floster79

Tu jest COŚ, co mnie zachęca do obejrzenia COSIA:
https://www.youtube.com/watch?v=5HhRV1BV1pQ

no i właśnie o to mi chodziło pisząc , obca forma życia, monstrum ;), jak już jesteśmy przy tych remakach, to co powiesz o nowym "piatku 13-go". i "koszmarze z ulicy wiązów" ?

użytkownik usunięty
floster79

Piątku 13ego nie widziałem (nowego of korz), ale Koszmar w ogóle nie przypadł mi do gustu:( Przykro mi, ale nawet Jackie Earl nie pomógł;/ Szkoda, bo miałem nadzieję na fajna powtórkę z rozrywki.

to mnie znowu na odwrót hehe

użytkownik usunięty
floster79

Nie zrozum mnie źle - akcje z Krugerem były niezłe, ale dla mnie nowa odsłona nie miała klimatu. I jednak wolę starszego odtwórcę roli Freddiego..A nowy Piątrk może kiedyś nadrobię;)

nie no spoko, przeciesz nie musimy miec takiego samego zdania w kazdym filmie hehe, dla mnie tez starego freda i klimatu tamtych lat nic nie przebiło, ale bylem bardzo ciekawy jak sobie poradzi ta nowa odsłona, i według mnie nie najgorzej, ale to tam moje skromne zdanie, a co do piątku 13-go, to zobacz odrób zaległości i ocen, dla mnie, starego piątku (części 1-4, osobiście uważam 4 najlepsza) nie da się zastąpić niestety, te brzemię jest nie do udźwignięcia w tej sytuacji, nie będę się rozpisywał czemu, bo jeszcze go nie widziałeś, ale jak zobaczysz to możemy wymienic opinie ;)

użytkownik usunięty
floster79

Ok z pewnością obejrzę;)
Ze starych części musiałbym sobie przypomnieć te 'dalsze', bo chyba jednak najbardziej pamiętam 'jedynkę' (chyba oglądałem ją najczęściej - pierwszy raz za małolata u ciotki na vhs-ie <podobnie jak w przypadku Koszmaru z Ulicy Wiązów z Deppem> i to było WOW! ;).
A w kolejce już czekają na odświeżenie filmy z serii Reanimator (Beyond Reanimator z 2003r. nie widziałem, więc będzie to mój pierwszy raz;) i From Beyond, który polecił mi znajomy z FW a który jakimś cudem umknął mi przez te wszystkie lata (ale powoli staram się nadrobić zaległości;). Tylko zebrać się muszę i pewno zarwać kilka nocy (lub porządnie jedną), bo Szanowna Druga Połówka nie przepada za horrorami (tzn. tymi krwawymi, bo filmy o duchach bazujące na klimacie jakoś przechodzą jej przez przełyk;).
3m się:)

użytkownik usunięty
floster79

Obejrzałem nowego Cosia i...nie jestem zawiedziony;) Tzn. chyba wersji Carpentera nic nie przebije, ale jednak nowy Coś dobry jest:) Fakt - momentami zachowanie ludzi niewiele ma wspólnego z logiką (ale bardziej raziło mnie to w przypadku 'naukowców' z Prometeusza), momentami sztuczne CGI (jednak animatroniki, lalek i przebieranek się nie zastąpi, przynajmniej na razie, chyba, że damy przykład Avatara, który wiosny nie czyni;P), ale jest KLIMAT i świetne połączenie z filmem Carpentera. Stąd dałem aż 8, tak jak w przypadku omawianej tu nowej odsłony Evil Dead. to tak na marginesie, gdybyś chciał wiedzieć;)
Pozdrowicha:)

ocenił(a) film na 7
floster79

Narzekają, bo remaki w 99% przypadkach są gorsze. Dlatego większość woli oryginały.
Na każdym dobrym portalu filmowym oceny remaków są dużo gorsze nie bez powodu.

Jedyne remaki, które przebiły pierwowzór moim zdaniem to
Człowiek z blizną 1983, The Thing 1982, Mucha 1986.

Co do tego remaku to brakuje Asha. Brakuje tego klimatu jaki był, zwłaszcza w pierwszych dwóch częściach, ale i tak spodziewałem się, że będzie gorzej, a wyszło solidnie.
Coś na miarę remaku Teksańskiej masakry 2003, Wzgórza mają oczy 2006, Halloween 2007 czyli wyraźnie gorzej od oryginału, który spowodował, że wybił się mocno film, ale da radę obejrzeć się nową wersję i czerpać z niej przyjemność.
Nie będzie kontynuacji Armii Ciemności z Brucem Campbellem, ani nie będzie sequelu remaku, a takie były plany, by w końcu połączyć w jakimś filmie fabuły tych filmów,
bo postanowili zrobić serial Ash vs Evil dead dziejącą się 30 lat po wydarzeniach kończących Armię ciemności z zakończeniem w supermarkecie (było też inne zakończenie, gdy budzi się po zagładzie nuklearnej, bo wypił jedną kropelkę za dużo)
Moim zdaniem trylogia oryginalna Evil dead broni się mocno do dziś i jest jedną z najlepszych serii grozy obok Obcy, Piątek 13, Halloween, Koszmar z ulicy wiązów, czy trylogii Romero o żywych trupach (Noc 68, świt 78, dzień 85)
Tak prezentują się poszczególne oceny serii Evil dead na imdb:
Martwe zło 1981 imdb 7,6
Martwe zło 2 1987 imdb 7,8
Armia ciemności 1993 imdb 7,6
Martwe zło 2013 (remake) imdb 6,5
Ash vs Evil dead 2015 (serial) imdb 9.2
Serial póki co bardzo podoba się i ma zadziwiająco wysokie oceny.
Ale pewnie duża w tym zasługa, że w główną rolę wcielił się Bruce Campbell i za projektem serialu stoi Sam Raimi twórca serii.



returner

trudno się z tobą nie zgodzić, co do starego martwego zła to faktycznie tamtego klimatu nie da się zastąpić ani uzyskać, ale nowy evil dead to przynajmniej dla mnie świetny remake z wylewającymi się scenami gore, a o to chyba chodziło w tym filmie, co do sequela nowego martwego zła to czytałem ze on powstanie, tylko na chwile obecna nie jest priorytetem, ale podobno już pracują nad zarysem scenariusza, także zobaczymy, z reszta jak na horror dużo zarobił wiec wydaje mi się ze prędzej czy później go zekranizują

returner

a co do Halloweenu , to robe zombie zrobił to genialnie, kurde kiedy się doczekam jakiegoś początku halloweena hehe ale wiadomo stare halloweeny zwłaszcza części 1-5 oprócz 3 to miazga :) do dziś jak je oglądam to mi się podobają, w odróżnieniu do starego evil dead, teraz już tylko czuje dyskomfort, ale szacunek będzie miał zawsze ten film u mnie :)

ocenił(a) film na 7
floster79

Wiesz Evil dead dla mnie jest lepsze od remaku. Ale to nie jest ulubiona część.
Uwielbiam 2 część. 2 i 3 moim zdaniem miażdżą remake, który jest na serio bez humoru i klimatu co było głównymi atutami tego cyklu.
Ale jak wiadomo remakowali pierwszą część, która jest robiona jako horror,
choć ma momenty zabawne. Choć dopiero druga część to pastisz.

returner

napisze coś oryginalnego dla odmiany hehe , to rzecz gustu i tyle, a o gustach się nie dyskutuje hehe ;)

returner

z reszta stare martwe zlo mialo klimat, nowe marte zlo ma fajne sceny i jest git :)

użytkownik usunięty
returner

W 99% masz rację;)
Też wolę starsze odsłony, co nie znaczy przy tym, że remake musi być zły. Mam wrażenie, iż ludzie mają zbyt duże oczekiwania względem nowych wersji. Wiadomo, że w 'grubej' większości przypadków oryginału się nie przebije i nie ma o co kruszyć kopii. Zdaje sobie sprawę, że kręcenie remake'ów jest czynnością bardziej odtwórczą i w wielu przypadkach może to oznaczać żerowanie na sławie genialnego poprzednika w celu lepszej sprzedaży. Niemniej każdy film jest robiony również po to, żeby na siebie zarobić i żadne nasze płacze tego nie zmienią. Kiedyś być może troszkę inaczej się do tego podchodziło - w czasach obecnych liczy się przede wszystkim zysk, 'wtedy' bardziej ryzykowano i w ogromnym stopniu liczyła się pasja (nadal na szczęście się liczy). Ale nie ma tragedii. Gnioty powstawały również w poprzednich epokach i powstawać będą nadal, a my po prostu musimy uzbroić się w cierpliwość, tak, aby w zalewie rzeczy przeciętnych znaleźć coś fajnego dla siebie.

w rzeczy samej :) lat 80 nic nam nie zastąpi, a w tamtym okresie powstały w większości najlepsze horrory :)

użytkownik usunięty
floster79

True true:D

ocenił(a) film na 7

Lata 80 ? Najlepsze lata horrorów to lata 70' i początek lat 80'
Egzorcysta 1973 imdb 8,0
Don't Look now 1973 imdb 7,4
Black Christmas 1974 imdb 7,3
Teksańska masakra piłą łańcuchową 1974 imdb 7,5
Szczęki 1975 imdb 8,1
Omen 1976 imdb 7,6
Halloween 1978 imdb 7,9
Świt żywych trupów 1978 imdb 8,0
Obcy 1979 imdb 8,5
Lśnienie 1980 imdb 8,4
Dressed to Kill 1980 imdb 7,1
The Changeling 1980 imdb 7,3
Evil dead 1981 imdb 7,6
The Thing 1982 imdb 8,2
Poltergeist 1982 imdb 7,4
Koszmar z ulicy wiązów 1984 imdb 7,5
Henry Portrait Of A Serial Killer 1986 imdb 7,1
Wysłannik piekieł 1987 imdb 7,1

W latach 90' wyróżniały się np: Candyman 1992, W paszczy szaleństwa 1994,
Krzyk 1996, Funny games 1997.



Na samą logikę - oryginał daje świeży pomysł.
Remake to tylko kalka, która chce żerować na udanym pomyśle.
Podobnie jak sequele. Ale to tylko kalki.
Ale The Thing 1982 który przerósł oryginał i to mocno.
To przykład idealnego remaku.
Wersja oryginalna "The Thing from Another World" jest na każdym portalu filmowym niżej oceniana niż remake z 1982 co się nie zdarza.

returner

ja nie twierdze ze tak nie jest, i nie mowie ze każdy remake jest lepszy od originalu ( bo tak nie jest), napisałem tylko ze nowy evil dead dla mnie jest udanym i mi się bardziej podobał i tyle, co do tych lat 80, to nie musisz mnie chwytać za słówka, bo generalnie to uprościłem, gdybym wiedział ze jesteś tak drobiazgowy, to bym ci to wyszczególnił :) a jak już tak wyszczególniasz, to tyle samo jest dobrych horrorów z lat 70 co z 80, tylko kwestia gustu komu bardziej przypadły, te z 70 czy z 80, a oceny imdb, filmwebu czy z jakichkolwiek innych stron z filmami, dla mnie nic nie znaczą, bo każdemu się może podobać co innego, i na co inne będzie zwracał uwagę oceniając film, dla mnie (jeśli chodzi o filmy) większość nie zawsze ma racje, ale to moje zdaniem jest, bo wychodzę z założenia najpierw zobacz potem ocen

ocenił(a) film na 7
floster79

Wiadomo, że oceny na portalach pokazują tylko jak oceniany jest dany film przez ogół społeczeństwa.
Filmweb to akurat marny portal jeśli chodzi o oceny,
bo filmy słabe, średnie oraz dobre mają często zbliżone oceny. Imdb ma dużo bardziej adekwatne oceny co do poziomu danego filmu, bo nie ma tam multikont do zaniżania sztucznego. Każdy ma jedno konto.

"i nie mowie ze każdy remake jest lepszy od originalu ( bo tak nie jest)"

99% remaków jest gorszych od oryginałów.
Większość bardzo wyraźnie. Choćby z prostej przyczyny,
że one są robione głównie do tych co nie znają oryginału.
Ludzie, którzy widzieli oryginał - mają zapaloną lampkę -
Hej to już było, niczym nie są zaskoczeni. Odgrzewany kotlet.
A w przypadku remaku Evil dead- dochodzi zmiana konwencji, brak humoru, brak specyficznego klimatu,
brak Asha. Stąd bardzo wielu ludzi jeździ po tym filmie jak po szmacie. Ja osobiście uważam, że jest niezłym remakiem, ale wchodzi w ramy - jest tylko kalką dla nowego pokolenia.

Jedyne 3 przykłady lepszych remaków podałem:
-Coś 1982
-Człowiek z blizną 1983
-Mucha 1986
Innych nie potrafię podać.

returner

widzisz może i 99% jest gorszych od oryginał, ale to nie znaczy ze nie mogą się podobać, ze nie można tam znaleźć czegoś dla siebie, ze nie można popatrzeć na niego z innej perspektywy, kurde trudny temat, bo ja mam generalnie, prawie takie samo zdanie jak ty, tylko ze ja się staram do każdego filmu podchodzić indywidualnie i tyle, a co powiesz o nowym Halloweenie roba zombie ? według ciebie udany\nie udany ?

ocenił(a) film na 7
floster79

Za udane remaki mogę uznać:
Noc żywych trupów 1990
Krąg 2002
Świt żywych trupów 2004
Teksańska masakra piłą łańcuchową 2003
Wzgórza mają oczy 2006
Halloween 2007
Evil dead 2013

Ale z tych tylko "Wzgórza mają oczy" 2006 mógłbym uznać za film porównywalny z oryginałem. Tyle, że tu pierwowzór nie był jakimś wybitnym horrorem moim zdaniem.
Remake Halloween R.Zombie miał wielką zaletę,
bo podszedł do tematu inaczej niż w swym dziele Carpenter.
Pokazał dzieciństwo M.Myersa i szukał przyczyny logicznych w tym kim stawał się główny bohater. Jak wiesz w oryginale niewiele wiadomo na temat dzieciństwa - według dr Loomisa Michael jest wcieleniem szatana i tyle.

returner

i tu się z tobą zgodzę w 100% :)

użytkownik usunięty
returner

Oj czepiasz się z tymi latami 70tymi, choć jednocześnie masz rację;P Wymienione przez Ciebie (w większości) tytuły również uważam za jedne z najlepszych dokonań na polu horroru. Dorzuciłbym jeszcze:

Brain Dead (Peter Jackson się kłania)
Wywiad Z Wampirem
Dracula
Dziecko Rosemary
Nieustraszeni Pogromcy Wampirów (bardziej komedia niż horror, ale Martwe Zło wymieniłeś, więc czuję się usprawiedliwiony; poza tym patrz wyżej na Martwicę Mózgu;)
Harry Angel
The Entity
Drabina Jakubowa
obie stare części Postrachu Nocy
Scanners
Nightbreed (mam sentyment do tego filmu..)

czy z nowszych:

Zejście
Event Horizon
Silent Hill
Dark Water
Stygmaty
Dog Soldiers
Deadspace: Downfall (animacja, ale za to jaka)
oraz Deathgasm i Zombie SS (1 i 2) z najnowszych.

No i byłbym zapomniał o tych bazujących na klimacie a należących do moich ulubionych: 6 Zmysł i Inni.
A oceny na 'każdym portalu' są ocenami uśrednionymi i nie są żadną wyrocznią (wystarczy 'nasz' portal:P), nijak też się mogą mieć do osobistych preferencji danej jednostki. To tak na marginesie.

ocenił(a) film na 7

Evil dead 2, Armię ciemności czy Martwice mózgu nie wymieniałem, bo to bardziej pastisz horrorów, a nie typowe horrory. To samo Powrót żywych trupów 1985.
A wiadomo, że te cztery filmy mają wysokie oceny na portalach filmowych.Filmweb to tragedia jeśli chodzi o oceny, nikt nie traktuje ich poważnie, bo jak pisałem filmy słabe, średnie i dobre często mają porównywalne oceny.
Stało się tak dlatego, bo na filmweb każdy może mieć kont ile chce. na najlepszych stronach można mieć jedno konto na jedno nazwisko i nie ma tego problemu :)

O tak. Dziecko Rosemary, 6 zmysł, Inni to świetne pozycje.
A jak ci się podoba
Krąg 1998 Jap lub 2002 Usa, Klątwa 2002 Jap lub 2004 Usa,
Widmo 2004 Taj, Naznaczony 2010 , Obecność 2013.
Takie horrory też ci podchodzą ?

użytkownik usunięty
returner

Heh jak najbardziej:)
Lubię różne horrory - komediowe, z elementami gore czy raczej wypełnione po brzegi tego typu 'rzeczami', ale także te bazujące na klimacie, polegające na grze świateł i cieni, z dobrym udźwiękowieniem, które nierzadko posiadają również elementy dobrego dramatu. Krąg i Klątwę widziałem, ale niestety tylko w wersji made in USA (choć i tak uważam, że były niezłe - zakładam jednak, że gorsze niż oryginały). Tak samo Dark Water ale tu akurat wersja wuja Sama podobała mi się baaardzo (jest to jeden z moich ulubionych, 'stonowanych' horrorów, choć japońskiego oryginału również nie przepuszczę). Widma i Naznaczonego nie widziałem jeszcze, ale nadrobię zaległości (naczytałem się wiele dobrego o nich, ale sam zrewiduję te opinie;). Natomiast Obecność zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie (wahałem się między 7 a 8, w końcu dałem ocenę 7,5/10). Niby to już było i to wiele razy, ale jednak twórcy spisali się jak trzeba i stworzyli coś naprawdę wartościowego. Ja oglądam tego typu filmy w nocy, ze słuchawkami na uszach, więc nawet jeśli horror posiada jakieś mankamenty to potrafię docenić dźwięk i nade wszystko klimat, który powinien grać pierwsze skrzypce w tym gatunku (zresztą nie tylko w tym, ale 'tu' jest jak najbardziej wymagany i pożądany).
Z nowszych produkcji mogę Ci polecić film Babadook. Jak dla mnie jest to bardziej dramat niż horror, ale elementy tego drugiego gatunku (napięcie) uświadczysz jak najbardziej.

użytkownik usunięty
returner

A odnośnie filmweba to masz jak najbardziej rację. Niestety...

ocenił(a) film na 7

Akurat Krąg amerykański to jedyny remake udany azjatyckich horrorów.

Krąg 1998 imdb 7.3 = Krąg 2002 imdb 7.1
Obie wersje podobały się mi porównywalnie.
Oczywiście azjatycką wersję widziałem szybciej w 2001 roku więc amerykańska już mnie tak mocno nie zaskoczyła.

Klątwa 2002 imdb 6.7 >> Klątwa 2004 imdb 5.9
Jest też Klątwa 2000 tv imdb 7.0 na jej podstawie zrobili kinówkę w 2002.
Amerykańska wersja nadrabia tylko dobrym obrazem i dźwiękiem przestrzennym, ale nie ma tak ponurego klimatu.
Film jest wręcz kalką 1 do 1, aczkolwiek niektóre sceny, które były w japońskim oryginale dopiero umieścili w 2 części amerykańskiego remaku.

Widmo 2004 imdb 7.3 >>>>>>> Widmo 2008 imdb 5.2
Miażdżąca przewaga azjatyckiego oryginału.
Niektórzy mówią, że Widmo to najlepszy horror z Azji, lepszy od Kręgu i Klątwy.

Dark water 2002 imdb 6.7 >> Dark water 2005 imdb 5.5
Azjatycki oryginał kręcił reżyser Kręgu Nakata.
Trochę lepsza jest azjatycka wersja

Naznaczony 2010 imdb 6.8
Naznaczony 2 2013 imdb 6.6
Obecność 2013 imdb 7.5
oraz Obecność 2, które ukaże się w 2016 roku to
filmy amerykańskie, ale kręcone przez J.Wana, który pochodzi z Azji więc czuć takie połączone szkoły azjatyckiej i zachodniej w kręceniu ghost story.
Naznaczony ma bardzo niski budżet (1,5mln), a efekt jest piorunujący, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk dorównuje remakom Krąg (48mln) i Klątwa (10mln).

użytkownik usunięty
returner

Z pewnością obejrzę, bo dobrych horrorów nigdy dość;)
W ogóle muszę się lepiej zapoznać z azjatyckim kinem i nie tylko o filmy grozy mi chodzi - Oldboy do tej pory robi na mnie piorunujące wrażenie i gorąco ubolewam nad faktem, że powstała w ogóle amerykańska wersja. Tamtejsze kino akcji (zwłaszcza 'kopane') również udowadnia, że Amerykanie niestety zostali w tyle i potrafią robić mniej lub bardziej udane 'wygładzone' kalki (np. nowy Dredd nawet mi się podobał, dopóki nie obejrzałem RAIDa, którego również 2 część robi niesamowite wrażenie..).

ocenił(a) film na 7

Raid był świetnie nakręcony.

Z Azji polecam dużo bardzo dobrego kina!

Indie:
Ogień 1996 imdb 7,4
Ziemia 1998 imdb 7,8
Monsunowe wesele 2001 imdb 7,4
Rób swoje! 2001 imdb 8,2
Mój kraj 2004 imdb 8,3
Woda 2005 imdb 7,8
Black 2005 imdb 8,3
Magia uczuć 2006 imdb 7.9 Usa/Indie
Rang de basanti 2006 imdb 8,4
Like stars on earth 2007 imdb 8,5
3 Idiots 2009 imdb 8,5
Udaan 2010 imdb 8,4
Gangs of Wasseypur 1 i 2 2012 imdb 8,4
Barfi! 2012 imdb 8,2
Kahaani 2012 imdb 8,3
Vishwaroopam 2013 imdb 8,8 (ma być 2 część)
Baahubali The Beginning 2015 imdb 8.7 (ma być 2 część)

Iran:
Children of Heaven 1997 imdb 8.5
Turtles can fly 2004 imdb 8.1
Darbareye Elly 2009 imdb 8.2
A Separation 2011imdb 8.4

Japońskie
Akira Kurosawa:
Drunken Angel 1948 imdb 7,8
Stray dog 1949 imdb 7,8
Rashomon 1950 imdb 8,3 (mój ulubiony film Kurosawy)
Ikiru 1952 imdb 8,3
Seven Samurai 1954 imdb 8,7 (7 wspaniałych 1960 to remake tego filmu)
Tron we krwi 1957 imdb 8,2 (W oparciu o Makbeta)
Hidden Fortress 1958 imdb 8,1
Straż przyboczna 1961 imdb 8,4 (Za garść dolarów 1964 to remake tego filmu)
Niebo i piekło 1963 imdb 8,4
Rudobrody 1965 imdb 8,3
Dersu Uzala1975 imdb 8,3
Kagemusha1980 imdb 7,9
Ran 1985 imdb 8,3

Masaki Kobayashi:
Czlowieczy los I 1959 imdb 8,5
Czlowieczy los II 1959 imdb 8,5
Czlowieczy los III 1961 imdb 8,8
Harakiri 1962 imdb 8,7
Kwaidan 1964 imdb 8,0
Bunt 1967 imdb 8,4

Kenji Mizoguchi:
Zycie Oharu 1952 imdb 8,2
Opowiesci ksiezycowe 1953 imdb 8,2
Zarzadca Sansho 1954 imdb 8,4
Ukrzyzowani kochankowie 1954 imdb 8,2

Takeshi Kitano:
Scena nad morzem 1991 imdb 7,6
Sonatine 1993 imdb 7,6
Hana-bi 1997 imdb 7,9
Kikujiro 1999 imdb 7,9
Brother 2000 imdb 7,2
Lalki 2002 imdb 7,7
Zatoichi 2003 imdb 7,6

Takashi Miike:
Zywi lub martwi 1999 imdb 6,9
Gra wstepna 1999 imdb 7,2
Ichi Zabójca 2001 imdb 7,1
Visitor Q 2001 imdb 6,8
Gozu 2003 imdb 7,1
Three extremes 2004 imdb 7,1
Crows zero 2007 imdb 7,1
13 zabójców 2010 imdb 7,6

Shion Sono:
Klub samobójców 2001 imdb 6,8
Strange Circus 2005 imdb 7,1
Love Exposure 2008 imdb 8,1
Cold Fish 2010 imdb 7,1
Guilty of Romance 2011 imdb 6,8

47 wiernych samurajów 1962 imdb 7,8
Kobieta z wydm 1964 imdb 8,5
Miecz przeznaczenia 1966 imdb 8,1
Story of Ricky 1991 imdb 7,2
Love letter 1995 imdb 8,0
Battle Royale 2000 imdb 7,7
All About Lily Chou-Chou 2001 imdb 7,7
Azumi 2003 imdb 6,9
Nobody knows 2004 imdb 8,1
Survive style 5+ 2004 imdb 7,7
My rainy days 2009 imdb 7,0
Kokuhaku 2010 imdb 7,9

Chińskie
Yimou Zhang:
Czerwone sorgo 1987 imdb 7,5
Ju Dou 1990 imdb 7,8
Zawiescie czerwone latarnie 1991 imdb 8,2
Opowiesc o Qiu Ju 1992 imdb 7,6
Zyc! 1994 imdb 8,3
Szanghajska triada 1995 imdb 7,2
Wszyscy albo nikt 1999 imdb 7,8
Droga do domu 1999 imdb 7,9
Hero 2002 imdb 7,9
House of Flying Daggers 2004 imdb 7,6
Tysiace mil samotnosci 2005 imdb 7,5
Flowers war 2011 imdb 7,6
Powrót do domu 2014 imdb 7,3

Kar-Wai Wong:
Kiedy lzy przemina 1988 imdb 7,1
Dni szalenstwa 1990 imdb 7,6
Chungking Express 1994 imdb 8,1
Popioly czasu 1994 imdb 7,2
Upadle anioly 1995 imdb 7,7
Happy Together 1997 imdb 7,7
Spragnieni milosci 2000 imdb 8,1
2046 2004 imdb 7,5

Johnnie To:
Czas ucieka 1999 imdb 7,5
Fulltime Killer 2001 imdb 7,0
Wybór mafii 2005 imdb 7,1
Wygnani 2006 imdb 7,3
Kartel 2012 imdb 7,0

John Woo:
Byle do jutra 1986 imdb 7,6
Byle do jutra II 1987 imdb 7,4
Platny morderca 1989 imdb 7,9
Kula w łeb 1990 imdb 7,7
Dzieci triady 1992 imdb 7,9
Trzy królestwa 2008 imdb 7,4
Trzy królestwa part 2 2009 imdb 7,6

Fist of fury 1972 imdb 7,4
Way of dragon 1972 imdb 7,3
Enter the dragon 1972 imdb 7,7
Shaolin vs ninja 1978 imdb 7,9
36th Chamber of Shaolin 1978 imdb 7,8
Drunken Master 1978 imdb 7,7
Snakes in the eagle's shadow 1978 imdb 7,5
Knockabout 1979 imdb 7,6
The Young master 1980 imdb 7,3
Shaolin temple 1982 imdb 7,1
Ninja Commando 1982 imdb 7,6
Project A 1983 imdb 7,5
Wheels on meals 1984 imdb 7,3
Police story 1985 imdb 7,6
Police story 2 1988 imdb 7,2
Eastern condors 1987 imdb 7,4
Dragons Forever 1988 imdb 7,4
Operation Condor 1991 imdb 7,2
Dawno temu w Chinach 1991 imdb 7,4
Dawno temu w Chinach 2 1992 imdb 7,5
Dawno temu w Chinach 3 1993 imdb 6,8
Iron monkey 1993 imdb 7,6
Zegnaj, moja konkubino 1993 imdb 8,1
Drunken Master 2 1994 imdb 7,6
Fist of Legend 1994 imdb 7,6
Przyczajony tygrys, ukryty smok 2000 imdb 7,9
Infernal Affairs 2002 imdb 8,1
KillZone 2005 imdb 7,2
Flash Point 2007 imdb 6,8
Invisible Target 2007 imdb 6,8
Ip man 2008 imdb 8,1
Ip man 2 2010 imdb 7,6

Koreańskie
Ki-duk Kim:
Wyspa 2000 imdb 7,1
Bad guy 2001 imdb 6,9
Adres nieznany 2001 imdb 7,3
Wiosna, lato, jesien, zima... i wiosna 2003 imdb 8,1
Samarytanka 2004 imdb 7,2
Pusty dom 2004 imdb 8,1
Łuk 2005 imdb 7,2
Time 2006 imdb 7,3
Oddech 2007 imdb 7,0
Pieta 2012 imdb 7,2

Park Chan Wook:
Strefa bezpieczenstwa 2000 imdb 7,9
Pan zemsta 2002 imdb 7,7
Oldboy 2003 imdb 8,4
Pani zemsta 2005 imdb 7,7
Pragnienie 2009 imdb 7,1

Joon-ho Bong:
Szczekajace psy nie gryza 2000 imdb 7,1
Zagadka zbrodni 2003 imdb 8,1
The Host: Potwór 2006 imdb 7,0
Matka 2009 imdb 7,8
Haemoo 2014 imdb 7,0

Kim Jee-Woon:
Quiet Family 1998 imdb 7,1
Opowiesc o dwóch siostrach 2003 imdb 7,3
Slodko-gorzkie zycie 2005 imdb 7,7
Dobry, zly i zakrecony 2008 imdb 7,3
Ujrzałem diabła 2010 imdb 7,8

Christmas in August 1998 imdb 7,8
Tell Me Something 1999 imdb 6,6
Spider Forest 2004 imdb 6,7
Mietowy cukierek 2009 imdb 7,9
Failan 2001 imdb 7,8
Oasis 2002 imdb 8,0
A Dirty Carnival 2006 imdb 7,5
Bez tchu (Breathless) 2008 imdb 7,7
The Chaser 2008 imdb 7,9
Crossing 2008 imdb 7,6
The Man from Nowhere 2010 imdb 7,9
Iggi 2010 imdb 6,9
My Sassy Girl 2001 imdb 8,2
Keulraesik 2003 imdb 7,9
A moment to remember 2004 imdb 8,3
Sad movie 2005 imdb 7,5
Always 2011 imdb 7,8

Anime japońskie:
Nausicaa of Valley of Winds 1984 imdb 8,1
Laputa: Castle in the Sky 1986 imdb 8,1
Akira 1988 imdb 8,1
Grave of the Fireflies 1988 imdb 8,5
Ghost in the shell 1995 imdb 8,0
Whisper of the heart 1995 imdb 8,0
Princess Mononoke 1997 imdb 8,4
End of Evangelion 1997 imdb 8,2
Spirited Away 2001 imdb 8.6

Horrory japońskie:
Cure: Kyua 1997 imdb 7,4
Ringu 1998 imdb 7,3
Ju-on Grudge 2002 imdb 6,7
Dark water 2002 imdb 7,7
Infection 2004 imdb 6,1
Wizje 2004 imdb 6,3
Reincarnation 2005 imdb 6,2

Horrory koreańskie:
Pon 2002 imdb 6,3
Bulshinjiok 2009 imdb 6,6

Horrory chińskie:
Dumplings 2004 imdb 6,8
Gui Si 2006 imdb 6,6
Re-Cycle 2006 imdb 6,1

Horrory tajskie:
Shutter 2004 imdb 7,1
Alone 2007 imdb 6,5

użytkownik usunięty
returner

No to możesz sobie pogratulować, gdyż niniejszym, po przeczytaniu Twoich rekomendacji, czuję się rozje*any ma łopatki;) Serio - gratuluję:D
Teraz wyraźnie widzę, że moja wiedza o kinie azjatyckim jest bardzo znikoma (wiedziałem o tym już wcześniej, jeno utwierdziłem się w tym przekonaniu). Obejrzałem kilka z podanych przez Ciebie pozycji, ale cudowna ich większość pozostaje w mojej błogiej nieświadomości;/ Nie zrozum mnie przy tym źle - Kitano, Kobayashi, Kurosawa, Wong, Wu i inni są mi znani, ale mam poważne zaległości w filmografii tych panów. Ale stopniowo, powoli będę się zaznajamiał z poszczególnymi filmami.
Dzięki za tytuły i rekomendacje:) Część mam już zaznaczonych 'do obejrzenia', ale gdy dorzucę resztę wyjdzie na to, że mam coś koło kilku tys. tytułów, które chciałbym zobaczyć. Najlepiej jakby człowiek był wampirem - wtedy myślę, że mogłoby mi wystarczyć czasu;)

ocenił(a) film na 7

Polecam Tobie obejrzeć, bo wiele tam wybitnych filmów z
tej listy.

Z Europy i Usa jest raczej jeszcze więcej wielkiego kina.
Włoskie giallo:
Deep Red 1975 imdb 7,7
Suspiria 1977 imdb 7,5
Inferno 1980 imdb 6,7
Ciemności 1982 imdb 7,2
Phenomena 1985 imdb 6,9
Torso 1973 imdb 6,6
Beyond the darkness 1979 imdb 6,4
Demons 1985 imdb 6,7

Włoskie
Fellini:
Vitelloni,I 1953 imdb 8,0
Strada,La 1954 imdb 8,1
Nights of Cabiria 1957 imdb 8,3
Słodkie życie 1960 imdb 8,1
Otto e mezzo 1963 imdb 8,1 (Jeden z najlepszych filmów w historii, polski tytuł "8 i pół")
Satyricon 1969 imdb 6,9
Roma 1972 imdb 7,4
Amarcord 1973 imdb 8,0

Antonioni:
Przygoda 1960 imdb 8,0
Noc 1961 imdb 7,9
Zaćmienie 1962 imdb 7,8
Powiększenie 1966 imdb 7,7

Visconti:
Ossessione 1943 imdb 7,7
Notti bianche,Le 1957 imdb 7,7
Lampart 1963 imdb 8,1
Zmierzch bogów 1969 imdb 7,6

Vittorio De Sica:
Sciuscia 1946 imdb 8,0
Złodzieje rowerów 1948 imdb 8,4
Miracle in Milan 1951 imdb 7,8
Umberto D 1952 imdb 8,2
Matka i córka 1969 imdb 7,9

Pasolini:
Włóczykij 1961 imdb 7,8
Mamma Roma 1962 imdb 7,9
Vangelo Secondo Matteo.,il 1964 imdb 7,8
Hawks and Sparrows 1966 imdb 7,5
Salo, or the 120 Days of Sodom 1975 imdb 6,0

Cinema Paradiso 1989 imdb 8,5
Życie jest piekne 1997 imdb 8,6

ZSRR
Tarkovsky:
Ivanovo detstvo 1962 imdb 8,1
Andrei Rublyov 1966 imdb 8,3
Solyaris 1972 imdb 8,1
Zerkalo 1975 imdb 8,1
Stalker 1979 imdb 8,2
Nostalghia 1982 imdb 8,2
Offret 1986 imdb 8,1

Eisenstein:
Aleksandr Nevsky 1938 imdb 7,7
Ivan Groznyy I 1945 imdb 7,7
Ivan Groznyy II 1958 imdb 7,6

Cranes Are Flying 1957 imdb 8,2
Ballad of a Soldier 1959 imdb 8,0
The Dawns Here Are Quiet 1972 imdb 8,3
Ascent 1976 imdb 8,3
Come and See 1985 imdb 8,3

Chile:
Alejandro Jodorowski
Swieta góra 1973 imdb 7,9
Kret 1970 imdb 7,5
Swieta krew 1989 imdb 7,7

Yogoslavia
Emir Kusturica:
Czas Cyganów 1988 imdb 8,3
Underground 1995 imdb 8,1
Czarny kot, bialy kot 1998 imdb 8,1
Życie jest cudem 2004 imdb 7,7

NIemcy:
Werner Herzog:
Aguirre, der Zorn Gottes 1972 imdb 8,0
The Mystery of Kaspar Hauser 1974 imdb 7,9
Stroszek 1977 imdb 8,1
Nosferatu 1979 imdb 7,6
Fitzcarraldo 1982 imdb 8,1

Niebo nad Berlinem 1987 imdb 8,1
Gegen Die Wand 2004 imdb 8,0
Black Book 2006 imdb 7,9
North face 2008 imdb 7,4
White Ribbon 2009 imdb 7,7


Francja:
Bunuel:
Zapomniani 1950 imdb 8,2
Nazarin 1959 imdb 8,0
Viridiana 1961 imdb 8,3
Aniol zaglady 1962 imdb 8,2
Piękność dnia 1967 imdb 7,8
Dyskretny urok burzuazji 1972 imdb 8,0
Mroczny przedmiot pożądania 1977 imdb 8,0

Komedianci 1945 imdb 8,4
Cena strachu 1953 imdb 8,2
Czterysta batów 1959 imdb 8,2
Do utraty tchu 1960 imdb 8,0
Żyć wlasnym zyciem 1962 imdb 8,1
Le mepris 1963 imdb 7,7
Z 1968 imdb 8,2
Do zobaczenia, chlopcy 1987 imdb 8,1
A pure formality 1994 imdb 7,9
Nienawiść 1995 imdb 8,0
Crimson Rivers 2000 imdb 6,8
Amelia 2001 imdb 8,4
Nieodwracalne 2002 imdb 7,4
Edith Piaf 2007 imdb 7,6
Incendies 2010 imdb 8,2
Intouchables 2011 imdb 8,6
The Past 2013 imdb 7,9
Blue in the Warmest Color 2013 imdb 7,9

HIszpańskie:
Almodovar:
Wszystko o mojej matce 1999 imdb 7,9
Porozmawiaj z nia 2002 imdb 8,0
Volver 2006 imdb 7,6
The Skin I Live In 2011 imdb 7,6

Dzień bestii 1995 imdb 7,5
Otwórz oczy 1997 imdb 7,8
Kochankowie z Kregu Polarnego 1998 imdb 7,8
Amores Perros 2000 imdb 8,1
Lucia Y El Sexo 2001 imdb 7,4
Nine Queens 2004 imdb 7,9
W strone morza 2004 imdb 8,1
Secret In Their Eyes 2009 imdb 8,3
Celda 211 2009 imdb 7,7

Skandynawskie
Ingmar Bergman:
Siódma pieczęć 1957 imdb 8,3
Tam gdzie rosną poziomki 1957 imdb 8,3
Żródło 1960 imdb 8,1
Jak w zwierciadle 1961 imdb 8,1
Milczenie 1960 imdb 8,0
Goście wieczerzy pańskiej 1963 imdb 8,1
Persona 1966 imdb 8,2
Hańba 1968 imdb 8,1
Szepty i krzyki 1972 imdb 8,1
Sceny z życia małżenskiego 1973 imdb 8,5
Fanny och Alexander 1982 imdb 8,2

Ingmara Bergmana uważam za jednego z najlepszych reżyserów obok Felliniego, Kurosawy, Tarkowskiego i Kubricka.
Tak jak za najlepszy film Kurosawy uważam "Rashomon" i "Siedmiu samurajów", u Felliniego - "8 i pół", u Tarkowskiego - "Stalker",u Kubricka "Odyseja kosmiczna 2001", "Mechaniczna pomarańcza", ewentualnie też ciut mniej "Lśnienie" oraz "Barry Lyndon" tak u Bergmana ciężko zdecydować, bo wiele jego filmów mnie rozłożyło np: Siódma pieczęć, Tam gdzie rosną poziomki, Persona, Jak w zwierciadle czy Fanny och Alexander.

Lars von Trier:
Europa 1991 imdb 7,7
Breaking the Waves 1996 imdb 7,9
Idiots 1998 imdb 6,9
Dogville 2003 imdb 8,0

Uczta Babette 1987 imdb 7.9
Pusher 1996 imdb 7,4
Festen 1998 imdb 8,1
In China They Eat Dogs 1999 imdb 7,6
Lilja 4-ever 2002 imdb 7,9
Evil 2003 imdb 7,8
Addam's apples 2005 imdb 7,9
Let the rait one in 2008 imdb 8,0
The girl with the dragon tattoo 2009 imdb 7,8
The Hunt 2012 imdb 8,3

Stanley Kubrick:
The Killing 1956 imdb 8,1
Sciezki chwaly 1957 imdb 8,5
Spartakus 1960 imdb 8,0
Lolita 1962 imdb 7,7
Dr Strangelove 1964 imdb 8,5
2001: Odyseja kosmiczna 1968 imdb 8,3
Mechaniczna pomarancza 1971 imdb 8,4
Barry Lyndon 1975 imdb 8,1
Lśnienie 1980 imdb 8,4
Full Metal Jacket 1987 imdb 8,3
Oczy szeroko zamkniete 1999 imdb 7,3


David Lynch:
Elephant man 1980 imdb 8,3
Diuna 1984 imdb 6,6
Blue Velvet 1986 imdb 7,8
serial Twin peaks 1990-1991 imdb 8,9 (30 odc)
Lost Highway 1997 imdb 7,7
Mulholland Drive 2001 imdb 8,0

Serial Oz 1997-2003 imdb 8,9 (56odc)
Serial Sopranos 199-2007 imdb 9.2 (86odc)
Serial Sześć stóp pod ziemią 2001-2005 imdb 8.8 (63odc)
Serial The Wire 2002-2008 imdb 9.3 (60odc)
Serial Rzym 2005-2007 imdb 8.9 (22odc)
Serial Breaking Bad 2008-2013 imdb 9.5 (63odc)
Serial Detektyw 2014-2015 imdb 9.2 (16odc)
Serial Fargo 2014-2015 imdb 9.0 (20odc)

Hitchock:
Rebecca 1940 imdb 8.2
Shadow of a Doubt 1943 imdb 8.0
Spellbound 1945 imdb 7.7
Notorious 1946 imdb 8.1
Strangers on a train 1951 imdb 8.1
Dial M for Murder 1954 imdb 8.2
Rear Window 1954 imdb 8.5 (James Stewart)
Vertigo 1958 imdb 8.4 (James Stewart)
North by Northwest 1959 imdb 8.4
Psycho 1960 imdb 8.6
The Birds 1963 imdb 7.8

James Stewart:
Mr.Smith Goes to Washington 1939 imdb 8.3
Philadelphia Story 1949 imdb 8.1
It's a Wonderful life 1946 imdb 8.6
Anatomy of a Murder 1959 imdb 8.1

Gable:
It Happened One Night 1934 imdb 8.2
Gone with the wind 1939 imdb 8.2
Bogart:
Maltese Falcon 1941 imdb 8.2
Casablanca 1942 imdb 8.6
Big Sleep 1948 imdb 8.3
Treasure of the Sierra Madre 1948 imdb 8.3

Marlon Brando:
A Streetcar Named Desire 1951 imdb 8.1
On the Waterfront 1954 imdb 8.3
Wild One 1953 imdb 6.9
Ojciec chrzestny 1972 imdb 9.2 (Al Pacino)
Czas Apokalipsy 1979 imdb 8.5

Dustin Hoffman:
Graduate 1967 imdb 8.0
Midnight Cowboy 1969 imdb 8,0
Straw Dogs 1971 imdb 7,6
Papillon 1973 imdb 8,1
All the President's men 1976 imdb 8,0
Marathon Man 1976 imdb 7,5
Kramer vs kramer 1979 imdb 7,8
Rain Man 1988 imdb 8,0

Paul Newman:
Cat on a Hot Tin Roof 1958 imdb 8,1
Hustler 1961 imdb 8,1
Hud 1963 imdb 7.9
Cool Hand Luke 1967 imdb 8.2
Butch Cassidy & sundance kid 1969 imdb 8.1 (western) (Redford)
Sting 1973 imdb 8.4 (Redford)
Verdict 1982 imdb 7.7
Road to perdition 2002 imdb 7.7

Western:
Dobry, zły, brzydki 1966 imdb 8,9
Pewnego razu na Dzikim Zachodzie 1968 imdb 8,6
For a Few Dollars More 1965 imdb 8.3
Dzika banda 1969 imdb 8,1
Poszukiwacze 1956 imdb 8,0
Rio Bravo 1959 imdb 8,1
Magnificent seven 1960 imdb 7,8
W samo południe 1952 imdb 8,1
Bez przebaczenia 1992 imdb 8,3
Django 2012 imdb 8,5

Denzel Waszhington:
Chwała 1989 imdb 7.9
Malcolm x 1992 imdb 7.7
Hurricane 1999 imdb 7.5
Training day 2001 imdb 7.7
Man on fire 2004 imdb 7.7
Inside man 2006 imdb 7.6
American Gangster 2007 imdb 7.8

Gene Hackman:
Bonnie and Clyde 1967 imdb 7.9
French Connection 1971 imdb 7.8
Conversation 1974 imdb 7.9
Mississippi Burning 1988 imdb 7.8

Henry Fonda:
Grapes of Wrath 1940 imdb 8.2
12 Angry Men 1957 imdb 8.9

Spencer Tracy:
Bad Day at Black Rock 1955 imdb 7.8
Inherit the Wind 1960 imdb 8.2
Judgment at Nuremberg 1961 imdb 8.3 (M.Clift i Lancaster)

Burt Lancaster:
From Here to Eternity 1953 imdb 7.8 (M.Clift)
Sweet Smell of Success 1957 imdb 8.2

Jack Nicholson:
Easy Rider 1969 imdb 7.4
Five Easy Pieces 1970 imdb 7.5
Last Detail 1973 imdb 7.6
Chinatown 1974 imdb 8.3
Lot nad kukułczym gniazdem 1975 imdb 8.8
Lśnienie 1980 imdb 8.4
Prizzi's Honor 1985 imdb 6.8
Ludzie honoru 1992 imdb 7.6
Lepiej być nie może 1997 imdb 7.8
Inflirtacja 2006 imdb 8.5 (Di Caprio)

Di Caprio:
What's Eating Gilbert Grape 1993 imdb 7.8
Catch Me If You Can 2002 imdb 7.9
Aviator 2004 imdb 7.5
Krwawy diament 2006 imdb 8,0
Wyspa tajemnic 2010 imdb 8.1
Incepcja 2010 imdb 8.8
Wilk z Wall Street 2013 imdb 8.2

Daniel Day-Lewis:
Unbearable Lightness of Being 1988 imdb 7.3
My Left Foot 1988 imdb 7.8
Ostatni mohikanin 1992 imdb 7.8
In the name of Father 1993 imdb 8.1
Gangs of New York 2002 imdb 7.5 (Di Caprio)
There Will Be Blood 2007 imdb 8.1

Robin Williams:
Dead Poets Society 1989 imdb 8,0
Fisher King 1991 imdb 7.6
Good Will Hunting 1997 imdb 8.3

Bette Davis:
The Letter 1949 imdb 7.7
Little Foxes 1941 imdb 7.9
Now,Voyager 1942 imdb 7.8
All About Eve 1950 imdb 8.5
What Ever Happened to Baby Jane? 1962 imdb 8.1

Elizabeth Taylor:
Giant 1956 imdb 7.7
Kleopatra 1963 imdb 7,0
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966 imdb 8.1

Katharine Hepburn:
Jedyna osoba co zdobyła 4 oskary
Bringing up baby 1938 imdb 8.1
Philadelphia story 1940 imdb 8.1 (C.Grant, J.Stewart)
Adam's Rib 1949 imdb 7.6
African Queen 1951 imdb 7.9 (Bogart)
Suddenly,last summer 1959 imdb 7.7 (E.Taylor, M.Clift)
Guess Who's Coming to dinner 1967 imdb 7.7
Lion in Winter 1968 imdb 8.2
On Golden Pond 1981 imdb 7.6

Woody Allen:
Play it again, Sam 1972 imdb 7.7
Love and death 1975 imdb 7.8
Annie Hall 1977 imdb 8.2 (najlepszy jego film)
Manhattan 1979 imdb 8,0
Zelig 1983 imdb 7.7
Broadway Danny Rose 1984 imdb 7.5
Purple Rose of Cairo 1985 imdb 7.7
Hannah and Her Sisters 1986 imdb 7.9
Crimes and Misdemeanors 1989 imdb 8,0
Match Point 2005 imdb 7.7

Gregory Peck:
Twelve O'Clock High 1949 imdb 7.8
Roman Holiday 1953 imdb 8.1 (Audrey Hepburn)
Big Country 1958 imdb 7.9
Guns of Navarone 1961 imdb 7.6
To kill a Mockingbird 1962 imdb 8.4
Cape Fear 1962 imdb 7.8

Audrey Hepburn:
Nun's Story 1959 imdb 7.5
Breakfast at Tiffany's 1961 imdb 7.7
Charade 1963 imdb 8,0
Wait Until Dark 1967 imdb 7,8

Al Pacino:
Ojciec chrzestny 1972 imdb 9.2
Ojciec chrzestny 2 1974 imdb 9.0 (R.De Niro)
Serpico 1973 imdb 7.8
PIeskie popołudnie 1975 8.1
Człowiek z blizną 1983 imdb 8.3
Zapach kobiety 1992 imdb 7.9
Glengarry Glen Ross 1992 imdb 7.9
Życie Carlita 1993 imdb 7.9
Donnie Brasco 1997 imdb 7.8
Adwokat diabła 1997 imdb 7.5
Informator 1999 imdb 7.9

R.De Niro:
Taksówkarz 1976 imdb 8.4
Łowca jeleni 1978 imdb 8.2
Wściekły byk 1980 imdb 8.3
Dawno temu w Ameryce 1984 imdb 8.4
Brazil 1985 imdb 8,0
Misja 1986 imdb 7.5
Nietykalni 1987 imdb 8.0
Awakenings 1990 imdb 7.7
Chłopcy z ferajny 1990 imdb 8.7
Gorączka 1995 imdb 8.3 (Al Pacino)
Kasyno 1995 imdb 8.2

Science-fiction:
Day the Earth Stood Still 1951 imdb 7.8
Planet of the Apes 1968 imdb 8,0
Andromeda Strain 1971 imdb 7.2
THX 1138 1971 imdb 6.8
Altered States 1980 imdb 6.9
Blade Runner 1982 imdb 8.2
Day After 1982 imdb 7.0
Terminator 1984 imdb 8.1
Quiet Earth 1985 imdb 6.9
Highlander 1986 imdb 7.2
The Hidden 1987 imdb 7.0
Predator 1987 imdb 7.8
Robocop 1987 imdb 7,5
The Abyss 1989 imdb 7.6
Hardware 1990 imdb 5.9
Dark Angel 1990 imdb 6,0
Class of 1999 1990 imdb 5,7
Split second 1992 imdb 6,2
Waterworld 1995 imdb 6,1
Cube 1997 imdb 7,3
Event Horizon 1997 imdb 6,7
Matrix 1999 imdb 8.7
Frequency 2000 imdb 7,3
Donnie Darko 2001 imdb 8,1
Minority Report 2002 imdb 7,7
Primer 2004 imdb 7,0
The Fountain 2006 imdb 7,3
Timecrimes 2007 imdb 7,2
District 9 2009 imdb 8,0
Moon 2009 imdb 8,0
Ex Machina 2015 imdb 7,7

Starożytność:
Quo Vadis 1951 imdb 7.2
Ben Hur 1959 imdb 8,1
Spartacus 1960 imdb 8,0
Kleopatra 1963 imdb 7,0
Gladiator 2000 imdb 8,5
serial Rzym 2005-2007
Troja 2004 imdb 7.2
300 2006 imdb 7.8

Średniowiecze:
Excalibur 1981 imdb 7.4
Robin hood-prince of thieves 1991 imdb 6.9
Waleczne serce 1995 imdb 8,4
Królestwo niebieskie 2005 imdb 7,2
Robin hood 2010 imdb 6,7
serial Robin of Sherwood 1984-1986 imdb 8,5
serial Vikings 2013-2016 imdb 8,6

Becket 1964 imdb 8,0
A Man for All Seasons 1966 imdb 8,0
Henry V 1989 imdb 7.8
Queen Margot 1994 imdb 7.5

Północna Ameryka:
Last of the mohicans 1992 imdb 7,8
Patriot 2000 imdb 7,1
Chwała 1989 imdb 7.9
Gettysburg 1993 imdb 7.7
serial Północ-południe 1985-1986 imdb 8.1
Dances with wolves 1990 imdb 8,0

Ostatni samuraj 2003 imdb 7.7
Last temptation of christ 1988 imdb 7.6
Assault on Precinct 13 1976 imdb 7.4
Escape from New York 1981 imdb 7.3

1 wojna światowa:
All Quiet on Western Front 1930 imdb 8,1
Paths of Glory 1957 imdb 8,5
Lawrence of Arabia 1962 imdb 8,5

2 wojna światowa:
Stalag 17 1953 imdb 8,1
Bridge on the River Kwai 1957 imdb 8,3
Great Escape 1963 imdb 8.3
Where Eagles dare 1968 imdb 7.7
Patton 1969 imdb 8,0
Cross of Iron 1977 imdb 7.6
Empire of the sun 1987 imdb 7.8
Stalingrad 1993 imdb 7.5
Schindler's List 1993 imdb 8.9
Saving Private Ryan 1998 imdb 8.6
Band of Brothers 2001 imdb 9.6 (10odc)
Enemy at gates 2001 imdb 7,6
Pianist 2002 imdb 8,5
Letters from Iwo Jima 2006 imdb 8,0

Wietnam:
Czas Apokalipsy 1979 imdb 8,5
Platoon 1986 imdb 8,1
Full Metal Jacket 1987 imdb 8.3

Grand Bleu,Le 1988 imdb 7.5
Requiem for dream 2000 imdb 8.4
Trainspotting 1996 imdb 8.2
Cidade de Deus 2002 imdb 8.7
Elite Squad 2007 imdb 8.1
American history X 1998 imdb 8.6
Fight club 1999 imdb 8.9
Silence of the lambs 1991 imdb 8.6
Seven 1995 imdb 8.6
Usual Suspects 1995 imdb 8.6
Fargo 1996 imdb 8.2
L.A. Confidential 1997 imdb 8.3
Mystic River 2003 imdb 8,0
Zodiac 2007 imdb 7,7
Prisoners 2013 imdb 8,1
Reservoir Dogs 1992 imdb 8,3
Pulp Fiction 1994 imdb 8,9
Boyz n the Hood 1991 imdb 7,8
Lock,Stock and Two Smoking Barrels 1998 imdb 8,2
Snatch 2000 imdb 8,3
Boondock Saints 1999 imdb 7.9
The Take 2009 imdb 8,0
Jfk 1991 imdb 8,0
serial Breaking Bad 2008-2013 imdb 9.5 (63odc)

Filmy grozy:
Invasion of the Body Snatchers 1956 imdb 7,8
Repulsion 1965 imdb 7,8
Rosemary's Baby 1968 imdb 8,0
Noc żywych trupów 1968 imdb 8,0
Egzorcysta 1973 imdb 8,0
Don't Look now 1973 imdb 7,4
Texas Chain saw massacre 1974 imdb 7,5
Black Christmas 1974 imdb 7,3
Szczęki 1975 imdb 8,1
Omen 1976 imdb 7,6
Halloween 1978 imdb 7.9
Świt żywych trupów 1978 imdb 8,0
Obcy 1979 imdb 8.5
Dressed to Kill 980 imdb 7,1
the Changeling 1980 imdb 7,3
Friday 13th 1980 imdb 6,5
Evil Dead 1981 imdb 7.6
Coś 1982 imdb 8,2
Poltergeist 1982 imdb 7,4
Nightmare on elm street 1984 imdb 7.5
Dzień żywych trupów 1985 imdb 7,2
Powrót żywych trupów 1985 imdb 7,3 (pastisz)
Obcy 2 1986 imdb 8.4
Mucha 1986 imdb 7,5
Henry Portrait Of A Serial Killer 1986 imdb 7,1
Evil Dead 2 1987 imdb 7.8
Prince of darkness 1987 imdb 6,7
Hellraiser 1987 imdb 7,1
To 1990 mini-serial imdb 6,9
Candyman 1992 imdb 6,6
Martwica mózgu 1992 imdb 7,6 (pastisz
Army of darkness 1993 imdb 7.6 (pastisz)
Krzyk 1996 imdb 7,2
Funny games 1997 imdb 7,6
Sztorm stulecia 1999 mini-serial imdb 7,4
Rec 2007 imdb 7,5
Naznaczony 2010 imdb 6,8
Obecność 2013 imdb 7,5


Humor:
Truman Show 1998 imdb 8,1
Groundhog day 1993 imdb 8,1
Breakfast Club 1985 imdb 7,9
Monty Python and the holy grail 1975 imdb 8,3
Life Of Brian 1979 imdb 8,1
Duck Soup 1933 imdb 8,0
Night at the Opera 1935 imdb 8,1
City Lights 1931 imdb 8,6
Modern Times 1936 imdb 8,6
Great Dictator 1940 imdb 8,5
Awful Truth 1937 imdb 8,0
His Girl Friday 1940 imdb 8,0
Arsenic and old lace 1944 imdb 8,1
Blues Brothers 1980 imdb 8,0
Ghostbusters 1984 imdb 7,8
Back to the Future 1985 imdb 8,5
Back to the Future 2 1989 imdb 7,8
Hot Fuzz 2007 imdb 7,9
Big Lebowski 1998 imdb 8,2


M 1931 imdb 8,4
Thin Man 1934 imdb 8,2
Wuthering Heights 1939 imdb 7,8
Waterloo Bridge 1940 imdb 7,8
How Green Was My Valley 1941 imdb 7,8
Citizen Kane 1941 imdb 8,4
Mrs. Miniver 1942 imdb 7,6
To Be or Not to Be 1942 imdb 8,1
Song of Bernadette 1943 imdb 7,7
Laura 1944 imdb 8,1
Double Indemnity 1944 imdb 8,4
Lost Weekend 1945 imdb 8,1
Great Expectations 1946 imdb 8,0
Best Years of Our Lives 1946 imdb 8,2
Gilda 1946 imdb 7,7
Lady from Shanghai 1947 imdb 7,7
Black Narcissus 1947 imdb 8,0
Third Man 1949 imdb 8,3
Kind Hearts and Coronets 1949 imdb 8,1
White heat 1949 imdb 8,2
The Heiress 1949 imdb 8,0
Sunset Blvd. 1950 imdb 8,5
The Bad and the Beautiful 1952 imdb 7,8
Singin' in the rain 1952 imdb 8,4
Ladykillers 1955 imdb 7,9
Rebel Without a Cause 1955 imdb 7,8
Night of the Hunter 1955 imdb 8,1
East of Eden 1955 imdb 8,0
Witness for the Prosecution 1957 imdb 8,5
Touch of Evil 1958 imdb 8,2
Hiroshima, My Love 1959 imdb 7.9
Apartment 1960 imdb 8.3
Innocents 1961 imdb 7.8
West side story 1961 imdb 7,6
Miracle Worker 1962 imdb 7.9
Onibaba 1964 imdb 8,0 JAP
My Fair Lady 1964 imdb 7.9
Alexis Zorbas 1964 imdb 7.7
Soy Cuba 1964 imdb 7.8 ZSRR
Doctor Zhivago 1965 imdb 8,0
Sound of Music 1965 imdb 8,0
In Cold Blood 1967 imdb 8,0
Bullitt 1968 imdb 7,4
They Shoot Horses, Don't They? 1969 imdb 7,9
Harold and Maude 1971 imdb 8,0
Dirty Harry 1971 imdb 7,8
Last Picture Show 1971 imdb 8,1
The Devils 1971 imdb 7,8
Fiddler on the roof 1971 imdb 8,0
Deliverance 1972 imdb 7,8
Cabaret 1972 imdb 7.9
Sleuth 1972 imdb 8,1
Jesus Christ Superstar 1973 imdb 7.3
Paper Moon 1973 imdb 8.1
American Graffiti 1973 imdb 7.5
Badlands 1973 imdb 7.9
Picnic at Hanging Rock 1975 imdb 7,6
Message 1976 imdb 8,6
Network 1976 imdb 8,2
Days of Heaven 1978 imdb 8,0
Midnight Express 1978 imdb 7.7
Coma 1978 imdb 6.8
Grease 1978 imdb 7,2
Breaking away 1979 imdb 7.6
Being There 1979 imdb 8,0
Ordinary People 1980 imdb 8,0
Quest for fire 1981 imdb 7,4
Gallipoli 1981 imdb 7,5
Boot 1981 imdb 8,4
Chariots of fire 1981 imdb 7,3
Gandhi 1982 imdb 8,1
Sophie's Choice 1982 imdb 7.7
Right Stuff 1982 imdb 7.7
Outsiders 1982 imdb 7.2
Rumble Fish 1982 imdb 7.3
Killing Fields 1982 imdb 7.9
Amadeus 1984 imdb 8,4
Paris, Texas 1984 imdb 8,0
Blood Simple 1984 imdb 7.7
Witness 1985 imdb 7.5
Color purple 1985 imdb 7.8
Out of Africa 1985 imdb 7,2
Der Name der Rose 1986 imdb 7.8
Stand By me 1986 imdb 8.1
Last Emperor 1987 imdb 7.8
Dirty Dancing 1987 imdb 6.8
Wall street 1987 imdb 7.4
Wszystko albo nic 1988 imdb 7,4
Spoorloos 1988 imdb 7.8 HOLANDIA
Dangerous Liaisons 1988 imdb 7,6
When Harry met Sally 1989 imdb 7,6
Do the Right Thing 1989 imdb 7.9
Say Anything...1989 imdb 7.5
Cyrano de Bergerac 1990 imdb 7,5
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead 1990 imdb 7,6
State of grace 1990 imdb 7,3
Pretty woman 1990 imdb 6,9
Edward Scissorshands 1990 imdb 8,0
Barton Fink 1991 imdb 7,7
Thelma & Louise 1991 imdb 7,4
Fried Green Tomatoes 1991 imdb 7.6
Player 1992 imdb 7,7
Basic instinct 1992 imdb 6.9
Bitter Moon 1992 imdb 7.1
Short Cuts 1993 imdb 7,7
Falling Down 1993 imdb 7,6
Prawdziwy romans 1993 imdb 8,0
Kalifornia 1993 imdb 6,7
Shallow Grave 1994 imdb 7,4
Forrest Gump 1994 imdb 8,8
Leon 1994 imdb 8,6
The Shawshank Redemption 1994 imdb 9.3
Trois couleurs - Rouge 1994 imdb 8,1
Leaving Las Vegas 1995 imdb 7,6
Citizen X 1995 imdb 7,7
Before Sunrise 1995 imdb 8,1
City of lost children 1995 imdb 7,7
Dead Man Walking 1995 imdb 7,6
Strange Days 1995 imdb 7,2
English Patient 1996 imdb 7,4
Jerry Maguire 1996 imdb 7.3
Stealing Beauty 1996 imdb 6.6
Primal Fear 1996 imdb 7,7
Sling Blade 1996 imdb 8,0
The Bound 1996 imdb 7,4
The Game 1997 imdb 7,8
Boogie Nights 1997 imdb 7.9
A Simple plan 1998 imdb 7.5
Happiness 1998 imdb 7.8
Boys Don't Cry 1999 imdb 7.6
Green mile 1999 imdb 8,5
American beauty 1999 imdb 8,4
Magnolia 1999 imdb 8,0
Girl Interrupted 1999 imdb 7.3
Almost Famous 2000 imdb 7,9
Dancer in the dark 2000 imdb 8,0
Beautiful Mind 2001 imdb 8,2
No Man's land 2001 imdb 8,0
25th Hour 2002 imdb 7.7
Godziny 2002 imdb 7,5
Adaptation 2002 imdb 7,8
Niewidoczni 2002 imdb 7,4
21 Grams 2003 imdb 7,7
In America 2003 imdb 7,8
Lost in Translation 2003 imdb 7,8
House of Sand and Fog 2003 imdb 7,6
Monster 2003 imdb 7,3
Big Fish 2003 imdb 8,0
Master and Commander 2003 imdb 7.4
Eternal Sunshine of the Spotless mind 2004 imdb 8,4
Garden State 2004 imdb 7,6
Ray 2004 imdb 7,8
Finding Neverland 2004 imdb 7,8
Million Dollar Baby 2004 imdb 8,1
Hotel Rwanda 2004 imdb 8,2
Untergang 2004 imdb 8,3
Crash 2004 imdb 7,9
Notebook 2004 imdb 7,9
Collateral 2004 imdb 7,6
Butterfly Effect 2004 imdb 7,7
The Machinist 2004 imdb 7,8
Before Sunset 2004 imdb 8,1
Sin City 2005 imdb 8,1
Cinderella man 2005 imdb 8,0
A History of Violence 2005 imdb 7,5
Brokeback Mountain 2005 imdb 7,7
Walk the Line 2005 imdb 7,9
Good Night and Good Luck 2005 imdb 7,5
Munich 2005 imdb 7,6
Pan's Labyrinth 2006 imdb 8,3
V for vendetta 2006 imdb 8,2
Babel 2006 imdb 7,5
Children of men 2006 imdb 7,9
Prestige 2006 imdb 8,5
Apocalypto 2006 imdb 7,8
Little Children 2006 imdb 7,6
Last King of Scotland 2006 imdb 7,8
No Country for Old Men2007 imdb 8,1
Gone Baby Gone 2007 imdb 7,7
Into the wild 2007 imdb 8,2
Eastern Promises 2007 imdb 7,7
Slumdog Millionaire 2008 imdb 8,0
Curious Case of Benjamin Button 2008 imdb 7,8
Wrestler 2008 imdb 7,9
Gran Torino 2008 imdb 8,2
Changeling 2008 imdb 7,8
Milk 2008 imdb 7,7
Inglourious Basterds 2009 imdb 8,3
Hurt Locker 2009 imdb 7,6
Mr.Nobody 2009 imdb 7,9
The Road imdb 7,3
Precious 2009 imdb 7,4
Sherlock Holmes 2009 imdb 7,6
Black Swan 2010 imdb 8,0
The Fighter 2010 imdb 7,9
King's Speech 2010 imdb 8,1
Social Network 2010 imdb 7,9
Before Midnight 2013 imdb 7.9
Wild Tales 2014 imdb 8,2 ARGENTYNA
Winter Sleep 2014 imdb 8,3 TURCJA

użytkownik usunięty
returner

No to opad szczeny zaliczony Oo...Ja tylko mam nadzieję, że Ty te listy masz gdzieś sporządzone i że to jest 'wklejka' z Twoich 'archiwów'. Mimo wszystko kawał dobrej roboty:) Zachowam te listę i zapiszę stronę w ulubionych. Jak nie będę wiedział co oglądać jeden 'look' i jestem w domu;) Wielkie wielkie dzięki;)))

ocenił(a) film na 7

Nie ma za co. Zawsze mogą z tych dwóch list skorzystać inni użytkownicy szukający ambitnego i wysoko cenionego kina.

returner

i ja dziekuje za liste, i dane szacun kolego pozdrawiam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones