PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33996}

Matrix Rewolucje

The Matrix Revolutions
7,1 219 175
ocen
7,1 10 1 219175
5,2 21
ocen krytyków
Matrix Rewolucje
powrót do forum filmu Matrix Rewolucje

scena z metro

ocenił(a) film na 8

o co chodzilo z scena w metro? (programy ktore uciekaly przed kasacja) gdzie oni chcieli wyslac swoja corke? to swiata realnego? O.o to jak wtedy ona by przezyla? zamienila sie w czlowieka wtf?

rotanimod

Tu raczej chodziło o miejsce gdzie jest podejmowana decyzja: czy wraca do Matrixa, czy będzie skasowana. Ostatecznie wróciła do Matrixa pod opiekę wyroczni.

ocenił(a) film na 8
test06

wiadomo przeciez ,ze nie wybralaby kasacji bo po co?

rotanimod

Programy nie uciekały przed kasacją, tylko trafiały tam za nieposłuszeństwo. I to nie one decydowały o swoim losie tylko właściciel 'metra'

ocenił(a) film na 7
test06

Ludzie programy były kasowanie jak miały w sobie jakieś błędy itd. A ojciec chciał uratowac dziecko przed kasacją bo była wadliwa jako program dlatego wysłał ją do matrixa.

ocenił(a) film na 8
banks214

a wczesniej gdzie byla? poza matrixem czyli gdzie? w swiecie zywych O.o ?

ocenił(a) film na 7
rotanimod

była po prostu jakimś tam programem

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 6
rotanimod

W początkowych scenach trzeciej części trylogii możemy odnaleźć aluzje do nowotestamentowej historii Jezusa Chrystusa. Po śmierci Jezusa, jego dusza odłączyła się od ciała, i powędrowała do piekła. Po trzech dniach powróciła, dzięki czemu Jezus zmartwychwstał. Podobnie jak dusza Jezusa także umysł Neo odłącza się od ciała, po powstrzymaniu siłą woli mątw. Umysł wybrańca zostaje uwięziony na stacji kolejowej w miejscu, poprzez które przedostają się do rzeczywistości Matrixa programy ze świata maszyn. Do piekła natomiast zstępuje jego ukochana ‘’druga połówka’’, czyli Trinity. Tym piekłem jest oczywiście klub Merowinga. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na czerwoną poświatę otaczającą windę, do której wsiadają Morfeusz, Trinity i Serafin. Sam klub jawi nam się, jako kraina rozpusty. O nawiązaniu do piekła świadczy także strój Merowinga, myślę tutaj o czerwonej koszuli i jego czerwonym krawacie. Także ubranie Persefony nie jest w tym kontekście przypadkowe. Na to, że mamy tutaj do czynienia z nawiązaniem do ukazanego w Nowym Testamencie motywu świadczą w sposób jednoznaczny słowa Merowinga, który gdy Serafin mówi do niego ,,Chcemy porozmawiać’’ odpowiada ,,Tak, na pewno. W tym celu przeszliście Piekło.’’

W mitologii greckiej pomost pomiędzy światem żywych a światem umarłych czyli królestwem piekieł stanowiła rzeka Styks. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na to, że postać Kolejarza wzorowana jest na greckim Bogu Charonie, który przewoził dusze ludzkie, że świata żywych do świata zmarłych (Hadesu). Parandowski opisując Charona pisze o nim ,,Brzydki i niechlujny dziad, zrzęda i gbur, syn nocy, stoi w czarnej łodzi i żerdzią odpycha garnący się ku niemu tłum dusz''. Kolejarz z filmu Wachowskich też bez wątpienia jest brzydkim niechlujnym dziadem. Stacja kolejowa, na której znajduje się Neo stanowi podobnie jak rzeka Styks w mitologii greckiej pomost pomiędzy dwoma światami. Parandowski pisze, że Charon gotowy jest zostawić duszę ,,nad brzegiem Styksu gdzie błąkać się będzie przez wieczność całą, bez celu’’. Podobnie jest w filmie, Sati mówi przecież do Neo wspominając o postaci kolejarza ,,Tata mówi, że mamy go słuchać, bo zostawi nas tu na zawsze'' . Rama Kandra mówi do żony tłumacząc się z rozmowy z Neo ,,Nie chcę być okrutny, On może już nigdy nie ujrzeć ludzkiej twarzy''. Z słów Sati oraz Rama Kandry wynika, więc jasno, że ukazana w pierwszych scenach filmu stacja kolejowa jest dla Neo swego rodzaju brzegiem Styksu. O tym że osobie tam pozostawionej grozi błąkanie się bez celu przez całą wieczność świadczy scena w której Neo próbuje samodzielnie się z stacji kolejowej wydostać. Biegnąc w kierunku w którym pojechał pociąg pojawia się po chwili wybiegając z miejsca z którego nadjechał.

Moją tezę że postać Kolejarza jest wzorowana na Charonie zdaje się potwierdzać nie tylko jego wygląd ale także słowa skierowane do Neo: ,,To moje królestwo. Ja tu ustalam reguły gry. I ja wygłaszam pogróżki. Tu ja jestem Bogiem.’’. Zwracam szczególną uwagę na zwrot ,,Tu ja jestem Bogiem.’’!

Wachowscy rozdzielili motyw zejścia do piekła na dwie postaci. Trinity zeszła do piekła a Neo wylądował na stacji kolejowej symbolizującej brzeg rzeki Styks. Rzeka Styks w mitologii greckiej była przedsionkiem królestwa piekieł.

ocenił(a) film na 8
rotanimod

Tutaj chodzi o bardzo prostą rzecz -stację stworzył Kolejarz , więc jest tutaj "bogiem", jego moc jest ogromna - Neo pomimo swoich możliwości nie może nic mu zrobić, jest bezradny. W przypadku Matrixa takimi "bogami" są Architekt i Wyrocznia. W momencie gdy Smith "przejmuje" Wyrocznię - ta wersja Smitha (z która Neo walczy na końcu) jest poza możliwościami Neo. Z tym Smithem który był kiedyś Wyrocznią Neo nie może wygrać w walce. Nie ma jak.

No i to jest główny powód istnienia tej sceny ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones