PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=298342}

Maximo Oliveros rozkwita

Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros
6,7 213
ocen
6,7 10 1 213
Maximo Oliveros rozkwita
powrót do forum filmu Maximo Oliveros rozkwita

Maximo ma 12 lat i jest gejem. Jest to oczywiste od pierwszego ujęcia, bo też nie to jest tematem filmu. Jego rodzinie (ojcu i dwóm braciom) zupełnie to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie mimo licznych żartów taka sytuacja bardzo im odpowiada. Maximo jest kobietą w ich domu: dba o porządek, gotuje, pierze, prasuje. Siedzi w domu podczas gdy mężczyźni zdobywają pieniądze. I czynią to w daleki od praworządności sposób, trudząc się kradzieżą komórek oraz ich ponowną sprzedażą. Sytuacja zacznie się komplikować, kiedy na drodze Maximo stanie młody, nieopierzony policjant. Szlachetne zachowanie Victora sprawi, że Maximo zwróci na niego uwagę. A raz spojrzawszy nie będzie potrafił oderwać od niego wzrok. Tak oto Maxi odkryje miłość, a radość będzie tym większa, że i Victor zdaje się nie być tak całkowicie obojętny na jego wdzięki. Lecz "Maximo Oliveros rozkwita" ma w sobie coś z szekspirowskiej tragedii. Maximo i Victor żyją w dwóch różnych światach. Victor wierzy w sprawiedliwość i ład, a jego świat jest czarno-biały. Maximo tymczasem całe życie poruszał się w świecie szarości, gdzie zbrodnia może decydować o przetrwaniu. Oba te światy ścierają się ze sobą, kiedy jeden z braci Maxima popełni morderstwo. Skutki tego zdarzenia będą dramatyczne, a miłość Maximo zostanie wystawioną na wielką próbę.

Debiut reżyserski Solito należy uznać za imponujący. "Maximo Oliveros rozkwita" to wzruszająca opowieść miłosna pozbawiona banału i sztampy. Pełna jest ciepła, emocji i wzruszeń, lecz jak w "Romeo i Julii" jest to miłość niemożliwa. Stąd znakomicie zarysowany konflikt i liryczny, niejednoznaczny koniec. Jednak film Solito to także interesujący obraz półświatka, w jakim dorastać musi chłopak. Bieda, która wymusza zbrodnie, brak perspektyw na życie i ograniczona edukacja. Mocną stroną filmu jest scenariusz, w którym znakomicie rozprowadzono akcenty. Słabością obrazu jest gra aktorska, przede wszystkim głównego bohatera. Smutek dość słabo mu wychodził. Widać wyraźnie, że jest on aktorem surowym, wymagającym oszlifowania. Jednak jako całość "Maximo Oliveros rozkwita" okazał się jak najbardziej satysfakcjonującym przeżyciem.

ocenił(a) film na 6
torne

Nie wydaje mi się, że homoseksualizm Maxi jest oczywisty. Jest bardziej chłopcem z ciała, a dziewczynką z psychiki. Bracia traktują Młodego w liczbie żeńskiej, co niedokładnie oddaje polskie tłumaczenie. Etykietka "geja" dla Maxi jest na wyrost, bo też i jej/jego wizerunek nie pasuje do tak prostego podstawienia.

torne

Traktują go jako hijra(hidźra). Co charakterystyczne dla kultury Azji Południowej. Dlatego zwracają się do niego w rodzaju żeńskim.

torne

Tematyka filmu faktycznie wskazuje, ze nie sa to rozterki natury szukania wlasnej tozsamosci. Sam fakt, gdzie chlopiec zachowujacy sie jak dziewczynka, jest tak naturalny, ze nikt robi ku temu zadnych przytykow. Cala ta sytuacja dla zwyklego Europejczyka jest niecodzienna i niezrozumiala, dlatego tez film moze byc odebrany z pewnym niedosytem.
I tak wlasnie ja czuje sie po obejrzeniu tego dziela. Rownie dobrze glownym bohaterem moglaby byc dziewczynka i nie zmieniloby to przeslania filmu.
Irytujace bylo tez przedstawienie Maxima w sposob karykaturalny. Jego kobiecosc byla tak silna, ze nawet dziewczynki tak sie zazwyczaj nie zachowuja. Ruszanie posladkami, gestykulacja, mimika twarzy. Prawdopodobnie jest to naturalne wsrod transwestytow co jest dla mnie swego rodzaju ciekawostka.
Innym dosyc kontrowersyjnym watkiem byla milosc chlopca do policjanta. Czy faktycznie moze istnieje taka milosc u tak mlodej osoby. Czy taka dojrzala milosc niie jest czasem zarezerwowana dla troche starszej mlodziezy?
Ja troche inaczej zinterpretuje ten watek. Wedlug mnie byla to fascynacja do drugiej osoby. Cos co prawie kazdy maly chlopiec przechodzil w mlodym wieku gdy ktos mu imponowal. Maxi nie pasowal do swojej rodziny. Byl prawilnym chlopcem szukajcy dobroci i milosci. A to wszystko mogl dac mu wlasnie wspomniany policjant. Stad ta fascynacja i zauroczenie moze i nawet homoseksulna charakterystyczna w wieku dojrzewania, ktora czesto z wiekim zanika.

Co do reszty bohaterow mam mieszane uczucia. Mamy braci i ojca z jednej strony empatycznych, rodzinnych z drugiej zlodzeji i mordercow. Mieszanie dobra ze zlem jest mieszanka wybuchowa, pobudzajaca rozterki u widza komu kibicowac

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones