PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=241522}

Metoda

El Método
7,2 7 022
oceny
7,2 10 1 7022
Metoda
powrót do forum filmu Metoda

Na początek jedna ważna uwaga: wielka prośba do piszących recenzje: SYGNALIZUJCIE SPOJLERY! Ostatni akapit recenzji redakcji Filmwebu (choć w recenzji użytkownika torne także jest sporo zdradzania elementów fabuły...) zdradza puentę filmu a to niewybaczalne w filmie, w którym element zaskoczenia i oczekiwania na rozwiązania jest bardzo ważny.
W tych miejscach recenzji przydałyby się ostrzeżenia o spojlerach a jeszcze lepiej gdyby na Filmwebie wdrożono znaną choćby z IMDB technikę wyświetlania fragmentów tekstu dopiero po kliknięciu w napis spojler alert.
Recenzje są pożyteczne ale większość z tych które są zamieszczane na Filmwebie wyjawia kluczowe elementy fabuły i dla kogoś kto dopiero zamierza obejrzeć film psuje często całą niespodziankę.
Na szczęście ja po wpadce z ujawnieniem przez jednego z recenzentów Wyborczej (a notka miała zaledwie jedno zdanie!) wyjaśnienia kluczowej zagadki z Szóstego zmysłu (inna sprawa, że była w niej tylko aluzja do płaszcza noszonego przez głównego bohatera ale tak doświadczonemu kinomanowi jak mi wystarczyła ona by się domyślić rozwiązania kluczowej zagadki fabularnej w tym filmie) zacząłem omijać w recenzjach część streszczeniową i od razu przechodzi do części w której następuje ocena. Trudno to jednak zrobić jeśli elementy fabuły zdradzane są przez recenzenta w całej notatce!!!
A teraz ważne pytanie:
UWAGA SPOJLER (aż do końca komentarza!!!)


Oglądałem ten film przed chwilą na TVP Kultura i mimo, że robiłem to bardzo uważnie od początku nie zauważyłem jednej rzeczy:
Czy w sytuacjach pokazujących głównych bohaterów szykujących się do rozmowy w scenie śniadania przy stole, gdzie jednemu z bohaterów dziecko zalewa kawę mlekiem widzimy Carlosa?
Bo niestety ilość osób w tych początkowych scenach spowodowała,że nie jestem pewien czy to był on.
Jeśli to on to rozważania kilku osób w komentarzach poniżej nie mają sensu. To Carlos cały czas manipulował Nieves, bo jeśli miał rodzinę i dzieci to na pewno by od niej nie odszedł i posiadanie dziecka nie byłoby dla niego tak ważne a związek z Nieves ważniejszy od zdobycia pracy.
Zatem wyprowadzając ją z biura miał tylko jeden cel: spowodować żeby się załamała, poddała i porzuciła rekrutację.
Chyba, że scena z dziećmi nie była w domu Carlosa. Wtedy zachowanie bohatera można interpretować jak walkę ze sobą do samego końca.
I jeszcze jedno dla tych co uważają, że Nieves wygrała bo nie dała się do końca zmanipulować: jak oceniacie scenę w toalecie? Bo dla mnie takie zachowanie ze strony kobiety, która w wyrafinowany sposób posługuje się swoim ciałem, żeby osiągnąć cel to zeszmacenie się i zejście na absolutnie najniższy poziom rywalizacji.I to także jej moralna przegrana.
Choć pytanie czy pozostali zawodnicy gdyby dotarli do tego etapu co bohaterowie zachowali by moralną czystość.
I na koniec prośba dla tych co mają film na DVD o informację kto występuje w początkowych scenach: czy są w nich wszyscy bohaterowie i mniej więcej jak są ukazani: pamiętam scenę przy stole z rodziną, w barze gdy barman chce jednemu z bohaterów nalać alkoholu (ale któremu już nie pamiętam) i to właściwie wszystko. Czy wszyscy zostali tak przedstawieni byśmy nie mieli wskazówek kto jest wtyczką?

ocenił(a) film na 9
martinezowiec

Sam sprawdź http://player.iplex.pl/46/metoda.html
(legalnie;)

ocenił(a) film na 10
martinezowiec

Scena z kawą to scena z Ricardo, Carlos przyjeżdża do firmy na skuterze. I oczywiście że bohaterzy tak zostali przedstawieni żeby nic nie było wiadomo, to jest właśnie najpiękniejsze w tym filmie. Gdyby zdradzili choć troszkę film nie trzymałby w takim napięciu, ja co chwile zmieniałem zdanie na temat tego kto jest wtyką.

ocenił(a) film na 9
martinezowiec

W początkowej scenie z dzieckiem jest Ricardo.

Co do pewnej kwestii Twojej wypowiedzi, cytuję: "jak oceniacie scenę w toalecie? Bo dla mnie takie zachowanie ze strony kobiety, która w wyrafinowany sposób posługuje się swoim ciałem, żeby osiągnąć cel to zeszmacenie się i zejście na absolutnie najniższy poziom rywalizacji.I to także jej moralna przegrana", chciałabym zaznaczyć, że scena w toalecie nie odbyła się w pojedynkę i to nie strona kobieca w pojedynkę powinna być tutaj mieszana z błotem. Jeżeli chcesz wygłosić opinię o nieprawych występkach sypialnianych a raczej "łazienkowych" w tym przypadku, powinieneś wziąć pod uwagę całkowite okoliczności oraz wszystkich współżyjących. To, że kobieta nie powinna podczas procesu rekrutacji uprawiać w łazience nieprawości jest tak samo jasne jak to, że mężczyzna nie powinien uprawiać nieprawość podczas rekrutacji. Każda z osób popełniła błąd i moralnie przegrała. Jeśli Twój kontrargument będzie w stylu "facet ma potrzeby i musi", wiedz, że na facetach świat się nie kończy i każdy ma swoje potrzeby...albo po prostu nie masz mylne wyobrażenie o kobietach a facetów osądzasz z przymknięciem oka lub uważasz, że mają oni prawa, których kobiety są pozbawione.

ocenił(a) film na 9
leesa

w ostatnim zdaniu miało być : albo po prostu masz mylne wyobrażenie o kobietach a facetów osądzasz z przymknięciem oka lub uważasz, że mają oni prawa, których kobiety są pozbawione.

ocenił(a) film na 6
leesa

Przypuszczam, że nie chodzi o prawa, ale o moralność. A w tym temacie przyroda sobie pofolgowała, dając mężczyźnie chuć bez chęci na konsekwencje, zaś kobietę obdarowując chucią z konsekwencjami. I tak narodziły się społeczne role itd. itp. Oczywiście dzisiaj jest niemal wszystko postawione na głowie.
Moim zdaniem wszystkie postacie są jednakowo niemoralne, mało tego - dobrze o tym wiedzą i wykorzystują tę wiedzę.

ocenił(a) film na 7
leesa

Masz absolutną rację Ieesa. Źle się wyraziłem. Obie strony zachowały się tutaj źle i moje słowa akurat o kobiecie były przykładem męskiego szowinizmu. Przeraża mnie że sam nie potrafię się z takiego myślenia do końca wyzwolić i czasem się ono w moich komentarzach ujawnia. Straszne są komentarze (często z ust kobiet) po gwałcie na kobiecie, że "gdyby s*u*k*a nie dała, to by pies nie wziął"(filtr Filmwebu przyczepił się do wiadomego wyrazu) obciążające winą ofiarę i robiące z faceta tylko bezwolnego niewolnika swojego popędu! Po każdej takiej bulwersującej sprawie widać jak z ludzi wychodzą stereotypy, uprzedzenia i fobie... (i nie wspominam tu nawet o komentarzach w Internecie, które praktycznie zawsze są rynsztokiem!)

ocenił(a) film na 5
leesa

a co złego jest w uprawianiu seksu w toalecie przez dwójke dorosłych ludzi???

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones