PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31352}
8,0 24 733
oceny
8,0 10 1 24733
7,9 27
ocen krytyków
Metropolis
powrót do forum filmu Metropolis

...i najlepszy niemy film jaki do tej pory oglądałem. Nie zestarzał się ani trochę, powiem
więcej, w dzisiejszych czasach jest jeszcze bardziej aktualny niż kiedyś. Dalej gawiedź
haruje, a elity siedzą, liczą zyski i wykorzystują biedotę. Są tu sceny, które wbijają w fotel
pomimo upływu ponad 80 lat od premiery tego dzieła. Jak choćby przemiana Marii w robota,
taniec erotyczny czy nawoływanie do buntu przez Marię-robota. Nie wspominając o
zakończeniu, które mnie autentycznie wzruszyło. 9/10.

dejwid_filmweb

To, co również moją uwagę przykuło, to aktualność problemu poruszonego w filmie - fabryka. Oczywiście, niepodważalne arcydzieło, choć fabuła dosyć naiwna. Żona Langa skutecznie wplotła tutaj nadmierny sentymentalizm (wspomniana przez Ciebie scena końcowa ;). Ale cała oprawa warsztatowa, światło, scenografia, muzyka, aktorstwo - genialne. Trudno uwierzyć, że taki film powstał prawie 90 lat temu.

dejwid_filmweb

Proponuję zatem obejrzeć "Gabinet doktora Caligari" z 1920 roku, który nie jest ani nudnawy, ani przydługawy, mimo że starszy od "Metropolis", które moim zdaniem jest jest mocno przeceniane :) ale oczywiście to jest moje zdanie. Faktycznie scenografia i efekty specjalne robią wrażenie, ale co do aktorstwa mam zupełnie odmienne zdanie - strasznie drewniane i pretensjonalne - i podkreślam, że nie porównuję filmu ze współczesnym kinem, tylko z dziełem starszym o 7 lat, i w to dopiero trudno uwierzyć.

ocenił(a) film na 10
nogagodzilli

Widziałem "Gabinet...", choć mniej mi się podobał niż "Metropolis". Pozdrawiam : )

dejwid_filmweb

Myślę, że oba filmy warto obejrzeć jeśli jest się zainteresowanym kinem dawniej i dziś ! pozdrawiam również :)

ocenił(a) film na 8
dejwid_filmweb

"Metropolis" jest bardzo dobry, "Gabinetu doktora Caligari" niestety nie widziałam, ale z filmów niemych z tamtych lat naprawdę bardzo podoba mi się "Ben Hur" z Ramonem Novarro. Szczerze polecam i pozdrawiam.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones