PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31352}
8,0 24 733
oceny
8,0 10 1 24733
7,9 27
ocen krytyków
Metropolis
powrót do forum filmu Metropolis

pięknie uchwycona głupota tłumu i "kozioł ofiarny". Ale jedno mnie zastanawia: jakimi
intencjami kierowały się poszczególne postacie? Jakoś nie udało mi się tego wychwycić.

ocenił(a) film na 10
kult_urka

Ciężki film, milion interpretacji. Chociaż bez wątpienia ważnym motywem filmu jest religijność. Trudno mówić o intencjach które kierowały bohaterami bo ja na przykład odebrałem to trochę na ten sposób:
- Fredersen jest stwórcą (Bogiem) zaprojektował całe metropolis i podejmuje wyroki (gdy zawodzi pracownik, "zwalnia go" co oznacza w pewnym stopniu zesłanie na dół (do piekła?) gdzie odbywa męki pracy [kara za grzechy?])
- Freder - syn Boży, schodzi do ludzi żeby podzielić ich los i ostatecznie pośredniczyć między nimi a Bogiem
- Maria - chyba nie trzeba tłumaczyć
- Rotwang - szatan wcielony (pomijając już pentagramy w jego chatce) prowadzi do skłócenia wszystkich i sieje wątpliwość wiary w Marię.

To po mojemu, dziękuje, dobranoc :P

ocenił(a) film na 10
olszan

A w ogóle to film jest pełen masońskich symboli więc to i tak bez sensu ;>

olszan

Te porównania też dostrzegłam. Nie zmienia to faktu że oglądając zastanawiałam się: "po ch...j oni to robią?"

ocenił(a) film na 10
kult_urka

w tamtych czasach praca była zła ludzie zaharowywali się na śmierć... do dziś w Japonii to robią. Freder widzi ich niedole i współczuje chce pomóc...

ocenił(a) film na 8
olszan

Jedno się nie zgadza. Pamiętasz jak Rotwang wspominał o katakumbach, wspomniał też wtedy coś jakoby Metropolis miało 2000 lat.

ocenił(a) film na 9
doliwaq

Wspominal, ze katakumby maja 2000 lat wiecej niz metropolis.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones