PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=896}

Miś

7,8 340 409
ocen
7,8 10 1 340409
8,2 38
ocen krytyków
Miś
powrót do forum filmu Miś

Wśród aktorów nie została wymieniona murzyńska ekspedientka ze sklepu emigranta w Londynie, ta która tłumaczyła rozmowę Ochódzkiego z pracownikiem banku.

ocenił(a) film na 9
BOB_76

To Beyonce więc po co wymieniać , jak każdy ją zna ;)

weronikax25

O czym ty mówisz? Beyonce urodziła się dopiero 1981 r.

ocenił(a) film na 10
BOB_76

Bo to jej mama w ciąży z Beyonce, Beyonce była wtedy nieochrzczoną zygotą, nawet nie miała jeszcze kolczyków w brodawkach sutek :)

ocenił(a) film na 7
Witek_9

co jest z tobą nie tak.. freaking dirty old man..

ocenił(a) film na 10
Wictorias

"Old man" to pojęcie względne, kiedy miałem 14 lat to 18 letnie dziewczyny były strasznie stare. Ale to było bardzo dawno temu :)

ocenił(a) film na 9
BOB_76

Żart taki żarcik to jest

olgass

raczej słaby

ocenił(a) film na 10
BOB_76

"Stanisław Tym pamięta jedynie, że była to zawodowa aktorka z jednego z londyńskich teatrów, która wpadła na chwilę odegrać swoją rolę.
- Niestety, się spieszyła, a człowiek odpowiedzialny za spisywanie danych zaniedbał swoich obowiązków - tłumaczy Stanisław Tym. - Chcieliśmy później wysłać jej zdjęcia z planu i podziękowania. Nawet nie wiemy, w którym pracowała teatrze - ubolewa."

buzzkill

No to niezła wtopa ze strony ekipy filmowej - nie dowiedzieć się kto zagrał epizod w filmie.

BOB_76

Z tego co wspominają twórcy, wtedy był ogólnie straszliwy burdel wszędzie. Wiele scen kręcili "na chybcika", bo Bareja radził sobie właśnie w takim chaosie jako jeden z pierwszych i niewielu :).

ocenił(a) film na 10
BOB_76

Mnie się w ogóle nie podoba że Murzynkę gra Murzynka a nie Polka katoliczka. To przez tą liberalną poprawność polityczną.

ocenił(a) film na 10
Witek_9

PS. Na szczęście Cyganie zniknęli. Jak moją matkę napadli i ukradli jej 1000zł to policja powiedziała że to nie byli Cyganie tylko Romany. Ale chociaż wiedzą jak mieli na imię to minęło 7 lat a tych Romanów nie złapali.

ocenił(a) film na 10
BOB_76

Wtedy nie było jeszcze Eurokołchozu.

BOB_76

a ty z jakiej jesteś wsi, że osoby czarnoskóre nazywasz "m*rzynami"? co to w ogóle za określenie "m*rzyńska"? aż mnie wzięło na wymioty przez poziom rasizmu tej wypowiedzi. mówi się "osoba czarnoskóra" lub "człowiek". ewentualnie jak znasz imię i nazwisko to warto go użyć. ostatecznie narodowość np. Nigeryjka, Kenijka, Amerykanka. ale kur*wa nie "m*rzynka"!!

Ush

Będę ich nazywał jak mi się podoba, goń się lewaku.

BOB_76

mnie nie obrazisz w ten sposób. obrażasz sam siebie byciem gorszym człowiekiem niż powinieneś być

ocenił(a) film na 10
BOB_76

chwyciłeś zarzutkę XD

Ush

Nie wiem, gdzie dostrzegłeś rasizm w wypowiedzi założyciela wątku. Samo użycie słowa "murzyn" nie świadczy przecież jeszcze o rasizmie. W języku polskim są rasistowskie określenia osób czarnych ("asfalt", "czarn*ch", itp.), słowo "murzyn" do nich nie należy. Są zalecenia, by odchodzić od używania tego słowa (sam go nie używam) ze względu na jego negatywne konotacje ("znalazł sobie Murzyna", "sto lat za Murzynami", itp.), ale nadużuciem jest oskarżanie używających go o rasizm tylko dlatego, że tego słowa użyli. Co więcej, kontekst użycia slowa "murzyn" przez założyciela wątku jest taki, że upomina się o pominiętą w spisie obsady osobę czarnoskórą. (Oczywiście,  nie wykluczam, że mimo to założyciel wątku może być rasistą, ale, póki co, nie mam żadnych podstaw, by tak twierdzić.) (Tu masz opinię językoznawcy na temat rzeczonego słowa: https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1892:murzyn-i-mu rzynka)

Lukasz_Gugulski

"Samo użycie słowa "murzyn" nie świadczy przecież jeszcze o rasizmie."


świadczy, bo to celowe odróżnianie siebie, jako białego, od drugiego człowieka, który posiada inną karnację skóry za pomocą słowa, które nie ma ani jednej pozytywnej konotacji i brzmi jak kundel albo gorzej i nie wskazuje nawet na żadną narodowość. Dalej mi się nawet nie chce czytać, bo to nie ma sensu

Ush

Gdyby Ci się jednak chciało przeczytać, to dowiedziałbyś się także o neutralnym brzmieniu słowa "murzyn". Ale rozumiem, że wiesz lepiej od językoznawców. Ok.

Lukasz_Gugulski

oficjalne i najnowsze stanowisko językoznawców z roku 2020 albo 2021 to, że jest to słowo obraźliwe

Ush

W październiku 2020 r. RJP przyjęła opinię, którą linkuję wyżej, jako swoją oficjalną. (https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1905:komunikat- rjp-o-opiniach&catid=109&Itemid=81&fbclid=IwAR0WhUkvzzpsR35di77XB2ho_7rhFJ_WQhc3 QmHAcIxhjQh1QjzndiyVDFc) Przeczytałeś tę opinię? "Podkreślam, że słowo Murzyn było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, można znaleźć bez trudu neutralne i pozytywne konteksty tego rzeczownika (...) Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne. (...) słowo Murzyn w języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą. (...) Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły. Osoby przyzwyczajone do języka sprzed lat będą dalej używać słowa Murzyn w rozmowach prywatnych w przekonaniu, że słowo to jest neutralne. Taką opinię podziela część językoznawców. Dlatego nie zachęcam do poprawiania wszystkich i w każdej sytuacji.") Jak widzisz, od oficjalnego uznania slowa "Murzyn" za obraźliwe i od odradzania używania mediach, urzędach i szkołach (październik 2020) daleka droga do uznania każdego użycia słowa "Murzyn" za rasistowskie, szczególnie za użycie tego słowa we wpisie z 2015r.

Lukasz_Gugulski

nie osłabiaj mnie człowieku. przeczytaj to 100x ze zrozumieniem, aż zrozumiesz dlaczego nie powinno się używać tego słowa. Postawa "a ja i tak będę używał" jest dziecinne i rasistowskie. bez odbioru

ocenił(a) film na 10
Ush

Ja też kiedyś byłem murzynem i robiłem tak...

Ush

Wez skończ. Mieszkam w Londynie od lat i bardzo ubolewam nad tym ze OSOBY CZARNOSKÓRE nie maja problemu aby nadmiernie używać słowa „Białas”. Baaa nikt ich z tego nie rozlicza. To ma być równość?

foxyloxy

ale białas nigdy nie był niewolnikiem bez praw. białas nigdy nie był traktowany jak gówno, którym pomiatano i pomiata się do dziś. to ewentualnie białas pastwił się nad czarnymi przez kilka wieków. więc biorąc pod uwagę kontekst historyczny, nie rozumiem twojego oburzenia

Ush

moje oburzenie wynika z tego że mieszkam za granicą już 10 lat i uwierz mi, spędziłbys trochę czasu z czarnymi a miałbyś inne zdanie w tym temacie. To są ludzie którzy najpierw robią dym a gdy przyjdzie im za to ponieść karę to ich pierwszym argumentem jest rasizm. Rasizm jest zreszta ich argumentem na każde niepowodzenie życiowe.

foxyloxy

brzmisz jak polski prawak, którego wyobrażenia na temat zachodu pochodzą z pisowsko-rosyjskiej propagandy antyzachodniej z TVP i RussiaToday. pewnie też myślisz, że na zachodzie ludzie mają 58 płci. to jesteś ty: https:// www.o2. pl/informacje/rosjanka-przepytana-na-ulicy-niebywale-co-mowi-o-europie-684582297 1890400a

ocenił(a) film na 8
Ush

Biały nigdy nie był niewolnikiem? Musze zwrócić uwagę, że masz poważne braki w podstawowej wiedzy historycznej. Poza tym co ma niewolnictwo do rasizmu?

Mroovkoyad

to może inaczej: czarni nigdy nie niewolili białych. już lepiej?

ocenił(a) film na 8
Ush

Trochę lepiej, ale nadal nie rozumiem jak się to ma do tematu rasizmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones