PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=637019}
6,4 172 259
ocen
6,4 10 1 172259
6,2 30
ocen krytyków
Miasto 44
powrót do forum filmu Miasto 44

Hej!

Film uważam za intrygujący, w pewnym sensie ujął mnie i często o nim myślę..Zupełnie nie rozumiem komentarzy: dno,badziewie,Komasa to idiota.. ale to nie o tym chce się rozwodzić..
Zastanawia mnie scena w wodzie - gdy chyba niedługo przed poznanien Stefana i Biedronki - dziewczyna ukazana jest w wodzie i pokazuje znak milczenia taki sam jaki niedługo po rozpoczęciu Powstania pokazuje Stefanowi Matka (scena rozszczelania).Jak myślicie jak można to definiować? Gdzieś czytałam,że miał to może być znak,który ma zaprzestać komentarzy czy Powstanie było słuszne czy nie .. z drugiej strony spotkałam się z opinią,że to ukazanie podobieństwa Ali do Matki Stefana ( ta scena + "nigdy mnie nie zostawiaj" po wybuchu czołgu)? Jak myślicie? Czy ta scena ma jakieś głębsze wyjaśnienie?

ocenił(a) film na 7
michalinaes

Nie wydaje mi się. Matka Stefana tak pokazała, żeby młody nie zrobił czegoś głupiego po wtedy przyszli by Niemcy i go zabili, a tak to chociaż ona mógł przeżyć.

michalinaes

Raczej bym tych scen nie łączył. Film Komasy jest jednak intrygujący pod wieloma względami. Już sam początek - piosenka Marino Mariniego, Marini przyjechał do Warszawy w 1961 roku i zaśpiewał ją w sali kongresowej. Przez noc uczył się słów. Mam wrażenie że reżyser wprowadza widza od "tyłu" w historię. Scena na cmentarzu z Czesławem w tle to prawie kicz, a na pewno reżyser idzie po bandzie. Tyle że kończy ją kula a muzyka dobiega jakby z zamkniętego pudełka. Scena rozsadza kadr - trwa nadal ale w głowie widza. Reżyser wybrnął z problemu koncertowo. Już nie pamiętamy Czesława ale jatkę na cmentarzu. Scena w ten sposób został wydłużona dwukrotnie. No i coś co mnie zainteresowało. Biedronka przebiega przez ulicę, taka aleja snajperów, śmigają kule a w tle słyszę muzykę jak z filmu sensacyjnego. Mam wrażenie że Jason Bourne /Matt Damon/ wyjdzie tym swoim charakterystycznym chodem i załatwi sprawę. Tak nie filmował powstania jeszcze nikt. Połączenie popkultury i historii, realizmu i projekcji na temat powstania.

ocenił(a) film na 8
magnum33

Była już wątek na ten temat na tym forum. Poszukaj. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Andy2008

dzięki za radę ;) szukałam bezskutecznie,ale spróbuję drugi raz.

ocenił(a) film na 8
michalinaes

Link poniżej.

http://www.filmweb.pl/film/Miasto+44-2014-637019/discussion/Co+oznacza+z%C5%82o% C5%BCony+palec+na+ustach....,2521464

Mam nadzieję, że zadziała. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Andy2008

bardzo dziękuję,faktycznie powieliłam temat :)

ocenił(a) film na 8
michalinaes

Nie ma za co. Pozdrawiam również. :-)

ocenił(a) film na 8
magnum33

Nieźle ujęte.

michalinaes

Nie mato jak film oo najbardziej gownianym powstaniu na swiecie ktorego Wogole mialo nie byc i o powstancach ktorzy po 18 godz walk klocili sie czy walczyc czy sie poddac zginelo se tylko 200000 cywilow tylko dlatego ze garstka mlodzieniaszkow chciala sie uwolnic od okupanta a byly inne rozwiazania

ocenił(a) film na 9
rozowazyletka_234

ouu widzę Ide też na 1 oceniona bo bardzo anty polski film,nie?
Takie dywagacje jakie zaproponowałaś ( rózowa żyletka -> mniemam,że wyznajesz płeć piękną ....) powyżej nic nie dadzą ,nic nie zmienią,nie jesteś w stanie postawić się w sytuacji tych ludzi bo jak mniemam całe swoje życie przeżyłaś w wolnym kraju i nigdy nie utracilaś prawa do wolośći słowa, wyznania...

ale pisz dalej,siej nienawiść i typowo polską wrogość do wszystkiego
jak to mówił marszałek Piłsudski : Naród wspaniały, tylko ludzie to .... ;)

michalinaes

Hipokryta a cytat tak powszechny ze chce sie srac nigdzie nie pisalem ze to antypolski film tylko mowilem o powstaniu bezsensownym

michalinaes

Rozumiem ze przezyles te wszystkie przykre sytuacje a jezeli podasz mi powod wybuchu powstania ( tylko nie nadzieja na lepsze jutro ) to moze zmienie zdanie otym powstaniu

ocenił(a) film na 9
rozowazyletka_234

nie zależy mi na tym,myśl sobie co chcesz ;) miłego dnia

michalinaes

Jak to mówił marszałek Piłsudski : Naród wspaniały, tylko ludzie to .... ;)

ocenił(a) film na 10
rozowazyletka_234

Powodem wybuchu powstania było utworzenie kawałka Polski niepodległej wywalczonej własnymi siłami i niepodległej od komunistów. Takiej Polski teoretycznie Rosjanie nie mogliby jawnie zaatakować, pacyfikować oddziałami NKWD czy fałszować wyborów jak to miało miejsce w słynnych wyborach 3xTAK. Drugim ważnym powodem wybuchu powstania było zamierzenie Niemców zrobienia z Warszawy fortecy z cywilami w środku. Zamknięto miasto do wyjazdu i ucieczki. Może nie byłoby takiej apokalipsy jaka miała miejsce w 44 lecz gwarantuję tobie że kilkadziesiąt tys. cywilów i tak by zostało zbitych i może jedna trzecia zabudowy byłaby nietknięta. Pamiętaj że po oblężeniu w 39 co trzeci budynek był w ruinie.

krwiak_1983

No i to jest prawda ale to i tak nie miało sensu bo rosjanie i tak by wszystkich wymordowali ale napisałeś kilkadziesiąt a nie 200 tys i napisałeś że 2/3 budynków zostałoby zniszczonych a nie zrównane z ziemią

ocenił(a) film na 10
rozowazyletka_234

Nie twierdzę że powstanie było sukcesem. Lecz z naszej dzisiejszej perspektywy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie byłyby długofalowe skutki geopolityczne dla Polski gdyby nie dwumiesięczny upór powstańców uzbrojonych w steny i butelki z benzyną przeciw najnowocześniejszemu uzbrojeniu 3 rzeszy. Może byłaby Polska SRR a może tak czy tak by nie było.

Winę za rzeź powstania, obozy koncentracyjne itd ponoszą władze IIRP to one wpakowały Polskę w 6 lat okupacji i przeciwko dwóm największym potworom jakie zrodził rodzaj ludzki Hitlera i Stalina. W imię honoru i innych bzdetów zginęło miliony Polaków. Obok Stalina czy Hitlera w piekle dupę powinien smażyć Beck, Rydz Śmigły i reszta bandy z rządu IIRP.

Ale my się na błędach nie uczymy mamy 100tys armi z czego chyba 40tys podoficerów i 30 tys oficerów i więcej generałów niż było w IIRP. Chcesz mieć pokój szykuj się na wojnę. Silna gospodarka to silna armia. Ale co tam każdy patrzy swojej trzynastej pensji, przedwczesnej emerytury czy posady w Brukseli.

ocenił(a) film na 7
krwiak_1983

Gdyby Piłsudski żył jeszcze w 1939 r. to najprawdopodobniej Polska wstąpiłaby do Paktu Osi tak jak zrobili to Rumuni, Węgrzy i Bułgarzy. Ale niestety tak jak napisałeś banda idiotów, na czele z Rydzem, Beckiem itp. kompletnie nie ogarnęła polityki przedwojennej i wpakowała nas w bezsensowny sojusz z Anglia i Francją. To co dziś obserwujemy na naszej scenie politycznej to kopia tamtego okresu. Tyle że wtedy mieliśmy silną armię która po zaciętych walkach została pokonana przez jeszcze silniejsze wojska. Dziś nasza armia to stado biurokratów...

ocenił(a) film na 8
Czuper1000

Fajnie się dziś ocenia ówczesny rząd z perspektywy wielu lat i wielu wydarzeń... Też uważam , że II RP miała się przyłączyć do unii wojskowej i razem z III Reszą ruszyć na wschód, gdzie był prawdziwy wróg demokracji i wolności, ale nie zapomnijmy też ,że w tamtych latach słusznie postrzegano Hitlera jako zło wcielone z którym trzeba walczyć i łatwo było uwierzyć w obiecanki pomocy ze strony Anglii i Francji....
A oni sobie kosztem okupacji całej Polski po prostu "kupili" kilka miesięcy, na przygotowania do wojny.

ocenił(a) film na 10
OmniModo

"Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia." Generalnie nie chodziło mi o cwaniakowanie jaki kto był głupi rząd. Bardziej mnie chodziło że do tej pory poza bodajże książką Zychowicza nikt nie krytykuje polityki zagranicznej II RP, co gorsza książkę okrzyknięto kontrowersyjną.
A prawda jest taka że schrzanili i to potężnie. Beck krzyczał o honorze a tymczasem już dzisiaj są "polskie obozy koncentracyjne" w kanadzie i usa uczeni na sympozjach nie chcą siadać na miejscach obok Polaków bo byli sprawcami holokaustu. A gazety niemieckie z premedytacją niemal co 2 tygodnie walą specjalnie takie hasełka. Co gorsza nasi obecni rządzący nawet tyłka nie ruszą aby coś z tym zrobić bo nam montownie zabiorą lub mniejsze dopłaty dadzą." Pewnie mnie zeżrecie teraz ale część mnie przyznała rację jednemu z komentarzy bodajże pod filmem "Pokłosie". To było coś w stylu "A niech kręcą takie filmy a nawet i brutalniejsze. Niech myślą że jesteśmy największymi antysemitami na świecie i tu więcej nie przyjeżdżają." I pisze to ja facet co jak przeczytałem w 2011 roku zapomnianą historię o Korczaku to mi aż łzy w oczach stanęły. Jakoś tak mi się dziwnie mojego synka wśród tych dzieci wyobraziło. Jak komory gazowe samobójczo w filmie "Grey zone" wysadzali to mało nie krzyknąłem "Kur.... TAK!! Nareszcie!!!".

Ale za bardzo chyba odbiegłem od tematu. Myślę że trzeba było dać im ten Gdańsk i eksterytorialną autostradę. Ponoć chcieli dać nam tereny na Słowackie. Ale i bez tego oszczędzilibyśmy sobie 2 lata rzezi ze strony Niemców. Co więcej odpisze Tobie że widziałem kiedyś program Wołoszańskiego o tym że datę inwazji alianci znali już wcześniej a mimo tego do ostatnich dni sierpnia naciskali na IIRP aby nie przeprowadzała mobilizacji. Dlatego zamiast 1,6 mln żołnierzy Niemcy mieli naprzeciwko siebie coś około 1,1 mln polskich żołnierzy. Co więcej w innym odcinku było o przyczynach podzieleniu wojska na kilkanaście armii. Gdyby Alianci nas ostrzegli że nie zamierzają pomóc to wtedy te 1,1 mln żołnierzy skoncentrowano by w kilka a nie kilkanaście zgrupowań armijnych. Trudniejszych w rozgromieniu.

Kończąc mój nudny monolog Grecy domagają się repracji wojennych. Gdzieś było że jakaś para z Niemiec wpłaciła 840euro w greckim urzędzie bo chcieli zapłacić swoją część reperacji. Komentarz jakiejś mądrej osoby brzmiał "To niech teraz przyjadą do Polski i zapłacą 10x tyle." Najwyższy czas abyśmy zaczęli domagać się co nasze bez ceregieli, pitu pitu i szukania bezsensownych gestów wybaczania. Najpierw kasa potem wybaczajmy.

ocenił(a) film na 7
krwiak_1983

Czyli co mielibyśmy zawrzeć pakt z Niemcami i dać im Gdańsk? przecież oni i tak by nas zaatakowali,bo od wieków staliśmy im na drodze nawet od Grunwaldu,z Aliantami masz racje też oglądałem ten odcinek sensacji XX w alianci zawsze mieli nas gdzieś,a na końcu tobie chodzi o płacenie za zniszczenia wojenne? jak tak to jestem za i to powinni płacić nie tylko nam tylko całej europie odszkodowania.

ocenił(a) film na 10
JOHN90

Na wstępie miło mi że mogę wymienić kilka opinii z miłośnikiem "Sensacji".

Na szczęście nie ja musiałem podejmować te decyzję. Beck realizował zarządzenie Piłsudskiego o zachowaniu równej odległości między Berlinem a Moskwą. Jako człowiek starej kadry był nieruszalny a u Daviesa chyba czytałem że reszta rządu sanacyjnego raczej była skłonna przystąpić do paktu Osi. Wiem ja jak i ty że w czasie WWII zchrzaniono i podjęto wszystkie decyzje źle lub ze złym skutkiem.

Chyba w jakimś czasopiśmie "Do rzeczy" czytałem że wg jakiegoś prawa w ONZ wcale nie zrzekliśmy się odszkodowań wojennych. Więc byle chęci i chętni byli popukać tu i tam a może nawet parę grosiszy wpadłoby do pustej polskiej kasy. Greków można lubić lub nie ale ładnie umieją odpowiadać na zarzuty Niemiec o swojej ciężkiej sytuacji. Historia nie oliwa i nie sprawiedliwa. Niemcy dostali plan Marshalla i 45 lat kapitalizmu. Nawet producenci gazu używanego do mordowania ludzi firma "Bayer" mają się świetnie. A my Polska Marksa i Lenina 45 lat socjalizmu i zabrane te ziemie które ZSRR zabrał nam w 1939 roku. W efekcie w 1989 w momencie wolności państwo prawnie niedojrzałe i ludzi z mentalnością 16 latków. Do teraz jest w setkach zawodów i branż ciężko i trudno i lepiej nie będzie bo świat się zmienia i automatyzuje a my nie nadążamy. Czyny pradziadów Niemieckich do teraz rzutują na nasze trudności gospodarcze. Nie trudno to zauważyć. Lecz ja jestem szarakiem pewnie tak jak ty. A w przyszłość wcale już nie patrzę optymistycznie.
PS. Ostatnio znalazłem ekstra kanał na YouTube o historii z luzem w stylu Monty Pyton a goście widać że się nieźle jarają historią i z ekranu aż kipi ich fascynacja naszymi dziejami kanał to "Hitoria bez cenzury."

krwiak_1983

Masz xoś do trzynastej pensji górników

ocenił(a) film na 10
rozowazyletka_234

Mam!!! 13 pensja powinna być wypłacana pod koniec 13 miesiąca!!! A ponieważ nie ma 13 miesiąca w kalendarzu to de fakto 13 jest premią. A premię powinno się dzielić z zysków kopalni. Jak nie ma zysków to nie powinno być premii. A z tego co wiem to dzisiaj tylko Bogdanka ma zyski. Na moje oko taniej byłoby tych wszystkich górników posadzić za biurkami w urzędach i płacić im po 2tys miesięcznie niż utrzymywać wszystkie maszyny w kopalni 6tys wypłaty każdego górnika i całą bizantyjską biurokrację kopalnianą. Węgiel nie zając nie ucieknie w ciągu 5-15 lat jego cena podskoczy o 100% do 500%. Już są w powszechnym użyciu dostępne technologii zamieniające wegiel w olej. SERIO!!! Niedługo będą przerabiac węgiel na olej opałowy a za kilka kilkanaście lat na olej napędowy. Wszystko to kwestia rozdrobnienia węgla za pomocą noży wodnych. Lecz z naszymi kopalniami taka ropa będzie 3 razy droższa niż wieziona tankowcem z Arabi Saudyjskiej. Należy dopić trupa a na jego miejsce wybudować Państwowe firmy lecz bez "bagaży" jak te co są dzisiaj.

krwiak_1983

Malutkie pytanie chopie skąd ty żeś je

ocenił(a) film na 10
rozowazyletka_234

Z kątowni.

krwiak_1983

To wszystko wyjasnia. ;)

krwiak_1983

O coś wykryłem moim super wykrywaczem 2000 i to się nazywa bardzo ostry ból dupska że ludzie na śląsku dostawali ( tak nie pomyliłem się dostawali już nie dostają) premie na takie piękne święto jakim jest BARBÓRKA bo jakbyś chciał wiedzieć to u nas na śląsku każdy dostaje jakąś premie ( ale wy ludzie spoza tych terenów nie dostajecie żadnych premii zwłaszczaw waszym pięknym mieście warszawa ) a tak ogólnie to śmierdzi mi tu gorolem z Warszawy który jak zwykle chciałby wtykać nos w nie swoje sprawy a jeżeli chodzi o polski przemysł to głownie niszczy go eksport węgla z rosji i pochodzenie prezesów holdingu jastrzębskiej spółki i kompanii węglowej którzy są z warszawy i nie znają się na górnictwie

ocenił(a) film na 10
rozowazyletka_234

To spróbujcie górnicy chociaż przez rok przetrwać bez naszych (czytaj wszystkich Polaków) dopłat do rentowności waszych kopalń. Mądrale z was zarabiacie powyżej 6 tys plus dodatki nie wspominając o związkowcach. A jak coś nie tak to ropierniczacie Warszawę. Czasy darmozjadów się skończyły Panienko z okienka!!! Dziś już nikt nie pamięta że UK była kiedyś potęgą w wydobyciu węgla kamiennego. Przyszła Pani Margaret Teacher pozamykała co nierentowne. Dzisiaj poza jakimś wąskim marginesem Brytyjczycy są szczęśliwym i bogatym społeczeństwem. Lecz tam nie ma darmozjadów w stylu górnicy rolnicy nauczyciele. Chcesz pieniędzy musisz sama zarobić z naciskiem na SAMA. No co tam kilka milionów pasożytów darmozjadów zarżnie gospodarkę kraju i znowu historia się powtórzy.

PS Sami powinniście się zreformować umiecie rozwalać ulice Warszawy "rozwalajcie" biura i miejsca pracy tych co robią nad ziemią a biorą więcej niż wy. "Rozwalcie" i blokujcie biura pośredników którzy z węgla czerpią 100% zysku. No ale tam to już nie tak łatwo łatwiej wziąć syrenę i pitolić głupoty w TV.

krwiak_1983

Ten kto nie chciał być komunistą dwa metry do piachu

rozowazyletka_234

rozowazyletka 234 widzę,ze pewnie jesteś młodą dziewczyną która nie rozumie jeszcze pewnych spraw.Powstańcy nie mogli przewidzieć wszystkiego...Chcieli wolności,końca terroru i śmierci Niemców...Teraz po takim czasie można chłodnym wzrokiem podsumować wszystkiego ale wtedy ludzie byli pewni,ze to się uda.To byli tacy jak ty i ja.
Młodzi,pełni poświęcenia,oddani sprawie...czy można ich za to winić,że chcieli oddać życie za kraj i wolność...

ocenił(a) film na 10
jozio111

Wielu z Powstańców było w organizacjach podziemnych po przysiędze wojskowej. Mieli wykonać ROZKAZ. Chcieli czy nie chcieli to była decyzja dowódców o powstaniu. I dowódców należałoby w jakiś sposób w histografii normalnie bez ściemy opisać.
Film zrobił na mnie bardzo bolesne wrażenie. Co innego czytać o powstaniu(Davies, Sprawa honoru czy stare dobre podręczniki historyczne z lat 1992-1999) a co innego zobaczyć młodzież walczącą i ginącą często bez amunicji czy broni w rękach. Nie wiem czemu ale deszcz z wnętrzności czy scenę z bratem głównego bohatera odczułem gdzieś w moich wnętrznościach. Kurcze tak sobie myślę że oni zamierzali ich(Powstańców) z widelcami, nożami i patelniami puścić na tych Niemców.

ocenił(a) film na 8
rozowazyletka_234

ale powstanie było i nic i nikt tego nie zmieni mówimy o filmie a nie o tym czy powstanie miało sens czy też nie

ocenił(a) film na 7
michalinaes

Ja myślę że wiem o co chodzi z tym znakiem.

Moim zdaniem jej cała postać jest odbiciem całego powstania.
Biedronka nie potrafiła pływać tak jak powstańcy nie potrafili walczyć. W tym ujęciu idzie na dno, może to symbolizować upadek, śmierć, przegraną.
Jednak ona wykonuje gest że panuje nad tym, że umiera z godnością.
W końcowej scenie ona niby jest z nim, ale tak naprawdę on sobie to tylko wyobraża bo Biedronka nie umiała pływać i jest to chyba w tym samym miejscu co wtedy on po nią popłynął.

ocenił(a) film na 8
MistyczneWspomnienie

i co też ważne. Biedronka utknęła w połowie rzeki , czekała na pomoc, podobnie jak pomocy z zewnątrz oczekiwała walcząca Warszawa ....

michalinaes

Znak milczenia jest dość ciekawym zabiegiem jeżeli odczyta się ten film niechronologicznie. Ta scena mogłaby się pojawić na końcu filmu. Jest to symbol zasłony milczenia, cześć poległym, wygaszenie dyskusji o celowości powstania. Teraz opowiadam historię - bez komentarzy, bez dywagacji. Myślę że takie spojrzenie jest typowe dla tego filmu, jego ducha.

ocenił(a) film na 8
magnum33

Coś w tym jest. Ta scena z jednej strony podsumowuje w pewnym sensie cały film a jednocześnie wskazuje widzowi jak powinien go odbierać. Taka prośba o zrozumienie tych młodych ludzi i szacunek dla nich i ich czynów. Prośba o nie roztrząsanie przez chwilę, czy Powstanie powinno czy nie powinno wybuchnąć. Powiązanie z ostatnią sceną jest również widoczne. Biedronki już nie ma ale jednocześnie chce pozostać w naszej pamięci, jako symbol tych wszystkich młodych ludzi, którzy zginęli. I ta metamorfoza Warszawy. Piękna scena pokazująca, że pewnych wartości nie da zniszczyć.

ocenił(a) film na 8
Andy2008

Ładnie ujęte.

ocenił(a) film na 9
michalinaes

Piekne interpretajce :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones