PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38377}

Miasto Boga

Cidade de Deus
8,0 171 718
ocen
8,0 10 1 171718
7,8 24
oceny krytyków
Miasto Boga
powrót do forum filmu Miasto Boga

skąd ten tytuł?

ocenił(a) film na 5

ma ktoś jakies uzasadnienie tytułu? (wiem, że na podstawie książki)... ale ciekawi mnie motyw
takiego zatytułowania...

ocenił(a) film na 9
ukafek

Raczej chodzi o to, że poza bogiem każdy o tej dzielnicy slumsów zapomniał (władza, politycy itp.)

ocenił(a) film na 7
ukafek

Ja zawsze myślałem, że pretekstem do tak metaforycznego tytułu jest pomnik Chrystusa w Rio.

ocenił(a) film na 9
ukafek

Ta dzielnica tak się nazywa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cidade_de_Deus,_Rio_de_Janeiro

ocenił(a) film na 5
Marac

Dzięki! ;)

ocenił(a) film na 9
ukafek

W zamian napisz, czemu tylko 5/10? Zaskakująco mało, moim zdaniem (spokojnie, nie mam zamiaru się kłócić, po prostu jestem ciekawy). A skoro się dopytujesz, to jednak nie pozostawił Cię całkiem obojętnym.

ocenił(a) film na 5
Marac

jakby Ci to powiedzieć;)
po pierwsze, co prawda wyjaśniłeś mi skąd się wziął tytuł, ale to o co mi chodziło nadal zostaje niewyjaśnione - dlaczego ktoś nazwał w ten sposób tą dzielnicę Rio...może głęboko się doszukuję ale to właśnie mnie zaintrygowało....

a dlaczego film na tyle oceniłem....tak po prawdzie to Ci szczegółowo nie wyjaśnię, może po dokładniejszym obejrzeniu byłoby to 6 a może 4...
Myślę że przede wszystkim po takim tytule spodziewałem się czegoś więcej, poza tym właśnie ten tytuł mi trochę zgrzyta z treścią filmu...a poza tym jest kilka momentów jak dla mnie zbędnych - momentów bardzo brutalnych, ktore nie wnosza do całej fabuły ani większego realizmu ani (jak dla mnie) nic co miałoby widzowi pomóc w odbiorze przedstawionej rzeczywistości, a jedynie oddziałuja na niekorzystny odbiór całości....
Nie wiem czy sie wyraziłem dość jasno ale mam nadzieję że choć trochę;) (nie pytaj o szczegóły bo już chwilę jak go oglądałem i nie wszystko pamiętam. Jednak nie mogę nie przyznać że film jako taki nie jest najgorszy i można go obejrzeć...

ocenił(a) film na 9
ukafek

> dlaczego ktoś nazwał w ten sposób tą dzielnicę Rio...

No na Wikipedii nie ma, co mnie zaskoczyło, bo przyznaję, że nazwa intrygująca i aż się prosi o wyjaśnienie. Może da się gdzieś indziej wyguglać? Bo ja nie próbowałem, więc nie wiem. A może też być tak, że nikt nie wie - po prostu miejscowi zaczęli tak nazywać i się przyjęło?

>Nie wiem czy sie wyraziłem dość jasno ale mam nadzieję że choć trochę

Super, dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości :) I za potraktowanie poważnie mojej prośby.

ocenił(a) film na 5
Marac

ja również;)

ocenił(a) film na 8
ukafek

ukafek:
http://soulbrasileiro.com.br/main/rio-de-janeiro/favelas/cidade-de-deus/cidade-d e-deus/
Nazwa zostala zaproponowana przez politykow, przypuszczalnie bo miasto bylo formowane w terenie odleglym i bez infrastruktury.

ale pewnie blizej
http://ultimosegundo.ig.com.br/brasil/rj/conheca+a+origem+dos+nomes+de+algumas+f avelas+do+rio/n1237967511709.html

Pamietac trzeba, ze kosciół tam jest duzo bardziej polityczny niż tu (hmm, chyba), nazywanie ulic i dzielnic "dzieciatka jezus" albo "niepokalanej panienki" to tradycja jeszcze z czasow kolonialnych. To sie dopiero zmienilo w latach 60-70, keidy to zaczeto (tez z reszta ma modle portugalska) nazywac ulice po "wielkich brazylijczykach".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones