PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=278033}

Milczenie

Silence
6,8 38 351
ocen
6,8 10 1 38351
7,0 35
ocen krytyków
Milczenie
powrót do forum filmu Milczenie

Wiara w roli głównej

ocenił(a) film na 10

Po pierwsze dawno nie widziałem by widownia na sali premierowej tak długo siedziała w milczeniu. I żeby w takim samym zgodnym milczeniu wychodziła. I w takim samym milczeniu podążała do wyjścia z kina, nie rozmawiając ze sobą. To Milczenie chciało się zatrzymać ze sobą możliwie najdłużej.

Po drugie, głównym bohaterem tego filmu nie jest wbrew pozorom człowiek. Pierwszoplanową rolę w tym filmie zagrała wiara, rozbrzmiewająca głośnym, donośnym głosem na tle rzekomo milczącego Boga. Ilość odcieni wiary, które zostały w filmie ujęte - przerasta wyobraźnię. Od naiwnej, młodzieńczej i porywczej na początku filmu, poprzez ślepą, ukrytą, bohaterską i wątpiącą - w jego środku - aż po akceptującą własną niedoskonałość ale przechodzącą w fakt dokonany - na samym końcu. Gdyby ktoś mi jeszcze przed seansem powiedział, że da się w ramach jednego filmu pokazać wszystkie odcienie wiary - nie uwierzyłbym. Lecz ten film nie jest kwestią wiary lub niewiary: jest obiektywnie istniejącą rzeczywistością, którą nie sposób się nie zachwycić.

Po trzecie, kryzys wiary i upadek dotyka każdego. Judasz zdradził, ale i Piotr zdradził. Ten drugi - gorzko się wypłakał i został kamieniem narożnym Kościoła. Judasz - poszedł i się powiesił. Różnica wynika z akceptacji własnej niedoskonałości. Piotr ją przyjął z pokorą. Judasz - w swej pysze nie mógł jej znieść. Nagrodą za pokorę jest twarda wiara. Nagrodą za pychę jest rozpacz.

No i na końcu: kto z nas w pełni wie, co nosi we własnym sercu? A skoro nawet własnego serca nie jesteśmy w stanie ocenić, to dlaczego tak skorzy jesteśmy do osądzania innych? "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone". Oto główne przesłanie, dobitnie przypomniane widzowi przez twórców filmu.

Jak dla mnie - najlepszy film o wierze, który kiedykolwiek widziałem. Gorąco polecam.

ocenił(a) film na 2
pomodus

Wszyscy wpadli w letarg, dobudzić się nie mogli, uwierzyć, że zafundowali sobie tak cholernie nieporywający wieczór, ręce im opadły, wyszli w traumie, będą siedzieć i tempo patrzeć w ścianę jeszcze ze 3 dni.. w milczeniu.

ocenił(a) film na 3
MoniaToronto

Ja zaobserwowalam ze pol sali spalo, krecilo się na fotelu nawet slyszalam chrapanie. Wszyscy byli cicho bo brakowało muzyki, glupio sie odezwac w takiej ciszy. Uslyszalam tylko jeden komentarz (kiedy juz ktoś nie wytrzymal) podczas pogrzebu ze "wynoszą go ukisic".

ocenił(a) film na 2
katesali

Yhym, frustracja jaka pojawia się podczas testowania tego filmu przywodzi na myśl wiele głupich tekstów, mnie ogarniał chory śmiech :/

użytkownik usunięty
katesali

"wynoszą go ukisić" xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

MoniaToronto

No na pewno film piękniejszy od rewelacyjnych wg ciebie: Panna Nikt, czy Wenus w futrze itp. , które tak zachwalasz. Czy jesteś feministką? Bo to wszystko wyjaśnia...

ocenił(a) film na 2
persis

Czy jest cokolwiek nieodpowiedniego w ukochaniu własnej płci i jej przedstawicielek? Niemniej jednak nie potwierdzam ani nie zaprzeczam jakobym była feministką. Przełożenia wyznawania feminizmu na docenienie 'Milczenia' tez nie dostrzegam.. Czy feminizm bądź szowinizm, homoseksualizm czy bycie albinosem może mieć przełożenie na odbiór tego właśnie filmu? :-) Mnie porywa 'Wenus w futrze' , Ciebie 'Milczenie', napisz w wątku 'Wenus..' jaki to chłam i będziemy kwita.

MoniaToronto

Oczywiście, że wyznawane wartości i ideologie mogą mieć przełożenia na ocenę takiego filmu jak 'Milczenie', który to przecież próbuje zająć stanowisko w takiej dyskusji.

ocenił(a) film na 9
lena_awren_eithel

też zerknąłem na jej oceny i od razu widać, że nie ma co dyskutować :D

żeby było jasne nie uważam koleżanki za głupiej, uważam że ma światopogląd i gust daleko odbiegający od widza do którego skierowany jest ten film.

sol82

A ja zauważyłem w niej rozbuchany egocentryzm oraz przerośnięte ego. Z resztą nie tylko u niej. Bo tak się składa, że znam parę osób jej pokroju. Egocentryzm to jedna z odmian pychy. Trudno, ludzie są różni.

sol82

Jeszcze kiepską ortografię.

ocenił(a) film na 8
lena_awren_eithel

Ja na przykład totalnie nie wierzę w Boga w wersjach najpopularniejszych religii świata, ale nie odbiera mi to odebrać wysoko filmu.

ocenił(a) film na 9
persis

No proszę, a ja jestem feministką, tłumaczyłam ten film i wręcz mnie zachwycił. Ateistkę, żeby było jasne. Jakaś diagnoza? Bo widzę, że chętnie je stawiasz.

titi

Pewnie jakaś aberracja, może masochizm? ;)

titi

Stawiam diagnozę ponieważ ma to uzasadnienie. Feministki są zazwyczaj nieszczęśliwe i mają pretensje do Boga, w którego oficjalnie zazwyczaj oczywiście nie wierzą, nie wiadomo do końca o co.

ocenił(a) film na 9
persis

Zaryzykuję twierdzenie, że znam o jakąś setkę więcej feministek niż Ty, a odsetek nieszczęśliwych jest dość nikły. Te rzeczywiście nieszczęśliwe raczej nigdy do żadnych bogów pretensji nie mają. No ale może ta jedna, którą znasz, jest wyjątkiem, nie neguję.
Miłej soboty.

titi

Te które znam, są faktycznie nieszczęśliwe i do tego nieprzyjemne dla innych, czego sobie nie uświadamiają może. Ciekawe ale bardzo trudno wśród nich znaleźć dziewczyny ładne i atrakcyjne, więc mają różne deficyty. A winni są: faceci i Kosciól oczywiście. Budują sobie swój świat skrojony na ich miarę.
Weekend miły był dziękuję.

ocenił(a) film na 8
MoniaToronto

i takie osoby jak ty - MoniaToronto - powinny wcześniej poczytać coś na temat obejrzanego filmu, aby nie zaniżać oceny i nie uzewnętrzniać swojego rozczarowania na forum. Na sali pewno widziałaś to co chciałaś zobaczyć a na ekranie nie dostrzegłaś tego co powinnaś, gdyż Twoją naturą nie jest poznanie historii. Przed filmem i po dużo czytałam na temat chrześcijaństwa w Japonii. Nic o tym wcześniej nie wiedziałam. Dzięki filmowi jestem bogatsza o "kawał" wiedzy...i piszę to ja niewierna....ale chłonna wiedzy na każdy temat.

ocenił(a) film na 2
satja

Hm, nie szłam na film kompletnie nieświadoma czego będzie dotyczył, licząc na fun i fajerwerki. Nie wyszłam przed końcem choć biorąc pod uwagę przyjemność jaką czerpałam z seansu powinnam to zrobić po kwadransie. Stosunkowo cierpliwie dotrwałam do końca, nie zasypiając i nie rozmyślając o niebieskich migdałach. Zdzierżyłam ten mdły zastrzyk anestezjologa. Rzeczywiście, przed premierą nie wiedziałam nic o początkach chrześcijaństwa w XVII-wiecznej Japonii i film Scorsese nie stał sie dla mnie bodźcem jeśli chodzi o łaknienie wiedzy na ten temat. Och, jaka ze mnie ignorantka! ;o
Mnie nie chodzi o tematykę tylko formę wyrazu. Gdybym brzydziła się wiedzy i bała się, że jakaś informacja historyczna zanieczyści mój nieskalany myślą umysł to bym sobie kupiła bilet na excesy Greya. Dla mnie 'Milczenie' jest filmem jałowym. Nieprzekonującym. Rozwałkowanym jak ciasto na ravioli.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kosiorwks

ale napewno lepszy niż ty słow.nictwo

ROBERTHUNT

kto by dbal o slownictwo w internecie... 88% z matury z polskiego - pozdro, win system edukacji ^^

kosiorwks

Chwalisz się, czy żalisz?

ocenił(a) film na 8
MoniaToronto

film pokazał, ze pomimo nieznośności tortury - bełkotu płycizny tego czegoś co tu pisze i tożsamych indywiduów - niestety spotykanych przez całe życie - da się przeżyć i zachować światło w sobie - pomimo pozorności stania się czymś takim samym...

ocenił(a) film na 9
septentrion

:)

Nic nie dodam, ująłeś mą myśl w jednym poście.

MoniaToronto

dokładnie tak , film powinien inspirować , zachęcać do poszerzania wiedzy w danej tematyce a nie odwrotnie. przecież na tym polega życie na rozwijaniu się dowiadywania się coraz to innych mądrych rzeczy np : Ravioli – potrawa kuchni włoskiej. Są to nieduże pierożki. Nadziewa się je zazwyczaj serem ricotta, mięsem lub warzywami - najczęściej szpinakiem. :P

ROBERTHUNT

mniam :)

OmniModo

smacznego :)

ocenił(a) film na 6
satja

Ja z kolei spodziewałem się przedstawienia również punktu widzenia "drugiej strony" - Japońskich buddystów. Dialogu kultur i religii. Szerokiego oglądu sytuacji i historycznego kontekstu. Zamiast tego otrzymałem czarno-biały podział "dobrzy Katolicy - źli Buddyści". Szkoda.

Hotora86

bo chyba w sumie tak było (w w odczuciu katolików). Japonia odrzucała to co Zachód przynosił i chodziło nie tylko o religię. Warto przecież przypomnieć jakie mieli wewnętrzne rozterki w kwestii stosowania nietradycyjnej broni czyli muszkietów i innej broni palnej (ale oczywiście w ostatecznym rozrachunku wygrał pragmatyzm). Jednym z głównym powodów całkowitego odcięcia się Japonii od Zachodu był właśnie wtłaczany im katolicyzm.
Patrząc na to z perspektywy czasu, to odcięcie się od katolicyzmu chyba wyszło im to na dobre...

ocenił(a) film na 3
MoniaToronto

Miałem napisać podobnie :)
Niewiarygodna nuuuuudaaaa!

ocenił(a) film na 9
MoniaToronto

Przed udaniem się do kina , zalecam zajrzeć do internetu i ustalić jaki film mamy zamiar obejrzeć.
Przedszkolak , któremu będziemy się starać wyjaśnić techniczne kwestie programowania komputerowego bądź kodeksu postępowania cywilnego , także będzie się nudził i jest opcja , że zaśnie ;-)
Zachęcam do wybierania tematyki bliskiej naszemu sercu :-)

MoniaToronto

Haha
Może po prostu widownia cierpi na narkolepsje A wy się czepiacie że spała bo film ich ululał ;)

ocenił(a) film na 6
pomodus

A dla mnie to właśnie człowiek był w roli głównej. Czym staje się żarliwie wierząc (w cokolwiek, w kamień, buddę, w chrześcijańskiego boga) i czym staje się będąc zmuszonym wyprzeć się tej wiary. W pierwszym wypadku był w stanie dokonać rzeczy wielkich, opuścić kraj, zmierzyć się z niebezpieczeństwem i własnymi lękami. I to nas właśnie zbliża do boskości. W chwili wyparcia się tego, w co się wierzy człowiek staje się wrakiem. I taki jest urok tego filmu, każdy go może odczytać na swój sposób:-)) Jakkolwiek umęczenie się i przebrnięcie przez 3 godziny filmu dla tego wniosku to dla mnie zbyt wysoka cena za te wnioski.

bleble_6

Czy jako osoba mocno niewierząca moge spokojnie obejrzec film bez kręcenia nosem?

ocenił(a) film na 3
Pyramid_Head

Ja uważam ze nie :p

katesali

Spróbuję choćby dla scen zwalczania najeźdźców chrzescijanskich:P

Pyramid_Head

ja właśnie wymiękłem przy 3'cim podejściu :/

ROBERTHUNT

bo wciąż ich nie zwalczyli ;)

ocenił(a) film na 9
ROBERTHUNT

zwalczyli.

titi

ok masz racje , oni tak , my nie ;)

ocenił(a) film na 9
ROBERTHUNT

„I had a dream…”:)

ocenił(a) film na 6
titi

Japończycy zwalczyli, prawie nie ma już Katolików w Japonii. :)

Hotora86

Chwała im. A jakie metody aby osiągnąć ten cel wybrali ... no cóż, to można zobaczyć w tym filmie. Złe czy dobre to były metody, ale okazały się skuteczne.
Japończycy to jednak mądry naród. Dziwaczny (z naszej europejskiej perspektywy) ale jednak postawili na swoim. A tacy na ten przykład Słowianie wyparli się swoich pradawnych wierzeń (prawie wszystkich), wystarczyło trochę ognia i miecza ;)

ocenił(a) film na 8
Pauleta

Dzieki:) Tematyka jest bardzo ciekawa tylko obawialem sie, ze kierowana tylko do chrzescijan i osob wierzacych. Pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 8
Pyramid_Head

Trochę tak, ale ateista here i mnie się podobało. Zależy od odbiorcy też.

Pyramid_Head

Niekoniecznie tylko dla chrześcijan. Myślę, że człowiek wątpiący czy niewierzący tez znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkim nie należy się zrażać.

ocenił(a) film na 8
Pyramid_Head

Nie jestem za bardzo wierzącym, ale uwielbiam ten film. Bardzo dużo tu przemyśleń na temat wiary, ale żadnej propagandy nie ma. Zwłaszcza, że sam tytuł "Milczenie" odnosi się do tego, że ludzie się modlą, a Bóg i tak milczy...

piotral_2

dla niewierzących milczy ale nie dla wierzących

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones