PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=278033}

Milczenie

Silence
6,8 38 310
ocen
6,8 10 1 38310
6,7 31
ocen krytyków
Milczenie
powrót do forum filmu Milczenie

Ten film pokazał brutalnie, że za wiarę łatwiej jest umierać….. samemu. Rodriguez miał wybór: wypieram się i ratuje ludzi, bądź nie, i mam ich na sumieniu. Jakikolwiek by decyzję nie podjął, JEST BOHATEREM TRAGICZNYM. Bo gdyby nie wyparł się wiary, do końca życia (jeśli Japończycy zostawili go przy życiu) widziałby umierających ludzi, których mógł uratować, z drugiej strony, miał poczucie zdrady Tego, co było dla niego absolutnie najważniejsze. Nigdy, żaden obraz filmowego bohatera, nie zasmucił mnie tak bardzo, jak obraz jezuity, na siłę przerobionego na buddystę , który został odarty z sensu,…a co po prostu emanowało z jego postaci. .Ale jednocześnie czy zdołano mu odebrać wiarę.? Ostatnia scena sugeruje, że nie, ale jego życie było już naznaczone cierpieniem… milczenia.
Tego filmu nie da się skomentować, wyciągnąć ostatecznych wniosków… To jest do bólu, (dla mnie) prawdziwe kino. . Poza tym najważniejsze pytanie dla wierzących. Nasza „bezpieczna” wiara, gdy bezproblemowo można ją wyznawać, a jedynym ( jak na razie) „prześladowaniem” katolików w Polsce, jest nagonka niektórych mediów, „autorytetów” czyli tak naprawdę żyje nam się dobrze… co by zostało z tej wiary w obliczu takich wyzwań? Na to pytanie, nie można sobie samemu odpowiedzieć. „ Tyle wiemy o sobie- ile nas sprawdzono”

Kornelia999

Czy wątek katolickich Japończyków, którzy - tak naprawdę - nie są "prawdziwymi" katolikami - jest istotny, a jeszcze ważniejsze - czy jest realny, czy też był tylko podstępem, mającym podciąć wiarę Rodriguesa?
Rozumiem ważność pytań, postawionych w filmie, ale niestety nie podano tego dostatecznie dobrze. "10" to absolutnie zbyt wiele, bo to żadne arcydzieło.

Nikt chyba nie zwrócił uwagi na wątek ikonoklastyczny - przecież w Dekalogu jest zawarty wprost zakaz wykonywania wizerunków religijnych - więc aby wierzyć te przedstawienia nie muszą być niczym koniecznym.

ocenił(a) film na 10
zweistein

W Starym Testamencie był zakaz wykonywania wizerunków, ale chrześcijanie ( którzy interpretują ST świetle Nowego) przez wcielenie Syna Bożego, uważają, że wizerunki Chrystusa i świętych są uzasadnione, przypominają bowiem o przyjęciu przez Boga ludzkiej natury. Nadal pozostaje zakaz przedstawiania postaci Boga Ojca, niestety, masa obrazów, pokazujących Boga Ojca jako dziadka z siwą brodą, pokazuje, jak katolicy się tym przejmują...:P Pozdrawiam.

Kornelia999

Zakaz był - i jest - konkretnie w Dekalogu - który przecież katolików obowiązuje, prawda?
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył."

ocenił(a) film na 10
zweistein

Ikonoklazm został potępiony jako herezja. Nie musisz się z tym zgadzać, piszę Ci jaka jest oficjalna nauka Kościoła. Pisałam już wyżej, że wraz z wcieleniem Syna Bożego, pewne rzeczy zostały poddane reinterpretacji.

Kornelia999

Reinterpretowanie przykazań boskich to musi być chyba trudna sprawa... ;) A na pewno ryzykowna.

zweistein

>przecież w Dekalogu jest zawarty wprost zakaz wykonywania wizerunków religijnych
>5/10
Wszystko jasne xD

ardek123

Co mianowicie?

zweistein

Już nic. Cofam moją próbę kpienia, bo się naczytałem dziwnych rzeczy. Dobranoc.

zweistein

Co więcej - sam dam 5/10

ocenił(a) film na 10
ardek123

W Starym Testamencie, jest też napisane, żeby kamienować cudzołożnice...I jest to napisane wprost. Ale jakoś katolicy nie mogą tego robić. Cała ikonografia chrześcijańska skądś się jednak wzięła…. Stary Testament nie „znał” wcielonego Boga. Pozdrawiam

Kornelia999

Nie wiem, czy kamieniowanie należy do nakazów boskich...? Ale Dekalog już z pewnością tak.

ocenił(a) film na 9
Kornelia999

Zgadzam się w 100%. Próba, decyzja jaką musiał podjąć jest niewyobrażalna dla nas, ludzi wychowanych w spokojnej wierze. Póki co nikt od nas zapewnień ani zaprzeczeń nie oczekuje, ale nie wiadomo co będzie i jak byśmy się wtedy zachowali.
Oczywiście Rodriguez był księdzem i miał więcej "dusz" do ocalenia niż przeciętny człowiek... ale jednak przemyślenia i refleksja po tym filmie zostaje

ocenił(a) film na 2

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones