Milczenie (2016)

Silence

plakat - Milczenie (2016)

recenzje Redakcji

(1)
  • Można dostrzec w tym filmie powrót do motywów i obsesji Scorsesego z początkowego okresu kariery i nagłą woltę po najbardziej "obrazoburczym" z punktu widzenia chrześcijańskiej moralności filmie, czyli "Wilku z Wall Street". Ładunek intelektualny "Milczenia" oraz siła jego ikonografii sprawiają również, że łatwo przymknąć oko na kilka nietrafionych strategii narracyjnych. Osobiście wolę jednak, gdy Bogiem dla twórcy "Infiltracji", "Kasyna" i "Wściekłego byka" okazuje się samo kino, sztuka mnożąca sensy bez pomocy – nawet polifonicznego – języka. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 43%

recenzje Użytkowników

(4)
  • Akcja filmu rozgrywa się w siedemnastym wieku. Portugalscy misjonarze szerzą w Japonii wiarę w Jezusa Chrystusa, za co wielu płaci życiem. Dręczeni zarówno psychicznie, jak i fizycznie muszą zdecydować, czy wolą zostać męczennikami, czy też dokonać apostazji i wyrzec się na zawsze wiary. Film zaczyna się, kiedy to dwóch jezuitów dowiaduje się o tym, że rzekomo jeden z nich - ojciec Ferreira (Liam Neeson) - odwrócił się od Kościoła. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 88%
  • W zbyt wielu przypadkach w imię opacznie pojętej treści Słowa Bożego zamykamy się w coraz to węższe nawiasy. Staramy się naśladować Chrystusa zapominając, że przyszło nam żyć w zupełnie innych czasach i nieść zupełnie inne brzemię na własnych plecach. Nie potrafimy sami poszerzać granic naszej wiary i umiejętnie godzić z nią człowieczeństwa – wynika jasno z filmu Scorsese. I patrząc na dzisiejszy świat, trudno nie zgodzić się, że przesłanie to jest boleśnie aktualne. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 85%
  • Przywykłam już do filmów o męczennikach oddających swe życie za wiarę i stających się wzorem dla współwyznawców ku rozgoryczeniu ich wrogów. A co jeśli ci przeciwnicy okazaliby się inteligentniejsi i umieli wyciągać wnioski ze swoich błędów? Co jeśli cena byłaby o wiele wyższa niż własne życie? No właśnie, co wtedy? Co jest wtedy dobre a co złe? Czy jest na to rada w Biblii? Czy ktokolwiek byłby w stanie sprostać takiemu wyzwaniu? Według bohatera granego przez Liama Neesona, nawet sam Jezus Chrystus nie dałby rady. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 78%
  • Czytanie tekstów filozoficznych nie przychodzi łatwo przeciętnemu człowiekowi. Może więc tematykę o takim potencjale warto zamknąć w krótszej i zrozumialszej formie, którą każdy doczyta do końca, skoro już zdecydowaliśmy się na pokazanie jej w najbardziej popkulturowej formie? czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 50%