PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=256637}

Mroczna kraina

Dark Country
5,5 3 983
oceny
5,5 10 1 3983
Mroczna kraina
powrót do forum filmu Mroczna kraina

A zapewne jest ich sporo:) Wypowiedz zaczerpnieta z imdb od uzytkownika himan 1980:

I think the intro monologue kinda explains what's going on.
Here's my theory of what happened, chronologically (as much as possible), since I don't think the movie was based so much on time warps, but more on symbols and inner struggles:

- Richard is a serial killer since he was 16, when he developed a fixation for blondes, after meeting a girl he was afraid to approach);

- this time he meets Gina in Vegas, and falls in love;

- the routes 93 and 95 are just symbolic, they represent his inner struggle. He wants to kill her (route 95) but he also loves her (route 93) and goes back and forth, not sure which path to choose;

- the man at the diner is the voice of his scarred (noticed that on his cheek?) conscience, telling him to stay on route 95 (LOVE) and "take care of that fresh wife of yours" this time.

- as they stop and he checks the map, he's upset because "we should be on 93 (!), but we're on the 95..." This dialogue doesn't make much sense since, according to the man at the diner, 95 is the road to follow, so where's the problem? The problem is that his dark side takes over and forces him to go back and search for road 93 - murder, which he can't find immediately because of his inner struggle - his love for Gina.
There's a subtle dialogue also, which only makes sense after you watched the entire thing:
Gina: - Don't tell me you're one of those "I never take a wrong turn" guys.
Richard: - I never turn...

- he murderes/shoots Gina in the desert, with the gun he found in her purse; it could have been there "for protection" because she knew that he was unstable;

- Gina is actually murdered in the desert. As someone here pointed out, her murder is hinted at when she dissapears from the grave site and suddenly appears next to him, in the car. That's clearly the beginning of his delusion.

- the rest stop being there is just part of that delusion. He pictures the place as he knew it at the age of 16; Gina wearing the black clothing symbolizes that she's already dead. She is later found by the Police, wearing the same white clothes she had on when they stopped at the grave site.

- their argument at the rest stop is symbolic, as he can't get rid of her image and memory. He tries to justify his actions/murder by accusing her of being a filthy woman. So is his search for her, the gun shots still echoing in what's left of the good side of his conscience;

- the watch ended up buried inside Gina's grave and gives him away;

- just to make this clear: by the moment he notices it's gone, he's already delusional at the rest stop, and Gina is dead.

- he finally becomes aware of the situation (him being given away by the watch) and flees, escaping the police;

- his alter ego looks at him, with regret: "I told him to stay on 95..."

- While fleeing in his car, his good side is talking to his dark side:
"I'm gonna find you... YOU've set me up!"

OTHER DETAILS:

- the blank map at the rest stop, showing "you are here" - in the middle of nowhere points out that there's no escape of purgatory.

- the cigarette. Good Richard doesn't smoke, while his dark alter ego clearly asks for one.

- I assume that the fight between bloody Richard and "good" Richard is also symbolic, not sure if it actually take place or not, as the events are clearly taking place while Richard in in purgatory. It's more about pointing out the struggle that takes place inside him when it comes to murdering Gina.


Mysle ze to wyjasnienie trafia w sedno. Ode mnie 7/10

ocenił(a) film na 8
mustaq

Albo zaszaleje i dam 8. Za klimat, zdjecia i przede wszystkim zakrecona fabule. I jeszcze raz klimat:)

mustaq

Trochę inaczej ten film interpretowałam, ale przyznam , że to co przeczytałam powyżej - ma sens:)!

ocenił(a) film na 7
mustaq

Moglby ktos przetlumaczyc ten tekst na polski bo niestety nie znam na tyle dobrze angielskiego z gory dziekuje

ocenił(a) film na 6
ALESANAV

Myślę, że intro kinda monologu wyjaśnia o co chodzi.
Oto moja teoria co się stało, w porządku chronologicznym (w miarę możliwości), gdyż nie sądzę, filmu oparto na wybieraki tyle czasu, ale więcej na symbole i wewnętrznej walki:

- Richard jest seryjny morderca, ponieważ miał 16 lat, kiedy rozwinęła fiksacji blondynki, po spotkaniu z dziewczyną bał się podejście);

- Tym razem spotyka Gina w Vegas, i zakochuje się;

- Trasy 93 i 95 są tylko symboliczne, które reprezentują jego wewnętrzną walkę. Chce ją zabić (droga 95), ale też ją kocha (droga 93) i idzie tam iz powrotem, nie ma pewności co do wyboru drogi;

- Człowiek na diner to głos jego bliznami (zauważyłem, że na policzku?) Sumienia, mówiąc mu, aby zatrzymać się na trasie 95 (LOVE) i "opiekę nad świeże żona twoja", tym razem.

- Jak go zatrzymać i kontroli mapie, że jest zdenerwowany, bo "powinniśmy być na 93 (!), Ale jesteśmy na 95 ..." Dialog ten nie ma większego sensu, gdyż zgodnie z człowieka na kolację, 95 to droga do naśladowania, więc gdzie tu problem? Problemem jest to, że jego ciemna strona przejmuje i zmusza go do powrotu i poszukiwania drogi 93 - morderstwo, którego nie można znaleźć od razu ze względu na jego wewnętrzną walkę - jego miłość do Gina.
Istnieje również subtelny dialog, który ma sens tylko po oglądał cały rzeczy:
Gina: - Nie mów mi, że jesteś jednym z tych "Nigdy nie podejmuje złą drogę" facetów.
Richard: - Nigdy nie włączam ...

- Murderes on / pędy Gina na pustyni z bronią znalazł w torebce, można było tam "ochrony", bo wiedział, że niestabilna;

- Gina jest rzeczywiście zamordowany na pustyni. Jak ktoś tu wskazał jej morderstwo zasugerował, kiedy znika z miejsca pochówku i nagle pojawia się obok niego w samochodzie. To niewątpliwie początku jego złudzenia.

- Reszta nie ma przestać być tylko częścią tej iluzji. Mu zdjęcia miejsca, jak wiedział, że w wieku 16 lat, Gina nosić czarne ubrania symbolizuje, że jest już martwy. Jest później znaleziono go przez policję, ubrany w same białe ubrania miała na kiedy zatrzymał się na grób.

- Argument na przystanku reszta jest symboliczny, bo nie może pozbyć się jej wizerunek i pamięć. Stara się uzasadnić swoje działania / morderstwo oskarżając ją o brudne kobiety. Więc jest jego dążenie do niej, wciąż powtarzając strzały w to, co pozostało z dobrej strony jego sumienia;

- Skończyło się oglądać pochowany wewnątrz grobu Gina i daje mu daleko;

- Tak, aby to jasne: w chwili ogłoszenia to nic nie ma, on już urojenia na przystanku wypoczynku, Gina nie żyje.

- W końcu dowiaduje się o sytuacji (jak go rozdawane przez zegarek) i ucieka, uciekając policji;

- Jego alter ego patrzy na niego z żalem: "Powiedziałem mu pobyt na 95 ..."

- Podczas ucieczki w samochodzie, jego dobre strony mówi do jego ciemnej strony:
"Muszę cię znaleźć ... YOU've zestaw mnie!"

Inne informacje:

- Puste map na przystanku odpoczynku, pokazano "jesteś tutaj" - w szczerym polu wskazuje, że nie ma ucieczki czyśćca.

- Papierosa. Dobry Richard nie pali, a jego ciemne alter ego wyraźnie zwraca się o jeden.

- Zakładam, że krwawe walki między Richard i "dobre" Richard jest symboliczny, nie ma pewności czy rzeczywiście mieć miejsce, czy też nie, a wydarzenia są wyraźnie mające miejsce w czasie Richard w czyśćcu. To więcej o podkreślając, że walka odbywa się w nim, jeżeli chodzi o mordowanie Gina.
Słuchaj
Zapis fonetyczny
Słownik - Wyświetl szczegółowy wpis w słowniku.

Google translate, wiadomo,ze angielskiego nigdy nie tlumaczy sie w 100% poprawnie,ale z tego mam nadzieje,ze cos zrozumiecie :)

ocenił(a) film na 8
mustaq

O kurczę tęga rozkmina. Po oglądnięciu dałem 8, nieźle ktoś to ogarnął heh.

HektX

Ale żeś mi wytłumaczył nic nie kumam.

ocenił(a) film na 5
Zajcevv

Dobrze, że google tłumaczą.

ocenił(a) film na 6
Zajcevv

Zajcew, no chcieliscie tlumaczenia,a ja czasu na przetlumaczenie calego tekstu nie mam, wiec wkleilem z google translate, tyle chyba idzie sie domyslic :)

tomek1313

tomek1313 ale zobacz datę mojego pierwszego wpisu a swojego. teraz tu wszedłem po miesiącu i widzę Twoje tłumaczenie, dzięki.

ocenił(a) film na 6
Zajcevv

Ach no tak, zapomniałem... dałem tlumaczenie pod inym postem ;)

Prosze bardzo, choc dziekowac to nie mi... ;)

ocenił(a) film na 7
mustaq

Podbijam, bo po ocenach widzę nie wszyscy ogarnęli, a nie jest to przeciętny film

ocenił(a) film na 9
Pauleta

Dokładnie, przykra sprawa bo ludzie walą 1 czy 2 za kiepskie wykonanie techniczne, a nie łapią kapitalne fabuły.

ocenił(a) film na 5
mustaq

Ujmę to nieco inaczej : taki horrorowy " Dzień świstaka " ...

ocenił(a) film na 6
jjarek_filmweb

No właśnie. Brakuje mi tu wyjaśnienia tej pętli czasu. "Dzień świstaka" to tak na luzie ale był kiedyś film argentyński chyba ze wstęgą mobiusa w tytule. Rzecz działa się w metrze. Pamięrtam, że był niezły. Może ktoś go pamięta?

ocenił(a) film na 5
mustaq

Dobra teoria, możliwe, że słuszna. Film potwornie zagmatwany, liczyłem na głupiutki horror, a dostałem coś więcej.

ocenił(a) film na 8
mustaq

Niezła rozkmina!

ocenił(a) film na 7
mustaq

Myślę, że z scena z papierosem nie oznacza, że alter ego Dicka pali tylko prośba o niego miała sprawić, że Gina się odwróci i będzie mógł jej powiedzieć :"uciekaj od niego" tak żeby "kierowca" nie słyszał. Z resztą się zgadzam.

ocenił(a) film na 5
mustaq

Coś w tej interpretacji może być, w takim ujęciu - jako wizje, urojenia, a nawet czyściec - film jest całkiem niezły. Niestety nie dotarło to do mnie, gdy go oglądałem, bo równie dobrze można go było z biegu interpretować jako film z nieskładną fabułą.
Notabene fajny klimat filmu, zwłaszcza "taniość" wykonania, co jednak nie motywowało do szukania w tym filmie jakiegoś głębszego sensu.

ocenił(a) film na 8
mustaq

Nie zgadza się jedna z przesłanek: Gina na parkingu pozostała w czarnych szortach i jasnym sweterku, i w takim też ubraniu została następnie znaleziona w grobie przez policję. Tylko on przez sekundę w migawce widzi ją w poprzednim ubraniu.

Czyli jednak przebrali się na parkingu, bo mieli ubrudzone poprzednie ciuchy, czyli coś tu nie gra.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones