PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742573}
7,6 36 051
ocen
7,6 10 1 36051
7,3 27
ocen krytyków
Mustang
powrót do forum filmu Mustang

Czy ktoś z Was miał także wrażenie, że z tym wujkiem coś jest na rzeczy?

1) dwa razy jest scena jakby wychodził z sypialni Ece lub Nur
2) babcia zwraca mu uwagę, że to się musi skończyć - na tę scenę wchodzi Lale w kuchni i kiedy oni milkną mówi, że chciała tylko coś do picia
3) jest też scena z prześcieradłem, na którą wchodzi Lale - ale nie wiem, czy chowała prześcieradło wówczas Ece czy Nur
4) kiedy dwie siostry uciekają jedna krzyczy, że pójdzie na policję i wszystko powie (być może chodzi tylko o zamknięcie w domu, nie wiem)
5) być może jeśli Ece była molestowana to nie miała oporów przed zamknięciem się z kolegą w samochodzie, bo i tak nie była już dziewicą - nie przeszłaby próby pokazywania prześcieradła po ślubie? być może też popchnęło ją to do samobójstwa?

luźne myśli, ale nie dają mi spokoju odkąd wyszłam wczoraj z kina. czy ktoś z Was może miał podobne obserwacje, czy tylko to w mojej głowie powstało?

ocenił(a) film na 6
Verdish_3

1) 2) Ja przyjęłam inną wersję i wydawało mi się, że ona po prostu odwoływała się do tego, że on zamontował kraty w oknach, po tym gdy któraś z sąsiadek zobaczyła, że Lale wymyka się z domu w ten sposób, a także do tego, że kontroluje je już do przesady, może nawet chodziło o ślub Ece, chciała przemówić mu do rozsądku, tak żeby dziewczynki nie słyszały.
3) Tej sceny nie pamiętam.
4) Odebrałam to jako odwołanie się do zamknięcia w domu jak w więzieniu i przymusowego wydawania wszystkich za mąż.
5) Wydaje mi się, że Ece miała depresję i było jej już wszystko jedno, a to co się stało w samochodzie było właśnie tego wyrazem. Poza tym Lale mówiła też, że Ece w żaden sposób nie zareagowała na wieść o swoim ślubie, siedziała, nic nie mówiła, jadła jakby nigdy nic. Także w późniejszych scenach.

ocenił(a) film na 8
Verdish_3

Dzisiaj byłem w kinie. "Wkurzył" mnie ten film, zaściankowość itd. ale to znaczy, że film był dobry i podziałał na mnie... ;-)
Ale do rzeczy...o to moje obserwacje.

1) Wuj molestował Ece, która potem popełnia samobójstwo. Jest scena gdzie wujek rozpina pasek w nocy, pochyla się(nad łóżkiem?), a potem słychać "odgłosy" jednej z dziewczynek(wydaje mi się, że to właśnie Ece)
2) Możliwe, że chodzi o molestowanie dziewczyny/dziewczynek, albo generalnie radykalne podejście wujka tj. kraty, mur itd. Chociaż babcia niby nie lepsza, ale też może jednak być pozytywną postacią - o tym niżej.
3) Mówisz o scenie gdzie Nur w nocy jakby przeciera prześcieradło i do pokoju wchodzi Lale? Według mnie to wyglądało jakby Nur starała się zmyć ślady miesięcznej krwi = oznaka dojrzałości u kobiet, żeby potem nie została wydana za mąż. Albo "ślady" molestowania przez wujka?
4) Nie zastanawiałem się mocno nad tym. Generalnie wujek był zjebem, więc czemu nie iść z tym na policje.
5) Zgadzam się z Twoją opinią.

Co do babci. Mocno skłaniam się ku temu, że ona chciała jak najszybciej "pozbyć" się dziewczynek z domu, wysłać je za mąż, aby uchronić je przed wujkiem, który poza wąsem nie umiał kontrolować penisa.

ocenił(a) film na 8
duncanRebel

UWAGA SPOJLERY
W jednej scenie kiedy dziewczynki barykaduja sie w domu ta starsza wykrzykuje cos ze zadzwoni na police i wszystko im powie... wydaje mi sie ze to ona krzyknela. Moim zdaniem wujek molestował kilka z dziewcząt (scena kiedy wchodzi do pokoju, jedna z dziewczynek wskakuje pozniej do lozka i nie chce rozmawiac z innymi), dlatego babka która wiedziała o wszystkim, ukrywała to i moim zdaniem ratowała dziewczynki wydając je szybko za mąż. Taką wersję przyjałem. W ogole ten film miał bardzo dużo scen z których widz sam musiał się domyślać kilku rzeczy, dlatego moim zdaniem jest wyjątkowy, a historia niby bardzo prosta a jednak opowiedziana w sposób tak wciągający że nie moglem się od niej oderwać.
Mustangiem jest najmłodsza z dziewczynek, która nie może być zniewolona i musi żyć na wolności.

ocenił(a) film na 7
juju_hound

Bardzo trafna interpretacja.

Verdish_3

odpowiedź prosta - wujek molestował dziewczyny. Nur przeciera prześcieradło, bo była tam krew, a jak zauważa, że Lale to widzi to bierze je 'do siebie', bo nie chce jej go pokazywać. z tym zawołaniem, że jedna z sióstr pójdzie na policje to raczej było ogólne ostrzezenie co do przetrzymywania ich wbrew własnej woli w domu. i myślę, że Ece popełniła samobójstwo, bo po prostu nie chciała wychodzić za mąż, nie chodziło o molestowanie czy próbę prześcieradła. zgadzam się też z przedmówczynią - Ece miała depresję stąd jej albo brak emocji albo ich nagły wybuch - kiedy np. śmieje się przy stole a zaraz potem się wiesza bądź wpuszcza do auta obcego kolesia (chociaż myślę, że nie zrobili nic konkretnego w tym samochodzie, bo trochę mało mieli czasu xD był to po prostu nieracjonalny odruch związany z jej depresją ).

ocenił(a) film na 8
dimestorediamond

Ale co Ty mówisz/piszesz. : ) To, że wątek biura podróży trwa trzy minuty filmu, nie znaczy, że trwa trzy minuty w filmie. Wujek - boże, to już do tego doszło, że bycie molestowaną/ym przez wujka to jak być zdradzaną przez męża z jego sekretarką. Z panią Basią. Nieważne. Wujek: poszedł do banku, a tam, wiadomo, bez względu na kraj, raczej szybko mu nie pójdzie. Nawet jeśli jest mężczyzną w Turcji to nikt dla niego czerwonego dywanu nie rozłoży. Mogli mieć zatem wystarczająco dużo czasu.
Co do jego wyczynów po zmroku, to nie mógłby gwałcić żadnej z nich - mechanicznie - że tak to ujmę, bo molestowanie to Także gwałt oczywiście. Zwłaszcza dla psychiki. Za wiele by ryzykował. Takie typy są bezczelne i przeszpiegłe. Wiedzą jak zaspokajać swoje chore, egoistyczne potrzeby nie narażając swojego tyłka. Poza tym pokazane zostało jak kwestia dziewictwa ma znaczenie: zaświadczenia od lekarza (!?!!!). Nie mógłby więc ich później stręczyć, jak to organizowała babcia. "Podaj kawę", "zrób herbatę". Pewnie by chciał. Ale myślę, że między pierwszym zaświadczeniem a samobójczą śmiercią Ece, jeszcze się nie ośmielił. Z biegiem czasu na pewno by do tego doszło. Bowiem z każdym dniem stawał się coraz bardziej niebezpieczny. Każdy dzień zwłoki, odwlekania zaspokojenia tych chorych popędów potęgował w nim chęć ich zrealizowania. Mógłby chcieć skrzywdzić nawet najmłodszą Lale. Ale ona nie poddałaby mu się. Brawo.

ocenił(a) film na 4
Verdish_3

Wujek je gwałcił, babka o tym wiedziała dlatego kazała mu z tym skończyć. Scena z prześcieradłem to właśnie była krew po tym co zrobił wuj. Straszenie policja chodziło właśnie o gwałt. Ece strzeliła do siebie bo wuj zrobił co zrobił, a dwa że zmuszali ja do ślubu i miała wszystko już gdzieś. Film jak dla mnie nie trzyma się kupy, z jednej strony chcieli pokazać że tradycja a z drugiej strony wszędzie świat nowoczesny. Jeśli tradycja to ciekawe że miały ciuchy europejskie mega kolorowe, czerwone buty, włosy rozwiane, dziewczynki robiły co chcialy babka, pozwoliła najstarszej wyjsc za mąż za tego za którego chciała? Absurd..a jeszcze ta scena z wyjeciem książki o seksie i pozostawienie jej na wierzchu.... Słaby... więcej można dowiedzieć się z książek o tej tematyce, ich tradycji itp. Jak to dziewczynki nic nie znaczą, są niewolnicami, nie mają swobody, są zastraszone, nie mogą rozmawiać i zadawać się z chłopcami bo grozi to ich podpaleniem, zabójstwem itp.

ocenił(a) film na 8
A_1

Nie krew, bo dziewczyny były dziewicami mimo molestowania. To wujka nasienie.

ocenił(a) film na 8
A_1

Film jak najbardziej trzyma się kupy. Dziewczynki robiły co chciały, miały rozwiane włosy i były nowocześnie ubrane, miały komputer itp. i wszelkie wpływy z zagranicy jakie dotknęły Turcję, ponieważ babcia im na to pozwalała, ponieważ wtedy jeszcze je kochała i nie kryła się z tym, że je kocha. Dziewczynki były szczęśliwe. Tradycyjne wartości jednak nadal tkwiły w powietrzu i to wpływ sąsiadów, którzy oskarżyli dziewczynki o puszczalstwo sprawił, że babka wybrała jednak powrót do konserwatywnych tradycji, także w ubraniu i obyciu. Wówczas te przejawy nowoczesności w postaci ubrań i przedmiotów zaczęły jej przeszkadzać. Popatrz na filmy dokumentalne np. o plemionach afrykańskich żyjących w prymitywnych wioskach itp., kobiety tam nadal chodzą półnagie, ludy te nadal podtrzymują jakieś prymitywne wierzenia religijne, a dzieci np. biegają w "amerykańskich" t-shirtach, ponieważ przeniknęły do nich wpływy z zewnątrz i rzeczy z zewnątrz, i je wykorzystują. To nie znaczy, że ludzie ci przestali wierzyć w zabobony, na przykład jak to się wierzy w niektórych plemionach, że ucięta ręka albinosa może ich uzdrowić. Film ten bardzo pięknie to pokazuje, przeniknęła pewna płycizna nowoczesności w postaci ubrań i przedmiotów, ale nie zniszczyła ona głębi korzeni tradycji tych ludzi, moim zdaniem bardzo prymitywnej. Babcia mogłaby wyrwać się z tej konserwatywności pod wpływem większości jednak ugina się i zaczyna sama czerpać z tego do czego ją przymuszono, sama wspomina, że była młoda jak wyszła za mąż i też ją do tego zmuszono, ale jakoś to było. Odwraca się tym samym mentalnie od dziewczynek zupełnie. Moim zdaniem przestaje je kochać, przedkłada wiarę i tradycję nad wnuczki. Wątek z wujkiem wpasowuje się moim zdaniem w ten wybór, ponieważ mogłaby go wyrzucić z domu, próbować się wyłamać, oddać go na policję, ona wybiera trwanie przy nim, poddaństwo mężczyźnie, niemal dosłownie przynosi mu w zębach pieniądze za wydanie wnuczek za mąż. Trochę się spiera, ale tylko na tyle, żeby nie poruszyć nieba i ziemi, a w sumie to nawet jednego sąsiada na nogi za wyłamanie się z cichego przyzwolenia na "cierpienie" dla ogólnego dobra i kultywowania tradycji mówiącej między innymi o uniżonej pozycji kobiet w islamie. Ten film tak obnaża prawdę, że twórczyni tego filmu grożono w Turcji śmiercią, ponieważ Turcja chce się pewnie plasować na tą nowoczesną nie tylko w powierzchownym płaszczyku materializmu. To ludzie tacy jak Lale są pionierami zmian jakie mogą nastąpić w tego typu kulturach. A w sumie spójrzcie na babcię, czy będzie szczęśliwa ? Ma pieniądze, synka u boku, sąsiadów, którzy bądź co bądź i tak będą jej wymawiać niecne uczynki wnucząt, przed którymi przecież ona tak ciężko starała się je uchronić ( w sensie uczynkami :-)), ale może być z siebie dumna, że postąpiła w zgodzie z duchem islamu i lokalnej kultury, ale czy będzie szczęśliwa ? Tak naprawdę straciła wszystko co mogło jej dać trochę uśmiechu na starość.

karolink_fw

Musiał być wątek molestującego wujka bo inaczej widzowie mogliby interpretować ten film niejednoznacznie. Tak jest prosty podział źli opiekunowie, dobre dziewczyny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones