PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=894}
7,8 59 624
oceny
7,8 10 1 59624
8,1 37
ocen krytyków
Nóż w wodzie
powrót do forum filmu Nóż w wodzie

Muszę napisać pracę o aluzjach i symbolice biblijnej w kinie. Tak jak w Nożu w wodzie, gdzie
młody chłopak jest wiele razy subtelnie porównywany do Jezusa. Jeśli macie w pamięci jakieś
filmy z podobnie ukrytymi aluzjami, to bardzo proszę o pomoc. Nie chodzi mi o oczywiste
porównania i filmy stricte religijne jak np. Pasja. Dziękuje BARDZO za jakąkolwiek pomoc!

ocenił(a) film na 9
czumczum

Mnóstwo jest takich filmów i na dobrą sprawę z prawie każdego da się wyciągnąć naleciałości religijne. Przede wszystkim przychodzi mi na myśl film "Dziwne dni" (1995) reż. Kathryn Bigelow, czy "Pokłosie" Pasikowskiego.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś podejść naprawdę poważnie do tematu to powinna wyjść z tego gruba książka :)

ocenił(a) film na 9
czumczum

W jaki sposób młody chłopak jest porównywany do Jezusa?!

Do głowy przychodzą mi tylko sceny jak trzymając się want "idzie" po wodzie, jak leży na dziobie ze skrzyżowanymi nogami i rozłożonymi rękami i w sumie tyle. Ale to fizyczne porównania a psycholgiczne/dialogowe? Nie doszukałem się żadnych.

ocenił(a) film na 8
slime

Jeszcze kilka razy kamera była ustawiona tak, że widać było na jachcie jedynie początek nazwy - "Christ".

czumczum

Scena śmierci matki w "Carrie" De Palmy?

zweistein

http://www.g33kpron.com/wp-content/uploads/2012/08/carrie+murder.jpg

ocenił(a) film na 7
czumczum

Chlopak jest porownywany do Jezusa? Nie zwrocilam na to uwagi... Skojarzenia z polowami i lezenie krzyzem na dziobie niezbyt mnie przekonuja... Moze cos przeoczylam?
Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 7
czumczum

Btw, lew Aslan w "Opowiesciach z Narnii" jest alegoria Jezusa. Pierwsza jaka przyszla mi do glowy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones