PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7989}
7,3 5 297
ocen
7,3 10 1 5297
7,4 14
ocen krytyków
Nad rzeką, której nie ma
powrót do forum filmu Nad rzeką, której nie ma

Obejrzałem dzisiaj i magia wróciła, choć niby tyle razy się widziało... Ten film jest jak melodia Komedy - niby nonszalancki, niezobowiązujący, a wsuwający się ukradkiem do duszy i ściskający za serce. Ten film jest jak stary przyjaciel z dzieciństwa, którego dawno nie widziałeś. Oglądasz się po latach i... widzisz, że ciągle tam był - tylko ty tak długo wzbraniałeś się, by odwrócić głowę! Nie on nie odszedł, on nigdy nie odejdzie.
Ten film ma w sobie coś takiego, co tkwi jak drzazga za paznokciem, ale to drzazga zrobiona ze szczerego złota. Nie mam pojęcia, jak osiągnąć tak bolesną życiową mądrość, opowiadając coś takiego niby-obojętnego. Ktoś napisał, że słabą stroną są dialogi, ale to właśnie dialogi 'chwytają' mnie najbardziej (no, może oprócz muzyki)...
A Trzepiecińska? Ach, szkoda gadać! W tym filmie przechodzi sama siebie; ten film był chwilą i punktem, w którym spotkały się wszystkie życzliwe gwiazdy tylko po to, by zagrała tu najlepiej, jak potrafi. To była rola dla niej, a potem długo, długo nic.
Chyba dosyć napisałem...

ocenił(a) film na 7
elton_monroe

dokladnie, dokladnie. ten film w zasadzie niby jest prosty, ba, banalny, a opowiedziany w taki sposob, ze no po prostu mozna sie w nim zakochac:) i tak, z bratem dziwcinstwa to tez prawda - przypomina to co zapamietalismy wlasnie, to za czym tesknimy. do tego dochodza sentymenty miejsc, w ktorych byl krecony, mialem szczescie urodzic sie w bliskiej okolicy, wiec tym bardziej sie z nim utozsamiam...dialog bardzo dobre sa, parafrazujac rejs;) wlasnie dzieki nim ten film tak odbieram, na wpol poetycko wlasnie.

al-ghul

Fantastycznie do niego wracać, bo to powrót do wczesnej młodości, do pierwszych porywów serca, takich niedocenionych przez młody umysł. Umysł, który każe się droczyć, unosić dumą i zabrania zbyt szybko mówić, co w sercu gra. Trzepiecińska i Bukowski uroczo nonszalancko mówią tu sobie - ach jakże mi się podobasz, ale nie powiem ci tego przenigdy.

ocenił(a) film na 7
spondylodeza

Haha, wlasnie☺ zakoghane dzieciaki unoszace sie duma,honorem, oddalanie,wracanie...skad my to znamy.dziecinne, ale proste, rzekl bym dziewicze zachowania mlodych w obliczu porywow nie do konca dojrzalego serca.zreszta...w glebi duszy nadal taki jestem, choc pod skorupa racjonalnego wyrachowania...taki swiat w wyidealizowanej glowie mlodych pieknoduchow, do ktorego milo wraca sie jak do chwil z dziecinstwa ...

ocenił(a) film na 10
al-ghul

He, ja w tamtych czasach znałem ten film na pamięć. I to nie tylko sceny i dialogi, ale i odgłosy :)
Od paru dni za domem słyszę ptaki, których tu wcześniej nie było (a przynajmniej od dawna nie było) - i za pierwszym razem aż mnie to zaskoczyło, bo jakby ktoś w zaroślach puścił z taśmy te odgłosy, kiedy Admirał i reszta łazili po wertepach (jakieś cegielnie, czy co) wokół miasteczka i te ptaki identycznie skrzeczały.
Co to się pamięta po tylu latach :) Ma siłę ten film i magnetyczny urok, choć wszystko w nim toczy się tak leniwie.
No ale wiadomo - Barański to mistrz co się zowie.

ocenił(a) film na 10
elton_monroe

Bo też tak po prawdzie, to kto jej potem dał szansę zagrania w filmie równie ciekawej roli?...

jan_niezbedny0

Mnie zaciekawiło, czy na makatce z harcerskimi zdjęciami z dzieciństwa nie figuruje przypadkiem sam reżyser? :)
I druga sprawa, ze zdjęć z portalu fototeka wynika, że w montażu wypadły sceny z kolegium czy sądu, pewnie chodziło o wyrok jaki dostali delikwenci po odsiadce na dołku. :) Ciekawe w sumie dlaczego wypadły? Może ktoś z ekipy filmowej mógłby odpowiedzieć?

ocenił(a) film na 10
leszelka

Nie, na tych zdjęciach są raczej tylko Admirał i Ataman, z którym zdaje się główny bohater kumplował się najbardziej z całej paczki.
Co do wyciętych scen - zajrzałem na ten portal, o którym piszesz i widzę, że tam jest takich więcej, nie tylko kolegium.
Chyba każda produkcja ma to do siebie, że jakieś sceny nie wchodzą do końcowej wersji, a jeśli film jest dobry - tak jak "Nad rzeką..." to rzecz jasna szkoda.

elton_monroe

Bardzo prawdziwy. Jak z moich czasów, te wszystkie ksywy, rodzime teksty, widoki. Aktorzy zagrali wspaniale: Biedrzyńska, Trzepiecińska, Baka i Bukowski - klasa, reszta nie gorzej. Szkoda, że tak mało jest takich filmów.

ocenił(a) film na 8
elton_monroe

Jestem zauroczona filmem.
A o co właściwie Marta się gniewała na Admirała? :)

ocenił(a) film na 8
hrabianka

W sumie, to ona się nie miała za co gniewać, to takie fochy ładnej pannicy z dużego miasta. Jedno i drugie było pod wzajemnym urokiem, ale żadne z nich chciało się do tego przyznać i tak się boczyli na siebie, to taka glupio rozumiana młodzieńcza ambicja , żeby nie okazać słabości.

ocenił(a) film na 9
elton_monroe

Porównanie z muzyką Komedy - rewelacyjne... Dopiero teraz dotarło do mnie, że ten film jest dla mnie jak "Kołysanka"... Jak strasznie szkoda, że mój uwielbiany po tym filmie Bukowski, również ten z "Pożegnania z Marią", rozmienia się teraz na drobne w jakiejś idiotycznej telenoweli, Biedrzyńska zmanierowana do bólu... Tylko Baka się broni niezłymi rolami, a Trzepiecińska, niegraniem... Jaka szkoda...

ocenił(a) film na 10
agnieszka_mo

Bukowski jest tutaj tak młodzieńczo piękny, że zapiera dech.
Po tych ważnych rolach sam próbował robić kino niezależne, nie bardzo to wyszło, więc oboje z żoną zdecydowali o schowaniu do kieszeni ambicji. To na pewno nie była łatwa decyzja.

ocenił(a) film na 8
agnieszka_mo

To prawda, Marek Bukowski jakoś nie został dobrze wykorzystany jako aktor, zagrał jeszczs jako młodzieniec w filmie "Kawalerskie życie na obczyźnie" i w serialu Dom", a później już nic znaczacego. Tak, z tej grupy młodych odtwórców to Baka ma zacniejsze role, ale również Mastalerz.

ocenił(a) film na 10
elton_monroe

Dzisiaj widzialam ten film pierwszy raz..wspanialy

Dlaczego takich fimow juz nie ma..bukowski i trzepiecinska cudni

aloiv77

czy Marta odjechała tym pociągiem z ostatnich kadrów filmu?film kaleczący mą duszę

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones