C z y t a j c i e McDonagha

ostatnia wypowiedź: przynadziei
uszaty_fotel uszaty_fotel
ocena: 9

W Polsce ukazała się większość tytułów, wchodzących w skład znakomitego dorobku tego twórcy.

Wszyscy, którzy dali się przekonać o talencie McDonagha po obejrzeniu "Six Shootera" i "In Bruges" mogą śmiało sięgnąć do jego sztuk. Gdyby ktoś był zainteresowany, załączam namiary na utwory tego autora, opublikowane w naszym kraju:

"Królowa piękności z Leenane",
"Czaszka z Connemary",
"Samotny zachód"

(Tak zwana "Trylogia z Leenane" - wydanie zbiorcze, opublikowane w 2002 roku przez wydawnictwo Księgarnia Akademicka, tł. Klaudyna Rozhin)

"Kaleka z Inishmaan"
(Część, obok "Porucznika z Inishmore", nieukończonej "Trylogii z Aran", tł. Małgorzata Semil, druk w miesięczniku "Dialog" nr. 5, 1998 r.)

"Pan Poduszka"
(tł. Włodzimierz Kaczkowski i Mhairi McInnes, druk w miesięczniku "Dialog" nr. 10, 2005 r.). Znane jest również alternatywne tłumaczenie "Poduszyciel", które stanowiło podstawę spektaklu wyreżyserowanego przez Agnieszkę Glińską w Teatrze Małym.

Szczerze zachęcam do lektury.

 • Inqui Inqui
  ocena: 10

  Można gdzieś zakupić te pozycje? Google na ten temat niestety milczy.

  • uszaty_fotel uszaty_fotel
   ocena: 9

   "Trylogię z Leenane" można trafić na allegro, w antykwariatach, ewentualnie zamówić u samego wydawcy (Księgarnia Akademicka w Krakowie). Archiwalne numery miesięcznika Dialog można kupić za grosze w większości antykwariatów. W Bibliotece Narodowej można dostać każdy numer, z wydanych dotychczasowo. Tak samo w większości bibliotek uczelni teatralnych. Zawsze można też napisać do działu promocji teatru, w którym dana sztuka miała premierę z prośbą o udostępnienie cyfrowej kopii.

   W każdym przypadku kosztuje to trochę zachodu, ale zapewniam, że warto, bo McDonagh przede wszystkim jest genialnym dramatopisarzem.

   Od siebie polecam jeszcze inscenizację "Porucznika z Inishmore" w reżyserii Macieja Englerta, na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Widziałem ten spektakl trzy razy i to dzięki niemu zacząłem się w ogóle interesować twórczością McDonagha. Warto się wybrać, zanim zejdzie z afisza. Więcej informacji o tu: http://www.wspolczesny.pl/teatr/rep/por.html

   • Inqui Inqui
    ocena: 10

    Dziękuję za informacje! Na pewno przeszukam większość tych miejsc. Pozdrawiam!

 • AnnaCsillag AnnaCsillag
  ocena: 10

  Ooo, nawet nie pomyślałam, że tego pana można gdzieś po polsku przeczytać. Na pewno po niego sięgnę! Dzięki za info.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
WTF:false,ads:true